Neden Mercedes Benz Fashion Week?

Neden bir otomobil markası bir moda etkinliğine isim sponsoru olur ve büyük yatırımlar yapar?  Bu soruyu cevaplamadan önce kimlik pazarlamasına ve beynin işlevine biraz bakalım. Kimlik pazarlaması bugün satın alma kararlarında en etkili yöntemlerden ve karar mercilerinden bir tanesi. Tüketicinin marka ile bağ kurmaya başladığı en önemli başlangıç noktası. Çoğu zaman ürünü değil markayı satın alırsınız aslında. Bu bir nevi kimlik pazarlamasının eyleme dönüşmesidir. Çünkü fiyat, teknik özellik gibi çok önemli etkenler bir anda sorgu mekanizmasının dışında kalır. Sadece ona sahip olmaktır önemli olan.

Pazarlamada en zor olan durumlardan bir tanesi de beynin “Limbik” bölgesinde yani duyguların yorumlandığı alanda uyarma yaratabilmektir. Çünkü limbik sistemde ortaya çıkan duygular sayesinde dikkatimizi toplarız. Duygular ise neyi hatırlamamız gerektiğini söyler. İşte Mercedes Benz’in Mercedes Benz Fashion Week ile yaratmak istediği bir nevi budur aslında. Mercedes Benz’in bu aktiviteye isim sponsoru olması bu organizasyonu çok ciddiye alması sıradan bir pazarlama faaliyeti olarak yorumlanmamalıdır.

mercedes-benz-fashion-week-berlin-2011

Satın almanın maddi açıdan daha olanaklı olduğu ürünlerde (cep telefonu gibi) kimlik pazarlamasının geri dönüşü daha kolayken alınabilirken, satın almanın zorlaştığı ürünlerde ise bunu yapmak hiçte kolay değildir. Fakat bazen satın alma eyleminden daha önemli olan şeyler vardır. Markanızın sahip olduğu kimlik, imaj kısa sürede oluşmaz ve getirisi de aynı şekilde kısa sürede olmayacaktır ama size özel bir kitle oluşturacaktır. Zor olan budur. Bu kitle aynı zamanda mesaj yayma gücü sayesinde markanızı da doğal bir şekilde pazarlar.

Bugün otomotiv markaların pazarlama stratejileri ülkelere göre ciddi farklar gösterse de Mercedes Benz’in çizgisine bakıldığından bütün ülkelerde aynıdır. Mercedes Benz’in tüm arabalarında zarafet, estetik, konfor, keyif ve modernizm bir aradadır. Bir nevi araç dünyasının modasını belirler. Bu doğrultuda New York, Miami, Berlin, Sidney, Moskova ve Tokyo moda haftaları ile Zürih, Sidney ve İstanbul moda günlerinin isim sponsoru olan Mercedes Benz’in yaptığı bu aktiviteler markanın pazarlamak istediği kimliği ile eş doğrultudadır. Bu sayede marka limbik bölgede çağrışımlar yaratır ve duygusal bağlar kurar.

mercedes-benz-fashion-week-2014

Organizasyonun detaylarını incelediğinizde ise Mercedes Benz bir çok moda aktivitesi ve günlerinde aynı zamanda araçlarının tanıtımını da gerçekleştirdiğini görürsünüz. İşte önemli noktalardan bir tanesi de burasıdır aslında. Markanın kimliğinin doğru zamanda ve doğru yerde hayat bulması, verilmek istenilen mesajın doğru yerde hazırlanıp sunulması.

Mercedes Benz’in kullanıcı profiline bakıldığında da moda aktivitelerini yakından takip kitlelerle benzer doğrultuda olduğu da görülür. Dolayısıyla hedef kitleyle de çok ciddi bir şekilde iletişim içerisine girilir. Özellikle aktivitelerin yapıldığı ülkelerde bu iletişim çift yönlü olarak gerçekleşerek, marka ve tüketici arasında etkin bir bağ kurulur. Mercedes Benz’in sponsoru olduğu Mercedes Benz Fashion Week’ler gerek markanın hedef kitlesine gerekse markasının kimlik pazarlamasına yönelik doğru ve oldukça katma değerli bir pazarlama faaliyetidir.

Mercedes Benz Fashion Week Sosyal Medya hesapları;

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir