Sofya Ekspresi Hakkında Tavsiyeler ve Notlar

Uzun zamandır deneyimlemek istediğim rotalardan bir tanesi olan ve Türkiye’nin Avrupa’ya açılan demiryolu hattı Sofya Ekspresi ile İstanbul’dan Sofya’ya gittim. Normalde tek hat olarak alınan bu rota yolculuğunu hem gidiş hem de dönüş olarak gerçekleştirdim. Gidiş ve dönüşü sayarsak toplamda 1 günü Sofya Ekspresi deneyimi üzerine zaman harcadığımı söyleyebilirim 🙂 

Sofya Ekspresi aslına bakılırsa bir deneyim treni. Dolayısıyla beklentiyi bu yönde inşa etmek daha doğru. Bulgaristan’dan daha ucuza uçak bileti alındığı için bu rota birçok turist tarafından da kullanılıyor. Sofya 7-8 saatte çok rahat gezilebilecek bir şehir. Bundan dolayı bir hafta sonu seyahatinizi bu deneyime ayırırsanız rahatlıkla yeterli olur.

Yazının sonunda ise Sofya Ekspresi ile ilgili detaylı şekilde hazırladığım vlog’u da bulabilirsiniz.

Sofya Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

TCDD‘nin Uluslararası bilet satan her istasyonundan Sofya Ekspresi için bilet alabilirisiniz. İstanbul’dan ise bileti sadece Sirkeci Gar’ından alabiliyorsunuz. Bazı yerlerde Söğütleşçeşme’den de bilet alınabileceğini duydum ama bu konuda emin olmadığımı paylaşmak isterim.

Sofya Ekspresi İçin Vize Gerekiyor Mu?

Evet, Bulgaristan tarafına Schengen veya Bulgar vizesi ile girilebiliyor.

Sofya Ekspresi Rotası Kaç Kilometre ve Kaç Saat?

Bu rota toplamda 560 KM’lik uzunluğa sahip. Yolculuk ortalama 12-13 saat arasında sürüyor. Gümrük veya pasaport gibi öngörülemeyen işlemlerden dolayı yolculuk süresi değişebiliyor. Örneğin, benim yolculuğum pasaport işlemlerinin uzun sürmesinden dolayı toplamda 15 saat sürmüştü.

Sofya Ekspresi Nereden Kalkıyor?

Sofya Ekspresi her gün İstanbul Halkalı Tren Garı’ndan saat 20:00‘da hareket ediyor. Yolculuk boyunca Çerkezköy, Alpullu, Edirne, Kapıkule, Svilengrad, Dimitrovgrad, Plovdiv, Pazarcık ve Sofya olmak üzere toplam 10 durakta duruyor. Dönüş olarak ise Sofya’dan 18:45’te hareket gerçekleşiyor.

Sofya Ekspresi Mola Veriyor Mu?

Kapıkule sınır kapısındaki işlemler ve trenlerdeki kafa değişikliği nedeniyle burada bir saati geçkin bir süre mola oluyor. Kapıkule sınır kapısı hariç diğer duraklarda ise mola olmuyor.

Trende Sigara İçiliyor Mu?

Hayır, tren içerisinde sigara içilmesi yasak ve içilebilecek özel bölümlerde bulunmuyor. Duraklarda ve kısa molalarda hızlıca içebilme imkanı bulabilirseniz ancak öyle içilebiliyor.

Sofya Ekspresi Biletleri Ne Kadar?

Sofya Ekspresinde üç farklı türde bilet alabilme seçeneğiniz var. Eğer 4 Kişilik kuşetli vagondan bileti almak isterseniz kişi başı bilet ücreti 36,4 Euro. 2 Kişilik yataklı vagondan almak isterseniz ise kişi başı bilet ücreti 41,5 Euro. 2 Kişilik yataklı vagonda odayı komple almak ve tek başınıza kullanmak isterseniz ise bilet ücreti 74,6 Euro. Yataklı vagonlarda 2 kişilik ranza yatak, minibar, lavabo ve priz bulunuyor. Benim önerim 2 kişilik yataklı vagon bu yolculuk için en uygunu.

Sofya Ekspresi Yemekli Vagon Var Mı?

Sofya Ekspresi’nde yemekli vagon bulunmuyor. Ayrıca tren içerisinde alışveriş yapabileceğiniz herhangi bir vagon veya market tarzında bir şeyde yok. Trene binmeden önce yanınıza su ve bazı atıştırmalıklar alsanız yeterli olur görüşündeyim. Zaten Kapıkule’de mola verildiği için oradan da bir şeyler alabiliyorsunuz.

Sofya Ekspresi Çarşaf, Battaniye Veriliyor Mu?

Evet, temiz çarşaflar (kapalı poşetlerde) ve battaniye odada hazır oluyor. Ayrıca 2 kişilik odalardaki mini barların içerisinde küçük su, çikolata, çubuk kraker ve meyve suyu da bulunuyor.

Sofya Ekspresi Tuvaletleri Nasıl?

Her vagonda hem alaturka hem de alafranga olmak üzere iki tuvalet bulunuyor. Genel olarak tuvaletlerin temizliği beklediğimden çok daha iyiydi.

Sofya Ekspresi Interrail Kartı Kullanılabiliyor Mu?

Interrail Global Pass Kartı Sofya Ekspresi’nde kullanılabiliyor. Interrail Pass biletlerden sürekli Pass olanlar: 15 günlük, 22 günlük, 1 aylık, 2 aylık, 3 aylık olarak satılıyor. Flexi Pass olanlar ise, 1 ay geçerlilik süresi içerisinde 4 gün geçerli, 5 gün geçerli, 7 gün geçerli olan ile 2 ay geçerlilik süresinde 10 gün geçerli ve 15 gün geçerli olacak şekilde kullanımda. Seyahat etme düzeninize göre bu bilet türlerinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Sofya Ekspresi Konforu Nasıl?

Ben iki kişilik yataklı vagonda seyahat ettim. Konforu iyiydi ve oda sıcaklığı da oldukça yeterliydi. Yatağın rahatlığından da keyif aldım ama önemli bir detayı not düşmek isteriz. Türkiye ve Bulgaristan arasında trenlerin kafaları değişiyor. Türk tarafındaki tren kafası Bulgar tarafındakine göre çok daha fazla sesli çalışıyor. Uyumakta ses konusunda hassassanız yanınıza kulak tıkacı almanızı öneririm. Sarsıntı oluyor ama çok fazla rahatsız etmiyor.

Kuşetli vagonların konforundan emin değilim çünkü dört kişi tanımadığınız kişilerle 13-14 saat yolculuk çok zor olabilir. Eğer kuşetli vagondan bilet alacaksanız hepsi tanıdığınız ise almanızı öneririm. Zaten iki kişilik yataklı vagon bilet fiyatı ile kuşetli fiyatı arasında 5 Euro gibi bir fark var.

Her ne olursa olsun ben bu deneyimi yaşamayı öneriyorum. Yolculuğun büyük bir kısmı gece geçiyor ve manzara vb. bir şey göremiyorsunuz ama yine de değeceği görüşündeyim. Sadece dönüşü de trenle almak biraz düşünülebilir. Umarım seyahatiniz için faydalı olabilecek bir içerik olmuştur. Şimdiden güzel bir deneyim ve yolculuk dilerim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir