Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar – 8

Pazarlama ve iletişim üzerine son dönemlerde okuduğum ve okurken keyif aldığım tavsiye kitaplar serisinin sekizincisini sizlerle paylaşmak istedim. Umarım karşılıklı keyifli paylaşımlar olur. Sizlerin de tavsiyesi olan kitap veya kitaplar olursa ve paylaşmak isterseniz beklerim…

Bu arada daha önce paylaştığım ‘Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar ’ serisinin içeriklerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Gerçeği Algıla

Yazar: Yener Girişken | Sayfa: 174 | Yayınevi: BETA

Zihnimizin nasıl karar aldığını, bizi nasıl yönlendirdiğini, tercihlerimizi nasıl etkilediğine yönelik merakım her öğrendiğim bilgiyle daha da çoğalarak artıyor. Satın alma eğilimlerimiz veya bir reklam gördüğümüzde her birine verdiğimiz tepkiler neden farklı? Algı mı yoksa Gerçeklik mi? Reklam tasarımlarında önemli olan detaylar neler? İşte bu ve bunun gibi soruları merak ediyorsanız bu kitap tam size göre. Görselli ve bilimsel araştırmalara dayanan anlatımı ile Gerçeği Algıla hem okuması keyifli hem de bol bol altını çizeceğiniz detayları ile ön plana çıkıyor. Zihnimizin derinliklerine sade bir anlatımla yolculuğa çıkmak istiyorsanız Gerçeği Algıla kitabını tavsiye ediyorum.

 

This is Marketing (İşte Pazarlama)

Yazar: Seth Godin | Sayfa: 252 | Yayınevi: Profil Kitap

Pazarlama üzerine okumayı seviyorsanız Seth Goding ile yolunuzun kesişmemesi neredeyse mümkün değildir. The God of Marketing yani Pazarlamanın Babası ünvanıyla pazarlama disiplinine çok büyük katkılar sunan Godin, This is Marketing (İşte Pazarlama) kitabıyla işinizi hayallerinize, arzularınıza ve hizmet etmek istediğiniz komünitelere dayandırmak ve insanlar üzerinde olumlu değişiklikler yapmak, gurur duyabileceğimiz işler ortaya çıkarmak ile alakalı. Grafiksel anlatım ve akışkan dil yapısıyla ön plana çıkan kitabı okuması da bir o kadar keyifli ve kolay. Altını bol bol çizdiğim bölümleriyle benim rafımda ön plana çıkanlardan. Bu kitapta piyasayı takip etmekten ziyade piyasanın lideri olmakla alakalı detaylara sıklıkla denk geleceksiniz.

 

Bilinçaltımdaki Reklamlar

Yazar: Robert Heath | Sayfa: 333 | Yayınevi: MediaCat

Reklamlar bizi nasıl etkiler? Kitabı eline aldığınızda karşınıza çıkan bu zaten soru başlı başına bir merak uyandırıyor. Okuması keyifli olmasının yanında bazı detayların fazlaca uzatıldığının da altını söylemem gerek. Sayfa sayısı açısından normal şartlarda yüzde 20 daha az sayfayla yazılsa belki daha net bir içerik ortaya çıkabilirdi. Günlük hayatımızda etki altında kaldığımız reklamlardaki detaylar bir biçimde örtülü belleğimizde saklanıyor ve gelecekte bizi etkileyerek satın alma davranışımızı da değiştirebiliyor. Dükkanların dışındaki tabelalar, vitrinlere bakarken gördüğümüz sayısız sembol ve işaretler, billboardlar, posterler veya karşımızda oturanların okuduğu dergilerin arka sayfalarındaki ilanlar. İşte bu detayların zihnimizdeki yolculuğun detaylarına odaklanan kitap bazı noktalarıyla da alışık olmadığımız detayları bilgileri bizlerle buluşturuyor.

 

Pazarlama Metaforları

Yazar: Gerald Zaltman – Lindsay Zaltman | Sayfa: 220 | Yayınevi: MediaCat

Pazarlama üzerine günlük hayatımızda birçok metaforla karşı karşıya kalmaktayız. Reklam kampanyaları veya yeni ürünler neden sıklıkla başarısızlığa uğrar? Tüketiciler, neden şirketlerin kendilerini anlamadığını düşünür? gibi sorulara birçok farklı cevap bu kitapta verilmekte. Aslında aranılan cevap net olmasına karşında pazarlamacıların tüketicilerin en derindeki duygularını ve düşüncelerini pek hesaba katmaması konuyu biraz daha farklı bir boyuta taşıyor. Pazarlama Metaforları, şirketlerin başarısı için hayati önem taşıyan insan davranışının evrensel unsurlarını ve söz konusu “derinlik eksikliği”nin üstesinden nasıl gelineceğini keşfetmeye çalışan çığır açıcı bir eser. Okuması keyifli bir dille yazılmış olan kitap konunun özüne odaklanmasıyla da ön plana çıkmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir