Bernina Ekspresi Tavsiyeler ve Notlar

Dünyanın en iyi tren rotalarından biri olarak gösterilen ve rotası UNESCO tarafından koruma altına alınan Bernina Ekspresi ile İsviçre’nin Chur kentinden İtalya’nın Tirano kentine yolculuk yapmak seyahatimi planladım. Alp’lerin zirvelerinden geçen bu fantastik yolculuk, uzun zamandır hayallerim arasındaydı. Chur’dan trene binmek hem kolay hem de oldukça keyifli oldu.

Bernina Ekspresi ile ilgili tam ve doğru kaynaklar bulamadığım içinde bu yazıyı yazmak istedim.

Bernina Ekspresi Hakkında Kısa Bilgiler

Bernina Ekspresi, dünyanın en yavaş trenlerinden bir tanesi olarak geçiyor. Chur ve Tirano arası 130 KM olmasına karşın tren 45 KM hızla gittiği için yolculuk ortalama 4,5 saat sürüyor.

Her şeyi özel tasarım olan panoramik camlı vagonlar fantastik bir atmosfer oluşturuyor.

Bu rota aynı zamanda 2008 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girdi.

Avrupa’nın en yüksek, dünyanın en dik demiryolu hatlarında yer alan Bernina Ekspresi ile yolculuk boyunca 196 köprü, 55 tünel ve birçok köyden geçiyorsunuz. Duruma göre bazı bulut kümelerinin içerisinden de geçebilirsiniz.

Tren, Alpler’in en yüksek demiryolu geçişlerinden bazıları olan Albula ve Bernina Geçitleri de dahil olmak üzere çeşitli manzaralardan geçiyor.

Tren seyahatinde en keyifli dönemin kış olacağını düşünüyorum. Aralım ve Şubat arası en keyifli dönem olabilir.

Bernina Ekspresi Bilet Ücreti Nedir ve Nasıl Alınır?

Bileti Rhaetian Railway (RHB)‘in sitesinden aldım. Siteye girdiğinizde biraz aşağı kısımda yer alan BOOK NOW kısmını tıklayarak Chur ve Tirano arasını seçebilirsiniz. Tersine rota yapacaksanız da ona göre bir seçim yapabilirsiniz. Bence başka yerlerden ziyade buradan alırsanız hem komisyon ödemezsiniz hem de daha güvenli olabilir. Biletimi 1 ay önceden aldım ve yılbaşı dönemine denk geldiği için biraz zor oldu. Riske atmamak adına 35-40 gün önceden bileti almak hem kolay hem de rahat olabilir.

Chur’da tek bir tren istasyonu var. Zaten şehir Bernina Ekspres’i ile seyahat yapacaklarla doluyor gibi 🙂 Çok çok rahat bulabileceğiniz ve binebileceğiniz küçük bir istasyon.

Biletimi ikinci sınıf vagondan aldım ve ücreti 66 CHF yani o günkü kur ile 2.316 TL’idi. Ek olarak +32 CHF’de rezervasyon ücreti ödüyorsunuz. Diğer bilet fiyatları ise aşağıdaki gibi. Arka vagonlarda çekim açıları daha iyi olduğu için bir tık daha fark var. İkinci sınıf vagonlar arasında da istediğim gibi gezebildim. Boş olan yerlere rica ederek oturabildim. Zaten keşif treni olduğu için herkes birçok yerde oluyor. O yüzden otobüs mantığı ile tek bir yerde oturarak seyahat etmeyeceğinizi düşünebilirsiniz.

Bernina Ekspresine Sadece Chur veya Tirano’dan Mı Binebilirim?

Hayır, RHB’nin sitesinde binebileceğiniz rotalar mevcut. Dilerseniz uçak biletinize uygun ve ek maliyet getirmeyecek şekilde, akışa uygun rotalardan binebilirsiniz. Bu sayede ek tren bileti detayı da vermemiş olursunuz fakat ana hat ağırlıklı Chur ve Tirano arasında geçiyor. Planlamalarınızı o detaya göre gerçekleştirebilirsiniz.

Bernina Ekspresi Tren Yönü Nasıldır?

Bilet alırken zorlandığım kısımlardan bir tanesi de hangi yönde oturacağım ile ilgiliydi. Trenin gidiş yönünü yazmadıkları için bunu öğrenmekte zorlandım. Ben biletimi İsviçre’ Chur’dan İtalya Tirano’ya aldım ve bilet numaram 43’di. Bu detaya göre trenin gidiş yönü ise aşağıdaki görselde işaretlediğim şekildeydi. Eğer sizlerde biletinizi benimle aynı güzergâhtan alacaksınız buna göre düşünebilirsiniz. Tirano’dan alacaksanız ise tam tersi düşünebilirsiniz.

Bernina Ekspresi 1. Sınıf ile 2. Sınıf Farkı Nedir?

Şimdi gelelim kritik noktalardan bir tanesi zira bilet alırken korktuğum kısımlardan bir diğeri ise bu noktaydı. Zira biletimi ikinci sınıf aldım ve bilet alırken ikinci sınıf vagonlarda panoramik atmosfer olup olmayacağı ile ilgili detay yoktu. Ben de bu detayı trene bindiğimde öğrendim. Konunun özeti ise şu şekilde; birinci ve ikincisi sınıfta arasında oturma düzeni dışında bir fark yok. Bernina Ekspresi’ndeki tüm vagonlar panoramik. Aradaki tek fark birinci sınıf koltuklarında aynı hizada 3’er şekilde olması. Otobüslerdeki 2+1 mantığının aynısı. İkinci sınıfta ise ikili olacak şekilde 4 koltuk yer almakta. Bunun dışında ikisi arasında bir fark yok. İkinci sınıflar daha arkada ve bence daha iyi manzara sunuyor.

Bernina Ekspresi Mola Veriyor Mu?

Evet, Bernina Ekspresi 2091 metre yükseklikte yer alan Alp Grum’da 10 dakikalık bir mola veriyor. Burada Alp’lerin o güzel ve temiz havasını soluyabilir ve fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu yolculukta bence 10 dakika biraz kısa kalıyor. Buradaki manzarayı görünce en az 30 dakika mola verilmeli diye düşünüyorum.

Bernina Ekspresi’nde Yemek, Kahve Servisi Var Mı?

Ben bindiğimde restoran bölümü kapalıydı ama kahve, çay servisi vardı. Kahvesi de bir o kadar güzeldi. Bir kahve için 4,5 CHF ödemiştim.

Bernina Ekspresi’nde Hangi Koltuk Daha İyi?

Açıkçası bu konu diğer soru işaretlerimden bir tanesiydi. Ben giderken sağ tarafta oturdum. Manzaranın yüzde 65’e yakını sağ kısımda yer alırken, yüzde 35’i ise sol kısımda yer alıyor. Sağ taraf bir tık daha iyi gibi. Zaten trende herkes ayakta olduğu için bir süre sonra yolculuk ayakta geçmeye çalışılıyor. Önerim gidiş yönünde sağdan alırsanız çok daha iyi görüntüler görebilir, yakalayabilirsiniz ama sol olursa da dert etmeyin, en kötü ayakta izlersiniz.

Bernina Ekspres En Güzel Dönemleri Nedir?

Bu konuyu ben de merak ederken trende İsviçre’li bir arkadaş ile karşılaştım. Onunla konuşmamızda en güzel dönemlerin Aralık ve Şubat arası olduğunu paylaştı. Özellikle kar manzarasından dolayı genellikle tren kışın tercih ediliyormuş. Bence bu dönemler dışında da binilebilir. Alp’lerin tepelerinde kar detayının eksik olacağını düşünmüyorum ama kışın hem kar atmosferini hem de yeşillikleri görebildiğiniz için eğer imkan varsa kış sezonu güzel olacaktır.

Bernina Ekspresi Interrail Biletine İndirim Var Mı?

Evet, bilet alırken interrail biletinizin olduğunu söylerseniz indirim alabiliyorsunuz.

Bernina Ekspres’inde Güzel Fotoğraflar Nasıl Çıkar?

Vagonların hemen birleşiminde yer alan ara kısımlar var. Buradaki pencerelerden çıkarak güzel kareleri daha iyi yakalayabilirsiniz. Sadece fotoğraf çekeceğim diye nolur dikkati elden bırakmayın. Çok uzanmadan aşağıdaki şekilde fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Özellikle bazı yerlerde camdan dışarı çıkarak telefonunuzun 0,5 çekim özelliğine ayarlayıp keyifli görseller elde edebilmeniz çok mümkün.

Bernina Ekspresi’nde Hangi Saatler Daha?

Güneş yolculuğunuzda birçok manzarayı görmeniz veya güzel fotoğraflar yakalayabilmek için bazı durumlarda engel oluşturabilir. Bundan dolayı imkanınız varsa 08:28 gibi saatlere bilete alırsanız daha saf ve temiz bir havaya denk gelebilirsiniz.

Bernina Ekspresi’nde Hediye Veriliyor Mu?

Evet, tren yolculuğunuzda RHB tarafından hatıra olarak kalması adına demirden yapılmış bir vagon hediye ediliyor. İçerisinde ise Lindt çikolata yer alıyor. Ayrıca tren yolculuğunuzda da bir adet soğuk organik çay ikram ediliyor. Tadı bizdeki nane çayının soğuk versiyonu denilebilir.

Denenmesi gereken ve keyifli bir rota olduğunun altını özellikle çizeyim. Birkaç küçük detay dışında diğer alt başlıkları çok önemsemeyin derim. yer bulursanız alın ve tadını çıkarın. Bu tarz seyahatleri bekletmeye gerek yok. Sorularınız olursa iletmeniz yeterli. Tüm tecrübemi paylaşırım.

O zaman LET’S MOVEEEEEEEEEE 🙂

128 Yorum

 1. Tuğbay Işıklar Yanıtla

  Selamlar hem Instagram hem buradan paylaşımınızı okudum.
  Birkaç sorum olacak.

  2×2 çift yada çocuklarla 2 aile 7 kişi gitmeyi düşünüyoruz.

  Zürich yada Basel e uçup 1 gün kalıp ertesi gün sabah hangi saat uygunsa yine trenle chur a geçmeyi düşünüyoruz.
  Chur dan tirano.

  Tirano dan como ya. Como da 1 gün kalıp ertesi gün milano orada da 1 gün kalıp bergamo dan dönüş.

  Sence ilk uçuşu nereye yapmalıyız. Zürich yada Basel den chur a ekonomik olarak nasıl geliriz.

  Tirano dan como ya nasıl ulaşabiliriz.

  Bilgilerini rica ederim.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhabalar, teşekkür ederim 🙂 Sorularınızın cevapları şu şekilde, Basel-Chur tren biletleri 85 Euro, Zürih-Chur tren biletleri 45-55 Euro arasında değişiyor. Aradaki farkı uçak biletleri ile kıyalarsanız daya iyi olacaktır. Bence konaklamanızı Chur’da yapın derim. Evet, Chur’da gezilecek çok detay yok fakat sabah ülke veya şehir değiştirmek veya yolculukta olabilecek bir aksaklıkta bağlantılı seferlerinizde sıkıntıya uğrayabilir. Bence ilk uçuş Zürih’e olmalı. Zürih’te de gezilecek yerler var. Hatta Zürih yazımdan da bakabilirsiniz. Como’da kalmak yerine Zürih’te kalıp oradan Chur’a geçmeyi planlayabilirsiniz. Fakat tren ve uçak biletlerini gideceğiniz dönemde bir bakarak karar vermek en doğrusu. Tirano’dan Como’ya ise yine tren ulaşımı var. O şekilde geçilebilir.

   1. Tuğbay Işıklar Yanıtla

    Teşekkürler. Zürich yada Basel den chur a ulaşım pahalıymış. İtalya da o kadar tren yolculuğu yaptım bu kadar pahalısını görmemiştim.

    Chur a uçuş yok tabi dimi.

 2. Nursel Begüm Taşcan Yanıtla

  Öncelikle faydalı bilgiler için teşekkür ederim.
  Trende güvenli bagaj koyma yeri mevcut mu? Ayrıca dışarıdan yemek ve içicek kabul ediyorlar mı? En iyi rota Zürih – Chur – Tirano – Milano sanırım. Chur da kafe restaurant öneriniz var mı?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, evet vagonların içerisinde güvenli ve rahatlıkla valiz koyabileceğiniz bölümler mevcut. Dışarıdan da istediğiniz yiyecek ve içeceği getirebiliyorsunuz. Kantonsgericht Graubünden’in önünde bir seyyar cafe var. Orada mutlaka sarımsaklı peynirli ekmek yemenizi öneririm. Ben çok gece vardığım için özel bir restoranda yemek yeme vaktim olmadı çünkü şehirde hayat 7 gibi bitiyor 🙂 Önerdiğim yer ise geç saatlere kadar açık. Bence rotanızda oldukça keyifli.

   1. Tunay Yanıtla

    Merhaba Hüseyin bey , trenden indikten sonra geri nasıl döneceğiz biz araç kiralamayı düşünüyoruz çünkü .

    1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

     Merhaba Tunay Bey, burada birkaç alternatif var. Tirano’da indikten sonra trenler var. Oradan Milano veya Chur tarafına normal trenler ile yolculuk yapabiliyorsunuz fakat sık seferler yok ona bir bakın derim. Bernina ile dönmekte diğer bir alternatif. Eğer aceleniz yoksa ve illa ki Chur’a dönecekseniz Bernina ile dönüş daha keyifli olabilir.

  2. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Nursel Hanım Merhaba, evet mevcut. Her vagonun içerisinde bagajlarınızı koyabileceğiniz yerler mevcut. Dışarıdan yiyecek ve içecek getirebiliyorsunuz. Chur’da çok uzun kalmadım ama Kantonsgericht Graubünden’in hemen yanında sokak satıcısı var. Orada kesinlikle sarımsaklı ve peynirli ekmek yemenizi tavsiye ediyorum. Çok keyif alacaksınız eminim.

 3. Coskun Yagmur Yanıtla

  Merhaba, bilet fiyatlari genelde ayni mi oluyor acaba, yoksa ornegin aylar öncesinden alirsak daha uyguna alinma sansi var mi?

 4. Adnan Öztürk Yanıtla

  Selam Hüseyin bey,

  Hollanda dan selamlar. Sizi kardeşimin eşinin payı sayesinde keşfettim. 14 şubat yaklaşıyor eşime sürpriz yapmak istiyorum. İsviçre İtalya tren seferi ilgimi çekti. Harika! İki kişi fiyat nedir? Havaalimanı uzaklığı hakkında bilginiz var mı? Teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Adnan Bey, benim aldığım ikinci sınıf arka bölümde tek kişi fiyatı 66 CHF’idi. Bence ikinci sınıf arka bölümden alınabilir. İsviçre Chur’a Zürih’ten tren ile geldiğim için havalimanı uzaklığını tam olarak bilemiyorum ama çok güzel bir hediye olacağına eminim 🙂

   1. Arzu saygılı Yanıtla

    Hüseyin beyi instagramda keşfettim, İsviçre’ye gidip ordan Bernina ekspresine katılmayı çok istiyordum ancak kafa karışıklıklarım vardı Hüseyin bey sorularıma çok detaylı ve açıklayıcı şekilde cevap verdi, yardımcı oldu. bu gezgin ruha ve mütevazi yapısına tesekkürler …

     1. Sümeyye Aydın

      Merhaba Hüseyin bey , 26 Ocak -2 Şubat 2025 arasına Basel gidiş Bologna dönüş şeklinde bilet aldım. İki gün Basel (Colmar dahil gezmek istiyorum) Bir gün Zürih , Bernina express, üç gün Milano ,(Verona dahil)bir gün Bologna şeklinde planladım. Baselde iki gece konaklayıp, bir gece chur şeklinde düşündüm. Milano üç gün bana biraz fazla geldi oradaki açığı başka neresi ile kapatabilirim , kış dönemi görmem gereken nereler olabilir İsviçre’de tavsiyede bulunur musunuz ? Ya da başka bir öneriniz olur mu? Açıkcası kış dönemi için Bernina rotasında değil ama diğer şehirler için endişeliyim keyifli gezebilir miyim bilemedim ? Şuan bileti en fazla temmuza erteleyebilirim başka zaman gitme şansım yok maalesef. Strasburg eklesem çok mu fazla doldurmuş olurum. Bu civara ilk defa gideceğim önerinizi önemsiyorum. Teşekkür ederim.

     2. Hüseyin Sayın Post author

      Merhaba Sümeyye Hanım, ben olsam Colmar’a 2 gün ayırırım ve köylerini de gezerim. Zürih içinde iki gün fena olmaz biraz şehrin havasını da solunursunuz. Sürekli koşturmaca içerisinde olunca şehrin ruhunu solumak kolay olmuyor. Strasburg eklenebilir ve gezmesi de bir gün içerisinde çok rahat yapılır. Çok zor olmayacaksa Como Gölü çevresine bir bakabilirsiniz.

   2. serkan bacak Yanıtla

    Merhaba,
    öncelikle bu paylaşımlarınızla bizleri bilgilendirdiğniz için teşekkür ederim…
    Biz istanbul’dan 4 kişili bir aile olarak Chur’a en rahat nasıl gidebiliriz…

    1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

     Merhaba Serkan Bey, Chur’a en kolay ulaşım burada Zürih’e uçakla gitmek. Zürih’ten de kolaylıkla bulabileceğiniz trenler ile Chur’a geçmek olur.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, ben bileti aldığımda böyle bir uygulama yoktu ama 2024 yılı itibariyle gelmiş olduğunu düşünüyorum. İlginç bir uygulama olmuş. Şu an kişi başı 98 CHF düzeylerine bilet geliyor.

   1. Ayberk Ay Yanıtla

    Merhaba ben koltuk rezervasyonu yaptım 2 kişilik toplamda 72 frank aldı ama biletleri nasıl alıcam orayı bulamadım gittiğimde gişeden mi alıcam ?

 5. Tuba Ünal Yanıtla

  Merhaba. Şahane videolar. Bir kaç gündür Bernini expressi anlamaya çalışıyordum denk geldi. İtalyada nerede indiniz? Ben de italyadan round trip yapmayı planlıyorum da. İsviçre’de nereden bindiniz?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, İtalya’da Milano bu tarz konularda merkez konumda. Milano’dan Tirano’ya tren ile 2 saat civarlarında geçebilirsiniz. İsviçre’de ise ben Chur’dan bindim ama farklı yerlerden de binebilirsiniz. Bana sorarsanız Chur – Tirano arası Bernina Express’i için yeterli bir yolculuk.

 6. Aslı D. Yanıtla

  Merhaba,

  Aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler, diğer bloglarda bulunmayan birçok açıklamaya eriştim.

 7. Gülsen Solaker Yanıtla

  Hüseyin Bey elinize sağlık çok bilgilendirici olmuş, hatta trenin yönünü yazmanıza ayrıca çok tsk ederim ben de yana yakıla onu arıyordum 🙂 Bernina’nın bir de otobüsü varmış sanırım, onu da denediniz mi? fya da bilginiz var mı?

 8. AYBERK Yanıtla

  Merhaba Hüseyin bey ben şimdi 3 ağustos 2024 için bilet almaya çalıştım koltukları rezerve ettim 72 frank ödedim bilet parası almadı o ödemeyi nasıl yapıcam bulamadım ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhabalar, tüm ödemeleri ben online olarak yapmıştım. Trende ek bir ücret veren hiç görmedim. 72 CHF güzel ücret, online da yansımadıysa rezervasyon uzun olduğu için olabilir.

 9. Murat Karasu Yanıtla

  Merhaba,
  Bernina ekspresi için bilet aldım, zurihten-chur’a geçip bineceğim ama zurihten chura giden trenle bernina treni arasında sadece yarım saat var. Daha erkenede zurih-chur treni yoktu. Yetişebilirmiyim berninaya, isviçrede rötar, gecikme fln oluyormu?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Murat Bey, Avrupa’da trenler genellikle zamanında hareket ediyor ama bir defa Milano-Venedik arasındaki geçişte bir aksama yaşamış ve son dakika yetişmiştim. Yarım saat iyi bir süre sorun olmayabilir fakat nolur bunu söz olarak almayın zira her şey olabilmek ihtimali var. Şu an çok aşırı riskli görünmüyor notumu düşeyim sadece 🙂 Güzel bir seyahat olsun

   1. Banu Metin Yanıtla

    Merhaba Huseyin bey sizi instagramdan takip ediyorum süpersiniz.Bernina expresi ile ilgili bilet almak istiyoruz fakat koltuk no vs hiçbir bilgi yok acaba herkes istedigi yere mi oturuyor?ikinci bir sorum biz Tirano -chur güzergahını kullanacagız acaba churdan coma gölüne nasıl gecebiliriz fikriniz var mı?şimdiden çok tesekkür ederim.

    1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

     Merhaba, orijinal sitesinden bilet alırsanız size koltuk numarasını gösteriyor. Yazımda adresini paylaşmıştım. Tirano ile Como Gölü arası 2-3 saat mesafede. Google Maps üzerinde kontrol edip otobüs veya tren ile geçebilirsiniz.

 10. Esra g. Yanıtla

  Hüseyin bey selamlar, koltuk seçimini kendimi yapamıyor muyuz? Şubat başına bilet almak istiyorum ama eşime, çocuğuma ve bana apayrı yerler veriyor. Bunun için nasıl bir yol izlenmeli bilginiz var mıdır?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Esra hanım, koltuk seçimini kendiniz yapabiliyorsunuz fakat üç tane aynı yerde kalmamış olabilir veya birileri rezerve etmiş olabilir. Ben de iki tane almıştım bir sorun çıkarmamıştı. İsterseniz bir deneyin olmadı tekrar iletişimde olalım. Destek olmaya çalışırım

   1. Esra g. Yanıtla

    Merhabalar, seçim yaptırmıyor hiçbir şekilde random atıyor. Booking yapmadan direkt bilet aldığımda da yine random atama mı yapılıyor, yoksa seyahat esnasında rast gele boş bukunan yerlere mi oturuluyor? Bu konuda bilginiz var mıdır?

 11. EBRU AKTAŞ Yanıtla

  Merhabalar, sizin videonuzu gördüğümden beri yeni bir hayalim oldu bernina ekspresi 🙂 fakat kafam çok karıştı. bana yardımcı olabilir misiniz?
  anladığım kadarı ile aktarıyoruö Türkiyeden Zürich geldik aynı gün direk chur e yine trenle gelip burada bir gece konaklama yapacağız trene yakın olmak için sonrasında sizce dönüş ve konaklamayı nasıl yapmamız mantıklı olur tirano dan nasıl nereye gideceğiz konaklama yapmamız gerekirse nerede olacak gibi soruların cevabına ihtiyacım var.
  Teşekkürler.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Ebru Hanım, çok mutlu oldum. Bilgim dahilinde her şeyi paylaşırım. Şöyle aslında, Zürih’ten Chur’a geçtiniz ve Chur’a bir gece kaldınız. Sabah erkenden veya öğlen Bernina Express’ine bindiniz ve Tirano’da indiniz. Tirano’dan ise tren ile Milano’ya geçebilirsiniz. Tirano çok küçük bir yer. Ben kalmayı tercih etmedim ve 2 saat mesafedeki Milano’ya tren ile geçtim. Bu geçişlerin hepsi oldukça rahat ve kolaydı.

 12. Ekrem şen Yanıtla

  Hüseyin bey bernina express I için direk bilet alabiliyoruz değil mi bazı yerlerde 6 ay öncesinden diye bir yazılar okumuştum ama , sizin gösterdiğiniz linkten direk bilet alabilirim değil mi trende yer var ise ? Bu arada yazı için teşekkürler harika anlatım umarım gidip gezebilirim 🙂

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Selamlar Ekrem Bey, vet doğrudur. Direkt bilet alabiliyorsunuz. 6 ay öncesi falan gibi bir durum yok. Ben yılbaşı döneminde dahi 1 ay önceden aldım. Turistik bir tren ve çok rağbet görüyor, o doğru. Benim önerim 2-3 hafta yeterli olabiliyor. Kendi siteleri zaten paylaştığım adres, en doğru yer orası 🙂

 13. Çağla Şengül Yanıtla

  Merhabalar. Bernina express için Saver day pass alıp sadece yer rezervasyonu yaptırmak istiyorum ama sadece yer rezervasyonu kısmını bir türlü bulamadım. Bu konuda bilginiz var mı?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, Saver Day geçerli değil diye biliyorum. Bilet bölümünden biraz ilerlerseniz hangi pass’lerin geçerli olduğunu görebilirsiniz. Önceden rezervasyon olmama durumu var, satın alma yapıyorsunuz şeklinde bir bilgim mevcut.

 14. Furkan Yanıtla

  Merhaba öncelikle keyifli videolar ve değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz. Benim sorum şu olacak daha önce demeyimlediğim kdaeıyla isviçre trenlerinde rezervasyon sistemi pek yaygın değildi trene bindiğimiz herhangi bol bir kotuğa oturuyorduk. Bernina için de bu geçerli midir ? Rezervasyon yapmadan sadece trene binmek çok mu kötü bir seçim olur . Cevaplarsanız sevinirim :))

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Selamlar Furkan Bey, Bernina’da rezervasyonlu alırsanız 32 CHF ek ücret ödüyorsunuz. Rezervasyon yapmadan binme durumunda uygun koltuğu bulmak biraz zor olabilir zira kalabalık oluyor. O yüzden benim önerim rezervasyon yaptırmanız yönünde olur.

 15. Aleyna Erkut Yanıtla

  Hüseyin bey selamlar ilk kez yurt dışı seyahatine çıkacak olan birine ilk gidip görülmesi gereken yerleri sorsam size

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Selamlar Aleyna Hanım, Avrupa olursa İtalya’dan başlanılmasını öneririm. Her detayı ile beni etkileyen en keyifli ülkelerden bir tanesiydi. Roma, Floransa, Venedik gibi yerler gerçekten çok keyifli.

   1. Hilal Tokmak Yanıtla

    Merhabalar Hüseyin bey sizin instagramdaki bernina paylaşımınız çok yardımcı ve ilham oldu,temmuzun başında zurihe uçak bileti aldık,4 yaşında kızımız var ona bilet nasıl alacağız o bölümü bulamadım,ücretsiz mi bilet alınmıyor mu anlayamadim,bir de üç tane kabin bagajimiz olacak bagaj sınırlaması yok degilmi trende o bilgiyi bilemiyorum.Son bir soru zurihte kalıp sabah chura geçmek çok mu stresli olur,yoksa zurihi gezip akşam kalmak için chura mi gitmek gerekli.Eger vakit ayırıp cevaplarsanız çok sevinirim çok tesekkurler

    1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

     Merhaba Hilal Hanım, teşekkür ederim 🙂 Bernina’da 6 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz seyahat ediyor. Kabin bagajı sıkıntı olmaz içeriye alabilirsiniz. Bernina için aldığınız bilet sabahsa mutlaka Chur’da kalın derim. Eğer öğleden sonra ise sabah Chur’a geçebilirsiniz.

 16. veli ateş Yanıtla

  swiss pass travel ile de biilebilir yazılmış ama bununla rezervasyon yapmak gerekir yazmış. sizce koltuk için rezervasyon yapmadan binsek sorun olur mu? bir de swiss travel pass ile aynı rotayı diğer trenlerle gezebilirsiniz demişsiniz bu trenlerin saatlerini nereden öğrenebilirim?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Veli Bey Selamlar, ben yapmanızı öneririm çünkü orada stres yaratıyor bu tarz konular hiç gerek yok. Tüm detayları paylaştığım siteden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 17. Gullu Yanıtla

  Merhaba . Bernina ekspres için tekrar tekrar sorduğum tüm soruları yanıtladıgınız için cok tesekkurler 🙏🏻 yardimlariniz sayesinde çok güzel bir yolculuk bizi bekliyor.😊

 18. Nihal Güneş Yanıtla

  Bernina Expresi ile ilgili aklımızdaki tüm sorunların cevap bulduğu güzel bir blog olmuş. Teşekkürler 😊

 19. Yağmur Deniz Yanıtla

  İnstagramda da videolarınızı izledim. Çok bilgilendirici oldu benim için. Ve nezaketle sorularımı yanıtladınız. Teşekkür ediyorum 😊
  Ben de ayağımın tozuyla döndüm.

 20. Harun taşkın Yanıtla

  Çok faydalı bir içerik olmuş aradığım tüm sorulara cevap buldum. Devamını bekliyoruz ayrıca özel olarak sorduğum her soruma da içtenlikle cevap verip yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim ☺️

 21. miray Yanıtla

  merhaba. internette bazı bloglarda bernina expressin dahil olduğu hatların Deutsche Bahn’dan (DB) daha uyguna alınabildiğini okudum fakat sanırım bu bilgiler güncel değil zira DB sitesinde ilgili bileti alma aşamasında “bu bileti online satamıyoruz” gibi bir uyarı çıkıyor. bu konuda bir duyum aldınız mı veya bilginiz var mı? şimdiden çok teşekkürler 🙂

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Miray Hanım, aslında bilgiler güncel ama siz yanlış adresten bakmışsınız 🙂 Yazı içerisinde verdiğim tickets.rhb.ch adresinden biletinizi alabilirsiniz.

 22. gökhan Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba mesajlara cevaplarınızdan dolayı teşekkür ediyorum şahsen,sorum şu araç kiralayarak chur’dan gitmeyi denesek ne kadar mümkün gidiş geliş tren baya maliyetli olacak gibi.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Gökhan Bey, Chur’dan dönüş olarak araba kiralamaktan mı bahsediyorsunuz? Bu arada Zürih ve Chur arasında farklı tren alternatifleri olabilir. O detaya bakmanızı öneririm. Bernina’ya göre daha uygun maliyetli olacaktır.

 23. Ezgi Gündem Yanıtla

  Blogunuz çok güzel ve aydınlatıcı Hüseyin bey.Bizimde eşimle şubat sonu isviçre seyatamiz olacak Bernina express yapmayı planlıyoruz.3 gün için Swisspass almayı planlıyoruz içeriğinde bernina treni için sadece koltuk rezarvasyonu yeterli diye okudum bu konu ile ilgili bilginiz varsa ayrıntıları sizden öğrenmek harika olur.
  Sevgiler.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Ezgi Hanım, bilet alma bölümünde bilet alma işlemini yapabilirsiniz. Oradan Swisspass’ı seçerseniz zaten indirim yapıyor diye biliyorum. Oradan rezervasyon yaparak ilerleyebilirsiniz. Bence her halükarda rezervasyon yapın derim. Sonradan insan stres oluyor 🙂

 24. İrem Yanıtla

  Merhaba,
  Youtubeda videonuza denk geldim, cok tesekkurler bilgiler icin. Nisan ayi icin bizim de Bernina biletlerimiz hazir, fakat bir sorum olacak. Tiranodan Milanoya gececegiz. Bernina ekspresi 12.49da Tiranoda olacak yaziyor. 13.08deki Milano trenine yetisebilir miyiz? Tren tam zamanında varıyor mu, milanoya giden trenin platformu yakın mı?
  Teşekkür ederim 🙂

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, açıkçası Avrupa’da trenler çok dakik kalkıyor ama burada garanti vermem çok doğru olmaz. Ben de aynı trene binmiştim yetişmiştim. Platformlar arası 1-2 dakika çok çok yakın. Sadece iki istasyon var. Orada neresi olacağını bir sorun hızlıca yeterli olur.

 25. Evren Aslan Yanıtla

  Hüseyin bey bilgiler için teşekkürler ,bizde şubat sonu 3 günlük tatil planladık ,çocuğumuz 3 yaşında .interrail almak daha mı uyguna gelir (ayda 4 gün kullanılan).birde Zürih ten Curl e hangi tren yetişiyor bulamadım ,bilginiz var ise yardımcı olurmusunuz ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Evren Bey, thetrainline üzerinden bilet bakabilirsiniz ama çok sık tren var. Tren gar’ında da alabilirsiniz. Interrail konusu aslında trene ne kadar bineceğiniz ile alakalı. Ona göre bir hesaplama yapmanız daha sağlıklı olabilir.

 26. betül çiçek Yanıtla

  merhaba milano lugano 1 gece al lugano, sonraki gün lugano chur churda 1 gece kal, ertesi gün chur-colmar
  colmar-basel havalimanı türkiye dönüş sizce nasıl bernina treni istediğim bir seyehat ama diğer yönden başlayıp colmar eklemek de güzel bir devam olabilir. sizce nasıl. teşekkürler. bernina için de koltuk bakıyorum sizin yönlendirmenize göre ben lugano-tirano-chur için soldan almalıyım koltuğu yani sizin aldığınız numara kısmından alsam uygun oluyor sanırım dimi manzarayı güzelce izlemek isterim o sebeple yanlış bir şey yapmıyım. bir de acaba lugano da tiranoya giden otobüs merkezde yakın bir yerde mi. churda da basel colmara giden tren aynı yerden mi kalkıyor.
  teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, bence arada Lugano’ya gerek yok gibi. Çok sıkışık ve oradan oraya koşturma olabilir görüşündeyim. İmkan varsa Colmar’ı ekleyebilirsiniz ama maksimum 1-2 gün. Lugano’dan Tirano yerine direkt tirano’ya tren ile geçseniz daha güzel olabilir gibi. Tüm tren istasyonları genelde tek yerde.

 27. Çiğdem Dursun Yanıtla

  Selamlar ben de 8 yaşındaki kızımla ilk kez İsviçre’ye gidiyorum. Uçak iniş Basel aldık, Bernina için geç kaldık, yer koltuklarda karşılıklı kalmış maalesef o da tek tük. Çok tren çok rota var Avrupa’daki en karışık yer burası sanırım. İşin içinden çıkamadım.
  – Bernina yerine yerel tren ile aynı rotayı yapsak bileti oradan alsak, online daha mı uygun yoksa oradan alınabilir mi
  – Oteller ücretsiz Guess Kart veriyormuş, bunlar nerelerde geçiyor biliyor musunuz
  – Swiss Travel Pass alsam, tüm İsviçre’yi gezebilir miyim. Yerel bernina rotasında rezv gerekiyor mu
  – 8 yaşındaki kızıma Swiss pass almasam oluyor mu
  – kafamda deli sorular ve gün sonunda hiç bilet almadım seyahatim 5-11 🙂 yumurta örneği

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Çiğdem Hanım, Bernina’nın en büyük farkı turistik olması ve panoramik camların tavana kadar uzanması. Guess kartları bilmiyorum açıkçası yani onun trenlerde geçtiğini zannetmiyorum. Eğer çok az seyahat edecekseniz Swiss Pass mantıklı olmayabilir bu arada. Bence rahat ve güzel bir seyahat olur. İsviçre, İtalya gibi ülkeler tren ile seyahat etmesi çok çok kolay olan yerler.

 28. Ozgur Yanıtla

  Merhaba..Haziran sonu 1 hafta İsviçre seyahati planımız var eşim ve kızımla..zürih geliş ve dönüş şeklinde biletleri almıştık..Bernina Express ile Tirano’ya vardıktan sonra Zürihe dönüş güzergahını nasıl planlayacağımla ilgili kafam karıştı..Bernina sonrası Glacier Express ile Zermatta hangi şehirden devam edebilirim? Bilgilendirici postlarınız için çok teşekkür ederim..

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Özgür Bey, açıkçası aynı rotayı normal tren ile dönmek isteseniz de benzer mantıkta ücret ödeyebilirsiniz. Eğer imkan varsa Glacier’e binerseniz aslında meşhur olan iki treni de denemiş olursunuz. Zermatt’ı çok uzak diye biliyorum. Açıkçası o rotayı bilmediğimden hatalı bir yönlendirme yapmak istemem.

 29. Kenan Yıldız Yanıtla

  Merhabalar. Bernina express sonrası Tirano’dan Lecco’ya gitmek için tren bileti bakıyorum.
  Saat 12.50 gibi Bernina Express Tirano ya geliyor. Tirano Lecco arası tren kalkış saatleri ise şöyle ;
  13.08 ( aceba yetişebilirmiyim? )
  15.08 ( 2 saat boş yere mi beklerim? )

  Tren biletini online almasam oraya gidince bilet bulabilirmiyim?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Kenan Bey, buradaki kritik soru Lecco’ya kalkış istasyonu. Onu ne olarak gördüğünüze bakın isterseniz. Tirano’da 1-2 dk. yürüş alanında farklı istasyonlar var çünkü. Ben de aynı şekilde Milano’ya gitmiştim ve yetişrim ama şimdi size kesin diyemem fakat imkanlı gibi duruyor.

 30. Tuğba Çelik Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba. Mayısta umuyorum İsviçre’ye gidip Bernina Expressine bineceğim. Gidiş dönüş için nerede inmeliyim acaba. Yoksa Tirano’ya kadar gitmek zorunda mıyım? Teşekkür ederim şimdiden

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Tuğba Hanım, bence en güzel rota Chur’da binmek ve Tirano’da inmek. Tirano’ya kadar gitmek zorunda değilsiniz ama aradaki duraklar inilecek yerler değil. O yüzden Chur’dan binerseniz Tirano’da inmek gerekir.

 31. Aziz altay Yanıtla

  Merhaba Hüseyin bey,
  Ben öğlen 16:00da Zürih’e varacağım ve 20:30 da chur trenine binmeyi planlıyorum. Bernina express biletimde ertesi sabah 8de Zürih’den gelen trenle Bernina express in kalkacağı istasyon aynı mı acaba? Bir sorumda Tirano ya vardığımızda Milano’ya giden trenler aynı istasyondan mı kalkıyor ? Son olarak Zürih havaalanından chur treninin kalktığı istasyona ulaşım kolay mı ?
  Teşekkür ederim

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Aziz bey, evet aynı istasyondan kalıyor. Tirano’ya vardığınızda ise hemen yanında yer alan bir istasyon var oradan trenler Milano’ya hareket ediyor. 200-300 metre mesafede o istasyonda. Zürih havalimanından ulaşım çok kolay. Taksi yerine toplu taşıma kullanmanızı öneririm.

 32. İlksu Kurnaz Yanıtla

  Merhaba, Schengen vizem tek girişli. Bernina ekspresi biletim var ancak isviçreden çıktıktan sonra ülkeye tekrar geri girebilir miyim bu konuda bilginiz var mı ?

 33. Emine sayın Yanıtla

  Merhabalar, biz nisan ayında bernina expresi için bilet aldık, ancak bir arkadaşımız vize reddi nedeniyle geziye katılamayacak, bileti iade edemiyoruz, yolculuğumuza başka bir arkadaşımız eşlik edecek, bilet kontrolu sırasında kimlik kontrolu yapılıyor mu?teşekkür ederim

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Emine Hanım, yolculukta kimlik kontrolü olmamıştı. Eğer olursa sorunu da iletirseniz yeterli olur. Sadece her duruma karşı bence bir mailde adın müşteri hizmetlerine elinizde olsun derim ama sorun olacağını sanmıyorum.

 34. SEVAL ÇİÇEK Yanıtla

  Merhaba, benimde bir sorum olacak. İtalya gidiş İsviçre dönüş seyahat planladım. Venedik- Milano- Zurich- Basel gibi bir rotam var. Bu nedenlede de Bernina Express için Tirona biniş Chur iniş olacak şekilde rezarvasyon yaptım. (İnterrail ya da swiss pass almayı düşünerek) Ama baktığımda sanki İtalya tarafında interrail e ihtiyaç olmayacak.

  Sorum şu : Swiss pass alsam Tirona’dan binişim sorun olmaz değil mi ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, trene bindiğinizde bilet kontrolü hareket ettikten sonra yapılıyor. Dolayısıyla eğer sorun İsviçre sınırına girmekse çoktan girmiş olursunuz diye düşünüyorum 🙂 Herhangi bir sorun olacağını da düşünmüyorum.

 35. Sevgi Sönger Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba içerik yazım tarzı ve anlatım şahane. Öncelikle bu kadar emekle bu sayfayı oluşturduğunuz için teşekkürler.
  Biz yılbaşında bernina treni ile gezi planladık. ilk gece önerinize uyarak Chur da kalacağız.
  Bilet alırken bazı indirim seçenekleri var zürih-chur arası alacağımız bilet Bernina için indirim sağlıyormu? Aktarma gibi geçermi?
  Bir de Dönüşte Tirano dan Chur a lokal trenlerde varmış yarı fiyatına geliyor. Lokal trenlerde arada aktarma yapılıyormu? yani in bin yapılıyor mu?

  Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. Çok faydalı oldu.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Sevgi Hanım, ben teşekkür ederim. Eğer Swiss Pass gibi kartlar varsa indirim söz konusu. Eğer az trene binecekseniz ‘No Discount’ olanı seçebilirsiniz. Lokasl trenlerde kartınız varsa aktarma yapılabilir diye biliyorum.

 36. Gizem akdemir Yanıtla

  Merhabalar, öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler.8-11 nisanda isviçreye gitmeyi planlıyorum ailemle.Bernina ekspresi videonuza ve blog yazınıza denk geldim çook yardımı oldu teşekkür etmek istedim.Sadece doğa gezisi yapmayı düşünüyoruz o yüzden swiss travel pass çıkarmayı düşünüyorum sizce mantıklı mıdır? 8 inde bernina ekspresi yapıp diğer gün geindelwald interlaken bölgesine gitmeyi düşünüyoruz.Başka önerebileceğiniz bir yer var mıdır dönüşümüz Zürihten. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim 🙏🏻

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, teşekkür ederim 🙂 Şöyle Swiss Pass’ın dağ gezileri veya müzeye girişlerde de hakkı var. O yüzden bu yönde kullanımlarınız olacaksa gayet mantıklı hareket olur. Zürih’te vakit geçirmeyi planlıyorsanız orası içinde yazıma bakabilirsiniz. Bence keyifli bir plan. Eğer imkan olursa belki Alp’ler ve eteklerindeki dağ köyleri değerlendirilebilir. Heidi köyü Maienfeld’de olabilir mesela.

 37. Kübra ARI Yanıtla

  Hüseyin bey bütün yorumları okudum nerdeyse açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim
  Benim sorum şu kampanya dan 2025 Şubat a Milano ya bilet aldım
  Tirano dan ters istikamet yapacağız bizde chur ya da st.morintz düşünüyoruz 1 -2 gün konaklayıp kayak yapmalık
  Chur daha uygun olabilir mi morintz e göre
  Kayak fiyatları ile ilgili bilginiz var mı
  Kaç ay önceye Bernina acaba bilet açıyor ve iptal iade şansımız oluyor mu acaba

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Kübra Hanım, kayak konusu hakkında maalesef bir bilgim yok. Genellikle 2-3 ay kala açılıyor diye biliyorum. Yani fiyatlarda çok fark etme olur mu bilemedim ama sanırım kayak yerine yakınlığa göre fiyatlar değişebilir. Burada online kıyaslamalar yapmak en doğrusu.

 38. Hande b Yanıtla

  Merhaba öncelikle detaylı ve güzel anlatımınız için teşekkürler. Tek yönlü gidiş için bir fikriniz var mı? Mesela sadece Tiranodan Zürih e gidişte seyahat süresi ve duraklar aynı mı acaba? Sizin belirttiğiniz ücret tek yön ücreti midir acaba

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, ben de tek yön gittim aslında. Chur’dan Tirano’ya geçtim ve Tirano’dan da yine tren ile Milano’ya geçtim. Dolayısıyal tek yön rahatlıkla alabilirsiniz ki bence en ideali de bu. Sitede belirtilen ücretlerin hepsi tek yön için.

 39. M. DUTKAN Yanıtla

  Merhaba. 10/04/2024 tarihinde Chur -Tirano’ya bilet almıştık. Ancak heyelan ve kaya düşmesi nedeniyle 05/04-12/04/2024 tarihleri arasındaki trenleri iptal etmişler. Para iadesi yapacaklarını, başvuru yapmamız gerektiği belirtmişler. Ancak bizim bütün otel otobüs ve tren organizasyonumuz altüst oldu. Sadece tren parasını mı alabiliriz veya bu aksaklıktan dolayı tren firmasından otel ve diğer ulaşımların parasını alabilir miyiz? Bir link varmı? Resmi haklarımız nelerdir veya böyle bir olay yaşayan var mı? Nasıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkürler, bol gezmeler dilerim. Umarım bir gün karşılaşırız.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, açıkçası bu konu hakkında bilgim yok. Yanlış bir yönlendirme yapmak istemem ama görüşüm sadece tren biletini ödeyecekleri yönünde olur. bence seyahatinizi iptal etmeden farklı bir yönde geliştirin derim.

 40. Aykut Kültür Yanıtla

  Merhaba, aynı gezi planında hem Colmar, hem Bernina yapma imkanımız var mı? Var ise nasıl bir rota yapmalıyız? Uçak biletlerini nasıl ayarlamalıyız? Kaç günlük bir tatil planlamalıyız? Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, evet var ama bir tık yorucu olabilir. O yüzden imkan varsa biraz hafif valiz işinizi çok kolaylaştırır. Colmar ve Zürih arası 150 km civarlarında. Rahatlıklar tren ile ülke ve şehir değiştirebilirsiniz. Colmar çok küçük bir yer. gezmek derseniz bir gün yeter ama köylerine gidecekseniz 3 gün civarlarında alacaktır. Bernina civarları için ise 2 gün yeterli olacaktır.

 41. Filiz Yanıtla

  Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler.
  Dilerim bu sorumu hızlı cevaplama şansınız olabilir.
  Bernini treni 56 civarından tünelden geçiyor demişsiniz.
  Bu tünellerin uzunluğu 1 km yi geçen varmı
  Özetle çok uzun tünel var mı?

 42. Halime Dimen Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba. Paylaştıklarınız çok faydalı oldu ve Bernina’ya bilet aldım 26 Haziran a. Burdan ilk uçuş noktam Zürih orda 4 gün kalıp Bernina ile İtalya ya geçeceğim. Bern ya da diğer şehir ya da köylere gidip kalmak mı? yoksa 4 gün Zürih’te konaklayıp günü birlik gezmek mi hangisi kolay olur sizce? Zürih’te 4 gün konaklayıp günübirlik gezmek istesem yakın lokasyon önerileriniz ne olur? Sanki tek yerde konaklamak daha kolay olur gibi geldi bana çünkü tekrar Chur’a dönmem gerekecek Bernina için. Siz olsanız İsviçre de nasıl bir 4 gün planı yapardınız? sevgiler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Halime Hanım, Zürih için 4 günlük bir sürenin fazla olduğu görüşündeyim. İmkan olursa köyleri gezmek elbette çok keyifli olur. Zürih rahatlıkla 2 gün içerisinde gezilebilecek bir yer. Ben olsam 2 gün Zürih diğer 2 gün zorlamadan yakınlardaki güzel köylere geçerdim. Hatta Heidi’nin köyünü de araştırabilirsiniz gitmek isterseniz. Biletiniz sabah ise mutlaka bir gece öncesinde Chur’da olun derim.

   1. Halime Dimen Yanıtla

    Çok teşekkür ederim 🙏Zürih ten Chur a ve Tirano dan Milano ya tren biletlerinizi hangi siteden almıştınız acaba? Önceden mi almak gerekiyor yoksa orda tren istasyonundan kolay bulunur mu? Bir de yanımızda İsviçre frangı götürmeli miyiz? Yoksa Euro geçiyor mu? Çok sevgiler

 43. Tuğba Elmalı Yanıtla

  Merhaba 21 mayısta eşim ve 3 yaşında ki oğlum ile chur’dan tiranoya aynı gün de geri dönüş yapacağız size 3 sorum var
  1. 3 yaşında ki oğlum için bilet almam gerekiyor mu çünkü koltuklar yan yana denk gelmiyor tek başına oturamayacağım için arada kaldım
  2. Sizin bilet aldığınız sayfadan ilerlerdiğimde seçenek kısmı var ( ben hiç bir bilet sayfasından herhangi bir tren kartı almadım) bir gün seyahat,indirim yok , interrail kart indirim vs benim indirim yok seçeneği ile mi ilerlemem lazım?
  3. Ve sadece bu sayfadan bilet alırsam indirim yok seçeneği ile hem tren biletini hem koltuk rezervasyonunu tek seferde mi yapmış oluyorum indirim yok seçtiğimde inanılmaz fiyat farkı oluyor çünkü

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Tuğba Hanım, 6 yaşın altındaki çocuklar ücretsiz seyahat ediyor. 6-16 yaş arası çocuklar ücretin yarısını ödüyor. Sizin bir katınız yoksa “no discount” seçeneği ile ilerleyebilirsiniz. Bileti ve rezerasyonu tek seferde alıyorsunuz. Ayrıca yapmanıza gerek yok.

 44. Canan sezgin Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba

  Tüm verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Eşim ve 5,5 yaşındaki oğlumla beraber 13 haziran için tiranodann Chure bilet aldık.
  Bilet alırken oğlumuda yazdım doğum tarihini girdim ama en son kredi kartımdan sadece ben ve eşim için para çekilmiş. ( mail ile biletler sadece ben ve eşim adına geldi) Mail yazdım ama dönüş yapmadılar oğlum için sorun olur mu sizce koktuk seçiminde .
  İkinci sorum saat seçeneği yoktu elimdeki biletle gidince istediğim saatte binebiliyormuyum
  Ve son sorum çok özür dilerim berninarailway. Com dan bilet aldım ama tarih değiştirmek istedim hiç bir şey bulamadım web sayfasında. Başka bir yerden mi yapmalıyım.
  Sevgiler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Canan Hanım, 6 yaşındaki çocuklara kadar bilet ücretsiz. Ondan dolayı yazmamış olabilirler. İlettiğiniz adres resmi siteleri değil diye biliyorum. O yüzden o konuda net bir şey söyleyemiyorum

 45. Deniz KARA Yanıtla

  Merhaba Hüseyin Bey,
  23 aralık 2024 te Basel-Mulhouse havalimanına inip birkaç gün colmar ve strasbourg tarafında gezip, 01.01.2025 günü bernina express e binmek için Chur a geçmeyi planlıyorum. Size sormak istediğim şey şu, return ticket aldığımız takdirde chur-tirano gidiş ve tirano-chur dönüş biletini almış oluyoruz gibi anladım. Doğru mudur? Bir de size tarihler konusunda danışaym dedim. ocağın ilk günlerinde sefer var mıydı siz gittiğiniz dönemde? şuan 6 aydan fazla olduğu için 14 aralık 2024 sonrasını göstermiyor çünkü.
  Destekleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, evet 6 aydan uzun bakamıyorsunuz. Ben de Ocak döneminde binmiştim, o yüzden o tarihlerde alabilirsiniz diye düşünüyorum. Return ticket dediğiniz mantıkta fakat ben gidiş ve dönüşü ayrı işlemlerde almanızı tavsiye ederim. Bazen sistemlerde hatalar olabilir.

 46. İbrahim ayık Yanıtla

  Merhaba; Berlina express tum vagonlar cam seyir imkanı ceriyormu? Bazı vagonların nırmal tren srklinde oldugunu gordum sanki. Su an bilet almak istedğim tatihlerde sadece 14 ve 15 . Vagonlarda yer var. Bu vagonlar uygunmudur sizce?
  Tesekkurler

 47. Seval gegez Yanıtla

  Merhaba Hüseyin bey , tavaiyelerinizle suan zürihteyim yarın chura oradanda berlina expresle tiranoya kadar gideceğiz . Ama sonrası için yardıma ihtiyacım var. Tiranodan milanoya nasıl gidiyoruz? Bilet almadım çok tedirginim akşam 6 da tiranoda olacağız. İnternette biraz otobüs biraz tren yolculuğu gösteriyor. 4 saat yolculuğun üzerine aktarmLı ulaşım nasıl olacak

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, Tirano’da indiğiniz hemen tren istasyonları ve bilet gişeleri var. Oradan bilet alabilirsiniz. İndikten hemen 100 metre sonra zaten hem sınırı hem de bilet gişelerini göreceksiniz. Oradaki görevline Milano’ya gideceğinizi söylerseniz hemen size yeri gösterir.

 48. irem kaba Yanıtla

  Merhaba, Tirano-Chur rotasını kullanacağız, sol tarafa mı oturmalıyız? Ayrıca swiss pass alacağız, sadece koltuk rezervasyonu için para ödeniyor, swiss pass 1.sınıfta geçerli midir? ona göre rezerve edeceğiz. Bir de son olarak vize randevumuz var, daha önce sorunuz vize aldık ama olur da alamazsak diye swiss pass i sonra almak istiyoruz. Önce koltuk rezervasyonu yapıp sonra vize çıkarsa swiss pass alabilir miyiz?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, bunu yazı detayında aslında belirtmiştim 🙂 Bence bu çok fazla stres yapılacak bir konu değil çünkü zaten sürekli ayakta olma durumu oluyor. Tirano – Chur arası soldan almak daha iyi olabilir. Birde yazıda belirttiğim trenin gidiş yönünü tersi olarak düşünün. Swiss Pass konusunda net bir bilgim yok fakat sizin için araştırdım ve 1. sınıf’ta da geçerli olduğuna dair bilgileri okudum. Swiss Pass’i sonradan alabiliyorsunuz diye biliyorum, önemli olan trend ibraz etmek fakat Swiss Pass’li alırken bir kart numarası isteme durumu olur mu bilmiyorum fakat trende ibrazı kesinlikle zorunlu. Gösterilmezse cezai durum oluyor diye biliyorum.

 49. volkan öner Yanıtla

  Merhaba Bern de konaklayıp, swiss travel pass almayı düşünüyorum. Bern den chur a direkt tren var mı? Swiss travel pass Bernina express inde geçer mi?

 50. Merve gökçe Yanıtla

  Merhaba Hüseyin bey neredeyse tüm bilgiler mevcut emeğinize sağlık🌸biz eşim ve kızımla kasım ayında isviçrede olacağız Colmar sonrası luzern oradan da ınterlakene geçeceğiz. Bilet baktım Omio uygulamasından ve luzern ınterlaken arası bernina ekspresi yazıyor. Bu bahsettiğiniz gibi panoramik tavanlı bernina ekspresi mi bilginiz var mı birde swiss trawel pas geçerli mi bu rotada teşekkürler şimdiden

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Merve Hanım, bildiğin kadarıyla Bernina Ekspresi için tek bir hat var zaten, o yüzden o trendir ama orijinal sitesinden biletleri almanızı öneririm. Swiss Travel Pass’i bilet alırken kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir