Bernina Ekspresi Tavsiyeler ve Notlar

Dünyanın en iyi tren rotalarından biri olarak gösterilen ve rotası UNESCO tarafından koruma altına alınan Bernina Ekspresi ile İsviçre’nin Chur kentinden İtalya’nın Tirano kentine yolculuk yapmak seyahatimi planladım. Alp’lerin zirvelerinden geçen bu fantastik yolculuk, uzun zamandır hayallerim arasındaydı. Chur’dan trene binmek hem kolay hem de oldukça keyifli oldu.

Bernina Ekspresi ile ilgili tam ve doğru kaynaklar bulamadığım içinde bu yazıyı yazmak istedim.

Bernina Ekspresi Hakkında Kısa Bilgiler

Bernina Ekspresi, dünyanın en yavaş trenlerinden bir tanesi olarak geçiyor. Chur ve Tirano arası 130 KM olmasına karşın tren 45 KM hızla gittiği için yolculuk ortalama 4,5 saat sürüyor.

Her şeyi özel tasarım olan panoramik camlı vagonlar fantastik bir atmosfer oluşturuyor.

Bu rota aynı zamanda 2008 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girdi.

Avrupa’nın en yüksek, dünyanın en dik demiryolu hatlarında yer alan Bernina Ekspresi ile yolculuk boyunca 196 köprü, 55 tünel ve birçok köyden geçiyorsunuz. Duruma göre bazı bulut kümelerinin içerisinden de geçebilirsiniz.

Tren, Alpler’in en yüksek demiryolu geçişlerinden bazıları olan Albula ve Bernina Geçitleri de dahil olmak üzere çeşitli manzaralardan geçiyor.

Tren seyahatinde en keyifli dönemin kış olacağını düşünüyorum. Aralım ve Şubat arası en keyifli dönem olabilir.

Bernina Ekspresi Bilet Ücreti Nedir ve Nasıl Alınır?

Bileti Rhaetian Railway (RHB)‘in sitesinden aldım. Siteye girdiğinizde biraz aşağı kısımda yer alan BOOK NOW kısmını tıklayarak Chur ve Tirano arasını seçebilirsiniz. Tersine rota yapacaksanız da ona göre bir seçim yapabilirsiniz. Bence başka yerlerden ziyade buradan alırsanız hem komisyon ödemezsiniz hem de daha güvenli olabilir. Biletimi 1 ay önceden aldım ve yılbaşı dönemine denk geldiği için biraz zor oldu. Riske atmamak adına 35-40 gün önceden bileti almak hem kolay hem de rahat olabilir.

Chur’da tek bir tren istasyonu var. Zaten şehir Bernina Ekspres’i ile seyahat yapacaklarla doluyor gibi 🙂 Çok çok rahat bulabileceğiniz ve binebileceğiniz küçük bir istasyon.

Biletimi ikinci sınıf vagondan aldım ve ücreti 66 CHF yani o günkü kur ile 2.316 TL’idi. Ek olarak +32 CHF’de rezervasyon ücreti ödüyorsunuz. Diğer bilet fiyatları ise aşağıdaki gibi. Arka vagonlarda çekim açıları daha iyi olduğu için bir tık daha fark var. İkinci sınıf vagonlar arasında da istediğim gibi gezebildim. Boş olan yerlere rica ederek oturabildim. Zaten keşif treni olduğu için herkes birçok yerde oluyor. O yüzden otobüs mantığı ile tek bir yerde oturarak seyahat etmeyeceğinizi düşünebilirsiniz.

Bernina Ekspresine Sadece Chur veya Tirano’dan Mı Binebilirim?

Hayır, RHB’nin sitesinde binebileceğiniz rotalar mevcut. Dilerseniz uçak biletinize uygun ve ek maliyet getirmeyecek şekilde, akışa uygun rotalardan binebilirsiniz. Bu sayede ek tren bileti detayı da vermemiş olursunuz fakat ana hat ağırlıklı Chur ve Tirano arasında geçiyor. Planlamalarınızı o detaya göre gerçekleştirebilirsiniz.

Bernina Ekspresi Tren Yönü Nasıldır?

Bilet alırken zorlandığım kısımlardan bir tanesi de hangi yönde oturacağım ile ilgiliydi. Trenin gidiş yönünü yazmadıkları için bunu öğrenmekte zorlandım. Ben biletimi İsviçre’ Chur’dan İtalya Tirano’ya aldım ve bilet numaram 43’di. Bu detaya göre trenin gidiş yönü ise aşağıdaki görselde işaretlediğim şekildeydi. Eğer sizlerde biletinizi benimle aynı güzergâhtan alacaksınız buna göre düşünebilirsiniz. Tirano’dan alacaksanız ise tam tersi düşünebilirsiniz.

Bernina Ekspresi 1. Sınıf ile 2. Sınıf Farkı Nedir?

Şimdi gelelim kritik noktalardan bir tanesi zira bilet alırken korktuğum kısımlardan bir diğeri ise bu noktaydı. Zira biletimi ikinci sınıf aldım ve bilet alırken ikinci sınıf vagonlarda panoramik atmosfer olup olmayacağı ile ilgili detay yoktu. Ben de bu detayı trene bindiğimde öğrendim. Konunun özeti ise şu şekilde; birinci ve ikincisi sınıfta arasında oturma düzeni dışında bir fark yok. Bernina Ekspresi’ndeki tüm vagonlar panoramik. Aradaki tek fark birinci sınıf koltuklarında aynı hizada 3’er şekilde olması. Otobüslerdeki 2+1 mantığının aynısı. İkinci sınıfta ise ikili olacak şekilde 4 koltuk yer almakta. Bunun dışında ikisi arasında bir fark yok. İkinci sınıflar daha arkada ve bence daha iyi manzara sunuyor.

Bernina Ekspresi Mola Veriyor Mu?

Evet, Bernina Ekspresi 2091 metre yükseklikte yer alan Alp Grum’da 10 dakikalık bir mola veriyor. Burada Alp’lerin o güzel ve temiz havasını soluyabilir ve fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu yolculukta bence 10 dakika biraz kısa kalıyor. Buradaki manzarayı görünce en az 30 dakika mola verilmeli diye düşünüyorum.

Bernina Ekspresi’nde Yemek, Kahve Servisi Var Mı?

Ben bindiğimde restoran bölümü kapalıydı ama kahve, çay servisi vardı. Kahvesi de bir o kadar güzeldi. Bir kahve için 4,5 CHF ödemiştim.

Bernina Ekspresi’nde Hangi Koltuk Daha İyi?

Açıkçası bu konu diğer soru işaretlerimden bir tanesiydi. Ben giderken sağ tarafta oturdum. Manzaranın yüzde 65’e yakını sağ kısımda yer alırken, yüzde 35’i ise sol kısımda yer alıyor. Sağ taraf bir tık daha iyi gibi. Zaten trende herkes ayakta olduğu için bir süre sonra yolculuk ayakta geçmeye çalışılıyor. Önerim gidiş yönünde sağdan alırsanız çok daha iyi görüntüler görebilir, yakalayabilirsiniz ama sol olursa da dert etmeyin, en kötü ayakta izlersiniz.

Bernina Ekspres En Güzel Dönemleri Nedir?

Bu konuyu ben de merak ederken trende İsviçre’li bir arkadaş ile karşılaştım. Onunla konuşmamızda en güzel dönemlerin Aralık ve Şubat arası olduğunu paylaştı. Özellikle kar manzarasından dolayı genellikle tren kışın tercih ediliyormuş. Bence bu dönemler dışında da binilebilir. Alp’lerin tepelerinde kar detayının eksik olacağını düşünmüyorum ama kışın hem kar atmosferini hem de yeşillikleri görebildiğiniz için eğer imkan varsa kış sezonu güzel olacaktır.

Bernina Ekspresi Interrail Biletine İndirim Var Mı?

Evet, bilet alırken interrail biletinizin olduğunu söylerseniz indirim alabiliyorsunuz.

Bernina Ekspres’inde Güzel Fotoğraflar Nasıl Çıkar?

Vagonların hemen birleşiminde yer alan ara kısımlar var. Buradaki pencerelerden çıkarak güzel kareleri daha iyi yakalayabilirsiniz. Sadece fotoğraf çekeceğim diye nolur dikkati elden bırakmayın. Çok uzanmadan aşağıdaki şekilde fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Özellikle bazı yerlerde camdan dışarı çıkarak telefonunuzun 0,5 çekim özelliğine ayarlayıp keyifli görseller elde edebilmeniz çok mümkün.

Bernina Ekspresi’nde Hangi Saatler Daha?

Güneş yolculuğunuzda birçok manzarayı görmeniz veya güzel fotoğraflar yakalayabilmek için bazı durumlarda engel oluşturabilir. Bundan dolayı imkanınız varsa 08:28 gibi saatlere bilete alırsanız daha saf ve temiz bir havaya denk gelebilirsiniz.

Bernina Ekspresi’nde Hediye Veriliyor Mu?

Evet, tren yolculuğunuzda RHB tarafından hatıra olarak kalması adına demirden yapılmış bir vagon hediye ediliyor. İçerisinde ise Lindt çikolata yer alıyor. Ayrıca tren yolculuğunuzda da bir adet soğuk organik çay ikram ediliyor. Tadı bizdeki nane çayının soğuk versiyonu denilebilir.

Denenmesi gereken ve keyifli bir rota olduğunun altını özellikle çizeyim. Birkaç küçük detay dışında diğer alt başlıkları çok önemsemeyin derim. yer bulursanız alın ve tadını çıkarın. Bu tarz seyahatleri bekletmeye gerek yok. Sorularınız olursa iletmeniz yeterli. Tüm tecrübemi paylaşırım.

O zaman LET’S MOVEEEEEEEEEE 🙂

66 Yorum

 1. Tuğbay Işıklar Yanıtla

  Selamlar hem Instagram hem buradan paylaşımınızı okudum.
  Birkaç sorum olacak.

  2×2 çift yada çocuklarla 2 aile 7 kişi gitmeyi düşünüyoruz.

  Zürich yada Basel e uçup 1 gün kalıp ertesi gün sabah hangi saat uygunsa yine trenle chur a geçmeyi düşünüyoruz.
  Chur dan tirano.

  Tirano dan como ya. Como da 1 gün kalıp ertesi gün milano orada da 1 gün kalıp bergamo dan dönüş.

  Sence ilk uçuşu nereye yapmalıyız. Zürich yada Basel den chur a ekonomik olarak nasıl geliriz.

  Tirano dan como ya nasıl ulaşabiliriz.

  Bilgilerini rica ederim.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhabalar, teşekkür ederim 🙂 Sorularınızın cevapları şu şekilde, Basel-Chur tren biletleri 85 Euro, Zürih-Chur tren biletleri 45-55 Euro arasında değişiyor. Aradaki farkı uçak biletleri ile kıyalarsanız daya iyi olacaktır. Bence konaklamanızı Chur’da yapın derim. Evet, Chur’da gezilecek çok detay yok fakat sabah ülke veya şehir değiştirmek veya yolculukta olabilecek bir aksaklıkta bağlantılı seferlerinizde sıkıntıya uğrayabilir. Bence ilk uçuş Zürih’e olmalı. Zürih’te de gezilecek yerler var. Hatta Zürih yazımdan da bakabilirsiniz. Como’da kalmak yerine Zürih’te kalıp oradan Chur’a geçmeyi planlayabilirsiniz. Fakat tren ve uçak biletlerini gideceğiniz dönemde bir bakarak karar vermek en doğrusu. Tirano’dan Como’ya ise yine tren ulaşımı var. O şekilde geçilebilir.

   1. Tuğbay Işıklar Yanıtla

    Teşekkürler. Zürich yada Basel den chur a ulaşım pahalıymış. İtalya da o kadar tren yolculuğu yaptım bu kadar pahalısını görmemiştim.

    Chur a uçuş yok tabi dimi.

 2. Nursel Begüm Taşcan Yanıtla

  Öncelikle faydalı bilgiler için teşekkür ederim.
  Trende güvenli bagaj koyma yeri mevcut mu? Ayrıca dışarıdan yemek ve içicek kabul ediyorlar mı? En iyi rota Zürih – Chur – Tirano – Milano sanırım. Chur da kafe restaurant öneriniz var mı?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, evet vagonların içerisinde güvenli ve rahatlıkla valiz koyabileceğiniz bölümler mevcut. Dışarıdan da istediğiniz yiyecek ve içeceği getirebiliyorsunuz. Kantonsgericht Graubünden’in önünde bir seyyar cafe var. Orada mutlaka sarımsaklı peynirli ekmek yemenizi öneririm. Ben çok gece vardığım için özel bir restoranda yemek yeme vaktim olmadı çünkü şehirde hayat 7 gibi bitiyor 🙂 Önerdiğim yer ise geç saatlere kadar açık. Bence rotanızda oldukça keyifli.

  2. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Nursel Hanım Merhaba, evet mevcut. Her vagonun içerisinde bagajlarınızı koyabileceğiniz yerler mevcut. Dışarıdan yiyecek ve içecek getirebiliyorsunuz. Chur’da çok uzun kalmadım ama Kantonsgericht Graubünden’in hemen yanında sokak satıcısı var. Orada kesinlikle sarımsaklı ve peynirli ekmek yemenizi tavsiye ediyorum. Çok keyif alacaksınız eminim.

 3. Coskun Yagmur Yanıtla

  Merhaba, bilet fiyatlari genelde ayni mi oluyor acaba, yoksa ornegin aylar öncesinden alirsak daha uyguna alinma sansi var mi?

 4. Adnan Öztürk Yanıtla

  Selam Hüseyin bey,

  Hollanda dan selamlar. Sizi kardeşimin eşinin payı sayesinde keşfettim. 14 şubat yaklaşıyor eşime sürpriz yapmak istiyorum. İsviçre İtalya tren seferi ilgimi çekti. Harika! İki kişi fiyat nedir? Havaalimanı uzaklığı hakkında bilginiz var mı? Teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Adnan Bey, benim aldığım ikinci sınıf arka bölümde tek kişi fiyatı 66 CHF’idi. Bence ikinci sınıf arka bölümden alınabilir. İsviçre Chur’a Zürih’ten tren ile geldiğim için havalimanı uzaklığını tam olarak bilemiyorum ama çok güzel bir hediye olacağına eminim 🙂

   1. Arzu saygılı Yanıtla

    Hüseyin beyi instagramda keşfettim, İsviçre’ye gidip ordan Bernina ekspresine katılmayı çok istiyordum ancak kafa karışıklıklarım vardı Hüseyin bey sorularıma çok detaylı ve açıklayıcı şekilde cevap verdi, yardımcı oldu. bu gezgin ruha ve mütevazi yapısına tesekkürler …

   2. serkan bacak Yanıtla

    Merhaba,
    öncelikle bu paylaşımlarınızla bizleri bilgilendirdiğniz için teşekkür ederim…
    Biz istanbul’dan 4 kişili bir aile olarak Chur’a en rahat nasıl gidebiliriz…

    1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

     Merhaba Serkan Bey, Chur’a en kolay ulaşım burada Zürih’e uçakla gitmek. Zürih’ten de kolaylıkla bulabileceğiniz trenler ile Chur’a geçmek olur.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, ben bileti aldığımda böyle bir uygulama yoktu ama 2024 yılı itibariyle gelmiş olduğunu düşünüyorum. İlginç bir uygulama olmuş. Şu an kişi başı 98 CHF düzeylerine bilet geliyor.

 5. Tuba Ünal Yanıtla

  Merhaba. Şahane videolar. Bir kaç gündür Bernini expressi anlamaya çalışıyordum denk geldi. İtalyada nerede indiniz? Ben de italyadan round trip yapmayı planlıyorum da. İsviçre’de nereden bindiniz?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, İtalya’da Milano bu tarz konularda merkez konumda. Milano’dan Tirano’ya tren ile 2 saat civarlarında geçebilirsiniz. İsviçre’de ise ben Chur’dan bindim ama farklı yerlerden de binebilirsiniz. Bana sorarsanız Chur – Tirano arası Bernina Express’i için yeterli bir yolculuk.

 6. Aslı D. Yanıtla

  Merhaba,

  Aydınlatıcı bilgiler için çok teşekkürler, diğer bloglarda bulunmayan birçok açıklamaya eriştim.

 7. Gülsen Solaker Yanıtla

  Hüseyin Bey elinize sağlık çok bilgilendirici olmuş, hatta trenin yönünü yazmanıza ayrıca çok tsk ederim ben de yana yakıla onu arıyordum 🙂 Bernina’nın bir de otobüsü varmış sanırım, onu da denediniz mi? fya da bilginiz var mı?

 8. AYBERK Yanıtla

  Merhaba Hüseyin bey ben şimdi 3 ağustos 2024 için bilet almaya çalıştım koltukları rezerve ettim 72 frank ödedim bilet parası almadı o ödemeyi nasıl yapıcam bulamadım ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhabalar, tüm ödemeleri ben online olarak yapmıştım. Trende ek bir ücret veren hiç görmedim. 72 CHF güzel ücret, online da yansımadıysa rezervasyon uzun olduğu için olabilir.

 9. Murat Karasu Yanıtla

  Merhaba,
  Bernina ekspresi için bilet aldım, zurihten-chur’a geçip bineceğim ama zurihten chura giden trenle bernina treni arasında sadece yarım saat var. Daha erkenede zurih-chur treni yoktu. Yetişebilirmiyim berninaya, isviçrede rötar, gecikme fln oluyormu?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Murat Bey, Avrupa’da trenler genellikle zamanında hareket ediyor ama bir defa Milano-Venedik arasındaki geçişte bir aksama yaşamış ve son dakika yetişmiştim. Yarım saat iyi bir süre sorun olmayabilir fakat nolur bunu söz olarak almayın zira her şey olabilmek ihtimali var. Şu an çok aşırı riskli görünmüyor notumu düşeyim sadece 🙂 Güzel bir seyahat olsun

 10. Esra g. Yanıtla

  Hüseyin bey selamlar, koltuk seçimini kendimi yapamıyor muyuz? Şubat başına bilet almak istiyorum ama eşime, çocuğuma ve bana apayrı yerler veriyor. Bunun için nasıl bir yol izlenmeli bilginiz var mıdır?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Esra hanım, koltuk seçimini kendiniz yapabiliyorsunuz fakat üç tane aynı yerde kalmamış olabilir veya birileri rezerve etmiş olabilir. Ben de iki tane almıştım bir sorun çıkarmamıştı. İsterseniz bir deneyin olmadı tekrar iletişimde olalım. Destek olmaya çalışırım

   1. Esra g. Yanıtla

    Merhabalar, seçim yaptırmıyor hiçbir şekilde random atıyor. Booking yapmadan direkt bilet aldığımda da yine random atama mı yapılıyor, yoksa seyahat esnasında rast gele boş bukunan yerlere mi oturuluyor? Bu konuda bilginiz var mıdır?

 11. EBRU AKTAŞ Yanıtla

  Merhabalar, sizin videonuzu gördüğümden beri yeni bir hayalim oldu bernina ekspresi 🙂 fakat kafam çok karıştı. bana yardımcı olabilir misiniz?
  anladığım kadarı ile aktarıyoruö Türkiyeden Zürich geldik aynı gün direk chur e yine trenle gelip burada bir gece konaklama yapacağız trene yakın olmak için sonrasında sizce dönüş ve konaklamayı nasıl yapmamız mantıklı olur tirano dan nasıl nereye gideceğiz konaklama yapmamız gerekirse nerede olacak gibi soruların cevabına ihtiyacım var.
  Teşekkürler.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Ebru Hanım, çok mutlu oldum. Bilgim dahilinde her şeyi paylaşırım. Şöyle aslında, Zürih’ten Chur’a geçtiniz ve Chur’a bir gece kaldınız. Sabah erkenden veya öğlen Bernina Express’ine bindiniz ve Tirano’da indiniz. Tirano’dan ise tren ile Milano’ya geçebilirsiniz. Tirano çok küçük bir yer. Ben kalmayı tercih etmedim ve 2 saat mesafedeki Milano’ya tren ile geçtim. Bu geçişlerin hepsi oldukça rahat ve kolaydı.

 12. Ekrem şen Yanıtla

  Hüseyin bey bernina express I için direk bilet alabiliyoruz değil mi bazı yerlerde 6 ay öncesinden diye bir yazılar okumuştum ama , sizin gösterdiğiniz linkten direk bilet alabilirim değil mi trende yer var ise ? Bu arada yazı için teşekkürler harika anlatım umarım gidip gezebilirim 🙂

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Selamlar Ekrem Bey, vet doğrudur. Direkt bilet alabiliyorsunuz. 6 ay öncesi falan gibi bir durum yok. Ben yılbaşı döneminde dahi 1 ay önceden aldım. Turistik bir tren ve çok rağbet görüyor, o doğru. Benim önerim 2-3 hafta yeterli olabiliyor. Kendi siteleri zaten paylaştığım adres, en doğru yer orası 🙂

 13. Çağla Şengül Yanıtla

  Merhabalar. Bernina express için Saver day pass alıp sadece yer rezervasyonu yaptırmak istiyorum ama sadece yer rezervasyonu kısmını bir türlü bulamadım. Bu konuda bilginiz var mı?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, Saver Day geçerli değil diye biliyorum. Bilet bölümünden biraz ilerlerseniz hangi pass’lerin geçerli olduğunu görebilirsiniz. Önceden rezervasyon olmama durumu var, satın alma yapıyorsunuz şeklinde bir bilgim mevcut.

 14. Furkan Yanıtla

  Merhaba öncelikle keyifli videolar ve değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz. Benim sorum şu olacak daha önce demeyimlediğim kdaeıyla isviçre trenlerinde rezervasyon sistemi pek yaygın değildi trene bindiğimiz herhangi bol bir kotuğa oturuyorduk. Bernina için de bu geçerli midir ? Rezervasyon yapmadan sadece trene binmek çok mu kötü bir seçim olur . Cevaplarsanız sevinirim :))

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Selamlar Furkan Bey, Bernina’da rezervasyonlu alırsanız 32 CHF ek ücret ödüyorsunuz. Rezervasyon yapmadan binme durumunda uygun koltuğu bulmak biraz zor olabilir zira kalabalık oluyor. O yüzden benim önerim rezervasyon yaptırmanız yönünde olur.

 15. Aleyna Erkut Yanıtla

  Hüseyin bey selamlar ilk kez yurt dışı seyahatine çıkacak olan birine ilk gidip görülmesi gereken yerleri sorsam size

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Selamlar Aleyna Hanım, Avrupa olursa İtalya’dan başlanılmasını öneririm. Her detayı ile beni etkileyen en keyifli ülkelerden bir tanesiydi. Roma, Floransa, Venedik gibi yerler gerçekten çok keyifli.

 16. veli ateş Yanıtla

  swiss pass travel ile de biilebilir yazılmış ama bununla rezervasyon yapmak gerekir yazmış. sizce koltuk için rezervasyon yapmadan binsek sorun olur mu? bir de swiss travel pass ile aynı rotayı diğer trenlerle gezebilirsiniz demişsiniz bu trenlerin saatlerini nereden öğrenebilirim?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Veli Bey Selamlar, ben yapmanızı öneririm çünkü orada stres yaratıyor bu tarz konular hiç gerek yok. Tüm detayları paylaştığım siteden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

 17. Gullu Yanıtla

  Merhaba . Bernina ekspres için tekrar tekrar sorduğum tüm soruları yanıtladıgınız için cok tesekkurler 🙏🏻 yardimlariniz sayesinde çok güzel bir yolculuk bizi bekliyor.😊

 18. Nihal Güneş Yanıtla

  Bernina Expresi ile ilgili aklımızdaki tüm sorunların cevap bulduğu güzel bir blog olmuş. Teşekkürler 😊

 19. Yağmur Deniz Yanıtla

  İnstagramda da videolarınızı izledim. Çok bilgilendirici oldu benim için. Ve nezaketle sorularımı yanıtladınız. Teşekkür ediyorum 😊
  Ben de ayağımın tozuyla döndüm.

 20. Harun taşkın Yanıtla

  Çok faydalı bir içerik olmuş aradığım tüm sorulara cevap buldum. Devamını bekliyoruz ayrıca özel olarak sorduğum her soruma da içtenlikle cevap verip yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim ☺️

 21. miray Yanıtla

  merhaba. internette bazı bloglarda bernina expressin dahil olduğu hatların Deutsche Bahn’dan (DB) daha uyguna alınabildiğini okudum fakat sanırım bu bilgiler güncel değil zira DB sitesinde ilgili bileti alma aşamasında “bu bileti online satamıyoruz” gibi bir uyarı çıkıyor. bu konuda bir duyum aldınız mı veya bilginiz var mı? şimdiden çok teşekkürler 🙂

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Miray Hanım, aslında bilgiler güncel ama siz yanlış adresten bakmışsınız 🙂 Yazı içerisinde verdiğim tickets.rhb.ch adresinden biletinizi alabilirsiniz.

 22. gökhan Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba mesajlara cevaplarınızdan dolayı teşekkür ediyorum şahsen,sorum şu araç kiralayarak chur’dan gitmeyi denesek ne kadar mümkün gidiş geliş tren baya maliyetli olacak gibi.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Gökhan Bey, Chur’dan dönüş olarak araba kiralamaktan mı bahsediyorsunuz? Bu arada Zürih ve Chur arasında farklı tren alternatifleri olabilir. O detaya bakmanızı öneririm. Bernina’ya göre daha uygun maliyetli olacaktır.

 23. Ezgi Gündem Yanıtla

  Blogunuz çok güzel ve aydınlatıcı Hüseyin bey.Bizimde eşimle şubat sonu isviçre seyatamiz olacak Bernina express yapmayı planlıyoruz.3 gün için Swisspass almayı planlıyoruz içeriğinde bernina treni için sadece koltuk rezarvasyonu yeterli diye okudum bu konu ile ilgili bilginiz varsa ayrıntıları sizden öğrenmek harika olur.
  Sevgiler.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Ezgi Hanım, bilet alma bölümünde bilet alma işlemini yapabilirsiniz. Oradan Swisspass’ı seçerseniz zaten indirim yapıyor diye biliyorum. Oradan rezervasyon yaparak ilerleyebilirsiniz. Bence her halükarda rezervasyon yapın derim. Sonradan insan stres oluyor 🙂

 24. İrem Yanıtla

  Merhaba,
  Youtubeda videonuza denk geldim, cok tesekkurler bilgiler icin. Nisan ayi icin bizim de Bernina biletlerimiz hazir, fakat bir sorum olacak. Tiranodan Milanoya gececegiz. Bernina ekspresi 12.49da Tiranoda olacak yaziyor. 13.08deki Milano trenine yetisebilir miyiz? Tren tam zamanında varıyor mu, milanoya giden trenin platformu yakın mı?
  Teşekkür ederim 🙂

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, açıkçası Avrupa’da trenler çok dakik kalkıyor ama burada garanti vermem çok doğru olmaz. Ben de aynı trene binmiştim yetişmiştim. Platformlar arası 1-2 dakika çok çok yakın. Sadece iki istasyon var. Orada neresi olacağını bir sorun hızlıca yeterli olur.

 25. Evren Aslan Yanıtla

  Hüseyin bey bilgiler için teşekkürler ,bizde şubat sonu 3 günlük tatil planladık ,çocuğumuz 3 yaşında .interrail almak daha mı uyguna gelir (ayda 4 gün kullanılan).birde Zürih ten Curl e hangi tren yetişiyor bulamadım ,bilginiz var ise yardımcı olurmusunuz ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Evren Bey, thetrainline üzerinden bilet bakabilirsiniz ama çok sık tren var. Tren gar’ında da alabilirsiniz. Interrail konusu aslında trene ne kadar bineceğiniz ile alakalı. Ona göre bir hesaplama yapmanız daha sağlıklı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir