Lassa Reklamlarındaki Keskin Değişim

Lassa’nın “Sağlamsa Lassa” reklamını bilmeyen, hatırlamayan yoktur. Lassa, “Sağlamsa Lassa” reklamı ile o dönemlerde çıtayı çok yükseklere taşımıştı. Reklamda kullanılan ses tonlamaları, fiziki şartlar ve oyuncular markanın vermek istediği mesajla tam bir ahenk içerisindeydi. Tüketici reklamı izlediğinde markanın mesajını net bir şekilde alabiliyordu. “Sağlamsa Lassa” mottosu Lassa tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış bir terimdi. Reklam filmlerinde ise  Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen, Dünya Bilardo Şampiyonu Semih Saygıner ve Engel tanımayan Adam Serdar Kılıç oynamıştı. Reklam filmi özellikle kısa kısa partlardan oluşması nedeniylede hem kendini izlettirebilir hem de yayınlanma açısından daha çok spot çıkma özelliği ile de bir adım öne çıkıyordu. Kampanyanın radyo ayağında ise oldukça farklı seslendirmeler (Mor ve Ötesi, Kibariye ) gerçekleşti. Radyo çalışmaları da reklama ayrı bir katmıştı.

Alamet-i Farika tarafından yapılan reklam filminin müziği ise Jingle House tarafından yapılmıştı. Seslendirmeyi ise muhteşem ses tonu ve vurgularıyla Mazhar Alanson yapmıştı.

lassa-saglamsa-lassa

O dönemlerde benim en çok beğendiğim reklamlar arasında yer alan “Sağlamsa Lassa” reklamlarını Aralık ayında viral şekilde sunulan, Batesmotelpro tarafından prodüksiyonu yapılan ve Lassa’nın kış lastiklerine odaklanan “Titre Bakalım” reklam filmi ve yine Batesmotelpro’un prodüksiyonunu üstlendiği “Sağlam Yatıcan” viralleri izledi.

Her iki reklam türü direkt tür ve odak açısından birbirinden ayrılsa da Lassa’nın özellikle internette ciddi düzeyde verdiği reklamlarla bu iki çalışma bir şekilde de olsa karşımıza çıktı. “Sağlamsa Lassa” reklamı ise viral olarak çekilmemesine karşın o dönemlerde bu iki çalışmadan çok daha ses getiren bir çalışma olmuştu.

Lassa’nın yaptığı son iki çalışmaya baktığımızda öncelikle “Sağlamsa Lassa” reklamında ortaya çıkan güven ve odak toplayıcılık “Titre Bakalım” ve “Sağlam Yatıcan” reklamlarında kaybolmuş durumda. Mesaj bütünlüğü, müzik gibi konulardaysa “Sağlamsa Lassa” reklamı kıyaslanamayacak düzeyde önde. Ayrıca “Sağlamsa Lassa” reklamlarının en büyük farklarından biri kendini izlettirir bir yapısı olmasıydı.

lassa-saglam-yatican

Lassa, “Sağlamsa Lassa” reklamı ile çıktığı zirveden yaptığı son iki çalışma ile hızlı bir şekilde iniş sergiledi kanısındayım. Lassa çalışmalarını takip eden biri olarak bu reklamların bende oluşturduğu kompozisyonun yorumlamasıdır bu.

İyi işlerin ardından ortaya çıkan beklentileri –özellikle reklam, pazarlama alanında- sürdürebilmek çok kolay bir iş değildir fakat bu kadar hızlı geçişler markayı algı açısından çok doğru yere taşımayacaktır.

Sonuç olarak televizyonda, radyoda, internette her çıktığında keyifle dinlediğim, izlediğim bir Lassa reklamından, karşıma çıktığında hemen değiştirdiğim bir Lassa reklamına geçişin kısa bir özetidir bu yorumlarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir