Ice Bucket Challenge ile ALS’ye Destek Ol!

Son günlerde sosyal medyanın fenomeni; “Ice Bucket Challenge”. Bill Gates’den Mark Zuckerberg’e, George W. Bush’dan Oprah Winfrey’e, Kıvanç Tatlıtuğ’dan Hülya Avşar’a kadar birçok ünlü isminde katıldığı bir sosyal yardım ve bilinçlendirme çalışması dersek sanırım yanlış tabir etmiş olmayız.

ice-bucket-challange-banner

 Ice Bucket Challenge Nedir?

Ice Bucket Challenge yani Türkçesi “Bir Kova Buz” anlamına gelen bir sosyal kampanya. Bu eylem ALS hastalığına dikkat çekmek için Amerika’da Corey Griffin tarafından başlatıldı. Ice Bucket Challenge’da eğer bir kişi başından aşağı bir kova buzlu suyu dökerek bir meydan okuma gönderdiyse 24 saat içerisinde meydan okunan kişi başından aşağı buzlu suyu döküyor ve 100 dolar ALS hastalığı için bağış yapıyor. Şu an tüm dünyada hızla yayılan bu kapmaya sayesinde çok ciddi oranlarda bağış toplanmış durumda. Alsa.org web sitesinde yer verilen bilgiye göre şu ana kadar (29 Temmuz-20 Ağustos arası) 31,5 milyon doların üzerinde bağış toplamış. Dernek bu rakamın geçen yıl aynı dönemlerde 1,9 milyon dolar olduğunu söylüyor. Rakamlar kıyaslandığında fark çok net.

Bu rakamın bu seviyelere çıkmasında şüphesiz ki sosyal medya en önemli oyuncu. Bu kampanya ile sosyal medya bir kez daha ne kadar etkili bir kanal olduğunu ve doğru kullanıldığında da nasıl bir etki yaratılacağını göstermiş oldu. Bugüne kadar belki de bir çok insanın bilmediği bir hastalık olan ALS hakkında artık bir çok insan farkındalığa sahip. Bu kampanya önümüzdeki günlerde yeni ve farklı sosyal aktiviteleri de öncülük edecek, cesaret verecektir kanısındayım.

Genellikle dernekler tarafından bağış istenildiğinde, bununla ilgili kişi veya reklamlarla karşılaştığımızda tepkisiz kalırken işin içerisine katılan küçük bir yaratıcılık sayesinde nelerin olabileceğini de BUZ GİBİ görmüş olduk 🙂

Sosyal medya sayesinde yaratılan farkındalık ile birlikte ALS hastalığının Google arama sonuçlarında da hızlı bir artış yaşandı.  20 Ağustos tarihinde Google arama sonuçları Türkiye genelinde ilk sırada yer alan ALS hastalığı dönemsel olarak da tarihinin en hızlı yükselişini yaşadı. (Kaynak: Google Trents)

als-hastaligi-google-trents

Ice Bucket Challenge’ı Kim Çıkardı?

Corey-GriffinIce Bucket Challenge’nin yaratıcısı Amerikalı Corey Griffin. Griffin yakın arkadaşı Pete Frates’a ALS hastalığı tanısı konulunca, bu hastalığa dikkat çekmek için bu kampanyayı başlatmıştı. Fakat üzücüdür ki Corey Griffin 16 Ağustos günü Amerika’nın Massachusetts eyaletindeki Nantucket sahilinde dalış yaptığı sırada boğularak hayatını kaybetti.

Huzur içinde yat Corey Griffin!

ALS Hastalığı Nedir?

ALS hastalığının açılımı Amyotrofik Lateral Skleroz. Yani merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin sapındaki nöronların azalması ya da ölmesi sonucunda ortaya çıkan bir hastalık türü. Tıp dünyası şu an için bu hastalığa henüz çözüm bulabilmiş değil. Hastalığın görülme sıklığı 100.000’de 1 civarlarında. ALS hastaları genellikle ortalama 3 ila 5 yıl yaşayabilmekte fakat daha uzun yaşayan kişilerde var. Fizikçi ve evren bilimci Stephen Hawking de ALS hastalığına sahip. Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış Türk futbolcu Sedat Balkanlı’da ALS hastalığından hayatını kaybetmişti.

Bende bağışımı yaptım ve ardından Abdullah Kiremitçi, Murat Birsin ve Kerem Çomoğlu’na meydan okudum. 24 Saat içinde meydan okumaları göreceğiz 🙂

ALS MNH DERNEĞİ BAĞIŞ HESAPLARI
Ziraat Bankası Atrium Şubesi – İstanbul

Şube No: 1672
Hesap No: 11364083-5001

(TRY)IBAN: TR320001001672113640835001
(USD) IBAN: TR050001001672113640835002
(EUR) IBAN: TR750001001672113640835003
(GBP) IBAN: TR480001001672113640835004
PTT POSTA ÇEKİ HESABI : 5400876

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir