Twitter Alternatifi Bluesky Nedir?

Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk, Twitter’ı 25 Nisan 2022’de 44 milyar dolara satın almıştı. O günden bu yana Twitter’da var olan birçok gelişme ve değişiklikler kullanıcılarını mutlu edemedi.

İlginç olan ise kullanıcıların Twitter’a yönelik birçok şikayeti olmasına karşın, Elon Musk’ın uygulamayı devraldığından bu yana Twitter kullanımının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması. Bu durum tam olarak post-modern dönem tüketici paradoksuna güzel bir örnek diyebiliriz 😊

Tüm bunların yanında Twitter’ın manipülasyona daha açık hale gelmesi, algoritmalarda yapılan değişiklikler ve son dönemlerde hayata geçirilen ücretli mavi tık uygulaması gibi adımlar, birçok kullanıcı tarafından da tepkiyle karşılandı.

Twitter cephesinde bu tarz gelişmeler yaşanırken Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in ayak sesleri duyulmaya başlandı ve bu adımlar sosyal medya kullanıcılarını heyecanlandırmaya yetti. Dorsey tarafından kurulan merkezi olmayan sosyal medya kanalı olan Bluesky uygulaması yakın zamanda Apple Store’da yerini aldı.

Bluesky henüz davetli bir beta olarak mevcut olsa da, App Store’a gelişi, halka açık bir lansmanın yaklaşabileceğinin sinyallerini veriyor. Şu ana kadar paylaşılan görsellerden görülebileceği üzere platformun yapısı yorumlar, beğeniler, retweetler ve profiller dahil olmak üzere Twitter’a oldukça benzemekte.

Aslında bu proje Jack Dorsey’in Twitter’da olduğu dönem başlamış. Bu projenin ana amacı ise sosyal platform yönetimine yeni bir yaklaşım olan ‘sosyal medya için açık ve merkezi olmayan bir standart’ geliştirme konusuna odaklanmış.

Bluesky özellikle Twitter’dan yorulan ve sıkılan kullanıcılar için bir alternatif bir mecra olacak mı henüz belirsiz. Şu an sadece mail adresinizle üye olabilmek için talepte bulunuyorsunuz. Şüphesiz ki Twitter’ın ilk çıktığı dönemlerdeki o sade ve özgün yapı Bluesky’a aktarılabilirse hızlı bir ivme yakalanabilir.

Bu arada Twitter’a alternatif olarak sadece Bluesky’ı düşünmeyin. Örneğin, Mastodon isimli uygulama da benzer bir yaklaşıma sahip olmasına karşın halen o güçlü üye olma ivmesini yakalayabilmiş değil.

Bluesky uygulamasında 256 karakterlik bir gönderi oluşturmak hakkınız olduğunu (Fotoğrafları da içerebilen) ifade edelim. Kullanıcı ara yüzü bakımından ise Twitter’ın ilk dönemlerindeki gibi oldukça basitleştirilmiş bir yapıya sahip.

Uygulamanın henüz ABD’deki herhangi bir “En İyi Listede” yer almadığını ve Google Play’de mevcut olmadığını da belirtelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir