Doğal Afetlerde Elektrikli Araçların Rolü

Türkiye jeolojik, topoğrafik yapısı ve iklim özellikleriyle doğal afetlerin sık yaşandığı bir ülke. Ülkemizde gerçekleşen doğal afetleri ve sonuçlarını düşününce konunun önemi anlaşılmasına karşın çözüm ve toplumsal bilinç noktasında maalesef zorlanmaktayız. Doğal afetlerin açık biçimde görülen doğrudan etkilerinin yanında birçok dolaylı etkisi olduğunu da unutmamak gerek. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte de doğal afetlerin önce ve sonra süreçlerine yönelik birçok konuda önemli gelişmeler yaşandı ve yaşanıyor.

Bu gelişmelerden bir tanesi de yaşamın içerisinde günden güne daha fazla yer tutmaya başlayan elektrikli araçlar. V2L teknolojisine sahip elektrikli araçlar, doğal afet sonrası süreçte önemli ve kritik bir rol üstlenebilme yetkinliğine sahip olabilir. Bunun en temel nedeni ise doğal afet sonrası ortaya çıkan enerji ihtiyacının mevcut şartlarda sağlanamaması ve elektrikli araçların bu enerjiyi sağlayabilecek bir güç kaynağı olabilme imkanı. Elektrikli araçlar doğal afet süreçlerinde özellikle ilk 48 saat içerisinde kritik olan enerji ihtiyacını sağlayabilecek çok önemli bir güç kaynağı olabilir.

Vehicle to Load (V2L) özelliğine sahip olan elektrikli araçlar, bataryasındaki enerjiyi diğer cihazlara aktarabilme özelliğine sahip araçlar. Bu özellik elektrikli araçların yaşam içerisinde daha işlevsel bir konuma sahip olmasını da sağlayacak konumda. Eğer aracınızda V2L özelliği sadece doğal afette değil gittiğiniz bir kamp gezisinde de elektrikli aracınızdaki enerji sayesinde ekipmanlarınıza enerji sağlayabilirsiniz.

V2L teknolojisi henüz çok yaygın olmamasına karşın yeni gelen elektrikli araçların birçoğunda yer almaya başladı. Doğal afetlerin çok daha yaygın olduğu doğu temelli toplumlarda ise V2L teknolojisine sahip araç sayısı oldukça fazla. Aslında bu teknolojinin ortaya çıkışı ve araçlara entegre oluşunda da doğu kökenli üreticilerin çok önemli bir katkısı mevcut.

Şu an elektrikli araçların evreni sosyal yaşam normalarına henüz uygun olmamasına karşın adaptasyon hızı eksponansiyel seviyede gelişiyor. Dolayısıyla şarj istasyonları gibi sorunlar yakın gelecekte hayatımızda problem olmaktan çıkmasına karşın yeni tür problemlerin ortaya çıkmasına neden olacağını da unutmamak gerek.

Bu konuyu geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en uzun soluklu otomotiv programı olan 8. Etap’ta Murat Öztürk ile birlikte değerlendirdik. Doğal afetlerde elektrikli araçların nasıl bir rol üstlenebileceğini gerçek yaşamdan kesitler ve örnekler ile paylaşmaya çalıştım. Umarım keyif alarak izleyeceğiniz bir program olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir