Genuinfluencer Tam Olarak Nedir?

Pazarlama ekosisteminde son on yıl içerisinde ortaya çıkmış ve sektörü güçlü bir biçimde etkilemiş yeni yaklaşımlar nelerdir diye sorarsanız vereceğim üç cevaptan bir tanesi kesinlikle Influencer Pazarlama olur.

İletişim Şah Mat kitabımda da önemli bir bölümü Influencer Pazarlamasının detaylarını ifade etmek için ayırmıştım. Türkçe’de ‘Hatırlı Pazarlama, Fenomen Pazarlaması, Tavsiye Pazarlaması, Etkili Kişi Pazarlaması, Etkileşimli Pazarlama, Nüfus Pazarlaması’ gibi farklı isimlerle adlandırılmasına ve henüz tam karşılığı budur diyeceğimiz bir kullanımının olmamasına karşın ben Etkileyici Pazarlama kullanımını diğerlerine göre tercih ediyorum.

Günümüzde Etkileyici Pazarlama veya Influencer Pazarlama çalışması içerikten çok takipçi sayısı ile eşdeğer tutuluyor. Belirli sayıda bir takipçisi olan herkes ise kendisini bir şekilde Influencer olarak ifade edebiliyor. Bu konuda biraz sitemli olduğum için şu an o detaylara girmiyorum 🙂 

Gelelim Genuinfluencer ne olduğuna ve neyi ifade ettiğine.

Bugün influencer evrenindeki en önemli konu kişinin takipçiler üzerinde ortaya koyabildiği etki gücü olmasına karşın tam olarak burada bir anlam karmaşası ortaya çıkıyor. Kaliteli içerik üreten, herhangi bir şekilde reklam veya ürün tanıtımı ile ilgisi olmayan, paylaşımlarında nitelikli ve katma değeri yüksek bilgi, yönlendirme ve öneri paylaşan influencer sayısı oldukça az. İşte tam bu noktada sizi yeni bir tanımlama olan Genuinfluencer ile tanıştıralım.

Genuinfluencer Nedir?

Genuinfluencer, İngilizce Genuine ve Influencer kelimelerin birleşiminden oluşuyor. Genuine İngilizce’de özgün, gerçek, hakiki anlamına gelmekte. Genuinfluencer’ların paylaşımlarında güven ve gerçeklik ön planda olurken, takipçilerine karşı dezenformasyondan uzak, bilgi verici, uzman ve nitelikli içerik sunma eğilimindeler. Ayrıca bu kişilerin herhangi bir marka veya ürünle yapacakları işbirlikleri de belirli bir limitte oluyor. Eğer bir marka ile işbirliği yapma durumları olursa da bu sınırlı olurken, gerçekten değerleriyle uyumlu markaları tercih ediyorlar. Herhangi bir ürün vb. tanıtım yapacaklarsa da o ürünün hem içeriğinden emin olmak istiyorlar hem de mutlaka denemiş olmayı istiyorlar. Genuinfluencer’lar kitlelerine şeffaf, hakikat ve açıklık sunmaktalar.

2021’de ortaya çıkan ve 2022’de giderek büyüten yeni bir influencer türünün yükselişini görüyoruz. Genuinfluencers ilk kez WGSN tarafından hazırlanan 2021 trendleri raporunda karşımıza çıkıyor. Dikkatli ve sıkı bir takipçi kitlesi olan bu kişiler, takipçilerini eğitmek ve motive etmek için belirli sosyal nedenler veya endişe duyulan konulara da eğilmekteler.

Bu kişilerin yani Genuinfluencer’ların oldukça güçlü bir etkileme gücü söz konusu. Hatta bu kişilerin sadece takipçileri üzerinde değil toplumu etkileme yönünde de oldukça güçlü bir tarafları olduğunu söyleyebiliriz.

Influencer evreni önemli bir şekilde eviriliyor. Bu evrim içerisinde gerçekliğe yakın olanların söz sahibi olma kapasitesi de giderek artıyor. Genuinfluencer’lar şu an daha çok mikro influencerlar düzeyinde karşımıza çıkmasına karşın kısa bir zaman içerisinde daha geniş bir tabana yayılacağı da söylenebilir.

Alışageldiğimiz influencerlar artık toplum nezdinde hem anlam hem takipçi hem de değer kaybediyor. Geleneksel influencer, özellikle pandemi dönemini de kapsayan 2020 yılını yaşadıktan sonra artık güvenilir bir danışman olarak görülmüyor. Bundan dolayı bu evrende yer almak adına Genuinfluencer çok daha değerli ve anlamlı bir şekilde hayatımızda yer alması olasılığı giderek artıyor.

Dijital dünyadaki gerçekliğin boyutunun değiştiği göz önüne alındığında bu tarz yaklaşımların farklı mecralarda da görülmeye başlanmasına tanıklık edebiliriz. Özellikle Z ve Alfa kuşağının toplumda giderek söz sahibi olmaya başlamasıyla birlikte şeffaflık, dürüstlük, samimiyet veya adalet gibi kavramlar özellikle iletişim ve pazarlamada çok daha fazla anlam ve önem kazanıyor.

Genuinfluencer yakın gelecekte toplumun ve kültürlerin önemli yönlendiricilerinden olacaklar. Bu alana yönelik olarak ise özellikle Z ve Alfa kuşakların toleransları ise oldukça sınırlı boyutta olacağını söyleyebiliriz. Yani bir anda terk etmelerin ve değer kaybetmelerin olduğu durumlara da denk gelinebilme potansiyeli oldukça yüksek. Şurası bir gerçek ki Genuinfluencer her anlamda önemli ve oldukça değerli rolleri üstlenecekler.

Görsel Kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir