Günlük Hayatımızda Sürekli Karşılaştığımız 25 İsmi Kısaltılmış Marka

Hayatımızda her gün yüzlerce marka ile karşılaşıyoruz. Kimi markalar isimlerini daha açık kullanırken, kimi markalar isimlerinde faaliyet gösterdikleri alanlara yer veriyor. Kimi markalar da isimlerinde kısaltmalar kullanmayı tercih ediyorlar. Bende günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımızı düşündüğüm 25 ismi kısaltılmış markanın isimlerini araştırdım. Keyifli okumalar 🙂

BMW

1916 yılında kurulan Alman, otomobil, motosiklet, motor ve bisiklet üreticisi markayı hepimiz BMW kısaltmasıyla biliyoruz. BMW’nin açılımı ise Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft (AG). Türkçe karşılığı ise Bavyera Motor Fabrikaları Anonim Şirketi.

bmw-logo

UPS

1907 Seattle‘de Amerikan Posta Şirketi olarak James E. Casey tarafından kurulan UPS’in açılımı United Parcel Service

ups-logo

H&M

İsveçli uluslararası perakende giyim firması H & M’in açılımı Hennes & Mauritz

hm-logo

Duracell

1930 yılında kurulan ve Belçika’da üretilen Duracell, şu an  Procter & Gamble’ın bir markası. Duracell, ismini Duration ve Cell kelimelerinin birleşiminden alıyor.

duracell-logo

IKEA

İsveç kökenli uluslararası mobilya mağazası olan IKEA’nın ismi Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd” kelimelerinin kısaltılmışından gelmekte. Ingvar Kamprad IKEA kurucusu, Elmtaryd doğduğu çiftlik, Agunnaryd ise IKEA’nın doğduğu bölgenin ismi.

ikea-logo

KFC

Kentucky merkezli dünyaca ünlü bir fast food restaurant zinciri olan KFC ismini Kentucky Fried Chicken’ın baş harflerinden alıyor.

kfc

Vodafone

1991 yılında kurulmuş olan Newbury merkezli uluslararası İngiliz cep telefonu şirketi Vodafone’un ismi  Voice’den gelen ‘VO’ , data dan gelen ‘DA’ ve phone den esinlenen ‘FONE’ hecelerinden oluşuyor.

Vodafone Logo

NTV

1996 yılında Cavit Çağlar tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk haber kanalı olan NTV’nin açılımı Nergis TV.

ntv

IBM

1911 yılında kurulan IBM’in açılımı International Business Machines. Türkçe anlamı ise Uluslararası İş Makineleri.

IBM-logo

LG

LG iki şirket birleşiminden ortaya çıkan bir marka. Lucky ve GoldStar şirketlerinin birleşmesi sonucu LG ismi ortaya çıkıyor.

lg-logo

HSBC

1865 yılında Hong Kong’da kurulan HSBC’nin açılımı The Hong Kong and Shanghai Banking Corporation

hsbc

CNN

1980 yılında kurulan ABD’li haber kanalı CNN ismi Cable News Network kelimelerin baş harflerinden oluşuyor

cnn-logo

Akbank

1948’de Adana’da Hacı Ömer Sabancı’nın da aralarında bulunduğu bir grup iş adamı tarafından bölgedeki pamuk üreticilerine finansman sağlamak amacıyla kurulan Akbank’ın açılımı “Adana-Kayseri Bankası” anlamına geliyor.

akbank

OMO

Günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz bir marka olan OMO’nun açılımı Old Mother Owl

omo logo

SAAB

1937 yılında kurulan İsveçli havacılık ve savunma sanayi şirketi SAAB ismini Svenska Aeroplan Aktie Bolaget’in (İsveç Uçak Anonim Şirketi) baş harflerinden alıyor

saab-logo

FIAT

1899 yılında Giovanni Agnelli Tarafından Torino`da kurulan FIAT, “Fabbrica Italiana Automobili Torino” kelimelerinin baş harflerinden alıyor.

fiat-logo

3M

1902 yılında kurulan şirketin ilk adı Minnesota Mining and Manufacturing Company (Minesota Madencilik ve İmalat Şirketi)’idi. Şirket daha sonra farklı alanlara odaklanmaya başlayınca ismini 3M olarak değiştirdi.

3m-logo

SAP

1972 yılında beş eski IBM çalışanı tarafından kurulan, Merkezi Almanya’da bulunan ve  Avrupa’nın en büyük yazılım şirketi olan SAP’nin açılımı Systems Analysis and Program

sap-logo

HP

1939 yılında kurulan bilgi işlem, baskı sistemleri ve sayısal görüntüleme donanımları üreticisi HP’nin açılımı Hewlett-Packard”

hp-logo

Vakko

Marka ismi Vitali ve Alber kardeşlerinin isimlerinin ilk harfleri, soyadlarının ise son 3 harflerinin eklenmesi sonucunda ortaya çıkıyor.

vakko-logo

Microsoft

Dünyanın en büyük markalarından biri olan Microsoft‘un adı Micro Computer Software (Mikro Bilgisayar Yazılımı) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş.

microsoft-logo

ADIDAS

Dünyanın en büyük spor giyim markalarından biri olan ADIDAS’ın ismi kurucusu Adolf Dasler’in kısaltılmış hali.

adidas-logo

HES Kablo

1974 yılında Kayseri’de kurulan şirketin isminde HES’in açılımı Hacılar Elektrik Sanayi

hes-logo

SEAT

SEAT, 9 Mayıs 1950 tarihinde bir devlet kurumu olan Instituto Nacional de Industria tarafından kurulan, ilk zamanlarda Audi ve Lamborghini grubuna, daha sonra ise Alman Volkswagen Grubu’na bağlı olarak üretim yapan bir araç üreticisi. SEAT’ın açılımı ise Sociedad Española de Automóviles de Turismo. Türkçe anlamı ise İspanyol Binek Otomobilleri Şirketi.

seat-car-logo

ESHOT

Özellikle İzmir’liler bu markayı çok yakından bilir 🙂 İzmir Belediyesi’ne bağlı olarak kurulan ESHOT’un açılımı Elektrik, Su, Havagazı, Otobüs ve Troleybüs kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor.

eshot

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir