En Etkin Sosyal Medya ve Web Sitesi Analiz Araçları

Parayı doğru yere mi harcıyorsunuz?

Sanırım bu soru pazarlama dünyasında sorulması bir o kadar kolay ama cevabı bir o kadar zor olan sorulardan bir tanesidir. 🙂 Bu soruya doğru cevap verebilmek için elinizde bir datanın olması önemlidir. Datanızın olması pazarlama çalışmalarının verimliliğini çok ciddi düzeyde etkiler.

İletişim mecralarının bu kadar çoğaldığı dünyamızda ise verimlilik pazarlamanın atar damarı gibidir.  Verimliliğin belirleyeni ise bugünün şartlarında doğru hedef kitleyi seçebilmekten geçer. Doğru hedef kitle için ölçümleyebilmekse en doğru başlangıç noktasıdır.  Analizi sadece web sitesi ziyaretçi veya sosyal medya takipçi analizi gibi düşünmeyin. Örneğin web sitesi tasarımı, reklamların hedefsel olarak farklılaştırılması, satış kampanyalarının belirlenmesi gibi birçok kanal için bu analizler kullanılmakta.

Tüm bu bileşenlerin toplamında ise yapılan işin performansı belirleniyor. Bu noktadan hareketle bugün sosyal medya ve web sitesi ölçüm ve analizlerinde işinize yarayacağını düşündüğüm analiz araçlarını toparladım.  İşinizde verimli sonuçlar doğurması dileğiyle.

STATCOUNTER

Bir çok internet verisinin yanında sosyal medya ile de ilgili verileri içeren StartCounter’da ülkelere göre kanalların kullanım istatistiklerine ulaşabilirisniz.

http://gs.statcounter.com/

HOWSOCIABLE

Belirlediğiniz anahtar kelimelerinizi 32 farklı sosyal paylaşım sitesindeki kullanılma durumlarını analiz eden bir araçtır. HowSociable ile sosyal web’deki varlığınızı görüntüleyebilirsiniz.

http://www.howsociable.com/

STROYHEAP

Snapchat ve Instagram hikayelerinizi yönetebileceğiniz bir araç. Hikaye yöneten başka araçlara çok rastlamadığım için kendisini bir adım öne çıkarıyor. Hikayelerinizin planlamasını ve analizini Storyheap üzerinden yapabilirsiniz. Biraz pahalı olmasına karşın sunduğu işlev bakımından bir adım öne çıkıyor.

https://storyheap.com/

SOCIALMENTION

Social Mention yüzden fazla Sosyal Medya sitesinde arama yapan bir sitedir. Belirlediğiniz b bir konunun sosyal medya kanallarındaki paylaşım sıklığı, paylaşım yapan kullanıcıları, kullanıcıların beğenisi ve paylaşım oranları ile ilgili bilgileri size sunar.,

http://socialmention.com/

GTMETRİX

Web sitenize yönelik detaylı analiz yapan bir araç. Hızlı ve sunduğu özellikler bakımından birçok analiz aracından one çıkıyor. Eğer detay arıyorsanız kullanmanızı özellikle tavsiye ederim.

https://gtmetrix.com

TWEETREACH

Twitter’da girdiğiniz bir içeriği kaç kişinin gördüğü, belirttiğiniz konu hakkında kaç kişinin konuştuğu ve bu kişiler hakkında veri toplamanızı ve görüntülemenizi sağlar.

http://tweetreach.com/

CRIMSONHEXAGON

Sosyal medya kanallarındaki konuşulanları inceleyerek markanız ile ilgili ne hissedildiğini ve düşünüldüğünü anlamlandırmaya yardımcı bir araçtır. Ayrıca neden diğer markaların tercih edildiğini, yapılan reklam ve kampanyaların nasıl algılandığını analiz eder.

http://www.crimsonhevagon.com

EVERYPOST

Eğer birden fazla sosyal medya hesabını tek bir platformdan yönetmek isterseniz Everypost tam size göre. Özellikle mobil uyumlu yapısı ile rakiplerinden bir adım öne geçiyor. Paylaşacağınız içeriklerin zaman planını yapabilir ve zamanlamalarını bu kanal üzerinden ayarlayabilirsiniz.

http://everypost.me/

SPROUTSOCIAL

Sosyal medya hesaplarınızı ölçümlemek için kullanabileceğiniz araçlardan bir taneside SproutSocial’dır. Özellikle takipçilerinizi demografik özelliklerine göre detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

https://sproutsocial.com/

SOURCEMETRIC

75 sosyal medya metriğini tek kontrol panelinde takip ederek, sosyal etkinizi ölçmenize yarımcı olur.

http://sourcemetrics.com/

VISIBLE

Sosyal medyada yapılan analizleri izlemenizi ve yapılan analizleri incelemenizi sağlamak amacıyla edinilen bilgileri tek bir yerde olmasını sağlayan bir panodur. Ayrıca mevcut CRM sisteminize entegre edilebilir.

http://visibletechnologies.com/

BOOMSOCIAL

BoomSocial, markaların sosyal medyadaki varlıklarını takip edip, karşılaştırmanıza ve raporlamanıza olanak sağlayan bir Sosyal Medya Analiz Sistemi’dir. BoomSonar altyapısını kullanan BoomSocial, Şubat 2013’te Beta versiyonuyla kullanıma açılmıştır.  Tick Tock Boom tarafından hazırlanan BoomSocial ile markanızın sosyal medyadaki durumunu analiz edebilir, rakiplerinizle karşılaştırabilir, sayfa öngörülerinizi çıkartabilirsiniz. Piyasada paralı olarak sunulan bu hizmet ücretsizdir.

http://www.boomsocial.com/

SOCIALBAKERS

Socialbakers sosyal medya üzerine derin analizler sunan dünyanın en büyük sosyal medya istatistiği portallarından bir tanesidir. Her geçen gün alt yapısını güçlendiren Socialbakers, 2009’dan bu yana şirketlerin sosyal medya çalışmalarını ölçmek, analizlemek ve tüm büyük sosyal ağlar arasında sosyal pazarlama kampanyalarının etkinliğini maksimize etmek için faaliyet gösteriyor.

http://www.socialbakers.com/

TALKWALKER

Talkwalker sürekli olarak markanız ve rakiplerinizi izlemek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Bu araç internette ve sosyal medyada derinlemesine araştırmalar yapar. Pazar araştırmaları ve müşteri hizmetleri içinde kullanılabilecek bir kaynaktır.

http://www.talkwalker.com/

BUFFER

Buffer içeriklerinizi planlamanızı sağlayan bir araçtır. Günlük yapacağınız gönderilerinizi Buffer’a aktararak paylaşımları otomatik olarak tek bir kanaldan yapabilirsiniz.

https://bufferapp.com/

CLICKY

Bazı kısımlarında Google Analytics’in bir adım daha önünde sonuçlar verebilen Clicky özellikle Bounce Rate oranına yönelik iyi analizler sunuyor. Ek olarak sıcaklık hartiası detayına da bu analiz aracı üzerinden erişebiliyorsunuz.

https://clicky.com/

KEYWORDTOOL

Google’ın sunmuş olduğu key word planner’e alternative olarak kullanabileceğiniz bir araç.

https://keywordtool.io

SOMERA

Somera, sosyal medya tabanlı “Marka Analitiği” ve “TV Analitiği” olmak üzere iki alanda uzmanlaşıyor. Kurum, markalar ve TV sektörü için sosyal medyada yaptığımız derinlemesine analizlerle yapıyor.

http://www.somera.com.tr/

SEARCHMETRICS

Web sitenizdeki sayfaların gücünü ölçmek için kullanabileceğiniz güzel araçlardan bir tanesi. SEO’ya yönelik ölçüm ve öneri sunan özellikleride mevcut.

http://www.searchmetrics.com

HOOTSUITE

En etkin sosyal medya araçlarını kapsayan Hootsuite, içerikleri yönetmek, analiz yapmak ve dinleme yapmak için kullanılan en etkin araçlardan bir tanesidir.

https://hootsuite.com/

HEATMAP

Web sitenizdeki sıcaklık haritanızı ortaya çıkarmanızı sağlayacak bu araç sayesinde sitesinizi kullanıcıların ihtiyaçlarına gore daha doğru tasarlayabilir ve oluşturabilirsiniz. Özellikle satışa dönük kritik bölümlerin yerlerini belirlerken mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim.

https://heatmap.me/

COMSCORE

Dünya çapındaki en etkin dijital medya ölçümlemesi yapan kurumlardan bir tanesidir. Birok kurum tarafından verileri referans olarak alınır. Özellikle rakip kıyaslamaları, sektör analizleri gibi hazırlanan raporlar ile sadece kendi mecranızı değil birçok mecra içerisinde kıyaslamalı olarak kendinizi görebileceğiniz harika bir ölçüm aracıdır. Bugün dünya çapında en çok kullanılan analiz mecralarından bir tanesidir.

https://www.comscore.com/

MONITERA

Markaların haklarında yazılan içeriklere hızlı ve eksiksiz ulaşmalarını hedefleyen Monitera, sosyal medyanın geleceği üzerine çalışan, bugün sosyal medya gözlemlemeden filtrelemeye, veri toplamadan ölçümlemeye, kriz yönetiminden sosyal crm’e uzanan geniş bir yelpazede hizmet veriyor.

http://www.monitera.com/

PINGDOM

Web sitenizin hızını ve diğer özelliklerinin gelişimine yönelik performans geliştirmelerini bu araç üzerinden görebilirsiniz. Kullanımı ve arayüzü kullanıcı dostu bir araç.

https://tools.pingdom.com/

NAMECHK

Sosyal medya kanallarında kullanmak istediğiniz bir ismi 100’e yakın sosyal medya kanalında denetleyen ve size alınabilir veya alındı şeklinde rapor sunan bir sistem.

https://namechk.com/

Görsel Kaynak: http://www.iuvmtech.com/?p=5153

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir