Atasay’dan Çizgi Dışı Bir İş “Tak Sana Yakışanı”

Yaklaşık dört ay önce mücevherat sektöründe çokta alışık olmadığımız bir iş ortaya çıktı. Hayata geçirdiği reklam filmiyle sektörüne yeni bir soluk getiren Atasay, yeni marka stratejisi ve kimliğindeki değişimi de bu reklamla tüketiciyle buluşturdu.

Reklam filmi yorumuma geçmeden önce Atasay’ın genç CEO’su Atasay Kamer’in yeni marka konumlaması ile ilgili açıklamalarının arasında bir cümle yakaladım. Kamer şöyle diyor; “Sadece özel günlerin değil, her günün markası olmak, yeni nesli de heyecanlandırmak istiyoruz”. Söylemesi kolay, yapması zor dedikleri türden 🙂

Atasay, ‘Tak Sana Yakışanı’ reklam filmiyle stil ve tarzını dinamik bir ruhla anlatıyor. Genç, anı yakalayan ve yüzü geleceğe dönük bir marka kimliğine bürünen marka, ‘fast fashion’ markaların dilini, davranışını ve rekabet dinamiklerini sergilemeye başlıyor.

Sektöründe çizgi dışı bir işe imza atan Atasay’ın reklam filmine bir bakalım.

Öncelikle reklam filminin oldukça güçlü bir müziği var. Hareketli bir rap tarzına sahip reklam müziği bu özelliği ile zaten bir anda farklılaşıyor (Reklam filmlerinde çoğu zaman müziğin hikaye kurgusunun yaratıcısı olduğuna inanmışımdır). Reklam müziği mesajın tüketiciye rahat ulaşmasını sağlıyor ve özdeşleştirmeyi kolaylaştırıyor.

Kadınlara yönelik yakalanan iç görüler, reklam filminde çok başarılı bir şekilde yansıtılmış. Kadınların günlük hayatta birçok şeyi kafalarına taktığını (saç, kilo, boy vb.) hepimiz konuşur, söyleriz. Buradan yola çıkan Atasay, bunu güçlü ve sert bir söylemle filme taşımış. Kadınların dünyalarında birçok şeyi taktığını farklı farklı yorumlamalarla ifade eden film, ‘Kadınsan takacak ne çok şeyin var, en güzeli sen takma bunları, TAK SANA YAKIŞANI’ gibi çok güçlü söylem içeriyor. Hatta reklamda ‘30’unda hala bekarsın tak, komşunun kızı müdür olmuşu tak’ gibi çok sert söylemleri de var. Açıkçası normal şartlarda bir reklamda söylenmesi riskli olabilecek bu cümleler, reklama rahatsız etmeyecek bir şekilde yerleştirilmiş.

Filmdeki oyunculuklar da verilmek istenilen duyguları çok iyi yansıtmış. Filmde çok çeşitli yaşlardan, bambaşka mekanlardan, çok farklı tarzlara sahip kadınlar görülüyor. Bu yönüyle güzel bir harmoni yakalanmış. Bu arada dikkatimi çeken bir diğer kısım ise hızlı bir geçişlere sahip olan sahnelerin birbirini öldürmemiş olması.

Markanın moda kulvarındaki yolculuğuna da vurgu yapan sahneler dikkate değer şekilde sunulmuş. Örneğin kullanılan klasik kasa Mercedes araç buradaki küçük ama kritik detaylardan. Bu tarz ince dokunuşlar güzel bir şekilde yerleştirilmiş.

Oluşturulan marka kimliklerini reklam filmlerine yansıtabilmek aslında kolay değildir. Genelde yolda bir şeyler kaybolur ve verilmek istenilen mesaj söylem olarak yer alsa dahi oyunculuklar, müzik veya hikayede kayıplar yaşanır. Bu reklam filminde ise bu kayılara hiç rastlamadım.

Sonuç olarak sektöründe oldukça başarılı ve sıra dışı bir işe imza atan Atasay’ın ‘Tak Sana Yakışanı’ reklam filmini verdiği mesajlarıyla, yakaladığı iç görüsüyle, müziğiyle, oyunculuklarıyla, sahneleriyle çok başarılı buldum.

 

 

atasay_BB_baski CS6 copyatasay_BB_baski CS6 copy

13744

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir