Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar – 2

Pazarlama ve iletişim üzerine son dönemlerde okuduğum ve okurken keyif aldığım tavsiye kitaplar serisinin ikincisini sizlerle paylaşmak istedim. Umarım karşılıklı keyifli paylaşımlar olur. Sizlerin de tavsiyesi olan kitap veya kitaplar olursa ve paylaşmak isterseniz beklerim…

Bu arada daha önce paylaştığım ‘Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar ’ serisinin içeriklerine de buradan ulaşabilirsiniz.

 philip-kotler-pazarlama-4.0

Pazarlama 4.0

Yazar: Philip Kotler | Sayfa: 224 | Yayınevi: Optimist

Pazarlama ile ilgileniyorsanız Philip Kotler’i bilmeme gibi bir şansınız çok yoktur. ‘The God of Marketing’ ünvanının sahibi Kotler’ın kaleme aldığı ’Pazarlama 4.0’ı diğer Kotler kitaplarından kısımları müşteriye yaklaşımı ve analizi, olayları ele alış biçimi ve dijital çağı yorumlama tarzı denilebilir. Müşteri değişim evrimini teori düzeyinde bir yaklaşımla olabildiğince basitleştirerek bir anlatım tarzı bennimsenmiş. Dijital ve mobil geleceği icat etmeye ve anlamaya çalışan herkes için bir başlangıç noktası iyi bir başlangıç noktası olabilir.

 ugur-batı-marka-yonetimi

Marka Yönetimi

Yazar: Uğur Batı | Sayfa: 440 | Yayınevi: ALFA

Uğur Batı’nın kitaplarını, yaklaşımını ve anlatım tarzını her zaman sevmişimdir. Bu kitabı okumaya tanıtım filmi çekimi başlıyorsanız yanınızda mutlaka kaleminiz olsun, altını çizeceğiniz çokça bölüm olacak. ‘Marka Yönetimi’nin farklı dinamiklerini bulabileceğiniz, tanıtım filmi bu yönetim süreçlerini net bir dille özetleyen, bol bol örneğin ve uygulanış biçimlerinin yer aldığı bir kitap. Pazarlama ile ilgili başucu kitaplarınızda biri olacağına inanıyorum.

 dijital-iletisim-cagi-ercan-arioglu

Dijital İletişim Çağı

Yazar: Ercan Arıoğlu | Sayfa: 528

Pazarlama iletişiminde bugün en önemli dallardan biri haline gelen dijital iletişimi ve değişim döngüsünü anlayabilmek için verimli bir kitap. Dijital Yayıncılık, Sosyal Medya’yı tanıtım videosu Anlamak ve Kullanmak, Profesyonellerden Dijital Yayıncılık Pazarlama ve Reklam Stratejileri, Dijital Yayıncılıkla ilgili en son araştırma ve istatistikler, Fittivi Sosyal Medya Platformu kuruluş öyküsü kitabın bölümlerinden. Kiatbın görünüşü okunanız için sizi korkutmasın. Elinize aldığınızda içeriğin aktarılış biçimi okumayı kolaylaştırılıyor. Dijitalde popülist söylemler kullanmak modadır. Bu kitapta ise bu söylemleri değil işin uygulanış biçimlerini bulacaksınız.

 reklamsız-marka-yaratmak-chris-gramas

Reklamsız Marka Yaratmak

Yazar: Chris Grams | Sayfa: 380

Pazarlamaya biraz farklı açıdan yaklaşmak isteyenlerdenseniz bu kitap size göre. Her pazarlamacı reklam yapmak ister ama iş bütçe kısmına geldiğinde tıkanmalar başlar. Tam da bu nokta bakış açısının farklılaşması gerektiği evredir. “Reklamsız Marka Yaratmak”, yaratıcılık üzerine odaklanmış, dijital dünyanın da gücünü yanına alarak markanızı düşük bütçeler ile nasıl daha ileri taşıyabileceğinizi anlatmaya çalışan, bu yolda fikirler uyandırmaya niyetlenmiş bir kitap.

asagidan-yukari-pazarlama-jacktrout-alries

Aşağıdan Yukarı Pazarlama

Yazar: Al Ries & Jack Trout | Sayfa: 208

İki pazarlama gurusunun tecrübe ve fikirleri bir araya gelince, hele ki bunlar ‘Ries’ ve ‘Trout’ olunca ortaya güzel bir eser çıkmaması biraz abes olurdu. Bu kitapta reklamın neden tek başına yeterince işe yaramayacağının, neden müşteri odaklı ya da ürün odaklı değil de rakip odaklı olmanız gerektiği, pazarda işe yarayacak bir reklam kampanyasının pre-testlerden neden geçemeyebileceğini, neden marka isminizi, ürününüzü, fiyatınızı, dağıtım kanalınızı, hedef kitlenizi ya da stratejinizi değiştirmeden başarıya ulaşamayacağınızın kitabı olarak tanımlanmış. Kısa ama pazarlama alanı üzerine net fikirlerin ve mesajların verildiği bir kitap denilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir