İletişim

Pazarlama

Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar – 2

Pazarlama, Marka Yönetimi ve Dijital Pazarlama üzerine okuduğum ve beğendiğim kitapları bu yazı dizisinde bulabilirsiniz.

Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar – 2

Bir Alman atasözü şöyle der; ‘Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil!’… Paylaşmak üzerine yüzlerce güzel söz arasından benim beğendiklerimden sadece bir tanesi.

Paylaşmanın gücüne her zaman inanmışımdır. Hele ki kitaplar üzerine! Bundan dolayı bu öneri dizisi benim için ayrı bir öneme sahip. Umarım karşılıklı keyifli paylaşımlar olur. Sizlerinde tavsiyesi olan kitap veya kitaplar olursa ve paylaşmak isterseniz beklerim…

Daha önce yazdığım ‘Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar – 1’ içeriğine ise buradan ulaşabilirsiniz.

 philip-kotler-pazarlama-4.0

Pazarlama 4.0

Yazar: Philip Kotler

Sayfa: 224

Pazarlama ile ilgileniyorsanız Philip Kotler’i bilmeme gibi bir şansınız çok yoktur. ‘The God of Marketing’ ünvanının sahibi Kotler’ın kaleme aldığı ’Pazarlama 4.0’ı diğer Kotler kitaplarından kısımları müşteriye yaklaşımı ve analizi, olayları ele alış biçimi ve dijital çağı yorumlama tarzı denilebilir. Müşteri değişim evrimini teori düzeyinde bir yaklaşımla olabildiğince basitleştirerek bir anlatım tarzı bennimsenmiş. Dijital ve mobil geleceği icat etmeye ve anlamaya çalışan herkes için bir başlangıç noktası iyi bir başlangıç noktası olabilir.

 ugur-batı-marka-yonetimi

Marka Yönetimi

Yazar: Uğur Batı

Sayfa: 440 (İçeriği oldukça eğlencelidir. Rakam korkutmasın 🙂 )

Uğur Batı’nın kitaplarını, yaklaşımını ve anlatım tarzını her zaman sevmişimdir. Bu kitabı okumaya tanıtım filmi çekimi başlıyorsanız yanınızda mutlaka kaleminiz olsun, altını çizeceğiniz çokça bölüm olacak. ‘Marka Yönetimi’nin farklı dinamiklerini bulabileceğiniz, tanıtım filmi bu yönetim süreçlerini net bir dille özetleyen, bol bol örneğin ve uygulanış biçimlerinin yer aldığı bir kitap. Pazarlama ile ilgili başucu kitaplarınızda biri olacağına inanıyorum.

 dijital-iletisim-cagi-ercan-arioglu

Dijital İletişim Çağı

Yazar: Ercan Arıoğlu

Sayfa: 528

Pazarlama iletişiminde bugün en önemli dallardan biri haline gelen dijital iletişimi ve değişim döngüsünü anlayabilmek için verimli bir kitap. Dijital Yayıncılık, Sosyal Medya’yı tanıtım videosu Anlamak ve Kullanmak, Profesyonellerden Dijital Yayıncılık Pazarlama ve Reklam Stratejileri, Dijital Yayıncılıkla ilgili en son araştırma ve istatistikler, Fittivi Sosyal Medya Platformu kuruluş öyküsü kitabın bölümlerinden. Kiatbın görünüşü okunanız için sizi korkutmasın. Elinize aldığınızda içeriğin aktarılış biçimi okumayı kolaylaştırılıyor. Dijitalde popülist söylemler kullanmak modadır. Bu kitapta ise bu söylemleri değil işin uygulanış biçimlerini bulacaksınız.

 reklamsız-marka-yaratmak-chris-gramas

Reklamsız Marka Yaratmak

Yazar: Chris Grams

Sayfa: 380

Pazarlamaya biraz farklı açıdan yaklaşmak isteyenlerdenseniz bu kitap size göre. Her pazarlamacı reklam yapmak ister ama iş bütçe kısmına geldiğinde tıkanmalar başlar. Tam da bu nokta bakış açısının farklılaşması gerektiği evredir. “Reklamsız Marka Yaratmak”, yaratıcılık üzerine odaklanmış, dijital dünyanın da gücünü yanına alarak markanızı düşük bütçeler ile nasıl daha ileri taşıyabileceğinizi anlatmaya çalışan, bu yolda fikirler uyandırmaya niyetlenmiş bir kitap.

asagidan-yukari-pazarlama-jacktrout-alries

Aşağıdan Yukarı Pazarlama

Yazar: Al Ries & Jack Trout

Sayfa: 208

İki pazarlama gurusunun tecrübe ve fikirleri bir araya gelince, hele ki bunlar ‘Ries’ ve ‘Trout’ olunca ortaya güzel bir eser çıkmaması biraz abes olurdu. Bu kitapta reklamın neden tek başına yeterince işe yaramayacağının, neden müşteri odaklı ya da ürün odaklı değil de rakip odaklı olmanız gerektiği, pazarda işe yarayacak bir reklam kampanyasının pre-testlerden neden geçemeyebileceğini, neden marka isminizi, ürününüzü, fiyatınızı, dağıtım kanalınızı, hedef kitlenizi ya da stratejinizi değiştirmeden başarıya ulaşamayacağınızın kitabı olarak tanımlanmış. Kısa ama pazarlama alanı üzerine net fikirlerin ve mesajların verildiği bir kitap denilebilir.

 

Kitap görselleri www.dr.com.tr ‘dan alınmıştır.

3 Yorum

3 Comments

  1. Pingback: Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar 4 | Hüseyin Sayın | Pazarlama ve Marka İletişimi, Seyahat Rehberi

  2. Pingback: Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar – 5 | | Pazarlama ve Marka İletişimi

  3. Pingback: Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar – 6 | Pazarlama, Marka ve Deneyim

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Daha Fazla Yazı, Konu: Pazarlama