Starbucks’tan Radikal Hamle

Çok yakın bir tarihte Starbucks’ın İstanbul’da bulunan bir mağazasından kahve almaya girmiştim. Her şey alışık olduğum şekilde ilerlerken kahvemi aldığımda ismimin sticker üzerinde yazdığını gördüm. Markanın en önemli alametifarikalarından biri olan kahve bardağı üzerine isim yazılması uygulaması terk edilmiş ve ismim sticker üzerine yazılmıştı. Hem iyi bir Starbucks tüketicisi hem de markanın tarihini yakından inceleyen biri olarak uygulamaya karşı şaşkınlığımı gizleyemedim. Uygulamanın pilot bir çalışma olabileceğini düşündüm ve soru sormadan mağazadan ayrıldım.

Geçtiğimiz günlerde yine bir seyahatim sırasında kahve almak için farklı bir Starbucks şubesine girdim ve benzer uygulamayı orada da gördüm. Barista ile yaptığım sohbet sırasında bu uygulamanın kalıcı olup olmadığını sordum ve uygulamanın kalıcı olacağını öğrendim. Konuyla ilgili markanın resmi bir açıklaması yok ama bu uygulama değişikliği oldukça dikkatimi çekti.

Starbucks’ın en önemli farklılıklarından biri müşteri isimlerini el ile karton bardaklar üzerine yazması. Hatta bu konuyla ilgili olarak marka adına birçok doğal içerikte üretiliyor. Bir de işin biraz daha eğlenceli ve nispeten gizli olan bir kısmı var! Hâlen resmi bir açıklama olmamasına karşın Cosmopolitan* dergisinde yer alan bir haberde Starbucks kahvelerin üzerine müşteri isimlerinin bilerek yanlış yazıldığı iddia edilmişti. Bunun bir pazarlama stratejisi olduğu, yanlış yazılan isimlerin aslında tüketicilerde eğlenceli bir deneyim ortaya çıkardığı da ifade edilen detaylar arasındaydı. Normal şartlarda isminizin yanlış söylendiğinde veya bir mailde yanlış yazıldığında gösterilen tepkinin burada gösterilmediğini düşündüğümüzde sanırım detaylar daha net anlaşılıyor. Hatta birçok kişi bu hataları kendi sosyal medya hesaplarında paylaşıyor ve eğlenceli buluyor. Şayet bu markanın yakaladığı bir detay ise olumsuz görünmesine karşın markaya pozitif bir şekilde geri dönen çok başarılı bir başka deneyim stratejisiyle karşı karşıyayız demektir.

Tüketici deneyimini her zaman ön planda tutan Starbucks’ın bu uygulaması bence doğru bir adım olmamış. Karton bardak üzerinde ismimi stickerda görmek biraz garip geldi. Marka bu uygulamaya geçiş noktasında mutlaka ki birçok fikir istişaresi yapmıştır. Bu tarz radikal kararların kolay alınmadığını zannetmiyorum fakat bana doğru bir hamle gelmediğini de söylemek isterim. Marka ile özdeşleşmiş bu tarz uygulamaların terk edilmek yerine çok daha fazla üzerine gidilmesi taraftarıyım. Ürünün üzerinde ismimin el yazısı şeklinde yazılması ile sticker üzerinde yazılması arasında da duygusal olarak büyük bir fark olduğunu da ayrıca paylaşmak isterim.

Tüketici deneyimine bu kadar değer veren bu konuda birçok derse konu olan markanın neden bu yönde bir karar aldığını da merak ediyorum. Aklıma gelen en büyük etken ürün siparişlerindeki hataları gidermek olabilir mi dedim fakat bu yönde de çok fazla hata olduğunu tahmin etmiyorum. Üstüne üstlük ek bir kağıt harcanma durumu da söz konusu. yani direkt olarak çevreye de bir etkisi var.

Bu konudaki gelişmeleri takip etmeye devam edeceğim. Bakalım süreç nasıl gelişecek.

*https://www.cosmopolitan.com/food-cocktails/a8497671/starbucks-conspiracy-theory-spelling-names-wrong/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir