İletişim

Dijital Pazarlama

Pazarlama Aracına Dönüştürülmüş 404 Sayfaları

Doğru ve akılcı kullanıldığında ise ‘404 Hata Sayfaları’ etkin bir pazarlama aracına dönüşebilir.

Pazarlama Aracına Dönüştürülmüş 404 Sayfaları

‘404 Hata Sayfası’ bugün birçok web sitesinde fark edilmeden fazlaca görüntülenen sayfalardan bir tanesi olabilir. Bu yazıda ise bu sayfaların nasıl etkin bir pazarlama aracına dönüşebileceğine dair güzel bir örnek göreceğiz.

Hata sayfanın olması web sitesinde bir problem olduğu anlamına gelmez fakat bu sayfanın yönetilememesi web sitesinde eksik olduğu anlamına gelir.

Doğru ve akılcı kullanıldığında ise ‘404 Hata Sayfaları’ etkin bir pazarlama aracına dönüşebilir.

Bunun için öncelikli olarak yapılması gereken en basit adım 404 sayfaları için özel bir sayfa tasarımı oluşturmaktır. Bu sayfa ister kampanya, ister sosyal sorumluluk isterse marka mesajınızı vermek için değerlendirilebilir.

Şöyle düşünün ki bir web sitesine girdiğinizde aşağıdaki iki 404 sayfasından hangi sayfayı görmek marka algısı açısından daha etkili olur?

örnek-404-sayfası

404 sayfasını etkili bir pazarlama aracına dönüştüren en güzel örneklerden bir tanesi Rus sosyal medya sitesi Odnoklassniki’nin yaptığı ‘Rare Page’ isimli çalışma. Siteye giren kullanıcılar ‘404 not found’ sayfasında nesli tükenmekte olan canlıların fotoğrafları ve bu canlıların yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını söyleyen bir mesaj görüyorlar. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF)’nın “ Rare Page” isimli bu çalışması ile Rusya’daki kar leoparları, kaplan, bizon ve kutup ayısı gibi nesli tehlikede olan canlılar hakkında fark yaratan bir kampanya ortaya çıkmış.

Bunun dışında da oldukça başarılı ve yaratıcı 404 sayfa tasarımları da mevcut.

https://onedio.com/404

onedio-404-sayfası

http://coolappse.com/404

coolappse-404-sayfası

https://www.incore.com/404

incore-404-sayfası

http://hub09.it/404

hub09.it-404-sayfası

Yorum Bırakmak için Tıklayın

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Daha Fazla Yazı, Konu: Dijital Pazarlama