Türkiye’de Hayal Gücü İlk Kez Ödüllendirildi

Sizlerle çok heyecanlı bir konuyu paylaşacağım ama öncesinde küçük birkaç bilgi vermek isterim.

Ülkemizde yaklaşık 185.000 sivil toplum kuruluşu bulunmasına rağmen, bugüne kadar hayal gücü kavramı hiçbir kurum ve sivil toplum kuruluşu tarafından sahiplenilmedi. Üstelik ülkemizi arzu ettiğimiz seviyeye çıkarak olan en önemli güç hayal gücünden bahsediyoruz.

Hayal Gücü konusu oldukça önemli çünkü HAYAL GÜCÜ BU TOPRAKLARDA UYGARLIKLAR  DOĞURDU. 

Hayal Gücü (Merkezi) Derneği ise 33 çocuk ve 17 yetişkin ile birlikte 2020 yılında Emre Alettin Keskin’in liderliğinde kuruldu. Hayal Gücü Derneği, merak ve beceri ile üretilmiş, hayal gücünden ilham alan kişi, kurum ve eserlerin görünürlüğünü artırmak ve desteklenmesini sağlamak için; HAYAL GÜCÜ ÖDÜLLERİ‘nin bu yıl birincisini düzenledi ve hayalini gücüne çevirenleri ödüllendirdi.

19 Kasım gecesi ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda düzenlen ödül töreni ile sahiplerini bulan ödüller, toplamda 8 kategoride olmak üzere hayat, bilim ve sosyal girişim alanında şaşırtıcı, olmayanı olduran, alışılmışın dışında, farklı umut veren, yaratıcı eser, icat, proje ve ürünlere verildi. Aynı zamanda “Hayal Gücü Ödülleri” kapsamında verilen “Saygı Ödülleri” ise “Türkiye’nin Hayal Gücüne Katkı” sağlayan sekiz kişiye verildi.

Bu gecenin benim açımdan bir diğer özelliği ise fotoğrafta gördüğünüz bizler ise 6 yaşından bu yana beraberiz. 😊 O günlerde her birimizin farklı hayalleri olmasına rağmen yaşadığımız coğrafyanın etkisiyle hayallerimiz hep alay konusu olurdu. Şimdi ise Türkiye’de ilk kez HAYAL GÜCÜ ÖDÜLLERİ’ni düzenledik ve üstelik bize çocuk yaşta inanmayanlara inat çocuklarla yaptık bu işi! 😎💪🏻

ÖDÜLLERİ ÇOCUKLAR TASARLADI

Türkiye’de hayal gücü kavramını ilk kez ödüllendiren “Hayal Gücü Ödülleri” aynı zamanda formatında da pek çok ilki barındırdı. Buna göre Geveze ve Hayal Gücü Merkezi’nden iki çocuğun birlikte sunduğu ödül gecesinde verilen ödüller, Kale Grup’un desteğiyle ve Seramik Sanatçısı Selim Kır ile Hayal Gücü Merkezi’nin 10-14 yaş aralığındaki tasarımcı çocukları tarafından ortaklaşa tasarlandı.

ÇOCUKLAR VE GENÇLER YARIŞMA JÜRİSİNDE

Hayal Gücü Ödülleri’nin Seçici Kurulu’nda ise 9-18 yaş arası 12 çocuk ve genç, Hayal Gücü Derneği danışma kurulu üyeleri ve edebiyat, sanat, uluslararası ilişkiler, sosyal etki, sivil toplum, iletişim, eğitim, reklamcılık gibi farklı alanlarda uzman 12 konuk üye bulundu. Böylece Türkiye’de ilk defa çocuklar ve gençler; “Hayal Gücü Ödülleri” ile böylesi bir etkinliğin düzenleme kurulunda, araştırma kurulunda ve jürisinde, güvenlik ekibinde, iletişim ekibinde, fuaye alanında yer alma fırsatı buldular.

HAYAL GÜCÜ ÖDÜL KAZANANLARI

📌İlham Veren Hayal Gücü Ödülü – Nilay Örnek


📌Umut Veren Hayal Gücü Ödülü – Renan Tan Tavukçuoğlu


📌Dönüştüren Hayal Gücü Ödülü – Hasan Kızıl


📌İnatçı Hayal Gücü Ödülü – Nuran Erden


📌Çocukluk Eden Hayal Gücü Ödülü – Zahid Mungan


📌Cesaret Veren Hayal Gücü Ödülü – Hasan Kum

HAYAL GÜCÜ SAYGI ÖDÜLLERİ

🏆Prof. Dr. İoanna Kuçuradi
🏆Nardane Kusçu
🏆İrfan Sayar
🏆Barış Özcan
🏆Coşkun Aral
🏆Köy Enstitüleri
🏆Cem Madra
🏆Ali Üstündağ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir