Türkiye İnternet Pazarı Sonuçları – Eylül 2013

Türkiye, internet pazarında dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında. Özellikle sosyal medya, e-ticaret ve mobilin penetrasyon oranı sürekli ve sürdürülebilir bir şekilde dikey büyüme grafiğini sürdürüyor. Durum böyle olunca şirketler için internet konumlandırmaları daha da fazla önem kazanmaya başladı.  Bu alanda çalışma ve yatırım yapanlar için ise internet ile öngörüleri ortaya koyabilecek en önemli kaynak ise bugünün sonuçları. Türkiye’de televizyon’un 4 saat 31 dk ile artışı ile durağanlık sergilerken, dijital ise 5:09 ile artışını yükseltiyor.

IAB Türkiye’nin yetkili araştırma ve raporlama şirketi Gemius’un Eylül 2013 datasına göre; Türkiye’de bulunan (12 yaş ve üzerinde) ve Eylül ayında en az bir kere internete giriş yapmış kişi sayısı 27.486.296 olarak gerçekleşti. Bu rakam bir önceki ay ise 27.399.222’di. Eylül ayında bir kere internete giriş yapmış kişilerin %36’sı 15-24 arası yaş grubu kullanıcılardan oluşurken bunu %25 ile 25-34 arası yaş grubu takip ediyor.

turkiye-internet-kullanicilari(Görsel Kaynak:  IAB Türkiye / Gemius)

İnternette geçirilen süre sayısı Eylül ayında  25-54  yaş grubu arasında artış gösteriyor. İnternette en çok vakit geçiren yaş grubu, 59 saat ile 35-44 yaş grubu olurken; 15-24 yaş arası kullanıcıların ise internette geçirdiği ortalama süre bir önceki aya göre 6 saat azalarak 32  saat olarak gerçekleşti. İnternet kullanıcılarının cinsiyet dağılımına baktığımızda ise kullanıcıların %44’ü kadın, %56’sı ise erkek’lerden oluşuyor. İllere göre dağılımında ise İstanbul %31 ile ilk sırayı alıyor.  İstanbul’u %7 ile Ankara, %5 ile Bursa takip ediyor. Eylül döneminde web tarayıcılarına bakıldığında ise Google Chrome %53 ile ilk sırada yer alırken, Chrome’u %23’ü Internet Explorer, %8 ile FireFox izliyor. Safari, Opera ve Yandex gibi diğer web tarayıcılarının Türkiye internet pazarında  Eylül ayı toplam payları ise%16. (Kaynak:  IAB Türkiye / Gemius)

Google Trends Eylül ayı raporuna baktığımızda ise Google’da Eylül ayında en çok aratılan kelime Facebook oldu. Facebook’u Youtube, Google, Sahibinden, Face, Hotmail ve Mynet kelimeleri izledi. (Kaynak: Google Trends)

google-trends-turkiye-eylul-2013(Kaynak: Google Trends)

Bilgi İstatistikleri Kurumu’nun 2013 yılı Q2 raporuna göre Türkiye’de ki mobil penetrasyon oranı %90 olarak gerçekleşti. 3G abone sayısının 45,3 milyona ulaştığı Türkiye’de 3G pazarının lideri %51 ile Turkcell olurken, Vodafone %29 ile ikinci, Avea  %20 ile üçüncü sırada yer aldı. (Kaynak: Bilgi Toplumu İstatistikleri)

 
mobil-operatorler-abone-sayilari

(Kaynak: Bilgi Toplumu İstatistikleri)

Eylül ayında gerçek kullanıcılar bazında Google’da ortalama 6 saat 4 dakika civarlarında vakit geçirilirken Facebook’da bu süre 11 saat civarlarında gerçekleşti. Raporu genel olarak incelediğimizde ise mobilin ve sosyal medyanın büyümesini katlanarak sürdürdüğü sonucuna ulaşmak zor olmuyor. Özellikle mobil tabanlı genişleme oldukça kayda değer büyümeler sergiliyor. Aynı zamanda görselliğin önem kazanmasıyla videonun payı da her geçen gün artıyor. 2013 yılı ilk 6 ayında 2,3 Milyar video izlenen Türkiye’de reklam yatırımının %59’u ise Preroll olarak gerçekleşti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir