Pazarlamada Radikal Olmaya Ne Dersiniz?

Müşterilere “Radikal Deneyimler” yaşatmak, pazarlama uygulamalarının birçoğunda yer alıyor. Radikal pazarlama ise pazarlama uygulamaları içerisinde ayrı bir alan ve bu alanında kendisine ait yöntem ve uygulama özellileri mevcut. Pazarlama uzmanı Glenn Rifkin “Radikal Pazarlamayı” ,bilinen, kalıplaşmış, ve gelenekselleşmiş doğruların aksi yönde stratejiler uygulayarak, kendi sadık kitlelerini yaratmayı amaçlayan bir pazarlama yönetimi olarak adlandırılıyor.

Aslına bakıldığında radikal pazarlama, uygulama sürecinde birçok pazarlama uygulamasını bünyesinde barındırıyor ve bu uygulamaların kalıplaşmış özelliklerini içeriyor. Burada önemli olan en önemli konulardan biri eylemin aykırı olması. İletişim kalabalığının her geçen gün arttığı dünyada markalar kendi kitlelerini yaratmak için çaba göstermelerine rağmen halen tüketici-marka arasındaki ilişki süreci oluşturulamadığı için marka sadakati veya marka elçileri yaratılamıyor. Burada bilinmesi gereken bir nokta ise radikal pazarlama çalışmasının sonuçları kısa sürede ortaya çıkacak türden olmadığı. Bu faaliyetin sonuçları tüketici ile kurulan deneyimler üzerine kurulu. Yani radikal pazarlama müşteri ile yüz yüze olmanın gerekliliğine inanan bir pazarlama uygulaması. Piyasayı ve kitleleri yakında takip ederek hedef kitlelerini seçmenin zor olmadığı bu yapıda zaten yönetenlerde o kitle içerisinde yer alıyor. Buna şirket CEO’ları da dahil.

Bu pazarlama faaliyetini geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli özelliklerden biri ise geleneksel pazarlama yapısındaki gibi müşterilerini sadece demografik ve fiziksel özelliklerine göre ayrım yapmaması.

Bu özellikler radikal pazarlamanın temel yapı taşlarını oluşturuyor. Radikal olabilmek markalar için söylenildiği kadar kolay bir süreç değil elbette. Genelde yöneticiler birazdan aşağıda yazdığım örnekleri okurlar, anlatırlar fakat uygulama süreçleri kendi markalarına geldiğinde bu örneklerin yapılabilirliği sorgulamaya dahi açık değildir veya çözümsüzlük yöntemleri çok önceden hazırdır. J  Bu maalesef bugün halen daha birçok markanın gerçeği. Dolayısıyla radikal pazarlamanın ilk adımı aslında şirket bakış açısını değiştirmekten geçiyor. bu kararlar

Radikal kelimesinin anlamın olabilmek aykırı olabilmek olarak geçiyor birçok sözlükte. Gerçekleştirebilmek kadar alınabilmenin de zor olduğu kararlar yani. Bilinen, yapılanın aksine bilinmeyeni, yapılmayanı yapabilmek. Kelime tanımları çoğaltılsa da aykırı kelimesi her tanımda kendini koruyor. Peki markalar nasıl aykırı olabilir. İşte harika bir örnek.

unicredit-bank-striptizci-kizlar2009 yılında Dünya ekonomisindeki kötü gidiş ve yaşanan krizler sonrası İtalyan Unicredit Bankası tüketicilerinin dikkatini çekebilmek için radikal bir yönteme başvurmuş. Banka bu yöntemde striptizcileri kullanmış. Unicredit Bankası’nın büyük ve gösterişli vitrinlerinde striptizciler canlı canlı gösteri yapmış.

Bu konuya bir diğer en güzel örnek ise Harley Davidson’dan. Her yıl binlerce Harley Davidson sahibi, “Harley Ruhunu” ortaya çıkarmak üzere geleneksel rallilerine katılmak için Milwaukee’de toplanıyor. Harley Davidson kullanıcıları bu organizasyonu çok önemsiyorlar. Harley Davidson aslına bakıldığında pahalı bir ürün. Fakat yapılan pazarlama çalışması sayesinde kullanıcılar ile kurulan ilişkiler öylesine güçlü bir hal almış ki Harley sahibi olmak ürün ve marka arasında kurulan ilişki çemberine diğer kullanıcıları da katarak tamamen kendisine ait bir kitle yaratmıştır. Harley sahiplerinin yaptığı şu tanımlamaya dikkat etmek gerek; “Diğerlerinden daha üstün bir motosiklete sahip olmak için değil, bir ailenin parçası olmak için Harley sahibi olursunuz”

harley-davidson

İletişim kurmanın internet sayesinde çok daha ucuzladığı bugünde (küçük ve local markalarda yakında bu sürece dahil olduklarında) marka iletişim evren çok fazla ve hızlı büyüyor. İşte bu evrende yer edinebilmek için radikal olmak ve bunu pazarlama faaliyetlerine uygulayabilmek harika ve sonuçsal bir yöntem. Elif Şafak ise radikal kelimesini konunun özetine uygun olacak şekilde şöyle tanımlıyor, “Gelenekçiler için her ev temizliği bir, radikaller içinse biriciktir.” 

Not: Bu alana daha çok ilgi duyanlar “Radikal Pazarlama Grubu”na katılabilirler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir