Moskova Hakkında Tavsiyeler ve Notlar

Dünya’da gidilmesi ve görülmesi en güzel şehirlerden bir tanesi Moskova olsa gerek. Şehrin kendine ait yapısı ve özgün mimarisi bu şehri farklı kılan birkaç özelliği. Hayatınızda görmeniz gereken yerler listesine Moskova’yı eklemediyseniz listenizi tekrar gözden geçirmenizi tavsiye ederim fakat önemli bir not; Moskova pahalı bir şehir. Bu şehre gelirken planlarınızı bu pahalılığa göre yapmakta yarar olabilir. Yapılan araştırmalara göre Moskova dünyanın en pahalı ikinci şehri. Onun dışında şehir zaten sizi kendisine doğru çekiyor.

Para Bozdurma

Moskova’ya hoş geldiniz. Buraya gelirken cebinizdeki paranın Dolar($) veya Euro(€) olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bugün itibariyle ülkede 1 Dolar 32,5 RUB, 1 Euro 43,90 RUB. Şehirde bir çok yerde para değişim ofisleri mevcut. Yerel ofislerde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kurlar. Buraların kapılarında yazan kurlarla içerideki kurlar aynı olmuyor. Özellikle buna dikkat etmenizi öneririm. Çünkü dikkat etmeden dışarıdaki kurla değiştirecekler kanısıyla parayı verdiğinizde geri almanız çok zor. Onun için en güvenli yerler bankalar. Oralardan değişim yapmak çok daha garantili, kurlarda belli. Eğer şehir içinde yerel bir yere para bozduracaksanız mutlaka bozdurmadan önce ne kadar alacağınızı yazmasını söyleyin ve sonra paranızı bozdurun. Kurun tutmadığını göreceksiniz.

Ulaşım

moskova metroMoskova’da dört adet havalimanı bulunuyor. Bykovo, Domodedovo, Sheremetyovo, ve Vnokovo havalimanları. Havalimanlarında taksi bulmanız mümkün fakat sistem burada biraz farklı. Taksilerde taksimetre yok, ayrıca sarı renkte taksi görmeniz nadir. Taksiyle şehrin merkezine 1600-2000 RUB arasında gitmek makul. İlk başta sizlerden 2500-3000 RUB isteyebiliyorlar fakat pazarlık yaparak bu rakamı indirebiliyorsunuz. 2000 RUB’den fazla ödemeyin.

Şehir içi ulaşımda ise taksileri kullanmamanız daha iyi olacaktır. Moskova’da sekiz şeritli yolların olmasına rağmen trafik berbat durumda. Taksiyle gideceğiniz en kısa mesafe 150 RUB civarlarında tutuyor. Eğer taksi kullanacaksanız tek birinden fiyat almayın. Arka arkaya duran iki aracın fiyatların dahi büyük farklılık olabiliyor. Sıkı pazarlık edin.

Moskova’da metroyu kullanmanızı tavsiye ederim fakat Moskova metrosu biraz karışık. Özellikle metroda İngilizce yön levhaları yer almıyor. Fakat akıllı telefonlardan bu metro uygulamasını indirerek metro ulaşımınızı kolay hale getirebilirsiniz. Bu uygulama sayesinde metro kullanımı kolay hale geliyor.

Şehir içindeki otobüsler ise elektrikle çalışıyor. Burada hiç otobüs kullanmadığım için o sistem hakkında herhangi bir bilgim yok fakat sorduğum kadarıyla akbil tarzı bir sistemleri var.

Konaklama

Moskova’ya gezi amaçlı geldiyseniz konaklama yapacağınız yer büyük önem taşıyor. Arbat caddesi, Lubyanskaya meydanı, Nikitskiy yan caddesi, Krasnopresnenskaya Rıhtımı, Kızıl Meydan ve çevresi,Tverskaya ve Smolenskaya şehrin merkezileri ve diğer yerlere nazaran nispeten daha güvenli. Buralarda konaklamak özellikle gezi amaçlı yapılacak seyahatlerde ulaşım açısından büyük kolaylık sağlıyor. Bu caddeler oldukça lüks.

hotel-izmalova-deltaMoskova’da iki farklı otelde konakladım. İlk otelim Partizanskaya’daydı.  Burada Alfa,Gama,Beta ve Delta olarak dört büyük otel mevcut. Bir otelin yatak kapasitesi yaklaşık iki bin. Dolayısıyla yaklaşık sekiz bin yataklı bir otel bölgesinden bahsediyoruz. Ben iki gün  Hotel Izmaliova Delta’da kaldım. Şehrin merkezine biraz uzak olsa da iş seyahatleri için ideal.  Günlük standart oda fiyatı 3300 RUB civarlarında. (29.08.2013 Fiyatları) Bu otellerin çevresinde yaşam çok hareketli değil. Eğer burada konaklama yapacaksanız size tavsiyem taksi kullanmayın. Özellikle trafik sizin için büyük problem olacaktır. Mesafe çok uzak olmasa da trafikten dolayı taksiyle şehir merkezine yaklaşık iki saat sürebiliyor. Metro tercihiniz olsun.

artel-hotel-moscowİkinci otelim ise Artel oteldi.  Kızıl Meydan’a 5 dk, Arbat Caddesine 15 dk. , Tverskaya caddesine 10 dk. yürüyüş mesafesi uzaklığında. Otelin iç tasarımıyla kendisine özgü bir yapısı var. Eğer çok fazla lüks aramıyorum diyorsanız bu oteli size tavsiye ederim. Günlük (tek yataklı ve penceresiz oda) 2400 RUB civarında. Pencereli odaları da mevcut. Çalışanların hepsi İngilizce biliyor.  Artel otelin altında oldukça güzel bir kafe ve en altında bir tane bar mevcut. Dolayısıyla otelde canınız sıkıldığında bir alt kattaki kafeye inip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Otelden dışarı çıktığınızda şehrin tam kalbindesiniz. Arbat otelin hemen karşısında Matryoshka isimli bir otel daha vardı. Burası hakkında bilgim yok ama konum olarak oda şehrin tam kalbinde ve fiyatları Artel’e yakın. Bu bölgede kalacağınız otellerde en büyük sorun belki de market bulmak. Bunun için biraz yürümeniz gerekebilir. Eğer imkanınız var ise ev tutmanızı tavsiye ederim. Bu şekilde özellikle yemek harcamalarınızı daha da düşürebilirsiniz. Ayrıca ev tutmanın avantajları çok daha büyük.

Şehri Keşfetmek

moskova-sehir-turuMoskova büyük bir şehir. Bu şehri keşfetmek için öncelikli tavsiyem Hop-on  – Hop-Off otobüsleriyle (dilerseniz aynı sistemle Madult.net tekne turu da yapabiliyorsunuz)  yaklaşık bir saat süren bir tura çıkmanız. Otobüslere binmek için şehrin merkezinde farklı noktalarda duraklar mevcut. Otobüs ve tekne turu ücretleri şöyle;  (29.08.2013 tarihli fiyatlar)

sehir-tur-fiyatlari
arbat-caddesi-moskovaMoskova’nın en ünlü caddesi Arbat Caddesi. Bu cadde İstanbul’un İstiklal, İzmir’in Kıbrıs şehitleri caddesine benziyor. Sokak boyunca her yerde restaurantlar, kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve sokak sanatçılarıyla dolu bir sokak. Bu caddede vakit geçirebileceğiniz bolca yer mevcut. Tüm cadde boyunca yol ortasında ressamları göreceksiniz. Bu cadde sanatla iç içe geçmiş durumda. Cadde tarihinide okuduğunuzda aslında bunun ne kadar doğal olduğunu anlayacaksınız. Ünlü oyun yazarı Çehov bu sokakta yaşamış. Çehov, ünlü oyunu “Üç Kız kardeş”i ilk Arbat girişinde bulunan Prag lokantasında sahneye koymuş.  Sokakta yaşamış diğer ünlüler arasında Puşkin, Çaykovski, Mayakovsky ve Meyerhold’u sayabiliriz. Eğer ressamlara çizim yaptırmak isterseniz en düşük 1000 RUB’dan başlıyor. Hop-On, Hop-Off Otobüs turu yaptıktan sonra aslında şehrin merkezinde dolaşmanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Bu sayede şehri de biraz tanımış oluyorsunuz. Revolyutsii meydanından otobüse , Luzhkov köprüsünden ise tekneye binebilirsiniz. Bunların dışında da bir çok durak mevcut. Hop-On, Hop-Off turuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

kremlin-sarayiMoskova’ya geldiyseniz Kremlin’e mutlaka gidin derim. Kremlin sarayına  yetişkinler 700 RUB, öğrenciler ise 350 RUB’a girebiliyor. Kremlinde yer alan kiliselerin tarihlerini okuyunca etkilenmemek elde değil. İmkanınız varsa bir rehber tutarsanız da çok daha güzel olur ama el broşürleriyle de bilgi elde edinebiliyorsunuz. Kızıl Meydan’da mutlaka bir tur yapın. Orada vakit geçirmek oldukça zevkli.  Rusya’nın iki sembol yapısı Aziz Basil Katedrali ve Kremlin Sarayı  Kızıl Meydan ile yan yana. Kremlinin karşısından yukarı doğru çıktığınız (Parlementonun olduğu caddeden) Tverskaya caddesine doğru gidiyorsunuz. Bu cadde Moskova’nın en lüks caddesi. Dünyaca ünlü en seçkin markalarını bu cadde üzerinde bulabilirsiniz. Gece kulüplerinin bir çoğu bu caddede yer alıyor. Kremlin sarayı ile arasında yaklaşık iki kilometre var. Kremlinden yürüyerek 10 dk uzaklıkta. Cadde gecede güvenli.

Radyo

Moskova’ya geldiğinizde tarzınıza uygun radyo bulmak çok kolay değil. Tesadüfen bir taksi seyahatinde   Radyo 7’yi (Frekans 104.7) keşfettim. Müzik kalitesi oldukça iyi. Genel olarak herkese hitap edeceği kanısındayım. Şehir müzikle yaşayınca daha keyifli hale geliyor.

Yemek

macdonalds-arbat-caddesi-moskovaMoskova’da yemek yemek biraz pahalı. Kafe tarzı yerlerde yemek yiyecekseniz yemek ve içecek minimum 400-650 RUB civarlarında. Mcdonald’s vb. yerlerde ise 150-200 RUB civarlarında yemek yiyebiliyorsunuz. Daha çok küçük dükkanlarda yapılan Turkish kebap tarzındaki yiyecek (dönere benzeyen) ise 130 ile 175 RUB arasında. Genelde kafe ve restaurant tarzı yerlerde çalışanlar İngilizce biliyor ve menülerde İngilizce karşılıkları da yer alıyor. Yemek için Arbat’ı tercih edebilirsiniz. Bir çok farklı alternatifin olduğu bir cadde. Eğer oraya uzaksanız ul. Maroseyka caddesini de tercih edebilirsiniz. Maroseyka Kızıl Meydan’a 10 dk mesafede.

Günlük içecek tarzımız ise Ruslar ile neredeyse aynı. Türkiye’de bulduğunuz bir çok içecek markasını aynen burada da bulabiliyorsunuz ama içecekler biraz pahalı, özellikle su. Şu an benzin bir doların altındayken su bir buçuk dolar civarlarında. Su için size önereceğim marka Aqua Minerale (Akba Mnhepaae). Tabi gazsız söylemeyi unutmayın. Türkiye’de ki su ile tadı aynı. Şehirde ortalama bir kahve 290-380 RUB civarlarında. Bira ve kahve çoğu yerde aynı. Bira bazen daha ucuz olabiliyor.

Gece Hayatı

Gece hayatında kurallar biraz farklı. Her mekana alınmayabilirsiniz. Bu sizi şaşırtmasın oldukça doğal bir durum çünkü burada bu sadece erkekler için değil kadınlar içinde geçerli bir durum. Bar veya gece kulüplerine gidiyorsanız biraz şık giyinmeniz iyi olabilir. En azından ceket olması avantaj olabilir. Spor ayakkabıyla gitmemenizi tavsiye ederim.  Klasik-spor tarzı olursa en güzeli.  Mekanlara girişteki öncelikli kural kendinize güven. Kapıdaki korumalar sizi gelmeden göz süzgecinden geçiriyorlar. O yüzden duruşunuz ve kendinize güveniniz oldukça önemli. Tek başınıza direkt bir mekana girmek çok kolay değil. Mekanlara girdiğinizde ise özellikle hesap konularına dikkat etmenizi öneririm. Tabi her mekanın konsepti ve harcama kriterleri farklı ama siz yinede dikkatli olun.

lookin-room-moskovaMoskova merkezinde bulunan mekanlarda eğlence çok ucuz değil. Tavsiye edeceğim ilk mekan Lookin Rooms. Girişte 1000 RUB veriyorsunuz. Bu parayı size verdikleri bir kartla içeride harcayabiliyorsunuz. İçeride Vodka-Enerji 350 RUB, Jagermeister-Enerji ise 540 RUB. Mekanda müzik tarzlarına göre iki farklı bölüm mevcut. Oldukça güzel bir yer. Tverskaya caddesinde metro istasyonunun hemen karşısında yer alıyor.

Tverskaya’da bir çok mekan var. Örneğin Posh Friends. Buraya girecekseniz girişte 3000 RUB harcayacağınız garantisini vermeniz gerekiyor. Bunun garantisini verirseniz bir şekilde içeri girersiniz. Diğer bir güzel mekan ise Propaganda. Mekan güzel ama içeri girmek çok kolay değil. Propaganda ise ul. Maroseyka caddesinde.

coyote-ugly-moskovaCuba Libre ve Ugly Coyote’de güzel mekanlardan. Ugly Coyote’ye girmek için girişte 200 RUB ödemeniz gerekiyor. Bira  250 RUB civarlarında. Burada çalışan kızlara biraz dikkat etmenizde yarar var. Gözünü size dikiyorlar ve daha fazla harcamanız için ellerinden geleni yapıyorlar. Cuba Libre’ye girmek ise Ugly Coyote kadar kolay değil. Bu iki mekan ise Tetralniy Proez 3’e çok yakın.

Daha fazlasını istiyorsanız biraz araştırma yapmanız gerekecek. Gece hayatı hakkında daha detaylı ve geniş bilgi aşağıdaki iki adreste çok güzel bir araya toplanılmış.  Moskova’da ki gece kulüpleri listesi. Gece Kulüpleri hakkında faydalı bir içeriğe de buradan ulaşabilirsiniz. Moskova’nın gece hayatı güzel ama önemli olan ne istediğinizi bilmek.

Hediye Almak

Hediye almak istiyorsanız cadde üzerindeki dükkanlardan ziyade alt geçitlerde yer alan küçük dükkanları tavsiye ederim. Aradaki fiyat farkı 200 RUB’lara kadar çıkabiliyor. Hediye için Kremlin sarayının önünde  de bir çok satıcı var. Mutlaka bir araştırma yapın derim. Yan yana olan tezgahlarda dahi ciddi fiyat farkları olabiliyor.

Yazının ilk başında dediğim gibi Moskova güzel bir şehir. Bu şehrin tadını çıkarmanız dileğiyle, keyifli seyahatler 🙂

205 Yorum

 1. samet sarı Yanıtla

  Ben moskovada yaşıyorum.gerçekten pahalı sakin tatil icin burayi secmeyin birseyler kolay diye gelmeyi n ve hayaal kirikligina ugramayin.lviv Ukraine tavsiyeli

  1. Halil Arıcı Yanıtla

   Samet ben ve bir arkadaşım Moskovadan cazip bir iş teklifi aldık oraya yerleşmeyi düşünüyoruz önümüzdeki ay. Smolensky Passage’ye yakın iki-üç odalı bir ev bize ne kadara mal olur aylık kira olarak dersin? Bir de iletişim adresin var mı birkaç şey sormak isterim, sana zahmet?

   1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

    Merhaba, sanırım semt Arbat’a yakın. Buralar yaşam olarak pahalı yerler ama iyi bir araştırma sonucu bir şeyler bulunabilir kanısındayım. Ayrıca Moskova’nın metro sistemi çok gelişmiş. O yüzden farklı semtlerde ev baksanız dahi ulaşımda çok sorun olmayacaktır. Bunu değerlendirin derim. İletişim formundan mesaj atabilirsin.

 2. okan temiz Yanıtla

  hüseyin bey merhaba,

  nisan ayında 5 günlüğüne moskova gezi amaçlı gidiyoruz,gerek gece hayatı gerekse mekanlara yakın olması sebebiyle ev tutmaya karar verdik fakat semt olarak bilmediğimizden karar veremiyoruz. Bilinen yerler arbat street, slomenskaya vs pek pahalı…

  Konforu yüksek ama gece hayatına da yakın olabilecek semtleri yazmanızı rica ederim.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Okan Bey, gece hayatına yakın olan yerler genelde bahsettiğiniz yerler. Fakat size Staraya meydanı, rayon zamoskvorechye veya Arbat caddesi çevresine (500 mt. civarları) gibi yerlerden bakabilirsiniz. Buralar birbirlerine çok uzak yerler değiller. Benim size tavsiyem merkeze yakın olsun çünkü vereceğiniz taksi paralarıyla aynı düzeye gelebilir belkide. Ayrıca gezmek içinde en ideal yerler buralarda kalmak.

 3. ismail GÜNDÜZ Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba;
  Gerçekten tebrik ediyorum çok güzel bi yazım hazırlamışsınız.ben de moskova da yaşayan biri olduğum için a’dan z’ye herşey doğru.
  Tebrikler ve teşekkürler böyle bilgilendirici tavrınız için.

 4. Hakan Dagdelen Yanıtla

  Merhaba, biz İzmir de bebek urunleri uretiyoruz. pazarlama icin Moskova ya gelmeyi dusunuyorum. Ancak şu an icin hic bir irtibat yok elimde. Bizi bu konuda yonlendirme şansınız varmı? Bu arada iletisim bolumundeki form hata veriyor, mesaj gonderemiyorsunuz.
  Tesekkurler.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Hakan Bey merhaba, öncelikle bildirim için teşekkür formu kontrol ediyor olacağım. Öncelikle ben Moskova’da ikamet etmiyorum. 🙂 Fakat bahsetmiş olduğunuz konu ile ilgili olarak yönlendirebileceğim birileri olabilir. Konu ile ilgili mail adresinize bilgi iletiyorum.

 5. Ezgi Caner Yanıtla

  Merhabalar,
  Ben ve bir arkadaşım önümüzdeki hafta gezi için Moskova da olacağız. Size sorum: oraya hangi para birimiyle gitmeliyiz? Bir miktarlık kısmı burada Ruble ye çevirip yetmedigi takdirde oradaki ATM lerden cekmeyi düşünüyoruz. Bircok gezi sayfasında euro ya da dolarla gidin demiş. Açıkçası kafamız karıştı. Sizce ne yapalım? Acil yanıt verirseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Ezgi Hanım merhaba, benim önerim oraya Euro ile gitmeniz. Fakat özellikle yazımda da belirttiğim gibi dışarıdaki kurlar ile yerel ofislerdeki kurlar birbirini tutmayabilir. O yüzden bankalardan dönüşüm yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

 6. Ayşe Gürel Yanıtla

  Hüseyin bey yetişkin çocukları olan dört kişilik bir aile olarak Moskova ve Sait Petersburg’a gideceğiz. Bu şartlar altında otel ve diğer tavsiyeleriniz olabilir mi? Turlar için ne dersiniz? Seyahat yazınız çok güzel olmuş.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Ayşe Hanım merhaba, ben turları çok sevmem. Maliyet açısından mutlaka ki avantajları var ama turlar bir süre sonra ayak bağı olabilir yani özgürce gezme fırsatınız malesef olmuyor. Çünkü Moskova’da saatlerinizi geçirebileceğiniz yerler var. Bunu turla yapamazsınız. Otel için ise booking.com’dan bakmak avantaj. Benim tavsiyem otel olacak ise uygun maliyetkli bir yer olsun, bir diğer alternatif ise ev kiralamak olabilir. Kalmaya değil gezmeye para ayırmak daha güzel olabilir 🙂

 7. Berat Bayat Yanıtla

  Merhaba Hüseyin Abicim

  Staj için bir aylığına Moskova’ya gidicem de orda yemek işlerini nasıl hallederiz acaba? Kalacağım yerde mutfak olacakmış kendim yaparım diye düşünüyoru, kaça patlar acaba yemek masrafı bana ona göre para işlerini ayarlicam da

  Bir de havaalanına gitmek gerekecek her gün o konuda sıkıntı yaşar mıyım?

  şimdiden teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Berat kardeşim selamlar,

   Öncelikle hayırlı olsun. Eğer mutfak kullanma imkanın olacak kesinlikle kendin yapmanı öneririm. Her gün dışarıda yemek pahalı bir iş. Havalimanı için ise ben gittiğimde taksi kullanmıştım fakat mutlaka otobüs vardır diye tahmin ediyorum. O konuyu araştır hatta aylık belki kombine biletler vardır onlardan da alabilirsin. Para konusunda ise yazdıklarımda dikkatli olmanı öneririm. Euro ile gitmende fayda olacaktır. Keyifli seyahatler 🙂

 8. ömer aksoy Yanıtla

  selamlar hüseyin bey; ben kendime bir bütçe ayırdım ve moskova’da tatil yapmak istiyorum ev kiralama düşünüyorum haftalık oluyor ise , ancak güvenilir mi yani demesinler 2 gün sonra çık buradan felan ? AİRBNB’den mi ev tutsak daha sağlam olur ?ve ayrıca bir hafta dolu dolu gece hayatı otel vs. bunun için ne kadar gereklidir 10000 tl var idare edermi?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Ömer Bey merhaba, ben sondan başlayayım 🙂 Ayırdığınız bütçe tabi ki tercihlere göre değişir ama ben daha uygun rakamlara olabileceğini düşünüyorum. En azından %30-%40 daha aşağısında olacaktır. Ev kiralama fikri avantajlı fakat eğer tek gidiyorsanız uygun çok fazla otel var oralara bir bakın derim. Bahsettiğiniz kanal hakkında bir bilgim yok ama araştırdığım kadarıyla sorun çıkacak bir kanal gibi görünmüyor ama tercih sizin tabi ki. Öncelikle size birinci tavsiyem şehri gündüz ve gece iki ayrı zaman diliminde keşfedin. Şehri keşfettik sonra gece hayatının keyfi daha güzel oluyor. Uçak biletleri için ortalama 1.000 TL düşünebilirsiniz, konaklama için ise tamamen tercih meselesi ama bence konaklamaya çok fazla para ayırmak yerine gezmeye ve eğlenceye o parayı ayırın derim.

 9. EMRE Yanıtla

  hüseyin bey merhabalar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim her türkün hayali gibi bende önümüzdeki yıl tatili rusyada geçirmeyi düşünüyorum orada yaşayan bi arkadaşımız var moskovada ekstradan bizede tavsiyeleriniz nelerdir :))

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Emre Bey, bence doğru bir karar vermişsiniz 🙂 Benim en büyük tavsiyem şehri keşfetmeyi unutmayın. Yürüyebildiğiniz kadar yürüyün ve şehrin hem gündüzünü hem de gecesini keşfedin. Ayrıca gitmeden önce ülkenin geçmişi hakkında mutlaka bir şeyler okuyun. Bu arada az uyuyun ve eğlenmeyi ihmal etmeyin 😉 İyi tatiller…

 10. behiç akkan Yanıtla

  moskovaya turist olarak bir bayanla gelsem otellerde aynı odada kalabilrimiyim? evlilik cüzdanı şartmı?

 11. bahri şen Yanıtla

  hüseyin bey ıyı gunler ben aralık ayında 5 gunluk turla gitmeyi planlıyorum . tek gıtmeyı planlıyorum otele yerlestıkten sonra kendım takılmak istiyorum tek basıma gitmem gezmem ne gıbı sorunlarla karsılasabılırım ayrıca rubleylemı gıdeyım dolarlamı 5 gunluk bır gezı ıcın butcem ne olmalı fazla hızlı yaşamam gerekmiyor tsk ederim:)

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Bahri Bey, ben turla gidilen gezileri tura bağlı kalındığı için sevmiyorum. Eğer turdan ayrı gezebilirseniz çok daha keyifli olacaktır. Rusya’da dil ciddi bir problem olabilir. Ama ingilizceniz varsa bir şekilde iletişim kurarsınız. Yapacağınız alışverişlerde pazarlık yapmayı unutmayın. Gece hayatında ise dikkatli olmanızda yarar var. 🙂 Benim tavsiyem Euro ile gitmeniz. Euro ile gittiğinizde paranızı banka dışındaki yerlere bozdururken yazımda yazdıklarımı göz ardı etmeyin.

 12. aliosman ışık Yanıtla

  ekim 9 da moskovaya gitmeyi planlıyorum geçen sene ağustos ayında bi 15 gün kadar daha gitmiştim lakin o dönem rus arkadaşlarımın evinde kaldığım için konaklama sıkıntım yoktu şimdi ise o arkadaşlara değil de münferit gidiyorum. asıl sormak istediğim şu ki 1 hafta kadar kalıcam bu sefer ve ev mi kiralasam bir otelemi gitsem bilemiyorum. 2 kişi gidicez , otellerin fiyatına baktığımda ev kiralasak aynı hesaba geliyor ama güvenlik açısındanda otel istiyorum yani çok kararsızım. gecelik 50-60$ lık biraz kaliteli bir otel bulabilsem hemen oralara gidicem lakin biraz araştırdım ve bulamadım.bana bi akıl verirseniz çok iyi olur şekillendiririm bende belki tavsiyenizle planımı. teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Ali Osman Bey, konaklama ile ilgili http://www.booking.com/ ‘dan yararlanabilirsiniz. Kalacağınız yerin lokasyonuda önemli. Bu tamamen bir tercih meselesi. Merkez civarlarında kalmak çok güzel fakat bugünkü güncel fiyatları incelemek lazım. Booking’den çok uygun yerler bulabilirsiniz. İşlem yapmadan önce ise o yer hakkında yazılan yorumları incelemeyi unutmayın. Otel veya ev bana sorarsanız çok bir farkı yok. Sonuçta gezmeye gidiyorsunuz konaklamaya değil 🙂 Ben konaklamaya verilecek çok fazla paranın gezmeden yana harcanması fikrindeyim.

 13. muhammed arvs Yanıtla

  Merhaba hseyin bey ben kasımda moskovaya 3haftalığına gtmeyi düşünüyorum Antalya da kemerde otelde çalışıyorum 20yasındayım burada Bi bayanla tanıştım ve birlikte zaman geçirdik moskovada yaşıyor ve oraya gelmemi çok istiyor herieyimi o karşılıyıcak yol parasına kadar ama ben kararsızım dilim birz kıt ve orada sıkıntı yaşarmıyım diye çekiniyorum söylemesi ayıp yani yakışıklı Bi gencim kadın 30yasınsa siz ne önerirsiniz..

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Muhammed Bey Merhaba, bu konuda size ne önersem tecrübem yetersiz kalır 🙂 Sadece dikkatli olmanızda yarar var. Oraya gittiğinizde her türlü riski göz önüne alarak düşünün ve planınızı ona göre yapın. 😉

 14. Fahrettin Öztürk Yanıtla

  Hüseyin Bey öncelikle verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkür ederim.Ben 3 gün sonra bir arkadasımla 4 günlüğüne tatile gelmeyi düşünüyoruz hatta nasipse gelicez biletlerimizi aldık.Fakat bizde da ve davay dan başka bildiğimiz rusça kelime yok 😀 acaba çok sıkıntı çeker miyiz.İngilizcemiz anlaşabilecek kadar var ama moskovada ingilizce bilme oranı nedir.Yani esnaf veya gece gezmelerinde ingilizceyi ne oranda kullanabiliriz Bunu merak ediyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Rica ederim Fahrettin Bey. İngilizce bilme oranı düşük tabi ki ama Moskova merkezinde sıkıntı çekeceğinizi çok sanmıyorum. Bu konuda akıllı telefon çevirilerinden yararlanabilirsiniz. Esnaf ve gece gezmelerinde ingilizceyi kullanabilirsiniz ama sizin iyi ingilizce konuşmadığınız veya rusça bilmediğiniz anlaşılırsa -gideceğiniz mekana göre değişiklik gösterir- özellikel mekan kızları bunu farklı kullanabilir. O konuda dikkatli olmanızı öneririm. Esnaf kısmında ise mutlaka bir ürünü alamadan önce farklı yerlerden de fiyat alın. Bu size yol gösterecektir. Bu konuda çok sıkıntı yaşamazsınız. Anlaşamadığınız yerde yanınızda bir kağıt kalem olsun. En azından rakam vb. şeyler yazarak anlaşırsınız. Taksilerde özellikle bunu unutmayın.

 15. serkan cevik Yanıtla

  Huseyin Bey merhaba , esimle 14 subat tatili icin moskovaya bilet aldim , simdiden gidis-donus izmir-istanbul-moskova 900 TL ye geldi. Size sorum su yonde tatilim 1 hafta olucak , cok pahali bir sehir demissiniz daha gitmeden moralim bozuldu desem yeridir. Kafamdaki ayirabilecegim max butce 1000-1200 dolar. Acaba 2 kisi icin bu butce yeterli olur mu. Gece hayatimiz yoktur disco v.s hee belki 1 kere merak icin girebiliriz. Tek kotu ozelligim bol alkol ve sigara tuketiyorum. Birde 3 gunlugune de trenle st.petersburga gecmeyi dusunuyorum. Sizce butcem yeterli olur mu. Cvp verirseniz cok memnun olucam. Tsk ederim.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Serkan Bey Merhaba,

   Bana sorarsanız ayırdığınız bütçe yeterli. Gece hayatı Türkiye’de ki gibi pahalı değil. O yüzden sorun olmayacaktır 🙂 Şehir pahalı ama düzgün bir bütçe yönetimiyle sorun olacak bir durum değil. Alkol konusunda da sorun yaşamazsınız çünkü alkol çok pahalı değil. Moskova ve Saint Petersburg arası fiyatlar 40 dolar ile 160 dolar arasında değişiyor. Bilet fiyatlarına buradan bakabilirsiniz. http://www.russiantrains.com/ Bence seyahatiniz kesin ise şimdiden tren biletlerini almakta yarar olabilir. Zira her geçen pahalılaşma durumu olabilir.

 16. beşer Yanıtla

  Hüseyin bey ben bu aralar moskovaya 1 haftalığına tek gitmeyi düşünüyorum tabiki gidiş amacım eğlence ve bu yüzden ev kiralamak daha mantıklı geldi, sizce uçak ve ev hariç sadece yeme-içme ,ulaşım ve eğlence için 1000 $ yetecekmi , yemek konusunda mc donslds veya ucuz lokantalarla ve evde halletmeye çalışırım, merkezde evler pahalı olduğundan metroya yakın ev tutsam acaba gece taksiye ihtiyaç olurmu. İyi derece ingilizcem var ve biraz rusçam var orada herhangi bir sıkıntıyla karşılaşırmıyım özelikle gece kulüplerinde,

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Beşer Bey,

   Bence ayırdığınız bütçe yeterli düzeyde diye düşünüyorum. Yemek işini o şekilde çözdüğünüzde sizin için avantaj olabilir ama bir hafta fast food yemek sorun olabilir. Bunu yaşamış biri olarak dikkat etmenizi öneririm 🙂 Evet merkez pahalı. O yüzden dediğiniz gibi biraz daha uzak yerlerden ev tutmak avantaj olabilir. Fakat gece metro konusunda bir bilgim kesin olmamakla birlikte çalışmıyor diye biliyorum. Zaten gece binmenizi çok tavsiye etmem. Taksi daha iyi olacaktır. Ama tutacağınız yer ile merkez uzaklığını KM olarak iyi hesaplayın ve gitmeden elinizde veri olsun. Metro kullanacaksanız önerdiğim uygulamayı mutlaka indirin derim. Dil konusu açısından ise sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Şimdiden iyi seyahatler 🙂

 17. nedip Yanıtla

  Hüseyin bey haftaya moskovaya gideceğim size sorum şu olacak yemek konusunda biraz seçiciyim bu yüzden sizin bildiğiniz veya uğradığınız hiç türk lokantası varmı moskovada eğer bu konuda bilginiz varsa lütfen lokantanın bulunduğu yer ve fiyat konusunda bir kaç cümle yazarsanız sevinirm. Teşekürrler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Nedip Bey, ben genelde Fast Food tarzı tercih ettim olmadığı zaman kendim aldım yaptım. Kremlin’in karşısındaki alanda ise bizim kültürümüze yakın bir fast food’cu vardı. Bulabilirseniz orası çok iyi olur. İmkanınız olursa kendiniz yapın derim daha keyifli olur. İyi tatiller…

 18. Dinçer Öncü Yanıtla

  Hüseyin bey merabalar ben bir iş teklifi aldım ve moskovada yaşamaya başlayacam.Yaşım 25 şirketim evimi karşılıyacak yaklaşık 1000-1500 dolar arasında bir kira verebileceklerini söylediler.Maaşım ise 1000-1200 dolar arasında olacak yemeği dışardan yemek taraftarı bir insan değilim evde iyi yemek yapabilen bir insanım sizce bu fiyatlara aylık ev bulabilirmiyim birde aldığım bu maaşla geçinebilirmiyim?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Dinçer Bey Merhaba, bence o fiyata ev bulabilirsiniz. Sadece semt önemli. Onu gidince mutlaka araştırırsınız ama gitmeden internetten araştırmakta yarar var. Aylık maaş ise oranın şartlarına göre -bilgim dahilinde- fena değil. O sizin harcama gideriniz ile de direkt ilgili bir durum. Bana sorarsanız geçinilebilecek bir ücret. Bu arada şirketiniz ulaşım masraflarında destek oluyor mu?

   1. Dinçer Öncü Yanıtla

    Ulaşım masraflarına karışmıyor şimdilik fakat 6 ay sonra sehri tanıdıktan sonra şahsıma araba ve tabikide yakıt parası verecek birde ben hep internetten araştırdığımda moskova dünyanın en pahalı ilk 3 sehrinden biri deniyor sizce moskovada gerçekten pahalı olan neler:?birde sizce ruscayı öğrenmem çok fazla zaman alırmı?

    1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

     Dinçer Bey, Moskova pahalı bir şehir fakat bu genel olarak merkez için geçerli. Yani turist olarak kıyasladığınız diğer ülkeler göre pahalı kalıyor ama orada yerleşik bir yaşam için aynı şeyin geçerli olacağını düşünmüyorum. Dilerseniz bu konuda size daha detaylı bilgi vermek için orada olan ve yaşamış bir arkadaşım ile tanıştırabilirim.

     1. Dinçer Öncü

      Hüseyin bey tanışıp detaylı bilgi almak isterim mail adresimi verip tanıştırmanızdan çok memnun olurum.

 19. cemal Yanıtla

  Merhaba Hüseyin Bey yazınızı tesadüf eseri buldum gercekten çok güzel bi paylaşım olmuş sizi de ayrıca tebrik etmek gerekiyor tüm soruları sabırla cevaplmışsınız inşallah benimkini de cevap yazarsanız çok sevinirim 🙂 Moskova’ya şubatta gitmek istiyorum doğumgünümde tek başıma olacagım şehir ve dil hakkında çok korkmuyorum kalacak yer olarak Arbat’ta hostel de kalacağım tabi gitmişken meşhur moskova eğlence hayatını da görmeden geri dönmek olmaz ama tek olacağım için mekanlara girişlerde sıkıntı yaşacağımı düşünüyorum yazdığınız mekanlar ‘lookin room ve ugly coyote’ tek girebilmem için uygun mudur ? tek girebilceğim tavsiye edebilceiğiniz yerler varsa yazar mısınız? bi de Şubat ayı Moskova ziyaret iiçin yanlış bir zamanmıdır soğuktan dolayı ? şimdiden teşekkürler mesajınızı dört gözle bekliyor olacağım

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Cemal Bey Merhaba, Moskova tatil için çok iyi bir tercih. Şehir pahalı gibi görünse de o sizin harca dengeniz ile direkt ilgili olan bir durum. Hostel tercihi bence doğru bir tercih. Daha önce hiç hostel tercihiniz oldu mu bilmiyorum ama hostel tercih ederken biraz seçici olmakta yarar olabilir. O yüzden gitmeden -bilginiz yok ise- internetten araştırmanızı tavsiye ederim. Arbat yerine benim kaldığım yerlerde olabilir bir bakın derim. Looking Room ve Ugly Coyote tek giriş için uygun mekanlar. O bölgelerde mekanlar aralıklarla mevcut. O yüzden ben çıkar arar bulur girerim derseniz biraz zor olur sizin için. Gitmeden mekanları iyice araştırıp gitmekte yarar var. Looking Room oldukça keyifli bir yer. Yanında da bir kaç mekan var onlara da bakın derim. Şubat ayı Moskova için zorlayabilir. Fakat bence çok sorun olacak şeyler değil. Tabi valiz dolu olacak biraz 🙂 Gecelerde mekanlara girmek çok kolay değil maalesef. Türkiye’de ki benzer kurallar orada da mevcut. Yardımcı olabileceğim başka bir şey olursa lütfen yazın… 😉

 20. hakan k Yanıtla

  merhaba moskovada ith ihr ofis açacağız ofis kiralama fiyatları hakkında ve konumları hakkında bilgi verebilirmsiniz bu arada nişanlım rusya moskovadan bende defalarca gittim ama ticari olarak hiç bir bilgim yok

 21. hakan Yanıtla

  Hüseyin bey eğer uygun görürseniz size bir kaç sorum olacak , yemek ve içecek pahalı demişsiniz. Cafe tarzı yerlerde min.400-650 ruble civarı bence fazla değil buraya kıyasla , gece kulüplerinde yanılmıyorsam çoğu girişlerde ücretli, peki içeride bir şeyler içmek gibi bir zorunluluk varmıdır? Diğer sorum ise siz oradayken gece aktivitelerinde herhangi bir sorun ve tehlikeyle karşılştınız mı?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Hakan Bey, orada minimum rakamdan bahsetmiştim. Dediğiniz gibi aslında çok pahalı değil gibi ama yemek tarzları çok doyurucu olmayabiliyor. Bunlar tabi merkezde olan rakamlar. Bence Kremlin civarlarında bazı yerler keşfetmiştim ve daha uygundu.Biraz araştırma yapıldığında çok sorun olmaz dediğiniz gibi. Gece kulüplerinde giriş ücreti çoğunda mevcut. Benim belirttiğim mekanlarda giriş ücreti içerisine içecek dahildi. Örneğin Looking Room’da size bir kart veriyorlar ve girişte o karta para yüklüyorsunuz ve o karttan harcama yapıyorsunuz. Ben herhangi bir sorun ve tehlike ile karşılaşmadım ama genelde gittiğim yerler en merkezi yerlerdi. Fakat yine de dikkatli olmakta yarar var.

 22. deniz Yanıtla

  Hüseyin Bey o kadar kişinin sorusunu yanıtlamışınız aynı sorular belki ama bana da yardımcı olursan sevinirim.

  ben bir inşaat şirketinden teklif aldım. Kabulde ettim bu günlerde de çalışma izni çıkacak ve sonrasında gidecem. Onlar bana 2500$+ev(3 veya 2 kişilik evlerde oda)+yol paramı karşılayacaklar yani akbil gibi bir şey. şimdi bütün gelirim bu. bunları göz önüne aldığında:

  -param yeterli mi. çok gece hayatım yok. içki fazla içmem. sigaram yok. yemek olayını evde yapabiliyorum. şantiyede 3 ögün yemek çıkıyor dediler ama ben yemeklerin kalitesinin düşük olacağını düşünüyorum.

  -ingilizcem var. ingilizce konuşmamın sorun yaratabileceğini yani daha doğrusu şartları iyileştireceğini sanmıyorum dediler bana. bir polis cevirdiğinde ingilizce konuşma boşuna gibisinden söylediler. rusça bilmemem, alfabeyi bilmemem problem mi?.

  -esmer yapılı bir insanım. ayrıca kirli sakal bırakırım. bunlarında sorun olabileceğini söylediler. Acaba çok büyük sorun mu ?

  -yemek konusunda temiz yerleri ararım ama yemek ayırt etmeden her yerde yiyebilirim. buradaki lokantalarda domuz yağı, domuz eti gibi ürünlerin kullanıldığını duydum. ben tadını sevmediğimden istemiyorum. acaba böyle bir şey var mı ?.

  Son olarakta:
  harcamalarıma tabi ki dikkat ederim ama en dikkatli halinde bile bir ayda ne kadar para biriktirebilirim. çünkü amacım para biriktirmek benim.

  çok teşekkür ederim şimdiden.
  Sağolun

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Deniz Bey Merhaba, öncelikle hayırlı olsun. Bence aldığınız maaş ve sunulan imkanlar yeterli gibi duruyor. bu tabi sizinle ilgili bir durum ama gece hayatı vb. olmadığını söylemişsiniz. Bu durumda bence yeterli bir rakam. Ev ve yol parasıda yok. İngilizce olması önemli bir konu. Rusça bilmek kolay değil tabi ki ama oraya gittiğiniz yavaş yavaş öğrenebilirsiniz. Öğrenmeyi ihmal etmeyin derim. Polis konusunda bir çok şey okuyabilirsiniz bir çoğuna katılmamak elde değil ama düzgün bir süreç yönetimi olduğundan da bunlar çok sorun olmayacaktır. Polis konusunda dikkatli olmakta yarar var ama bu onlardan kaçmak olarak algılanmamalı. Sİz günlük yaşamınıza devam edin bir şey olacağını çok sanmıyorum. Olduğunda ise önemli olan ne yapacağınızı ve nasıl davranacağınızı bilmek. Esmer olmak değil ama kirli sakallı olmamak iyi olabilir. Farklı anlamlar çıkarabiliyorlar 🙂 Büyük sorun olur mu bilmiyorum. Yurtdışına çıkıyorsanız bu durumla her yerde karşılaşabilirsiniz. Yemeden önce sormanızda yarar var. En güzel yöntemi budur. Ne kadar biriktebilirsiniz bilmiyorum ama şartlar çok kötü değil gibi geldi bana. İyi değerlendirirseniz neden olmasın 😉

 23. Sefa Yavaş Yanıtla

  Merhabalar Hüseyin Sayın.Öncelikle insanın dibisiniz bunu belirtmek istiyorum Eylül 2013 den bu yana aynı tarz sorular olmasına ragmen sabırlar karşılamış ve memnun olarak sayfanızdan blogunuzdan ayrılmasına sebeb olmussunuz.Bir çok blog var boyle hevesle acılmıs ama terk edilmiş..Çok uzatmadan aklımdakileri paylaşmak istiyorum.
  5-6 Aylıgına Moskova’da Rusça dil eğitimi, almak istiyorum.Zaten araştırmalarım doğrultusunda karşılaştım bloğunuzla.Her kafadan ayrı bir ses çıkarcasına birçok veri buldum ama genel olarak eksik veya yanlıs lanse edilmiş.Dil okulları ve bir ogrenci olarak degerlendırıp konaklama(bır aılenın yanında vs) ile ilgili veya fazlasını yardımcı olabileceğiniz kadar bilgilendirebilir misinz beni? Şimdiden teşekkürler,Hoşçakalın.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Sefa Bey Merhaba, güzel yorumlarınız için teşekkürler. Paylaşmak keyif verici bir şey 🙂 Dil okulu şartlarında çok fazla bilgim yok ama Moskova öğrencilik döneminde yaşanması gereken bir şehir. Eğer Moskova olmaz ise Rusya’nın farklı yerlerinide araştırın derim. Amacınız direkt Rusça öğrenmek ise bunu Ukrayna gibi ülkelerde de yapabilirsiniz. Maddi açıdan çok farklı sonuçlar doğuracaktır.Moskova öğrenci için her anlamda cezbedici. Dilerseniz bu konu hakkında daha fazla bilgi vermesi için sizin için bir arkadaşımdan bilgi alabilirim. Sevgiler

 24. serbay boz Yanıtla

  merhaba hüseyin bey.ben de moskovada iş buldum ve gidip çalışacam fakat evliyim.ilk etapta kendim tek basıma gidip iş ortamını ve sosyal ortamı görmek istiyorum eger memnun kalırsam ordan bi ev tutup eşimi de çağıracam.size sorum moskovada 1+1 ev kirası ortalama ne kadar?

  1. deniz akgün Yanıtla

   Serbay Bey,

   Benim çalıştığım şirketin tuttuğu evlere göre: 800$ dan başlayıp nereye kadar devam ediyor bilmiyorum. benim şu anda kaldığım ev, henüz cephesini anlayamasam da kuzey diye düşünüyorum 4. kat, ve 2+1 bir ev 80000 ruble. birazcık pahalı. belarusskaya metrosunun 2dk uzağındayız..

 25. çetin ozkul Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba, yazınızı bir solukta okudum. öncelikle oldukça akıcı ve bilgi verici olmuş teşekkürler. yılbaşını moskovada geçireceğim ve ne tesadüftür ki bende artel otelden rezervasyon yaptırdım sorum bu otelle ilgili.otelin yorumlarında özellikle alt kattaki diskonun gürültüsünden şikayetler yazılmış.benimde amacım bol bol gezmek ve eğlenmek fakat en azında 5-6 saat uyku gerekli diye düşünüyorum.şikayetlerde sabah 5 kadar müziğin devam ettiği yazıyordu.sizin kaldığınız dönemde durum nasıldı? ben salı gelip cuma ayrılacağım bazı şikayetlerde özellikle hafta sonundan bahsediyor gibiydi? yada gürültüyü az alacağını düşündüğünüz oda tavsiyeniz olabilir mi? ben ekonomik pencereli oda ayırttım. bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.bu arada izmirli olduğunuzu düşünüyorum, selamlar diliyorum.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Çetin Bey Merhaba, öncelikle çok mutlu oldum. Şu an sanki kendim gidiyormuş gibi hissettim 🙂 Otelin hemen altında çok güzel bir kafe mevcut. Dinlenmek ve yemek için orayı tercih edebilirsiniz. Bahsi geçen disko ise otelin en altında. Ben kaldığım dönem hiç böyle bir durumla karşılaşmadım ama benim odamın konumundan olabilir mi diye düşündüm fakat ben gece geç saatlere kadar o mekanda bir kaç kez kaldım ama bahsedilen gibi bir durum yaşamadım. Doğrudur İzmir’de yaşıyorum, selamlar

 26. Yusuf akb Yanıtla

  Selamlar , yazınızı okudum emeginize sağlık. Hilton moscow otelde iş bulduk antalya da baglantılarımzla, masa 2800$ + 1200 $ bu miktarda maas alabilmemiz normal mi ? Teşekkür ederim..

 27. Emin Gumusgul Yanıtla

  merhaba Hüseyin bey, ingilizce-işletme son sınıftayım, rusyada staj yeri birtürlü bulamadım yardımcı olur musunuz?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Emin Bey, son dönemlerde Rusya’da yaşanan durumları biliyorsunuz. Bu dönemde dışarıdan staj imkanı bulabilmek ne denli olanaklı bilmiyorum. Önerim global şirketlere bakmanız olacaktır.

 28. emre sümer Yanıtla

  Hüseyin Bey merhaba,
  Yazınız için çok teşekkürler çok faydalı oldu. Yeni yıla Moskova’da girmeyi planladık. Size bir sorum olacaktı. Giderken yanımıza buradan ruble mi almak daha mantıklı yoksa dolar veya Euro mu?

  Teşekkürler.

 29. Şengül kahraman Yanıtla

  Merhabalar.
  Ben bir kaç ay a Moskova ya gideceğim eşimin yanına şuanda kafamda deli sorular.En önemlisi ordaki Kuaför durumları nasıl ,giyim mağazaları Pahalı mı bide ne çirkin giyiniyorlar marka Mağazalar var mı.burdaki market manav malzelerini orda bulabiliyor muyuz.,son olarak dil i biraz Öğrenmek için ne yapmalıyım eşim de yeni gitti zaten o da bilmiyor.sanki mars a inecek gibi korkuyorum

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Şengül Hanım Merhaba, öncelikle kafanızda çok soru olmasın. her şeyin bir çözümünü buluyorsunuz 🙂 Türkiye’de bulduğunuz yaşamın aynısını orada da bulabilirsiniz. Mağazalar şehir merkezlerinde çok ucuz değil ama yaşanan son devalüasyondan sonra durum nedir tam bilemiyorum. Rusya’da giyim konusunda çok fazla detay aramaya gerek yok herkes oldukça güzel 🙂 Market ve manav malzemelerini orada bulabilirsiniz ama ülkemize has çok özel şeyleri her yerde bulamayabilirsiniz. Hiç korkmayın. Dil konusu biraz sorun olabilir ama İngilizceniz varsa biraz daha rahatlayabilirsiniz. Çok kısa sürede Rusça öğrenmek kolay değil. O yüzden çok stres yapmadan tavsiyem keyfini çıkarmanız. Bir şekilde işler çözülüyor 🙂

 30. Zübeyr Gündüz Yanıtla

  Hüseyin bey Merhaba. Öncelikle tüm soruları içtenlikle cevapladığınız için tebrik ederim. Yazınız için de ayrıca tesekkür ederim. ocak ayı sonunda bir arkadaşım ile moskova ucak bileti aldık.1 haftalık. bu sürede 3 günlüğüne petersburg’a da gitmeyi düşünüyoruz. Sorularıma gelince: ev kiralamayı düşünüyoruz. ama tavsiyenize göre de hostel de olabilir. sizin tavsiyeniz nedir? ev kiralama konusunda hangi web sitelerimden ve moskovada hangi bölgelerden bakmalıyım? ocak ayı malum soğuk. bu bizim şehri gezmemizi engeller mi ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Zübeyr Bey Merhaba, http://www.booking.com/ ‘dan konaklama için yararlanabilirsiniz. Tüm seyahatlerimi bu siteden organize ediyorum. Ev kiralamak 2 kişi için daha avantajlı olabilir ama şehrin neresinde olacağı bence önemli bir konu. Eğer fiyatlar uygun gelirse benim konakladığım otele bakabilirsiniz. Konum olarak oldukça iyi. Gezmek için iyi bir lokasyonda blunuyor. Moskova’da soğuk biraz sorun yaratıyor ama ona göre donanımlı gittiğinizde çokta sorun olacağını sanmıyorum. Bu arada şehre ilk gittiğiniz gün hop on-hop off ile şehir turu yapmanızı öneririm. Böylelikle şehri çok daha kolay ve hızlı tanıyabilirsiniz.

 31. Yasar CANBAZOGLU Yanıtla

  Sayın Huseyin SAYIN Bey Merhabalar
  umarim hemen donus yaparsiniz
  1 gunluk bir is gezisi icin moskova Kantemirovskaya street adresine gidecegim VNUKOVO havaalina THY ile gelecegim.Taxiler problem denilmis gidecegim ye havaalinindan 30 km 611 nolu otobuse binip inince taxiye mi bineyim yoksa karmasik gorunen metroyumu kullanmaliyim birde havalanina yakin otel bulmaliyim ertesi gun 13:00 ile geri donusum var banada bir oneri sunarmisiniz adrese gidiste kolaylik ve o adresten havalanina geri donuste kalabielcegim otel konaklama is gezisi oldugu icin sirektim karsilacak simdiden tesekurler iyi calismalar 26.01.2015

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, bence metroyu kullanmalısınız. Yazdığım uygulamayı indirdiğinizde metro sorun olmayacaktır. Taksiler ile pazarlık usulü her şey yapılabilir ama havalimanındaki taksiciler özellikle şehre yeni geldiğinizi anladıklarında pazarlık noktasında sabit bir fiyattan daha aşağı inmiyorlar. Önerim metro veya otobüstür. Otel seçimi için ise http://www.booking.com/'u kullanabilirsiniz. Burada havalimanına yakın alternatifler bulabilirsiniz.

 32. Ozan MİMROĞLU Yanıtla

  Hüseyin bey,

  Değerli bilgileriniz için öncelikle teşekkür ederim.
  Ben eşim ve karı koca bir çift arkadaşımız ile beraber Temmuz aylarında 7-10 gün arası Rusya ya gelmek istiyoruz.
  Öncelikle sormak istediğim,
  1- Vize istenmiyor değil mi?
  2- registration nedir, nezaman yapılmalı, kaç para?
  3- Aklımızda araç kiralama var tavsiye edermisiz?
  4- Moskova, Petersburg harici hangi Şehirleri önerirsiniz, amacımız kiralayacağımız araç ile bu transferleri yapmak?
  5- ev kiralama demişsiniz 2-3 günlük kiralamalar oluyor mu? Oluyor ise nerden bulabilirim Web sayfası önerirmisiniz?
  6- kuzeyde Murmansk’a kadar gidelim düşüncesindeyim, nedensiniz, değer mi, Güvenli olur mu?

  Görüşlerimizi bekliyorum.

  Saygılarımla.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Ozan Bey,

   Sorularınıza bilgim dahilinde cevaplarımı aşağıda ilettim.

   1-Hayır vize istenmiyor
   2-Registration derken tam olarak ifade etmek istediğiniz nedir?
   3-Konakladığınız yer ve gitmeyi düşündüğünüz yerler ile ilgili. Eğer şehir dışına çıkmak istiyorsanız kiralayın derim fakat uluslararası bir firma olmasına özen gösterin.
   4-Novosibirsk, Yekaterinburg, Rostov-na- Donu…
   5-Bildiğim kadarıyla 2-3 günlük kiralamalar oluyor. https://www.airbnb.com.tr/'dan yararlanabilirsiniz.
   6-Bu konu hakkında tam bilgim yok. Güvenlik konusunda net bir şey söylemiyorum…

   Selamlar,

 33. Elvan Yanıtla

  Merhaba
  Biz Mayıs başında eşimle 3 günlüğüne Moskovaya gitmeyi planlıyoruz ancak yaygın ingilizce bilinmemesi biraz düşündürüyor.türkçe tercüman bulmak mümkünmüdür acaba

 34. Özgül Atak Yanıtla

  Merhaba öncelikle kutlarım özellikle de soruları içtenlikle yanıtladığınız için.biz de Temmuz ayına biletlerimizi aldık Moskova Petersburg için uçak biletini şimdiden alalım mı önereceğiniz ekonomik bir havayolu var mı.Teşekkürler şimdiden

 35. Nas hatipoglu Yanıtla

  Merhabalar arkadasımla 3 gece 4 gunluk bır tur bulduk hotel de ıcınde ekonomık olarak sıkıntılı bır donemde olan moskovaya yanımda ne kadar parayla gıtsem sıkıntı yasamam orada sıgara fıyatları ulkemızdekı gbı mı? Yoksa ukraynadakk gbı yarı fıyatamı? Sadece gunde ıkı ogun yemegıme ve de bır gun gece klubune gıdıcem onun dısında ufak tefek arkadaslarıma hedıye alırım sızce yanıma ne kadar para almalıyım? Ogrencı oldugum ıcın maddıyat konusu kafama takılıyor

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, bu söyledikleriniz için çok fazla para harcamanıza gerek yok çünkü Moskova’da az para harcayarak güzel vakit geçirebilirsiniz. Bu söyledikleriniz için 500-750 TL civarları çok fazlasıyla yetecektir. Tabi bu söylediğim normal şartlarda. Bu rakamların altında harcama yapmanız çok büyük olasılık.

 36. uasmen Yanıtla

  Merhaba
  Eşim moskova da çalışıyor.beni ve çocukları yanına aldıracak ama oğlum 7 yaşında. Oranın okullarıyla ilgili bilgi verebilirmisin. Şimdiden teşekkürler.

 37. Melik durak Yanıtla

  Hüseyin bey merhabalar
  Öncelikle ben de size çok teşekkür ederim. Yazınızı titizlikle okudum. Ben ve 4 arkadaşım daha sosnovaya alleya diye bir yerde hafta sonu bir eğitime katılacağız, ancak biz 5 günlüğüne gidip hem eğlenmek hem de Moskova’yı görmek istiyoruz. Bize nerede kalmayı tavsiye edersiniz? Hosteller de mi ya da oteller demi? Vkonovo Havalimanı’na ineceğiz. Eğitim alacağımız yere ulaşım zor mudur? Oteli merkezde tutarsak hafta sonu ulaşım güç olur mu eğitim olduğu yere?
  Eğlenmek ve 5 tane genç ve bekar Erkeğin (orta gelirli) hostel de, merkezden uzakta mı kalması mantıklı ya da merkez de bir otel de mi? Kahvaltı dahil oteller var, kahvaltıları bizim ki gibi açık büfe mi ya da basit tost benzeri Şeyler mi? Bizim kriterlerimize göre ne ya da nereyi tavsiye edersiniz? Güvenli hostel nereden rezerve edebiliriz? Çok teşekkür ederim şimdiden

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Melik Bey Merhaba, eğitiminizin nerede olacağını yazmamışızsınız 🙂 Bence beş kişi bir hostelde konaklama yapılabilir. Bazen hostel odaları altı kişilik olabilir. Gerekirse bir kişi parasınıda cebinizden ödeyerek bir odayı komple siz kendinize ayırabilirsiniz. Hostel her açıdan otelden çok daha uygun olacaktır bence çok daha da keyifli olur hostel de kalmak. Sadece güvenli olmasına dikkat etmekte yarar var. Bunun için ise booking.com’dan bakıp yorumlara ve puanlamalara bakmanızı önemle tavsiye ederim. Şehrin merkezine yakın olması her zaman avantaj ama beş kişi bir çok şeyi bölüşerek uygun hale gelebilir. Kahvaltı konusu ise kalacağınız yere göre değişir. O konuda standart bir şey diyemiyorum. Keyifli tatiller 🙂

 38. Burak Töörün Yanıtla

  Merhaba, ben ekim ayında Moskovaya tatil yapmaya gideceğim. Kalacağım yeri booking.com’dan ayırttım, Smolenskaya bölgesinde bir hostel… Bir ay kalmayı düşünüyorum, kalacağım yerin bir aylık fiyatı ise yaklaşık 663TL. Uçak biletini de flypgs’den aldım o da yaklaşık gidiş dönüş 340 küsür tuttu. Benim orada harcamam için ne kadar para götürmem lazım, ha bir de orada o mevsim de havalar nasıl olur; teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Burak Bey Merhaba, öncelikle hayırlı olsun şimdiden keyifli bir tatil dilerim. Harcamalar konusunda ne desem yanlış yönlendirmiş olurum çünkü bu tamamen subjektif bir konu. Fakat normal şartlarda baktığımızda bir ay uzun bir süre. Bunun için bence yanınızda en azından 1.500 TL ile 2.000 TL arasında olması faydalı olabilir. Fakat dediğim gibi bu tamamen kişiye göre değişen bir durum.

 39. Batuhan DEMIR Yanıtla

  Huseyin abi Istanbuldan selamlar, ben bir haftaligina exchange programiyla moskovaya gelecegim bi haftami dolu dolu gecirmek istiyorum oglene kadar okulla daha sonra kendimiz gezecekmisiz butce olarak ne kadar yeterli olur ve kesinlikle sunu yap diyeceginiz birsey var midir ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Abicim, bende İzmir’den selam ederim 🙂 Bütçe konularında bir şey söylemek çok doğru olmuyor çünkü çok esnek konular bunlar. Fakat yaş biraz genç sanırım bundan dolayı biraz gezeceksin gibi görünüyor 🙂 Bir hafta için bin veya bin beş yüz tl fazlasıyla yeter kanısındayım ama tabi tekrar söyleyeyim bütçe çok esnek bir konu. Bu sadece benim tecrübelerimden çıkardığım bir sonuç. Bence müzeleri mutlaka gez, kremlin’e git, sokaklarda gece mutlaka yürü, bir hop-on / hop-off yap, eğlence mekanları kesinlikle uğra, Nazım Hikmet’in mezarına git, Arbat caddesinde ressamlarla sohbet et, imkanım varsa bisiklet kirala şehri gez, meşhur rus yazarların hikayelerini oku ve bulundukları yerlere git şimdilik bunlar 🙂 Sevgiler…

 40. egemen dolgun Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba efendim , aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.15 mayıs 2015 – 21 mayıs 2015 tarihlerinde rusya ve st.petersburg’da olacağım.Tur şirketine 3.300 tl ödedim.Ücretin ticari bir gezi olduğu için pahalı lakin merak ettiğim şey.Sadece yakınlarıma hediye alacak ve gittiğim yerlerde özel bir şeyler yiyecek olsam 250 £ para yeter limidir ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Egemen Bey, sanırım yeterlidir ama siz yine yanınızda biraz daha bulundurmayı ihmal etmeyin malum tatilde insanın canı her şeyden isteyebiliyor 🙂

 41. Gülay özdemir Yanıtla

  Hüzeyin bey merhaba 20 mayıs ta eşim ve oğlumla birlikte 4 gunluğune Moskovaya gidiyoruz. Oğlum 1,5 yaşında müzelere, katedrallere vs girişte bebeğimiz problem olur mu? Bir kınu da daha yardımınıza ihtiyacım var vnukovadan tverskoy acgideceğiz burda bir otel de kalacağız ulaşımımızı nasıl yapmamız gerekiyor yani metroya otobüsle mi geçelim nasıl yapalım bilemedik hangi renk hat ile ulitsa malaya dimitrovka treskoya gidebiliriz? Şindiden çok teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Gülay Hanım, sorun olacağını düşünmüyorum fakat konu hakkında kesin bir bilgim yok. Ulaşım için taksi veya metro tercihiniz olabilir. Yazıda belirttiğim uygulamayı kullanabilirsiniz. Sevgiler, keyifli seyahatler

 42. Adem akpek Yanıtla

  Huseyin bey merabalar;
  Oncelikle çok teşekkür ederim bu güzel yazınız için.
  Biz 5 erkek arkadaş 3 gece 4 günlük moskova tatili düşünüyoruz ancak bütçemiz biraz dar 🙂 biletler hariç her birimizin cebinde 1500tl var. Dolu dolu eğlence alkol ve gece hayatı istiyoruz yeterli olacak mı yoksa rotayı türkiye içine mi çevirelim ?
  Saygılarla.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Adem Bey Merhaba, bence biletlerinizi alın ve gidin. Gerekirse zorluk yaşayın ama bu keyfi yaşayın. İnanın hayatınızda bambaşka bir deneyim olacaktır. bence ayırdığınız rakamlarda oldukça iyi. Hiç düşünmeyin… Şimdiden iyi yolculuklar 🙂 Bana da oradan bir fotoğraf atmayı ihmal etmeyin 😉

 43. Faruk Beyhan Yanıtla

  Hocam merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim yabancı dilde İngilizcede fazla sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Kız arkadaşım rus ve Moskova’da yaşıyor. Bu yılın sonunda kış aylarında Moskova’ya gitmeyi düşünüyorum. Gece hayatı , alkol, sigara gibi alışkanlıklarım yok. Orada otel ya da ev hangisi en uygun olur kalmak için. Fast food yemeğe de hassasım yiyemiyorum, yemem için ev yemeği tarzında güvenilir bir yer olması gerek yada evde kendim hazırlayabilirim. 1 hafta kalmayı düşünüyorum. Uçak fiyatları haricinde kalmak, dolaşmak, gezmek, eğlenmek için minimum ne kadar para ayırmamı tavsiye edersiniz. Ha bu arada sonuçta Türküm gittiğim yerde kız arkadaşıma para ödetmek adetim değildir. Bunu da göz önüne alarak cevap verirseniz minnettar kalırım. Emeğiniz için de ayrıyeten teşekkür edip hürmetlerimi sunarım.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Faruk bey Merhaba, bence ev sizin için daha iyi olabilir gibi ama bu bir öneri tabiki. Zaten fast food’a hassassanız bence ev tutun derim. 1 hafta için sanırım 600-900 dolar arası yeterli olabilir diye tahmin ediyorum ama gitmeden önce oradaki krizi göz önüne alıp iyi bir araştırma yapmak gerek.

 44. murat Yanıtla

  Merhaba huseyin bey cok onemlı lutfen dikkate alın ben temmuzda moskova ya geleceğim fakat oradan tren ile saratov sehrine gideceğim yanı moskova da hiç kalmayacağım metro ıle nasıl ve nereden giderim lutfen cevap

 45. mizyal Yanıtla

  Hüseyin Bey selamlar,
  Güzel bir yazı olmuş, soru yağmuruna tutulmuşsunuz ben de geri kalmayayım dedim:) Bebeğimizle Moskova’ya gideceğiz yakında. Tverskaya’dan bir otel ayarladık. Ancak aklım Arbat’ta kaldı. Hangisi daha merkezi biliyor musunuz? Amamıcım, Kızıl Meydan ve Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret etmek. 4 günümüz var sadece.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhabalar, Tverskaya ve Arbat’ta merkezi yerler. Tverskaya özellikle Kızıl Meydan’a çok yakın. Her ikiside sizin için uygun gibi ama Tverskaya daha iyi olmuş zannımca 🙂 keyifli seyahatler

 46. erhana Yanıtla

  Merhaba,
  Ocak ayında moskovada 5 günlük tatil düşünüyorum. Best western plus vega otel de kalsam merkeze çok mu uzak olur?
  Moskovada nereleri gezmemi önerirsini?
  Şehir gece için güvenli bir yer mi?
  Teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, bahsettiğiniz oteller tam nerede bilmiyorum fakat şehrin merkezi kzıl meydandır. Orada haritalardan uzaklık ölçümlemesi yapabilirsiniz. Moskova’da yazımda tavsiye ettiğim yerleri mutlaka gezin derim. Ayrıca Moskova metrosunu mutlaka keşfedin. İmkan olursa biraz uzak yerlere gidip şehrin gerçek havasını da bir soluyun.

   1. erhana Yanıtla

    Bilgiler için teşekkürler Otel burada,
    ”this 4-star hotel is situated next to Izmailovsky Park in Moscow. Partizanskaya Metro Station is a 3-minute walk away”

 47. marki Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba
  Şehrin bohem kesimi tam olarak neresi oluyor yani Moskovanın Nişantaşı ve Cihangir bölgesi tam olarak neresidir ve bu bölgede tavsiye edeceğiniz yerler var mıdır ?

 48. muhammed durak Yanıtla

  Huseyin bey merhaba
  Kismetse birkac gune kadar is icin moskovada olacagim isimin disinda animasyon gosterileri (palyaco) yani sokak gosterisi yapmayi dusunuyorum sizce para kazanabilirmiyim

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Muhammed Bey merhaba, öncelikle sokak sanatçısı olmanız beni çok sevindirdi. Moskova’da bu aktiviteleri yapabilirsiniz fakat hukuki şartları bilmediğimden onu bir araştırın derim. Sonradan tatilinizi huzursuz edecek bir süreç yaşamayın bence 🙂

 49. Eylül Yanıtla

  Merhaba Hüseyin Bey,

  Bir arkadaşımla Ağustos ortası 5 günlüğüne Moskova’yı ziyaret etmeyi planlıyoruz. Yazınızı ve beraberinde yorumları ve cevaplarınızı okuduk. Herkese özellikle Euro almalarını tavsiye etmenize takıldık. Çünkü biz Ruble alırsak daha hesaplı olur diye düşünmüştük. Bunun sebebini açıklayabilir misiniz lütfen?

  Hotel Izmaliova Delta’yı önermenize ayrıca memnun olduk. Çünkü araştırmalarımız sonucu kalmaya karar verdiğimiz otel o olmuştu 🙂

  Teşekkürler.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Eylül Hanım, benim gittiğim dönemlerde Euro paritesi daha iyiydi. Dolayısıyla yanımda Euro götürdüm. Ruble’ye ise orada dönüştürdüm. Buradan Ruble ile gitmek kur dezavantajı yaratacaktır. Hotel Izmaliova Delta bölgesi çevresinde çok fazla hareketlilik yok ve şehir merkezine biraz uzak sadece bunu göz önünde bulundurun derim fakat metro kullanacaksanız çok sorun değil. Zaten bence metro mutlaka kullanın çünkü Moskova metrosu tam bir müze gibidir 🙂 Gittiğiniz fotoğraflarınızı blogumda paylaşmaktan lütfen geri kalmayın, zira benide sevindirir. Şimdiden keyif olu seyahatler…

 50. Osman Aygün Yanıtla

  Iyi günler hüseyin abi ben moskova universitesinde okumak istiyorum ama açikcasi yazilanlardan korktum ben rusyayi son zamanlarda çok ucuz olduğu için tercih ettim ama sanirim öyle değilmiş sizden bi bilgi almak istiyorum sadece okul ve yurt parasi hariç benim orda yillik giderim ne kadar olur tahmininizce lütfen sizden bunun hakkinda bir yorum bekliyorum eğtimim söz konusu ve acil karar vermem gerekiyor.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Osmancım, öncelikle çok kritik bir konu. Benim yazım biraz daha seyahat ve keyif üzerine odaklı. Dolayısıyla sadece benim yazdıklarıma odaklanarak fikir verme aşamasına gitme. Mutlaka orada okumuş kişilerle görüşme fırsatını bulmaya çalış. Yıllık ne kadar harcaya bileceğin konusundan inan ki bir fikrim yok ama Türkiye ile (İstanbul, İzmir gibi şehirler için) benzer niteliklerde para olacağı görüşündeyim. Fakat yurtdışında okumak her zaman için avantajdır. Rusya olmasa da başka ülkeleri mutlaka araştır ve kesin yurtdışında oku!

 51. Mustafa karakaya Yanıtla

  Merhaba Huseyin bey, Rusya’ya(moskova) temelli olarak tasinmak isteyen,gece hayati,sosyal aktiviteler vs. Hareketli olan birisi icin aylik kac ruble yeterli olacaktir? Ve is imkanlari nasildir lise mezunu veya hukuk fakultesinden mezun biri aylik kac ruble ye kadar alabilir?(lise mezunu birisi ortalama ne kadar kazanir?)

 52. ERTUGRUL Yanıtla

  Merhabalar Hüseyin bey Moskova tespitlriniz çok güzel ve isabetli olmuş. ,Biz Fe-Mir organizasyon danışmalık firması olarak 22 yıllık deneyimlerimizle Moskova da : hava-limanı karşılama , günlük, saatlik taksi hizmeti, otel rezervasyon, özel iş adamları için iş, gezi organizasyon fizibilite çalışma hizmetlerimiz arasındadır.. Bünyemizde kendimize ait 30 aracımız bulunmaktadır. Özel Gruplar için Büyük araç hizmetimizde vardır. Güvenilirlik , hizmet kalitesi bizim vizyonumuz ve misyonumuzdur. Bize +90506 245 84 92 veya +90 212 980 02 20 Saygılarımla!

 53. mustafa C. durmaz Yanıtla

  merhaba, bu ayın 28 de moskova gidiyorum bir rus ailenin yanına bir kaç sorum olacak ?
  1) Yanlarına giderken ne almalıyım ilk defa görüşeceğiz ve tanışmıyorum bir hediye almak istiyorum.
  2) Biraz uzun süre kalacağım nasıl bir yer uzak durmam gereken şeyler nelerdir nerelerdir ?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Mustafa Bey, bence kahve seti çok güzel gidebilir hediye olarak. Uzak durulması gereken aslında çok fazla bir şey yok. ülkemizdeki ile benzer. Sadece harcama dengesine dikkat etmek yeterli.

 54. Çağrı kale Yanıtla

  Hüseyin abi merhaba benımde bır kaç sorum olucak

  Yılbassında moskovada olmak ıcın şimdiden 29 aralıga bıletimi aldım gidiş geliş 500tl ciwarı tutuyor moskovaa gece hayatına yakın merkezde biyerde kalmak istiyorum mekanlardan çıkıp direk oteele yürüme mesafesi olsun istiyorum yemek konusunda sıkıntı çekecegımı düşünmüyorum önerebılcegın bir otel warmııdır yol parası hariç 2500tl bütcem konaklama we eglence in 4 5 gün bana yetermi acaba

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Çağrıcım selamlar, öncelikle bence çok güzel tercih yapmışsın 🙂 Gittiğinde bana fotoğraf atmayı unutma lütfen. Benim kaldığım oteli şiddetle tavsiye ederim. Her yere yakın şehrin tam göbeğinde. Bahsettiğin bütçeler yetecektir diye düşünüyorum ama malum Rusya orası, gaza gelip bir anda gözleri kör etme 😉

 55. Eren eren Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba size çok acil bi sorum olacak 2 haftaya kadar Moskova’ya gideceğim is icin 2000 dolar teklif ettiler ewi ve yemek masraflarimi karşılıyor lar sizce bu para benim orda gecimimi sağlayıp para biriktirmem için yeterlmidir ve orada yasamk için dikkat etmem gereken önemli hususlar varmıdır şimdiden teşekkür ederim iyi gunler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Eren Bey, öncelikle hayırlı olsun. Bu çok derin bir soru olmuş 🙂 Orada bu amaçla hiç bulunmadım ama sanıyorum ki düzgün bir yönetimle yetecektir. Özellikle son zamanlarda zaten rus ekonomisinin çok iyi olmadığını görüyoruz. Fakat burada kritik nokta ev kirası olacaktır. Onu da isterseniz teklif veren firmayla fikir almak için bir göüşün derim

 56. BURAK1 Yanıtla

  Merhaba Hüseyin bey ilginize teşekkürler.
  Benim öğrenmek istediğim dil konusu İngilizce az derecede bilmek Rusça bilmemek seyahatimizi engellermi? Sonuçta yapıtları gezmeye gittiğimiz 5-6 günlük bir seyahat olacak Harita, Metro kullanarak tatil amaçlıyoruz sorun yaşarmıyız? TEŞEKKÜRLER…

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Burak Bey, dil bilmemek çok aşırı bir sorun olmayacaktır ama METRO gibi araçlar kullanırken önerdiğim uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederim. Keyifli dolu seyahatler

 57. Murat Kose Yanıtla

  Hüseyin Bey merhaba,
  Çok faydalı olduğunu düşündüğüm bilgiler için teşekkürler.. Eylül ayında 2 aile olarak kendi imkanlarımızla Petersburg ve Moskova seyahati planladık. Planlamamızı yaparken başta önce 2 gün Moskovada kalıp sonra Petersburga geçmeyi düşünmüştük, bu yüzden İzmir-Moskova bileti almıştık. Fikir değiştirip önce Petersburg’u görüp Moskovaya döneriz, izmir dönüş biletimiz de oradan zaten dedik. Moskova-Petersburg arası tren (hızlı) ile S7 isimli havayolu fiyatları çok yakındı ve web sitesi üzerinden uçak bileti almayı tercih ettik; Moskova Domodedovodan Petersburga uçak için aktarmada yabancı yolcular için sıkıntı olur mu? Uçak şirketini tanımıyoruz, biraz da bilmeden almış olduk. Önerileriniz var mıdır, rusyada iç hata aktarmalar konusunda? Şİmdiden teşekkürler.. iyi günler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Murat Bey Merhaba, herhangi bir problem olacağını düşünmüyorum. Eğer indiğinizde zamanınız var ise sorun olmaz kanısındayım. Zaman kısıtlı ise mutlaka görevlilerden yardım isteyin.

 58. Bekir Yanıtla

  Hüseyin abi merhaba size bir şey danisacagim da şimdi biz 2 arkadaş kadim sonunda kendi aracimizla Moskova Oradan başka bi şehire gitmeyi planlıyoruz 15 gün felan kalacağız bize uçakla mi gitmeyi tavsiye edersiniz yoksa araba ile geze geze mi birde ne masraf olur adam başı

 59. Çağlayan Yanıtla

  Hüseyin Bey merhaba. Biz Şubat ayı gibi iki kız arkadaş moscowaya gelmeyi planliyoruz. Onerebileceginiz merkeze yakin konaklayabilcegimiz
  hosteller var mi acaba?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, benim kaldığım hostel çok güzeldi. Ben booking.com’dan bulmuştum. O hosteli tavsiye ederim. Eğer farklı alternatif bakasanız dediğim adresten bakabilirsiniz.

 60. Yalcin Yanıtla

  Merhabalar Hüseyin bey
  Normal de istanbul da yasayan biriyim. Fakat Moskova da merkeze yakin bi noktoda bulunan bir firmadan is teklifi aldım. İngilizce konusunda anlaşabilecek kadar yada daha az biliyorum. Rusça zaten yok. Yurt dışı tecrubem daha önce hic olmadı. Tek gideceğim için baya bi cekimserim bu konuda.
  Maaş olarak 2800 TL teklif edildi. Başlangıç olarak olduğu için ileride degisecekmis. Tek kişilik iki kişilik olarak ev imkânları sağlıyorlar. Masrafları ise şirket karşılıyor. Orada yol parasını da sağlayacakları soylediler. Yani şirket dışında evdeyken yemek konusu beni düşündürüyor bu masrafları fazla artırır mi nasil olur.Sigara alkol olayı yok. Çalışmaya gitmisken illaki tatil günlerinde gezmeye gidilir. Bu tür masrafım olur. Ama Rusya olması fazla soğuk olması,pahalı olması (internetten duyduklarım bunlar). Yapabilir miyim konusunda bilemiyorum cesaretlenemiyorum. Vakit ayirdiginiz için tesekkur ederim. Biriyle bu konuyu paylaşmam çok önemli.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Yalçın Bey, öncelikle iş hayatında yurtdışı tecrübesi olması çok büyük bir artı tabiki. Risk almak sizin tercihiniz fakat bence gidilebilir. Bu bahsettiğiniz konuları mutlaka sözleşmenize ekletin. Söze güvenip kesinlikle hareket etmeyin. Sözleşmedeki hukuki bağlayıcılığa ise mutlaka dikkat edin. Maaş konusunda bir şey diyemiyorum çünkü hem Rusya hem Türkiye ekonomisi şu an çok kötü. Bugünü değil, bugünden daha kötü olabileceği senaryosuyla orada 7-8 ay geçinecekmiş gibi bir düşünce ile kendinizi ayarlayın. Bence gezme işi kolay 🙂 Onu daha sonrada her şekilde zaten halledersiniz. Öncelikli olarak dediğim noktalara dikkat etmek bence daha önemli. Umarım her şey yolunda gider 😉

 61. metin yıldız Yanıtla

  merhaba hüseyin bey o kadar çok soruyu sabırla cevaplamanıza hayran kaldım.. :)) bende bu ay sonu tatil amaçlı moskovaya gitmek istiyorum bana hangi tur firmasını önerirsiniz daha önce hiç gitmedim fakat biraz endişelerim var bilmediğim için kazıklanma ihtimali var mı.’.ve bütçe olarak 1500 evro yeterli mi lütfen yardımcı olun bir çok tur firması ile görüştüm fiyatlar ortalama 800 ile 1000 evro arasında ..moskovada tanıdık olmadığı için tur ile gitmeyi düşünüyorum …saygılarımla

 62. metin yıldız Yanıtla

  merhaba hüseyin bey bir hafta kalmayı düşünüyorum ingilizce ve rusça bilmiyorum …oraya giden arkadaşlarım biraz fazlamı abartıyorlar ne en az 8000 bin tl gider diyorlar cidden bu kadar para harcanır mı yardımcı olursanız sevinirim şimdikten tşk ederim iyi gnler dilerim

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Metin Bey, arkadaşlarınız gerçekten abartmışlar 🙂 8.000 TL çok çok büyük bir rakam. yazımda bahsettiğim standartlarda bir gezi için 1.000-.1.500 TL arası (konaklama dahil-uçak hariç) yeterli olabilir. Dil bilmemeniz ciddi sıkıntı olabilir ona dikkat etmekte yarar var.

 63. Anil Yanıtla

  Hüseyin Bey saygılar,
  Moskova hakkında Google üzerinden araştırmalar yaparken sizin sayfanıza ulaştım, makalenize başlamadan “bakalım ne abartılar anlatılan bir hikaye ile zamanımızı dolduracaz” diye düşünüp okumaya başladığımda ilk defa gerçek anlamda abartısız, hatta gereksiz bilgilerden tamamen kaçınılmış, harika bir yazı ile karşılaştım.
  Öncelikle mükemmel anlatımınız için teşekkür eder, daha sonra da her mesaja vermiş olduğunuz sonsuz sabrınız için tebrik ederim.
  4 Hafta önce Lviv/Ukrayna gezim oldu. Belki (Kıbrıs dışında) ilk yurt dışı tecrubem olduğu için, belki de gerçekten öyle olduğu için ben o şehre aşık oldum resmen.Bildiğiniz açık hava müze. Bu sebepten dolayı başka nereye gidebilir, nereyi kıyaslayabilirim diye düşünürken St. Petersburg’u incelerken buldum kendimi. Diyebilirsiniz ki “Moskova nerden çıktı?”
  Ankara’da yaşıyorum, St. Petersburg’a gitmek için ya İstanbul ya da Moskova aktarması yapmam gerekiyordu. Madem Moskova aktarması var o zaman direk oraya gider, daha sonra oradan geçerim diye düşündüm ve 18/28 Eylül tarihleri için Moskova biletimi aldım. Ve bu aşamadan sonra Moskova araştırmalarına başlayıp, sizin harika makalenize ulaştım.
  Uzun bir girişten sonra sormak istediğim soruşarım var, biraz işinizi kolaylaştırmak amacıyla numaralandırarak sizlere iletmek istiyorum

  1- Sosyal medya üzerinden Moskova’da yaşayan insanlara ulaşıp (İngilizce bilenlere) bir kaç soru sormak istedim. Mesela “Vnukovo Havaalanı’ndan şehir merkezine ne şekilde ulaşım sağlayabilirim?” Çok ilginç bir cevap aldım ve ilk golü resmen yedim. Aldığım cevap şu şekilde; “tabi ki yardımcı olmak isterim ama bu sorunun cevabını 50Rub yollarsan veririm.” Sormak istediğim şu ki insanlar hep böyle midir?

  2- Bloğunuzdaki bilgiler 2013’ün bu günlerinde yazılmış, yani 2 yıl önce. Bu zaman zarfında Rusya’da çok şey değişti, herşeyden önce bir savaş var. Ukrayna sınırları içindeyken turistler için (parasal anlamda) bir avantaj, çünkü ekonomiler turstlerin işine gelecek kadar düşük seviyede. Ben 10 gün kaldım ve konaklama (hostel ve 1 gece şehir merkezinde hotel ile toplam 85$), motor kiralama(1 gün 16$), yeme-içme(hergün dışarda ve 3-4 öğün içkisi ile beraber), gece hayatı (sadece 1 gece eğlence merkezine gittim), ve tanıştığım insanlara ısmarlamalar ve gönlümce bahşiş ile 600$ para harcadım. Yine bir uzun açıklama ve mesajı okuyanlara bilgilendirmeden sonra sorum şu olacak
  Şu anki Rus ekonomisi ile ilgili bilginiz varsa, günde 3 öğün dışardan yemek -fast food olarak değerlendirmeyin lütfen, oraya giden bir turistin orya özgü yemeklerini merak edip yemesi olarak düşünmenizi rica ediyorum- ve normal bir insanın içeceği günde 3-4 bira ve 5-6 shot votkası ile (ya da önereceğiniz oraya özgü içki mesela araştırmalarımda ballı biberli votka duydum) günlük kaç $ gibi bir masrafım olabilir?

  3- Hep duyduğumuz bir laf vardır, “Ruslar soğuk insanlardır”. Geçen hafta Tayland’lı bir misafirimi ülkesine dönerken Moskova aktarmalı gönderdik ve 1 gün Moskova’da zamanı olmuş, bana söylediği bir cümle oldu, “İngilizce soru soruyorum, anlıyorlar ve cevabını Rusça veriyorlar, ister anla ister anlama umurlarında değil”. Bunun doğruluk payı nedir?

  4- Mesajımın başında amacım St. Petersburg diye belirtmiştim. Eğer hakkında bilginiz varsa “neden Moskova” ya da “Neden St. Petersburg” sorularına kıyaslama yapmanızı rica edeceğim.

  5- Yine “bilginiz var mı?” diye başlayacağım ama bu konuda bilgi sahibi olamayacağınızı düşünerek şansımı denemek istiyorum. Ukrayna ve Rusya savaş halinde ve benim pasaportumda Ukrayna giriş-çıkışı mevcut. Size mail yazarken aklıma geldi, Rusya’ya girişte sorun çıkartma ihtimalleri mevcut mudur?

  6- Bana göre makalenizde eksikliğini gördüğüm bir madde var “Yeme-İçme”
  “İçinde bu var, bu bize ters” vs gibi düşünmezseniz hangi yemekleri tatmamızı tavsiye edersiniz, ve tavsiyeleriniz dışında “ben denemedim ama şu yöresel yemekleri var” diyebileceğiniz ve ismi ile araştırabileceğim bildiğiniz yemekleri ve içecekleri var mı?

  7- Ruslara asla şu cümleleri kurmaktan kaçının, yanlış anlar, milliyetçilik yapar diyeceğiniz bir tavsiyeniz var mı?

  Şu an için soracağım sorular bunlardan ibarettir. Biliyorum biraz uzun oldu mesajım, umarım sıkılmadan ilk günkü heyecanınızla cevaplarsınız.

  Uzun mesajdan dolayı kendimi affettirmek için sizlere internet üzerinde bulduğum bir web sayfasını paylaşmak istiyorum, ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum ama yine de sizinle de paylaşmak istedim (fiyatlarla ilgili ingilizce güncel güncel bilgiler, ama dediğim gibi emin değilim doğruluğundan)
  http://www.numbeo.com/cost-of-living/city_result.jsp?country=Russia&city=Moscow

  Saygılarımla,

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Anıl Bey Merhaba, öncelikle değerli yorumlarınız için çok teşekkürler 🙂 Yazının üzerinden dediğiniz gibi 2 yıl geçti neredeyse. Maddi değişiklikler dışında bir çok şey aynıdır diye tahmin ediyorum. Kur endeksi yaparak aslında bu sonuca biraz ulaşılabilir fakat verdiğiniz örnekler çok önemli. Eğer bu yorumu okuyan ziyaretçiler varsa mutlaka yazdıklarınıza dikkat etmeli.

   Sorularınıza cevaplarım şöyle;
   1- Bu konu hakkında bir genelleme yapamam ama maalesef internette bu işi ticaret haline dökmüş insanlar arama motorlarında öne çıktığı için bu karşılaşılabilecek bir durum. Ben elimden geldiğince yazmaya çalıştım umarım katkısı olur. Bence kendi kendinize deneyimlemek daha doğru olacaktır oraları.

   2-Bence bahsettiğiniz konularda günlük 60-75 dolar arası yeterli olacaktır. Bu fazla gelebilir hatta ama gideceğiniz restorantların lüks olmaması kaydı ile 🙂

   3-Ben buna inanmıyorum. 🙂 Şaka bir yana coğrafi durumlarından dolayı tabiki biraz soğuk insanlar fakat bence iş sizde bitiyor. Türkiye’de de herkesin yüzünde gül açmıyor baktığınızda. bence bu sizle aşılabilecek bir durum.

   4-St. Petersburg hakkında bir bilgim olmadığından dolayı maalesef bu soruyu cevaplayamıyorum.

   5-Bu konu hakkında bir bilgim yok ama gitmeden önce mutlak konsolosluklara danışmanız iyi olacaktır.

   6-Bu konuda çok haklısınız. Açıkçası ben üç gün üst üste maddi durumlardan dolayı fast food yediğimden dolayı size Arbat’taki McDonalds’ı önereceğim 😀 Ben naktimi yemek yerine gezmeye harcamak istediğimden dolayı maalesef bu konu bende eksik kaldı. Siz gittiğinizde beni bu konuda bilgilendirirseniz mutlaka ekleme yaparım yazıya 🙂

   7-Ben böyle bir durumla karşılaşmadım ama hümanist olmak her zaman iyidir 🙂

   Sorularım uzun oldu diye hiç endişe etmeyin. Başka sorularınız olursa multka yazın. Bilgim dahilinde kesin cevaplarım. Umarım keyifli bir seyahat olur 😉

 64. Cenk ÖNER Yanıtla

  Merhaba Hüseyin bey,

  24 Eylül-27 Eylül 2015 tarihleri arasında Rusya’ya turistik amaçlı bir ziyaretimiz olacak.İstanbul’dan uçacağız.

  6 aylık pasaport başvurusu yaptık.Pasaport elime geçti,son kullanma tarihi 21.02.2016

  Yani ziyaret tarihinde pasaportumuzun kullanım süresinin dolmasına yaklaşık 5 ay gibi bir zaman kalmış olacak.

  Bu durum Moskova’daki havaalanında bir sorun yaratır mı acaba?
  Vnukovo havaalanına ineceğiz.

  Yani gelmeden tekrardan 1 yıllık bir pasaport başvurusu mu yapmalıyız?

  Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim,iyi çalışmalar dilerim.

 65. Metin yıldız Yanıtla

  Merhaba Hüseyin bey ingilizce ve Rusça bilmiyorum bu orada çok sıkıntı olur mu Ve en Güvenilir tur hangisidir. Sizce. Ayrıca ne kadar BÜTÇE bunun için gerekli sizce bir haftalık tatil için.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Metin Bey, turlar hakkında bir bilgim yok maalesef. Bütçe olarak oldukça değişken ama yazımdaki gibi bir gezi için yaklaşık olarak (konaklama dahil) 900 – 1.250 TL arasında ayırmak yararlı olabilir.

 66. Bjk1903 Yanıtla

  Merhaba Hüseyin bey öncelikle Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler biz maç ve tatil için geleceğiz ve ingilizcemiz az Rusçamız hiç yok neler yapmalıyız nelere dıkkat etmeliyiz gece 03:20 de Uçağımız gece ulaşım sıkıntı olur mu eğer bu konular hakkında bilgi verirseniz çok makbule geçersiniz şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Erhan Bey, hayırlı olsun şimdiden keyifli seyahatler 🙂 İngilizce önemli. Çok fazla konuşan olmasa da aradaki bağı sağlayacak dil yine İngilizce. Düzeyinizi bilmiyorum ama çok fazla diliniz yoksa gideceğiniz yerleri ona göre seçmekte yarar olabilir ama bana sorarsanız madem böyle bir karar verdiniz bence çok kasılmadan keyfini çıkarın. Ulaşım konusunda pazarlıkla taksileri kullanabilirsiniz.

 67. Nalan Yanıtla

  Merhaba, ben de oradaymış gibi hissedeceğim bir kitap okumak istiyorum. Yani sokakları, sosyal hayatı anlatan. 15 gün sonrasında bir gezimiz olacak Moskova ve St. Setersburg’a.. Kitap tavsiyeniz olursa sevinirim… Şimdiden teşekkürler, selamlar…

 68. Serhat kaya Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba benim sorum 10 günlük samaraya gideceğim samara moskovaya kıyasla daha ucuz bir şehir sigara alkol kullanmıyorum. Kalacak ev de var yanı. Da 200. $ yeterli olur mu?

 69. hakan aytur Yanıtla

  Merhaba,sayenizde Moskava hakkında fikir sahibi oldum Intercontinantal Tverskaya da kalacağım, etraf da turistik mekanlarla dolu ancak bunlar özünde her yerde aynı. Moskovalıların tercih ettiği turistik olmayan hatta ingilizce anlaşamayacağımız el kol vücut dili veya google translate ile idare edebileceğimiz lezzetli rus lokantası ve pub-meyhane tarzı yer önerebilirmisiniz? ( üsküdarda kanaat lokantasında öğlen ye, akşama da İsmet Baba’ya veya İmroz’a git gibi ) Olmaz ya; kaza vs gibi durumlarda Türk Konsolosluğuna mesia dışı ulaşabilirmiyiz?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Hakan Bey Merhaba, Arbat ve Tverskaya’da kalacağınız yerin çevresinde bahsettiğiniz türde çokça mekan bulunuyor. Bundan dolayı sıkıntı çekmezsiniz. Türk konsolosluğu hakkında ise bir bilgim bulunmuyor.

 70. erhana Yanıtla

  Merhaba hüseyin Bey,
  Moskova’da özel ‘red light district’ var mı? Bu bölgelerden otel rezervasyonu yapmak istemiyorum.

 71. Doğuş Yanıtla

  merhaba hüseyin bey 3 gece için kişibaşı 500 tl idealmi yemek ve gece hayatı(çok alkol kullanmıyorum) için 2 öğrenci gidicez

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Selamlar Doğuş Bey, konaklama dahil değilse yeterli olabilir ama sizin seviyenizle ilgili bir durum. Normal şartlardan düzgün bir eğlenmeyle yeterli düzeylerde olabilir ama siz yanınızda yardım parası olarak 150 TL civarlarında daha bulundurun derim. 😉

 72. Mert Yanıtla

  Hocam yazıların çok güzel emegine eline saglık. Güvenlik konusuna takıldum. Baya tedirgin oldum. Gece hayatını yaşamasak gece dışarı çıkmasak sadece gündüzleri gezip kafelerinde eglensek yine bazı blog larda yazıldıgı gibi polislerle yaşanan sorunlar vb… Olurmu?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Mert Bey, bu her zaman potansiyel bir durum ama ben çok fazla inanmıyorum. Söylenenler gerçek dışı demiyorum fakat gideceğiniz yerlere ve davranışlara dikkat edildiğinde bence sorun olmaz. Bu arada pasaportunuzu yanınızdan ayırmayın.

 73. Efe Balkanlı Yanıtla

  Merhabalar Hüseyin Bey, güzel yazınız için teşekkür ederim.Biz 5 arkadaş Yılbasında Moskova’ya tatile gidiyoruz acaba orada ki gece hayatının durumu nasıl ? yani tehlike olarak soruyorum. cok mu , az mı tehlikeli ona göre nasıl plan yapmalıyız. Üstümüzde para cok bulundurmalımıyız? Kapkaç gibi durumlar başımıza gelebilirmi ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Efe Bey, ben tehlikeli olan bir durum yaşamadım çokta duymadım ama gece hayatının her zaman tehlikesi olur 🙂 Tavsiyem yanınızda belirli bir miktarın üzerinde para bulundurmayın. Birde eğlenirken dikkat etmekte yarar var. Özellikle alkolün sınırlarını çok kaçırmamak her zaman iyi olacaktır. Keyifli seyahatler…

 74. muzaffer Yanıtla

  Hocam verdiğin bilgiler için teşekkürler.peki rusyaya gelirken parayı rubleye cevirmek tr de mi avantajlı olur yoksa rusya da mı ?

 75. Tanju Onaran Yanıtla

  Sevgili Husyin ,
  Ben Moskova’da yasiyorum.Verdigin bilgilerde bazi yanlisliklar ve eksikler var.Bykova hava alani uluslar arasi ucuslar icin kullanilmiyor.Turk havayolu sirketleriyle gelecekseniz inebileceginiz hava alanlari Domododevo ve Vnukovo…Anladigim kadariyla Arbat ve cevresinden pek disari cikmamissiniz.Parklara va muzelere ugramamissiniz.Kaldiginiz partizanskaya yakininda Izmailovski park var ornegin.Mekez disindaGidiecek cok guzel ve hesapli yerler cok.ploshchad revolyutsii(площадь революции) Revolyutsii meydani demekten daha yararli olurdu sanirim , cunku rusca tam adi bu.Devrim meydani demek.Burada guvenlik Istanbuldan daha iyi bunu da belirtmek istedim.Saygilar

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Tanju Bey Merhaba, kaldığım süre boyunca gezebildiğim yerleri not aldım. Öncelikle ekleme ve düzeltmeleriniz için çok teşekkürler. Eklemek istediğiniz kısımlar olursa lütfen iletin hemen yazıda düzeltip ekleyeyim. 🙂 Selam ve saygılar…

 76. BURAK1 Yanıtla

  Merhabalar… Bu son uçak düşürme olaylarından sonra Moskovada Türklere bakış nasıl Hüseyin bey sizce ? Seyahat etmek isteyen misafirler beklenmedik olaylarla karşılaşabilirmi mesela yılbaşı seyahatişmizde bize önereceğiniz bir durum varmı teşekkürler…

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Burak Bey Merhaba, son durumları bende haberlerden takip ediyorum. Şartların çok kolay olmadığı ortada. Gitmeden önce mutlaka konsoloslukla görüşün derim. Özellikle vizesiz seyahat konusunda 1 Ocak 2016’dan itibaren sıkıntılar olabilir. Dikkat etmenizde yarar olacaktır.

 77. Gökhan Yanıtla

  Hüseyin bey, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim bizde gitmek istedik geçen başvurduk ama çok problem çıkardılar.Bu uçak olayından sonra artık gidemeyeceğiz sanırım 🙁

 78. Kenan ÇINAR Yanıtla

  Hüseyin bey mrb öncelikle paylaşımınız bilgilendirici teşekkürler, ben makine mühendisiyim yeni mezunum ve moskovada çalışmayı düşünüyorum duyduğum kadaryla 5000$ ve 8000$ arası çalışma imkanı varmış orada bu konuda bilgilendirirseniz beni sevinirim iyi günler.

 79. Cenkhan Özeroğlu Yanıtla

  Hüseyin bey merhabalar ben arkadaşımla 10 şubat 2017 tarihinde yaklaşık 8 günlük moskova gezisi yapmayı düşünüyoruz. yanımıza ortalama ne kadar para almalıyız açıkçası gündüz turistik akşamları ise deli gibi gece eğlencelerini tatmak istiyoruz. bu konularda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Cenkhan Bey, açıkçası para harcama konusu bireysel bir durum. Fakat konaklama ve ulaşım hariç normal şartlardaki bir Rusya tatili için kişi başı 200-300 € arası yeterli olabilir düşüncesindeyim. Şu an 1 € 72,5 Ruble civarlarında. Özellikle yanınızda götüreceğiniz paranın dolar mı yoksa euro mu olacağını kur farklarından hesaplayıp karar verin derim. Ulşaım konusunda olabildiğince yerel ağı tercih edin derim. Zaten her yere ulaşan bir yapısı var. Zaten şehri, insanları, yaşam kültürünü anlamak içinde oldukça iyi bir fırsat oluyor.

 80. Orhan Yanıtla

  Merhaba hüseyin bey yazılarınızı çok okudum bana cesaret geldi moskova donskoy da bir kiz arkadaşım var bana gel diyor kızda kirgiz 4 yıldır orda yaşıyor bende gitmek istiyorum ama bütçe kafama takılıyor 5 gün kalacam ucak haric 700 .800$ yeterlimi kızla gezecen iz 1kez belki disko ya gideriz alkol yok tavsiyelerinizi bekliyorum ismimde orhan teşekkürler.

 81. Oğuzhan Yanıtla

  Merhaba
  Size benim için önemli olan bşr sorum olacak. 17 gündür moskova’dayım ve otelde kalmadığım register yapılmadı. Arkadaşımın ebinde kaldım. Yarın ülkeden çıkış yapıcam. Çıkış yaparken problem yaşarmıyım ?
  Soruma en kısa sürede cevap vermenizi umut ediyorum.
  Teşekkürler

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Oğuzhan Bey Merhaba, geç cevabım için kusura bakmayın. Sorun olacağını sanmıyorum ama net bir şey diyemem tabiki. Şu sıralar dikkatli olmakta fayda var fakat otelde kalmamanın nedenini sorduklarında açıklayabilirseniz sorun olmaz diye düşünüyorum.

 82. Eyüp Yanıtla

  Merhaba Hüseyin Bey
  biz 3 kişi fuara katılacağız. moskova da Cosmos otelde kalacağız. bize tavsiyeleriniz nelerdir.
  ayrıca eğlence yerleri ve yemek yiyeceğimiz yerleri de bize önerebilirseniz çok teşekkür ederiz.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Eyüp Bey, öncelikle uzatabişiyorsanız seyahatinizi bir kaç gün uzatıp Moskova’nın tadını çıkarın derim. Önceden gitmeden mutlaka ön araştırmanızı yapın bence. Dikkat edeceğiniz konulardan biri de para birimi. Malum kurlarda çok oynama var. O yüzden kur oynamalarını mutlaka dikkara alın. Tarihi yerlerini mutlaka gezin derim. Yazımda tavsiye ettiğim yerler güzeldir. Yemek olarak Arbat’ta birçok alternatif mevcut orayı değerlendirebilirsiniz. Keyifli seyahatler.

 83. Erdoğan Yanıtla

  Hüseyin abi merhaba. Abi biz öğrenci olarak moskova vey petersburg da eğitim alabiliriz. Ama oranın fiyatları nedir ve aylık ne kadara geçim sağlayabiliriz? Aylık ne kadar tl gerekir moskovada okumam için abi cevap verirsen sevinirim 🙂

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Erdoğan’cım selam, ben genelde gezi amaçlı bulundum. Yerleşik olmak farklı bir durum ama aylık bin- bin beş yüz dolar gibi rakamlara yaşanabilir olduğunuz duydum. Bu arada petersburg çok güzel bir şehir. Benim sana tavsiyem yerleşmeden önce eğer imkanın varsa git bir gör ve deneyimle. Paradan ziyade farklı kültürlerde. Bakalım adapte olabilecek misin. Şu an TL ile ruble eş seviyelerde. Hem Türkiye’de hem orada ekonomi iyi değil. Bunnları giderken değerlendir ama ne olursa olsun yurtdışı deneyimini yaşa derim. Zorluklara katlan ama yaşa 😉

 84. Mustafa Yanıtla

  Turkiyeden gelen arkadaslara her turlu yardimci olabilirim. Istediginiz yerlere ulastirm. Ben taksicilik yapyrum moskovada. Insaallah her turlu yardimci olurum. +79969613405 watsapp var.

 85. Kaya Yanıtla

  Süper oldu teşekkür ederim . 1-2 gün moskovadayim yanlışım ve ilk tesadüfen gelişim sudan çıkmış balık misali müsait olursanız görüşmek isterim

 86. Gezilecekyerler.com Yanıtla

  Moskova hakkında çok güzel ve pratik bilgiler yazmışsınız. Okyan herkesin işine yarayacak bilgiler bunlar. Makale için öncelikle çok teşekkür ederim. Bana görede vakti olanların daha uzun kalması gereken bir şehir.

 87. Sirac Kemal Cebeci Yanıtla

  Hüseyin bey Merhaba
  3 ay önce 1 aylığına turistik vizemle Moskovaya gitmiştim orda tanıştığım bi arkadaş grubu beni tver diye bi şehre davet ettiler bende ödemiş olduğum otelide arkamda bırakarak 3. Gün hemen pasaportumla oradaki polislikte kaldığım yerin registresinide yaptırdım. Dönüşte de bir sorun olmadı registre kagıdımada bakmadılar bile vizemin üzerine damgayı vurdular sadecehiç bir soru sormadılar giriştede çıkıştada.
  Şimdi tekrar gitmeyi planlıyorum vize başvurusunda bulundum ödenmiş otel rezervasyonumla busefer sadece 1 ay moskovada gezicem. Size sorum sizce bu registreyi moskovadan ayrı bişehirde yaptığımı buradaki konsolosluk görürde bunun yüzünden vize vermeme gibi bi durum olabilrmi ilk seferde sorunsuz vermişlerdi hani registreyi nerede yaptığımı falan görüyolarmı

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Kemal, açıkçası cevap vermek isterdim ama soru biraz teknik olmuş 🙂 Ben sadece gezi notlarımı paylaşmak için bu yazızyı kaleme almıştım. Bu konuda ajanslara veya ilgili birimlere danışman daha doğru olacaktır. Sevgiyle,

 88. eyyüp Yanıtla

  merhaba iyi günler hüseyin bey ben 23 yaşındayım üniversite mezunuyum oskovaya gidip orda kalmak istiyorum acaba orda nasıl kalınır ne gerekli yada ne yapmalıyım . orda bir işe girip çalısmak istiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekür ederim

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Selam Eyyüp, öncelikle yaşın çok genç. İmkanların nasıldır bilmiyorum ama bu yaşlarda mutlaka yurtdışı tecrübesini edin. Moskova olmaz başka yer olur ama mutlaka bunu yaşa derim. Moskova’da yerleşik hayat hakkında şöyledir diyemem ben keşif amaçlı iki defa farklı yıllarda bulundum. Gözlemlediğim konnular ülke ekonomisinde yaşanan kriz. Şu an TL ile aynı seviyede yaklaşık. Sosyal hayatın zor olduğunu düşünmüyorum tabi kültür seni etkilemeyecekse. Hayat çok pahalı değil onu söyleyebilirim. Bin beş yüz dolarlık bir kazançla güzel bir şekilde yaşanabileceğini yerleşik insanlar ile konuşmuştum. Umarım her şey senin için güzel olur.

 89. Engin Yanıtla

  Merhabalar ben Moskova’nın Kursk Şehrine 6 aylık dil eğitimine gidecem 1 ay sonra sizce orası nasıl orayla ilgili bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz?

 90. Ufuk Yanıtla

  HÜSEYIN BEY merhaba yazınızı okudum . Çok güzel paylasimlarda bulunmussunuz. 2014 YILINDAN BU ZAMANA kadar herkesin sorularına cevap vermişsiniz. Saygıyı hak ediyorsunuz. 28 yaşındayım moscow a gitmeyi düşünüyorum. 1 hafta tatil için. VIZE ISLEMLERI IÇIN. tatil vizesi mi almalıyım yoksa moscow vizesi mi ? Alkol normal sigara yok 1 haftada 5 defa gece club lerine çıkabilirim. Ingilizcem çok iyi değil. Ne gibi problemler yasaya bilirim. Euro veya dolar ile gitmeyi düşünüyorum. Ne kadar bulundurmam gerekiyor UCAK BILETI HARIC.
  Saygılar

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Ufuk Bey Merhaba, imkanınız var ise tabiki normal vize alın. Euro veya dolar aynı seviyelerde oluyor yani dönüştürdüğünüzde benzer seviyelere geliyor. Açıkçası yanınızda bulundurmanız gereken para sizin ne yapmak istediğinizle ilgili. Kimi gece kulübü var 30 dolara çıkarsınız kimisi var 150 dolara çıkarsınız ama bence gece başına 50 dolar mutlaka yanınızda olsun. Zaten çoğu yerde giriş ücreti ödeme durumu söz konusu. Moskova o kadar korkulacak bir ülke değil. Ekstra yapılması gereken şeyler yok. Sadece pasaportunuz hep yanınızda olsun ve net olun. Moskova’dan yenni geldim. Eskiye göre biraz daha pahalılanmış geldi bana. 5 gün içi,n uçak biletleri hariç her şey dahil 450-500 dolar civarlarında gidebilir. Bu arada konaklama içinn çok güzel uygun oteller var. Yazımdaki oteli tavsiye ederim. Hem merkezede yakındır. Merkeze olabildiğince yakın oteller seçinki mali açıda avantajlı olsun. Bu arada mutlaka metroyu kullanın. Ülkeye ilk indiğinizde yanınıza bir metro haritası alın. Bu size mali açıdan avantaj sağlayacaktır. Umarım keyifli bir seyhaat olur. 🙂

 91. irem Yanıtla

  hüseyin bey merhaba,bazı yazılarda Rusya’nın güvenli olmadığına dair yorumlar okumuştum siz ne düşünüyorsunuz İki kız olarak gidiyoruz çünkü 🙂 .Moskova St petersburg planınmız var toplamda 6 gün olacak şekilde sizce ortalama olarak ne kadar bir ücret yeterli olur

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   İrem Hanım Merhaba, ben buna katılmıyorum. O sizing nereye gittiğiniz ile çok ilgili. Genel olarak öyle bir güvensizlik durumu yok. Gitmişken vaktiniz olursa Moskova’ya da uğrayın derim ama St petersburg’da çok güzel. Şu an döviz kurları sıkıntıda biliyorsunuz ama 6 gün için konaklama ve uçak hariç toplamda 225-275 euro yeterli olur düşüncesindeyim. Tabiki çok lüks yerlere gitmediğiniz sürece 🙂 Umarım keyifli bir seyahat geçirirsiniz.

 92. Mehmet Yanıtla

  Merhaba hüseyin bey kız arkadaşım moskovada bende 10 günlük bir tatile çıkmayı düşünüyorum önereceğiniz bir otel varmı ve ne kadar harcarım 1000 dolar yeterli olurmu club bir yada iki kez giderim

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Mehmet Bey, benim yazıda önerdiğim otelin yeri çok iyi. Bence orada kalmanız seyahatiniz için çok iyi olacaktır. Otel hariç 1.000 dolar 2 kişi için 10 günlük çok yetmeyebilir. Yanınıza biraz daha nakit almanız fena olmaz düşüncesindeyim. Ulaşım için mutlaka metroyu kullanın derim.

 93. Ertan Yanıtla

  Selam rusya Moskova ya gidicem kısmet olursa arkadasım orada 2 yada 3 gün evinde misafir olacağım pasaportum var vizem yok havaalanında herhangi bir sorun çıkartırlarmı bana kalacak yerin varmı nerde kalacaksın gibilerinden. Yanıma ne kadar para ile gitmem gerekiyor gece hayatı olmayacak sekilde…

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Ertan Bey Merhaba, bildiğim kadarıyla Rusya’ya vize gelmişti ama geçtiğimiz günlerde bir değişiklik oldu ve son durum nedir takip edemedim. Kalacak yeriniz varsa adres göstermeniz yeterli. Sıkıntı çıkacağını sanmıyorum. 2-3 gün için Moskova’da ortalama 100-150 dolara güzel bir gezi yaparsınız. Gidince şehrin merkezinde ve yazıda belirttiğim her yere gidin derim. Moskova gerçekten tarihi olan güzel bir şehir.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Hikmet Bey, yazıda bahsettiğim mekanlara ek olarak Club Garage ve Soho Rooms adlı mekanları da tavsiye ederim. Bir önerim ise yılbaşında kızıl meydan oldukça güzel olabiliyor. Mekanlarda geçirmektense bu meydanı da tercih edebilirsiniz.

 94. Hasan Yanıtla

  Hüseyin bey merhaba Moskovada erotik masaj salonları ıle ilgili bilgi yazısı paylaşabilir misiniz ?

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba Hasan Bey, açıkçası yardımcı olmayı çok isterdim ama maalesef ben Moskova’da olduğum zamanlar şehri keşfetmeye odaklandım. Zaten Moskova ile ilgili ilettiğiniz konuya yönelik çok fazla bilgi veren web sitesi mevcut. Ben olabildiğince farklı noktalara değinmeye çalıştım.

 95. ismini vermek istemyen birisi Yanıtla

  merhabalar ben moskovadan teklif aldım konaklama ve yemek ücretlerini hepsini karşılıcaklar ama sabah 4 akşam 4 iş biticek aylık 1200 dolar vericekler sizce normal mi ücret yardımcı olursanız sevinirim

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Merhaba, en son gitmemin üzerinden vakit geçti ama yazdıklarınızda konaklama ve yemek detaylarını onların karşılayacağı yazıyor. 1200 doların Rusya’da bir yaşam için yeterli olacağını düşünüyorum.

   1. ismini vermek istemyen birisi Yanıtla

    sizce ne kadar harcarım konaklama ve yemek onlar karşılıyor ve haftada 6 gün çalışcam sigara alkol kullanmıyorum ve clube eğlence mekanlarına gitmeyi sevmiyorum gezmeyi severim sizce ne kadar para harcarım ne kadar biriktiririm 1 senede ayda 1200 dolar alırsam

 96. başlangıç Yanıtla

  3 aylık rusya vizesi aldım ülkeye giriş yapınca mı başlıyor vizem yoksa şimdiden başladı mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir