Hesap Verebilir Pazarlama Dönemi

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte gelenek haline gelmiş pazarlama bakış açılarında da büyük değişimler gerçekleşti. Özellikle pazarlamanın bu dinamiğe uyum sağlama süreci çok daha hızlı ve kolay oldu. Bu uyumun hızlı ve kolay olmasındaki temel neden ise ihtiyaçlar. İnternet, pazarlamanın geçmiş dönemlerde en büyük sorunu ve ihtiyacı olan erişilebilirlik, verimlilik ve ölçümleme sorunlarına çözüm sundu.

Geleneksel pazarlama ile dijital pazarlama arasındaki en net ayrımı ise erişilebilirlik, verimlilik ve ölçümleme belirledi. Ayrıca dijital pazarlama markalara kitleleri dinlemeyi ve onlarla konuşabilme imkanını sundu. Bu durumda erişilebilirlik ve verimliliğin katsayıları da arttı.

Bundan 10-15 yıl öncesini değil bugünü dair bir gazete reklamını baz alalım. Gazeteye verilen bir reklamın tek performans ölçümlemesi gazetenin tirajından daha ileri gidemiyor. Reklamı kaç kişi okudu, okuduktan sonra nasıl bir eylem gerçekleştirdi, gazete sayfalarında gezilirken reklama dikkat edildi mi, reklama kaç saniye odaklanıldı gibi verileri elde etmek olanaklı değil. Bu da markalara faaliyetin net performans ölçümlenmesi olanağını vermiyor. İnternette yapılan bir reklam çalışmasında ise durum bunun tam tersi. Reklamın öncesi, sonrası ve olayın gerçekleştiği an gibi tüm verilere ulaşmak oldukça kolay.

Pazarlama çalışmalarında en önemli noktalardan bir tanesi de verimlilik. Tabiri caizse pazarlamanın atar damarı. Verimlilikte en önemli kriterlerden bir tanesi doğru hedef kitleyi seçebilmek. Geçmiş dönemlerde pazarlama çalışmalarının en büyük sorunlarından bir tanesi de verimlilikti. Pazarlama çalışmaları çoğunlukla hedefsizdi. Yani faaliyetin kime, nasıl ve ne şekilde ulaşacağını bölümlemek çok mümkün değildi. Bugün ise yapılan bir pazarlama çalışmasında cinsiyet, yaş, lokasyon, ilgi alanları vb. gibi birçok filtrelemeyi yapabilmek mümkün. Bu hem bütçelerin doğru kullanılmasına hem de doğru yerlerde yer alınmasına olanak sağlıyor. Bu olanaklar bütünlüğü performansları da etkiliyor.

Yapılan detaylı ölçümler sayesinde ise yatırımların geri dönüşünü hesaplamak kolaylaştırıyor. Bu kolaylık ise pazarlamada sadece eylem değil eylem ve sonuç bileşenini oluşturan hesap verebilir pazarlamayı ortaya çıkarıyor.

Bugün dijitalin etkisiyle pazarlamacıların zihinlerinde büyük değişiklikler yaşanıyor. Yapılan her pazarlama aktivitesinde eylem ve sonuç kısmı sorgulanıyor. Bundan 10 yıl önce bu sorgulama oranı çok fazla değilken bugün bu oran neredeyse her pazarlama aktivitesinin başarı kriterinin olmazsa olmazı.

Dijital pazarlama daha önceleri pazarlamanın en büyük sorunları arasında yer alan erişilebilirlik, verimlilik ve ölçümleme sorunlarının çözüme kavuşturmasına imkan veriyor. Artık pazarlama attığı her adımı denetleyebilir ve hesap verebilir bir yapı kazanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir