Gözler Kalbin Aynasıdır Sayın Vekilim!

Efendim malumunuz seçimler yaklaşıyor. Yaklaşık kırk gün sonra “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 25. Dönem” milletvekillerini seçeceğiz. Seçimin yaklaşmasıyla birlikte artık partilerde seçim bildirilerini açıklamaya başladılar. Bunun yanında partilerin milletvekili adayları da belli oldu.

Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte adaylar da tanıtım çalışmalarına başladılar. Çok yakın bir zamanda gözümüzü çevirdiğimiz her yerde benzer yüzleri göreceksiniz. Hem de ne yüzler!

Şimdi gelelim konumuza…

Seçim yaklaşınca hep dikkat ettiğim konulardan bir tanesidir adayların tanıtımlarında kullandıkları fotoğraflar. Hepsini incelerim, analiz ederim. Toplumların gelişip adayların bu konularda gelişmemesi bende hep bir ironi yaratmıştır.

Bu dönem bölgemde (İzmir) her parti adayının seçim afişlerinde kullandıkları resimleri yine inceliyorum. Sanırsınız hepsi Alsancak’ta Facebook profili çeken fotoğrafçıda çektirmiş resimlerini. Bu nedir sayın vekilim! İnsan biraz samimiliğini ifadelerine yansıtmaz mı?

Siz bırakın beyaz renk gömlek giymeyi giyip şeffaflık mesajını vermeyi sayın vekilim ben o beyazlıktaki şeffaflığı yüzlerinizde görmek istiyorum gömlek renklerinizde değil!

Büyük ihtimalle çekimler sırasında sizlere verilen öneriler şöyle;

  • Gökyüzüne doğru bakın. Bu ileri görüşlülüğünüzü ve gelişimi temsil eder,
  • Gömleklerinizin kollarını iki geriye katlayın ki halk sizi projeleri olan, çalışacak bir vekil sansın,
  • Kravat takmayın ki halktan biri gibi görünün,
  • Bir eliniz cepte olsun ki biraz daha karizmatik bir ifade oluşturun,
  • Yukarı doğru bakın ve halkı selamlarmış gibi yapın ki lider edası yaratın,
  • İki kolunuzu bağlayın ve takım elbise yerine sıradan bir gömlek giyin. Bu sayede halkçı mesajını iletirsiniz gibi gibi…

Yukarıdaki saydığım maddelerin hepsini yapın sayın vekil adaylarım ama o gözlerinizdeki ifadelere birazcık olsun samimiyet ve içtenlik ekleyin. Aslında sizde haklısınız bu içten gelmeden yapılacak bir şey değil ama stok fotoğrafı da çektirmiyorsunuz ki sonuçta.

Pazarlamada en önemli ölçütlerden biridir samimiyet ve gerçekliktir. Ben gözlerinize baktığımda o gerçekliği ve samimiyeti göremiyorum. Hani bugün her yerde bize kendinizi gösteriyorsunuz ya bence bu önemli zira 7 Haziran’dan sonra uzun bir ayrılık sürecine gireceğiz sizinle. Ondan dolayı izin veriyorum gelin odama dahi yapıştırın seçim afişlerinizi en azından kim olduğunuzu uzun bir süre unutmam.

Ah vekilim ah… Kim veya kimler veriyor bu görüşleri sizlere bilmiyorum ama doğru vermiyor onu biliyorum.

Hani derler ya bizde “Gözler Kalbin Aynasıdır”…

Siz nasıl durursanız durun, ne giyerseniz giyin o gözler var ya o gözler işte iş orada bitiyor.

Ben nerdeyse hepinizin gözlerine baktım ama göremedim sayın vekil adaylarım göremedim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir