Google Project Loon Nedir ?

Google, Loon projesi ile interneti, kırsal ve uzak bölgelerdeki insanlara ulaştırmayı ve afet sonrası insanları yeniden çevrimiçi duruma getirmeyi amaçlıyor. Balonlarda’da enerji, rüzgar ve solar paneller gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak sağlanıyor. Balonlar, stratosferde uçacaklar ve radyo anteni, bilgisayar, yükseklik kontrol sistemi ve güneş panellleri gibi araçlarla yüklü olacak. Her balon 3G ile karşılaştırılabilir hızlar çapında ve 100 gün boyunca yaklaşık 40 km bir zemin alanı içinde internet bağlantısını sağlayabilecek.

Balon-balon ve balon-toprak iletişimi için, balonlar özel radyo frekans teknolojisi ile donatılmış anten kullanıyor. Proje Loon şu anda herkes için kullanılabilir ISM bantları (özellikle 2.4 ve 5.8 GHz bantlarında) mevcut.

Balonda elektronik ekipmanları içeren küçük bir kutu var. Bu kutu diğer balonlarla ve yerle radyo antenleri kontrol devreleri içeren bir sistemle İnternet iletişimi kuruyor. Solar paneller vasıtasıyla depolanan güneş enerjisi sayesinde balon gece boyunca çalışabilir durumda oluyor.

Proje Loon’un pilot testi 40. paralel güneyinde Haziran ayında başladı. Yeni Zelanda‘nın Güney Adasında başlatılan teste otuz balon stratosfere bırakıldı.  Bu test süreci Proje Loon’un bir sonraki aşaması şekillendirmek için kullanılacak.

google-project-loon-2Proje Loon’da ki balon zarflar polietilen plastik levhalardan yapılmış ve tam Madult.net şişirildiği zaman on iki metre yüksekliğe  ve on beş metre genişliğe ulaşıyor. Balonlar şamandıra yüksekliğine ulaştığında içindeki hava daha yüksek basınca dayanabilir durumda oluyor çünkü özel hava balonları daha uzun ömürlü ve süper basınçlarda kullanılmak üzere inşa edilmiş. Bir balon hizmet dışı olduğunda zarfın üstüne bağlı bir paraşüt kontrollü ile alçalarak iniş yapıyor.

Bu projenin test aşamasının başarılı bir şekilde sonuçlanması durumunda arama motoru devi dünyayı kapsayan bir internet alt yapısının adımlarını atmış olacak. Google daha önce bu çalışmayı farklı formatlar da denemesine rağmen başarılı olamamıştı. Bu çalışması ne gibi sonuçlar vereceğini yaklaşık üç ay sonra gözlemliyor olacağız

Google artık bir arama motoru şirketinden daha ötesi olmaya ve geleceği sahiplenmek adına çalışmalarını yoğunlaştırmaya başladı. Google Glass ve sürücüsüz otomobillerinden sonra ortaya koyduğu Loon projesi amaç olarak global anlamda önemli bir eksiği dolduracak.

Google Loon Proje Web Sitesi: http://www.google.com/loon

Google Loon Proje Youtube Sayfası: http://www.youtube.com/user/ProjectLoon

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir