Facebook’ta Beğeni Büyüklüğü Önemli Değil

Çok değil yaklaşık bir-bir buçuk yıl öncesine kadar sosyal medyada markaların fan sayılarına göre sınıflandırıldığı dönemleri hatırlarsınız. En çok beğenisi olan sayfa, en çok takipçisi olan hesap şeklindeki başlıklara yabancı değiliz. Özellikle evrensel boyuttaki kullanımlarından dolayı Facebook ve Twitter’ın fan ve takipçi sayılarına göre kıyaslandığı, bu rakamların diğer parametreleri gölgede bıraktığı dönemlerin üzerinden çok geçmemişken araştırma şirketleri tarafından hazırlanan erişim raporlarının sonuçları kalıplaşmış olan bu başarı göstergelerini değiştirecek türden.

SocialBakers, yaklaşık bir yıl önce Facebook sayfalarının hacimsel büyüklükleriyle orantılı olarak bağlılık oranlarını aşağıdaki şekilde yayınlamıştı.

page-er-jan2013-graph

SocialBakers’ın bu raporu yayınlandığı dönemlerde Facebook sayfalarında yayınlanan içeriklerin organik gösterim oranlarının ise yaklaşık yüzde 15-17 arasında değişmekteydi. Gösterim oranlarına ilişkin yakın zamanda ise Ogilvy tarafından yeni bir araştırma yapıldı. Ogilvy, markaların Facebook sayfalarında yaptıkları paylaşımların organik görüntülenmesini yani içeriklerin kullanıcılara ulaşmasına ilişkin bir rapor yayınlandı. Yayınlanan raporda Ekim 2013 ile Şubat 2014 arası sayfa verileri analiz edilmiş. Ekim 2013’de sayfaların girdikleri içeriklerin organik erişimleri fan sayılarının yüzde 12.05 düzeylerindeyken, Şubat 2014’e gelindiğinde ise bu oran yüzde 6.15’lere gerilemiş. Bu düşüş özellikle bir yıl öncesine oranla bakıldığında oldukça yüksek bir oran.

Ogilvy tarafından yapılan araştırmada ortaya çıkan bir diğer sonuç ise sayfa hacmi arttıkça oranlarda yaşanan düşüş. Rapora göre 500 binden fazla beğenisi olan sayfaların organik erişim oranları Ekim 2013’de yüzde 4.04 düzeylerindeyken Şubat 2014’de yüzde 2.11’e gerilemiş.

facebook-icerik-goruntulenme-oranlari

Facebook sosyal medya ağları içerisinde gerek elde ettiği gelir bakımında gerekse üye sayısı bakımından oldukça büyük bir güce sahip. Bugüne kadar özellikle reklamlar oldukça büyük gelir elde eden Facebook bu raporlar sonuçlarında reklam gelirlerinde düşüş yaşar mı bilinmez ama markaların özellikle sayfa beğenisini arttırmaya yönelik verdiği reklamları tekrar sorgulayacağı bir gerçek. Markalar artık iletişim kurulan kitleyi nasıl büyütebilirim sorusunun yanıtı arayacaklar gibi duruyor. Bunun için ise markaların sayfa bazlı reklam yerine içerik bazlı reklamlara kayacağı yorumunu yapmak sanırım yanlış olmaz.

Raporun tamamına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir