Bu Marka Çocukların: Hayal Gücü Merkezi

Bugün sizi çok keyifli bir yolculuğa davet ediyorum. Tamamen kendi topraklarımızdan çıkan kendi çocuklarımızın başrolünü oynadığı bir yolculuk bu. Yolculuğun iki temel taşı ise ‘Merak’ ve ‘Beceri’den oluşuyor. Merakların ve becerilerin onlarca uygarlık doğurduğu bu topraklarda bir marka doğurması çok da şaşılacak bir durum olmasa gerek…

Bizde bir söylem alışkanlığı vardır. Bir çocuk görünce hemen “Büyüyünce ne olacaksın?” diye sorarız. Çocukken yapabileceklerinin değer ve anlamına hiç dikkat etmeyiz. Bu maalesef toplumlar kimliğimize yerleşmiş bir davranış şekli. Şüphesiz ki istisnai durumlar var ama makro açıdan bakarsak tablo tam olarak bu şekilde. İşte bu yazıda bunun tam dersi bir yolculuğa sizleri davet ediyorum. Hazırsanız başlayalım.

HAYAL GÜCÜ MERKEZİ NEDİR?

Hayal Gücü Merkezi (HGM), yıl boyunca hayal, merak ve beceri odaklı etkinlikler düzenleyerek, eğitimler tasarlayarak, kamplar yaparak çocukları ve eğitimcileri güçlendiren bir dernek. Hayal Gücü Merkezi’ndeki en güçlü söz hakkı ise çocukların. Bu yapı bugün binlerce çocuğa direkt olarak dokunuyor. Kendilerini ise kısaca şöyle ifade ediyorlar; ‘Hayal, merak ve beceri toplulukları kurarak, iş birliği içinde kültürel değişim yaratmak üzere yola çıkmış, çocukların ve yetişkinlerin birlikte kurduğu bir sosyal girişim ve sivil toplum kuruluşuyuz.’

Dernek yıl içerisinde Çocuktan Çocuğa Akademi, Astro Kütüphane,  Çocuktan Yetişkine Akademi, Soru Merak Kütüphanesi ve Yapabilirim Meclisi, Sor Keşfet Üret Kampları, Soru Merak Buluşmaları, Yapabilirim Buluşmaları ve İlham Verici Konuşmalar Serileri gibi etkinlikleri de düzenliyor.

HAYAL GÜCÜ MERKEZİ NASIL DOĞDU?

Hayal Gücü Merkezi, 2011 yılında Emre Alettin Keskin yani nam-ı diğer ‘Evrensel Kamil’in içsel bir fark edişi ile ortaya çıkmış bir sivil toplum hareketi. Toplumun getirdiği standart kalıplar dışında dönüşerek gelişmeyi ve geliştirmeyi başarmış biri olan Evrensel Kamil, Van’da öğretmenlik yaptığı sırada yaşadığı depremle hayatı farklı bir yöne doğru şekillenen bizden birisi. O dönem uygarlıkların doğduğu toprakların ruhundan mıdır bilinmez ama içsel olarak şöyle bir sorguya girmiş ve şu soruyu sormuş:  ‘Çocuklara biz kendi meraklarımızı öğretmeye çalışıyoruz fakat onların meraklarını dinlemiyor ve bilmiyoruz’. Bugün gelinen noktanın temel taşını da tam olarak bu sorgulama oluşturuyor. Hikâyenin daha detaylı halini dinlemek isterseniz aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Şimdi gelelim konumuza.

HAYAL GÜCÜ MERKEZİ NE YAPAR?

Hayal Gücü Merkezi; çocukların, yetişkinlerin bireysel farklılıklarını dikkate alan, potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlayan, merak ve beceri odaklı yeni nesil sistem, öğrenme, topluluk ve deneyim tasarımları gerçekleştirir.

HAYAL GÜCÜ MERKEZİ NASIL BİR YAKLAŞIMLA ÇALIŞIR?

Hayal Gücü Merkezi, tüm çalışmalarında çocuklar, eğitimciler ve uzmanlarla birlikte geliştirdiği kendine özgün, çok paydaşlı, topluluk, merak ve beceri odaklı sürdürülebilir bir model kullanıyor. Bu modelin adı; Sor, Keşfet, Üret.

İLK MERAK ÜRÜNLERİ RAFLARDA

O günlerde ortaya çıkan bu merak ve beceri yolculuğu kısa dönemler içerisinde önemli evrimler geçiriyor. Konunun merkezinde olan çocuklar yine bu evrimsel süreçlerin hepsinde başrolü oynuyor. Yani bu yapıdaki her şeyin merkezinde çocuklar ve onların merakları yer almakta. Aradan yıllar geçiyor ve Hayal Gücü Merkezi çocukların da yer aldığı bir derneğe dönüşüyor ve kendi ürünlerini üretmeye başlıyor.

Geçtiğimiz günlerde tamamen çocukların meraklarından ortaya çıkan ve ‘Merak Ürünleri’ başlığı altında ilk somut adımı atan derneğin ilk ürünleri ise çocukların meraklarından tasarlanan çoraplar oldu. Unlimited Legwear’ın desteğiyle üretilen Merak Çorapları’nın geliri, Hayal Gücü Merkezi’ne bağışlanıyor. (Sağladığı bu eşsiz destek için Unlimited Legwear’ı ayrıca tebrik ederim)

Bir düşünsenize, tamamen çocukların inşa ettiği bir marka olan ’Hayal Gücü Merkezi’ ve yine tamamen çocukların meraklarının ortaya çıkan ürünler olan ‘Merak Çorapları’. Konu ne kadar ilginç değil mi?

KONUMLANDIRMA: MERAK VE BECERİLER

Hayal Gücü Merkezi’nin belki de en önemli ayrıştırıcı noktası çocuklar üzerine inşa edilen birçok sıradanlaşmış varlıktan sıyrılarak kendilerine doğru bir konumlandırma seçmeleri. Bu konumlandırma ise ‘Merak’ ve ‘Beceri’ ekseninde kesişiyor. Bu iki konuyu doğru bir alt yapı çalışması ile önemli bir marka farklılaştırıcısı haline dönüşme noktası mevcut.

HİKÂYE: TAMAMEN ÖZGÜN VE DOĞAL

Markanın ortaya çıkışından tutun, bugün raflarda yerini alan ürünlerine kadar tüm hikâyelerin özgünlüğü ve doğallığı sürece ayrı bir tat katmakta. Hiç öyle süslü kelimeler, altı dolmayacak söylemler veya samimiyetsiz görsellerin kullanılması söz konusu değil. Ters yönlü bir adımla marka kendisini tamamen çocukların eline bırakmış durumda. Burası zaten oldukça önemli bir detay çünkü çocukların elinden çıkan işlerde zaten tolerans payımız mevcut. Bu durum süreçte birçok negatifliğinde üzerini örtüyor. Açıkçası marka çok doğru bir toplumsal içgörü yakalamış ve onun üzerine evreni inşa etmiş.

HER ŞEYDE ÇOCUKLARIN İMZASI

Marka yolculuğunu kendi içsel süreçlerinde geliştiren derneğin logosu, değerleri, konumlandırması, farklılaştırıcıları, söylemi, eylem planı, kimliği gibi tüm detaylar HGM çekirdek ekibinin desteği ile çocukların elinden çıkıyor. Yakın zamanda HGM markasının hayatımızın çok daha derinliklerinde yer alan ve sadece çocuklara dokunan bir marka olmayacağına da eminim!

TEK ÜRÜN ÇORAPLAR DEĞİL. ALESTA TECH HAYATIMIZDA!

Hayal Gücü Merkezi’nden çıkan çocukların ortaya çıkardığı tek ürün çoraplar değil. Yağız Çam, Polat Canikli ve Doğukan Yasayan henüz 18’lerine girmeyen pırıl pırıl çocuklar ve şu anda liseliler. Bu çocuklar 10 – 13 yaşlarındayken Hayal Gücü Merkezi’ne başlamışlar. Hepsinin ortak merakları ve becerileri teknoloji olunca önce bir “Turbo Maker” adında merak ve beceri topluluğunu hayata geçirmişler. O dönemlerde üç boyutlu yazıcı, araba maketleri, motor sistemleri, robotik eller bir sürü şey tasarlamayı deneyen bu üç genç kimseyi beklemeden ilk adımlarını yine kendileri atmış ve “Orta mesafe bölgelerde elektrikli ve paylaşımlı ulaşım” platformu “Alesta” yı (Alesta TECH ) kurmuşlar. Can suyu yatırımı ve harçlıkları ile ilk arabalarını dönüştürmüşler. Bu ekip hazır araçlar üzerine paylaşımlı sistem devresi kuruyorlar. Gelecek hedefleri ise kendi aracını üretmek. Bu çalışmaları ile ana haberlere dahi konu oldular. Çok yakın bir zamanda bu girişimi hayatımızın merkezinde göreceğimizden de eminim 🙂

MERAK ÜRÜNLERİNİN İLK ÇIKTISI: MERAK ÇORAPLARI

Tamamen çocukların merak ve becerilerinin kesişimi üzerine çocukların tasarladığı Merak Çorapları karşınızda. Bu çorapların en önemli kısmı her birinin ayrı bir hikâyesi olması, bu hikâyeyi çocukların meraklarının oluşturması ve çorap gelirlerinin başka çocukların meraklarını desteklemek için kullanılacak olması. Eğer imkânınız varsa mutlaka bir meraka destek olun derim.

Uçan Evli Çorap: “Ben bu çorabı yaparken tamamen hayal gücümü yansıttım. Bir tanesine balonlarla uçan bir ev, diğerine ise uzay gezegenlerini çizdim. Resmim bittikten sonra dayanamayıp çorabı giydim. Beğendim, basılmasını hayal ettim ve bu gerçekleştiği için çok mutluyum.” – Elvin

Mavi Balık: “Bu resmi balıkları çok sevdiğim için çizdim. Denizler hiç kirlenmesin, balıklar hep yaşasın istiyorum.” – Duru Mira

Balonlar: “Dünyada en sevdiğim şey gökyüzünün verdiği huzur. Gökyüzünde uçtuğunu hayal etmek bile beni heyecanlandırıyor. Dışarıya zar zor çıktığımız bu günlerde evimde kullandıkça bana huzur versin diye gökyüzünde uçmanın yolunu çizdim: Hava balonu. Bir gün binebilmek hayalim.” – Elif Nur

Palyaço: “Ben yaptığım hiçbir şeyi üzgün yapmam. Mutlu yaparım, çünkü her şeyin mutlu olmasını çok seviyorum. Uzaydaki gezegenleri çok merak ediyorum. Bu yüzden çorabımda da gökyüzünde bütün gezegenlerle oynayan mutlu bir palyaço çizdim.” – Hebun

El, Güneş ve Ay: “Uzayı çok merak ediyorum. Güneş ve Ay’a gidebilmeyi çok istiyorum. Bu resmi yaparken de kendimi Güneş ve Ay’da hayal ettim. Orada olmanın nasıl bir duygu olacağını merak edip, bunu renk ve desenlerle anlatmaya çalıştım.” – Ada

 

Gökyüzü: “Gökkuşağı renklerini ve gece yıldızların seyretmeyi çok severim. Bunlardan etkilenerek bu çizimi yaptım. Bana huzur veren bir renk ve görselliğe sahip. Sessiz sakin bir gecede herkese gökyüzünü seyretmesini tavsiye ederim!” – Zeynep

Çok yakında Hayal Gücü Merkezini çok daha büyük bir marka olarak görürseniz şaşırmayın, hatta fiziksel bir mağazasını dahi göreceğimize eminim. Çocuklar kadar eğitim sistemin evirilmesi ve düşlerimizdeki noktaya gitmesi adına da Hayal Gücü Merkezi’nin çok değerli çalışmaları mevcut.

Bu yapı ve sistem umarım ki yakın zamanda ülkemizi sarar…

2 Yorum

 1. Gamze A. Yanıtla

  Gerek yazının dinamiği gerekse içeriğiyle okuması çok keyifli bir yazıydı. Emeğine sağlık. 🙂

  HGM şimdiye kadar varlığından haberdar olmadığım bir kuruluştu. Değerleri ve sağladıkları takdir edilesi. Hayal kurmayı somut hale getiren çocukların hayal kurmayı unutan yetişkinlere verebileceği çok güzel dersler var. Hayallerini “Sessiz sakin bir gecede herkese gökyüzünü seyretmesini tavsiye ederim!” diyerek yorumlayan Zeynep, bence çok güzel bir örnek bu konuda.

  Ben de senin gibi bu oluşumun daha çok yayılmasını gönülden isterim. Bir sonraki yazını merakla bekliyorum.

  1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

   Keyifli ve içten yorum için çok teşekkürler 🙂 Hayal Gücü Merkezi gerçekten çok özel bir oluşum. Umarım bir gün daha yakında inceleme ve tanıma fırsatı olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir