İletişim

Marka

Atlasjet’in Farklı Dili

Atlasjet pazarlama çalışmalarında alışılagelmişin dışında bir dil kullanıyor. Ülkemizin yapısını düşündüğümüzde bu üslubu kullanmak çok kolay değil.

Atlasjet’in Farklı Dili

Havayolundaki gelişmeler ulaşım sektöründe büyük bir devrim yarattı. 2002 yılında iç hatlarda uçan yolcu sayısı sadece 8 milyon iken 2013 yılında bu rakam 76 milyon 138 bin 315’e çıktı. 2013 yılında  iç hat uçak trafiği bir önceki yıla göre yüzde 13.3 artarak 680 bin 525 oldu. Rakamlar sektörün gelişme ve büyümesini net bir şekilde ortaya koyuyor. Rakamların bu denli artış göstermesindeki en önemli neden ise özel havayolundaki gelişmeler. Şu an itibariyle Türkiye’de 16 adet özel havayolu şirketi bulunuyor.(Kaynak: Wikipedia) Bu havayolu şirketlerinde yolcu taşıma üzerine faaliyet gösteren ve en çok kullanılan şirketler ise Anadolu Jet, Atlasjet, Onur Air, Pegasus Airlines, Sun Express ve Türk Hava Yolları.

Türkiye‘ de halihazırda faaliyette olan ulusal havayolları listesi

Airline

Havayolu (Türkçesi)

ICAO

IATA

Çağrı işareti

Faaliyete
Geçme

AnadoluJetAnadoluJet HavayollarıAJATKANADOLUJET2008
AtlasjetAtlasjet HavayollarıKKKKKATLASJET2001
BorajetBorajet HavayollarıBRJBJ*Borajet2010
Corendon HavayollarıCorendon HavayollarıCAIXCCORENDON2005
Free Bird HavayollarıHürkuş HavayollarıFHYFHFREEBIRD2001
İzmir Hava Yollarıİzmir Hava YollarıIZMPCIZMIR2006
MNG AirlinesMNG HavayollarıMNBMBBLACK SEA1997
MyCARGO AirlinesMyCARGO HavayollarıRUN9TACTA2004
Onur AirOnur Air TaşımacılıkOHY8QONUR AIR1992
Pegasus AirlinesPegasus Hava TaşımacılığıPGTPCSUNTURK1990
Saga AirlinesSaga Hava TaşımacılıkSGX2JSAGA2004
Seabird AirlinesDenizkuşu HavayollarıSEABIRD2012
SunExpressGüneş Ekspres HavacılıkSXSXQSUNEXPRESS1990
Tailwind AirlinesTailwind HavayollarıTWITITAILWIND2009
Turkish AirlinesTürk Hava YollarıTHYTKTURKISH1933
ULS Airlines CargoULS Havayolları Kargo TaşımacılıkKZUGOKUZU CARGO2004

 

Türk özel havacılık sektöründe ciddi bir rekabet söz konusu. Bu rekabet sürecinde en çok rol üstlenen iki ana yön verici süreçler ise satış ve pazarlama. Bu yazıda özellikle Türkiye’de ki özel hava yolu şirketleri içerisinde reklam çalışmalarındaki kullandığı söylem ve ifadelerle bir adım öne çıkan Atlasjet’i konu aldım.

Atlasjet Havacılık A.Ş. 14 Mart 2001 tarihinde Öger Holding A.Ş. tarafından kurulmuş ve ilk uçuşunu 1 Haziran 2001 yılında gerçekleştirmiş. Merkezi İstanbul’da bulunan firmanın marka söylemi ise “Yolcusunu en çok seven havayolu!”. 2014 yılında BrandFinance tarafından açıklanan Türkiye’nin en değerli 100 markası listesinde göre ise marka değeri 42 milyon dolar.

Rekabetin bu denli yoğun olduğu sektörlerde özellikle pazarlama çalışmaları büyük önem taşımakta. Zira bazen bilet fiyatları ne kadar ucuz olursa olsun başta güven duygusu olmak üzere markaya yönelimi bir çok farklı etken belirliyor. Atlasjet pazarlama çalışmalarında alışılagelmişin dışında bir dil kullanıyor. Ülkemizin yapısını düşündüğümüzde bu üslubu kullanmak çok kolay değil. Bunun başarılı olup olmadığı tartışılır ama fark yarattığı kesin. Bu söylemler ile markanın sunduğu hizmetleri de farklı bir yaklaşımla tüketiciye aktarma durumu söz konusu. Her gün yoğun bir reklam trafiğine maruz kalan tüketicilerin reklamlara karşı algıları her geçen gün düşüyor. Bundan dolayı reklam çalışmaları ile fark yaratabilmek çok kolay değil. Dolayısıyla bu yaklaşımın bu ortamda akılcı ve doğru bir strateji olduğu kanısındayım. Reklamlarındaki dili sayesinde odaklanmayı arttıran Atlasjet aynı zamanda reklamların altında yer verdiği hizmetinin detaylarını da tüketicisine okutabiliyor. İşte en kritik ve zor olan nokta burası. Bunu başarabiliyorsa (toplumsal ahlak ve kültür kuralları dahilinde) reklamın başarısız olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bu reklamlar karşısında rakiplerde yerinde duruyor değil. Özellikle Ali Sabancı’nın Atlasjet’in 77 cm reklamına verdiği “Bizimki 77 santim değil ama tam zamanında kalkıyor” cevabına Atlasjet’in cevabı ise “Hem 77 santim değil hem de zamanında kalkmıyorsa sizi mutsuz eder!” şeklinde olmuştu. Bu diyaloglar dahi ortamın ne denli hararetli olduğunun göstergesi.

Sözün özü pazarlamanın en önemli maddelerinden biri olan risk alabilme işini Atlasjet doğru bir şekilde uyguluyor. Ülkemizin durumunu da göz önüne aldığımızda bunu yapabilmek hiç kolay değil. Markayı farklılaştıran hizmetlerini kullandığı farklı dille tüketiciye ulaştırıyor. Açıkçası bu da fark ediliyor ve fark yaratıyor. Atlasjet her ne kadar marka ve fiyat stratejisi açısından rakiplerinden biraz daha farklı bir pozisyonda. Diğer havayolu şirketlerinin konumlamasını düşündüğümde aslında bu tarz çalışmalar onlara daha çok uygun gibi görünse de bunu sürdürülebilir olarak hiç birisi uygulamıyor. Sonuç ne olursa olsun Atlasjet’in yaptığı çalışmaları ve kullandığı dili başarılı ve akılcı bulduğumu söylemek isterim.

atlasjet-reklam-1

atlasjet-reklam-2

 

atlasjet-reklam-3

 

atlasjet-reklam-4

 

atlasjet-reklam-5

 

atlasjet-reklam-6

 

atlasjet-reklam-7

2 Yorum

2 Comments

    Yorum Bırakın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    Daha Fazla Yazı, Konu: Marka