Atlasjet’in Farklı Dili

Havayolundaki gelişmeler ulaşım sektöründe büyük bir devrim yarattı. 2002 yılında iç hatlarda uçan yolcu sayısı sadece 8 milyon iken 2013 yılında bu rakam 76 milyon 138 bin 315’e çıktı. 2013 yılında  iç hat uçak trafiği bir önceki yıla göre yüzde 13.3 artarak 680 bin 525 oldu. Rakamlar sektörün gelişme ve büyümesini net bir şekilde ortaya koyuyor. Rakamların bu denli artış göstermesindeki en önemli neden ise özel havayolundaki gelişmeler. Şu an itibariyle Türkiye’de 16 adet özel havayolu şirketi bulunuyor.(Kaynak: Wikipedia) Bu havayolu şirketlerinde yolcu taşıma üzerine faaliyet gösteren ve en çok kullanılan şirketler ise Anadolu Jet, Atlasjet, Onur Air, Pegasus Airlines, Sun Express ve Türk Hava Yolları.

Türkiye‘ de halihazırda faaliyette olan ulusal havayolları listesi

Airline

Havayolu (Türkçesi)

ICAO

IATA

Çağrı işareti

Faaliyete
Geçme

AnadoluJet AnadoluJet Havayolları AJA TK ANADOLUJET 2008
Atlasjet Atlasjet Havayolları KKK KK ATLASJET 2001
Borajet Borajet Havayolları BRJ BJ* Borajet 2010
Corendon Havayolları Corendon Havayolları CAI XC CORENDON 2005
Free Bird Havayolları Hürkuş Havayolları FHY FH FREEBIRD 2001
İzmir Hava Yolları İzmir Hava Yolları IZM PC IZMIR 2006
MNG Airlines MNG Havayolları MNB MB BLACK SEA 1997
MyCARGO Airlines MyCARGO Havayolları RUN 9T ACTA 2004
Onur Air Onur Air Taşımacılık OHY 8Q ONUR AIR 1992
Pegasus Airlines Pegasus Hava Taşımacılığı PGT PC SUNTURK 1990
Saga Airlines Saga Hava Taşımacılık SGX 2J SAGA 2004
Seabird Airlines Denizkuşu Havayolları SEABIRD 2012
SunExpress Güneş Ekspres Havacılık SXS XQ SUNEXPRESS 1990
Tailwind Airlines Tailwind Havayolları TWI TI TAILWIND 2009
Turkish Airlines Türk Hava Yolları THY TK TURKISH 1933
ULS Airlines Cargo ULS Havayolları Kargo Taşımacılık KZU GO KUZU CARGO 2004

 

Türk özel havacılık sektöründe ciddi bir rekabet söz konusu. Bu rekabet sürecinde en çok rol üstlenen iki ana yön verici süreçler ise satış ve pazarlama. Bu yazıda özellikle Türkiye’de ki özel hava yolu şirketleri içerisinde reklam çalışmalarındaki kullandığı söylem ve ifadelerle bir adım öne çıkan Atlasjet’i konu aldım.

Atlasjet Havacılık A.Ş. 14 Mart 2001 tarihinde Öger Holding A.Ş. tarafından kurulmuş ve ilk uçuşunu 1 Haziran 2001 yılında gerçekleştirmiş. Merkezi İstanbul’da bulunan firmanın marka söylemi ise “Yolcusunu en çok seven havayolu!”. 2014 yılında BrandFinance tarafından açıklanan Türkiye’nin en değerli 100 markası listesinde göre ise marka değeri 42 milyon dolar.

Rekabetin bu denli yoğun olduğu sektörlerde özellikle pazarlama çalışmaları büyük önem taşımakta. Zira bazen bilet fiyatları ne kadar ucuz olursa olsun başta güven duygusu olmak üzere markaya yönelimi bir çok farklı etken belirliyor. Atlasjet pazarlama çalışmalarında alışılagelmişin dışında bir dil kullanıyor. Ülkemizin yapısını düşündüğümüzde bu üslubu kullanmak çok kolay değil. Bunun başarılı olup olmadığı tartışılır ama fark yarattığı kesin. Bu söylemler ile markanın sunduğu hizmetleri de farklı bir yaklaşımla tüketiciye aktarma durumu söz konusu. Her gün yoğun bir reklam trafiğine maruz kalan tüketicilerin reklamlara karşı algıları her geçen gün düşüyor. Bundan dolayı reklam çalışmaları ile fark yaratabilmek çok kolay değil. Dolayısıyla bu yaklaşımın bu ortamda akılcı ve doğru bir strateji olduğu kanısındayım. Reklamlarındaki dili sayesinde odaklanmayı arttıran Atlasjet aynı zamanda reklamların altında yer verdiği hizmetinin detaylarını da tüketicisine okutabiliyor. İşte en kritik ve zor olan nokta burası. Bunu başarabiliyorsa (toplumsal ahlak ve kültür kuralları dahilinde) reklamın başarısız olduğunu söyleyebilir misiniz?

Bu reklamlar karşısında rakiplerde yerinde duruyor değil. Özellikle Ali Sabancı’nın Atlasjet’in 77 cm reklamına verdiği “Bizimki 77 santim değil ama tam zamanında kalkıyor” cevabına Atlasjet’in cevabı ise “Hem 77 santim değil hem de zamanında kalkmıyorsa sizi mutsuz eder!” şeklinde olmuştu. Bu diyaloglar dahi ortamın ne denli hararetli olduğunun göstergesi.

Sözün özü pazarlamanın en önemli maddelerinden biri olan risk alabilme işini Atlasjet doğru bir şekilde uyguluyor. Ülkemizin durumunu da göz önüne aldığımızda bunu yapabilmek hiç kolay değil. Markayı farklılaştıran hizmetlerini kullandığı farklı dille tüketiciye ulaştırıyor. Açıkçası bu da fark ediliyor ve fark yaratıyor. Atlasjet her ne kadar marka ve fiyat stratejisi açısından rakiplerinden biraz daha farklı bir pozisyonda. Diğer havayolu şirketlerinin konumlamasını düşündüğümde aslında bu tarz çalışmalar onlara daha çok uygun gibi görünse de bunu sürdürülebilir olarak hiç birisi uygulamıyor. Sonuç ne olursa olsun Atlasjet’in yaptığı çalışmaları ve kullandığı dili başarılı ve akılcı bulduğumu söylemek isterim.

atlasjet-reklam-1

atlasjet-reklam-2

 

atlasjet-reklam-3

 

atlasjet-reklam-4

 

atlasjet-reklam-5

 

atlasjet-reklam-6

 

atlasjet-reklam-7

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir