Frankfurt Hakkında Tavsiyeler ve Notlar

Main nehri kıyısında kurulan Frankfurt am Main, Almanya’nın fuar ve finans başkenti. 700.000’in üzerindeki nüfusuyla Berlin, Hamburg, Münih ve Köln’den sonra Almanya’nın 5’inci büyük şehri konumunda. Almanya’nın en fazla yabancı nüfus yapısına sahip olan şehirlerinin başında geliyor. Ayrıca Türklerinde Almanya’da en yoğun yaşadığı şehirlerden bir tanesi.

Yaklaşık 7 gün boyunca şehirde kaldım. Bu sürede şehri elimden geldiğince yaşamaya ve keşfetmeye çalıştım. Bu keyifli seyahatimden aldığım notları da aşağıdaki şekilde toparladım. Umarım keyif alacağınız ve küçük de olsa seyahatinizde faydalanabileceğiniz bilgileri bulacağınız bir seyahat yazısı olur. 🙂

Taksi

Taksilerde, taksimetre kilometre başı 2€ atıyor. Araç durduğunda ise her 10-12 saniyede bir taksimetre 0,10 cent atıyor. Taksi şehir içerisinde alternatif ulaşım araçlarından bir tanesi fakat raylı sistemler geniş bir ağa sahip olduğu için genelde gece tercih ediliyor. Taksi araçlarının neredeyse hepsi Mercedes. 2016 model Jaguar veya Mercedes S 350’ye de taksi olarak binmeniz olası 🙂

Şehir İçi Ulaşım

frankfurt-rayli-ulasim

Raylı sistemler oldukça geniş bir ağa sahip. Şehrin her yerine raylı sistemle ulaşabilmeniz mümkün. Metro ve banliyö hatları birbirlerine bağlantılı olarak çalışıyor. “U” harfi U-bahn (Untergrundbahn) yani metroyu “S” harfi S-bahn banliyöyü, Strassenbahn ise tramwayı simgeliyor. Günlük bilet alarak (7 Euro) tüm toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Gidilecek mesafeye bağlı olarak tek yön bilet fiyatları 2 Euro ile 4,5 €uro arasında değişiyor. Tek yön bilet Einzelfahrt , günlük bilet ise Tageskarte olarak geçiyor. Ulaşım araçlarına biletsiz bindiğinizde yakalanmanız durumunda 60 Euro ceza ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Havalimanı – Şehir Merkezi Ulaşım

Frankfurt havalimanı Almanya ve Avrupa’nın en büyük havaalanı. Türk Hava Yolları genelde Terminal 1’e iniş yapıyor. Havalimanında terminaller arası ulaşımı “SkyLine” adı verilen hafif raylı araçlarla yapabilirsiniz. Havalimanından ‘S8’ veya ‘S9’ binerek ana tren istasyonu Hauptbahnhof’a ulaşabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine gitmek isterseniz ortalama 25-30 Euro civarlarında tutmakta

Günlük Alışveriş

Almanya’da yiyecek ve içecek (Su hariç) oldukça ucuz. Yaklaşık 130 Euro ile 2-3 kişinin 2-3 haftalık alışverişinizi yapabilirsiniz.

Rewe, DG ve Lidl şehrin en yaygın market zincirleri. Fiyatlar marketlerin hepsinde birbirine yakın düzeylerde. Şehir merkezinde Asya, Afrika ve Japon marketleri gibi kültürel talepleri karşılayabilecek alışveriş mağazaları da mevcut.

frankfurt-rewe

Mağazalardaki bazı fiyatları kıyas yapabilmeniz için not aldım.

Lipton Ice Tean 250 ml 1,35 € Snickers 0,80 €
Nesta 1,5 Lt 2,35 € Efes 0,5 1,42 €
Pepsi 1 Lt. 1,75 € Nutella 3,79 €
Coca Cola 1 Lt. 1,85 € Barilla 1,49 €
Pringles Paprika 190 Gr. 3 € Redbull 250 Ml. 2 €

 

Günlük alışveriş için Frankfurt’un en yeni alışveriş mağazalarından biri Skyline’ı da tercih edebilirsiniz. Aradığınız her şeyi tek bir noktada bulabileceğiniz bir yer. Messe Frankfurt’un hemen yanında yer alıyor. Bir diğer alışveriş noktası ise Kleinmarkthalle. Vaktiniz olursa buraya da uğramanız güzel olabilir.

Almanya’ya gelip bira içmemek olmaz. 🙂 Onlarca bira markası mevcut. Damak tadınıza göre bir çok alternatifiniz var. Denediklerim arasında en çok BitBurger, Warsteiner ve Radaberger’i beğendim. Bira fiyatları 1,5 € ile 3,5€ arasında değişiyor.

alman-biralari

Unutmadan plastik şişelerin neredeyse hepsi geri dönüşümlü. Bu yüzden aldığınız plastik şişeleri atmayın J

Gezilecek Yerler

Frankfurt daha çok iş hayatı üzerine konumlanmış durumda olsa da gezilecek yerler hakkında ziyaretçilere güzel alternatifler sunuyor. Gezilecek yerler daha çok Hauptwache, Eschenheimer, Konstablerwache ve Römer çevresine toplanmış durumda.

Şehri yakından tanımak için öncelikle Hop On-Hop Off turu yapmak iyi olacaktır. Bu turun bedeli 17 Euro ve 1 saate yakın sürüyor. Duraklarından biri Hauptbahnhof istasyonu önü diğeri ise Berliner Caddesi.

Gezilecek yerlerin en başında ünlü Alman edebiyat yazarlarından Johann Wolfgang Von Goethe’nin evi Goethe House geliyor. Goethe House’a giriş 5 Euro. Lokasyonu ve merkeziliği açısından Gezi için iyi bir başlangıç noktası olabilir. Goethe’nin evi ünlü Zeil Caddesi’nin hemen yanında. Bundan dolayı buradan çıkışta direkt Zeil’e geçiş yapabilirsiniz. Zeil ve civarı için İstanbul’un Beyoğlusu, İzmir’in Kıbrıs Şehirtler’i benzetmesini yapabiliriz.

goethe-house

Zeil’ın biraz yukarısında bulunan  (Peter Kirche) ve Eschenheimer Turmda görülmesi gereken mimari yapılardan. Peter Kilisesi ve Eschenheimer Turm arası yürüyerek 5 dakikadan kısa mesafede.

peter-kilisesi

Römer, Frankfurt’ta görülmesi gereken bir diğer yerlerden. Şehrin tarihini tümüyle hissedebileceğiniz bir meydana sahip. 16-17’nci yy’dan kalma yapılar arasında geçireceğiniz vakitler eşsiz olabilir. Römer meydanının hemen yanında Frankfurt Katedrali bulunuyor. Frankfurt Katedrali şehrin sembolü olmuş mimari yapılarından bir tanesi. Aynı şekilde Aziz Paul Kilisesi’ni (St. Paul’s Church) de mutlaka görmek gerekli.

frankfurt-cathedral

Palmengarten Frankfurt, Westend semtinde kurulmuş dev bir botanik bahçesi. Palmengarten aynı zamanda Frankfurt’un en büyük yeşil alanlarından da bir tanesi. 1-2 saatlik bir zaman dilimi içerisinde burayı çok rahatlıkla gezebilirsiniz.

Alte Oper, rönesans mimarisini yansıtan yapısıyla şehirde tarihin eski oyuncularından bir tanesi. Hemen önündeki meydan “Opera Meydanı” olarak biliniyor. Frankfurt’a geldiğinizde burayı da görmeniz güzel olabilir.

Frankfurt tren istasyonu Hauptbahnhof’u da mimari açıdan görmek güzel olabilir. Ayrıca Almanya içine veya Avrupa’nın her yerine tren seferleri de halen bu istasyondan yapılıyor.

hauptbahnhof

Şehrin finans merkezi olduğunu simgeleyen büyük Euroskulptur’da anıtını da bence iyi olabilir. Görülmesi açısından çok büyük bir değeri olmamasına karşın Frankfurt’a gelip de görmemekte olmaz 🙂

Gezilecekler arasında listemde olmasına rağmen Senckenberg Müzesi’ne gidemedim. Senckenberg Müzesi, Almanya Frankfurt’ta ki en büyük doğa müzesiymiş ve müzede geniş bir dinozor iskeleti koleksiyonu da mevcutmuş. Ayrıca müze Avrupa’da büyük dinozorların en büyük sergisine sahip durumda. Vaktiniz olursa mutlaka gidin derim.

main-nehri

Şehirde Main nehri kenarında gece mutlaka bir yürüyüş yapın derim. Şehrin atmosferini çok daha iyi hissedeceğinize eminim. Dilerseniz Main nehrinde bir tekne turu da yapabilirsiniz. Main nehri üzerinde birçok köprü bulunuyor. Bu köprülerin bazılarında Avrupa’nın bir çok yerinde karşılaştığınız kilit bağlama durumu söz konusu. Kısacası Main nehri çevresi hem gece hem gündüz görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerden.

Yemek

Şehirde bir şeyler yemeğe çıktığınızda tabir-i caizse her köşede bir kebapçı veya Türk restaurant’ları görmeniz mümkün. Yani tercihlerde sıkıştığınız her an tereddüt etmeden tercih edebileceğiniz noktalar var desek yeridir 🙂 Ayrıca Burger King, KFC, Mc Donald’s gibi uluslararası fast food zincirlerine şehirde oldukça sık rastlayabilirsiniz.

Kentin önemli lezzetlerinden biri olan ve içerisine bira katılarak yapılan ‘Ekşi lLahana’yı da (Sauerkraut) tatmanızı öneririm. Çok ilginç bir tat olmasa da buraya kadar gelmişken yemeden dönmeyin.

cafe-haupwache

Bunun dışında Hauptbahnhof tren istasyonunun karşısında yer alan Friedenstrabe ve Kaiserstrabe sokakları hem gezmek hem de yemek için iyi alternatifler sunuyor. Yemek için burada bir çok mekan bulabilirsiniz.

Aynı şekilde Hauptwache’de Cafe Haupwache yemek için güzel mekanlardan. Ortalama 20-25 € civarlarında bir ücrete yemek yiyebilirsiniz. Eğer tercihiniz iyi bir et yemekse yine Hauptwache’de bulunan Maredo’yu tercih edebilirsiniz. Burada da iyi bir et yemeğini ortalama 25-30 Euro arası yiyebilirsiniz. Eğer tercihiniz tarihi bir atmosferde yemek yemek ise Römer civarlarını tercih etmenizi tavsiye ederim. Buralarda ise fiyatlar ortalama 15-20 Euro düzeylerinde değişiyor.

Bockenheimer Landstrabe’de bulunan Vapiano’da yemek için tercih edebileceğiniz alternatif mekanlardan olabilir. Hem tarzı hem de lezzetleriyle keyif alabileceğiniz bir yer. Yaklaşık 15-20 Euro arası çok güzel yemekler yiyebilirsiniz.

Bir kafede oturmak isterseniz ise fiyatlar yaklaşık şöyle; Dondurma (Büyük boy) 3,5 €, Cola-Cola 33 cl. 2,50 €, Milch Shake 35 cl. 2,80 €, Espresso 2,10 € düzeylerinde.

Gece Hayatı

gibson-frankfurt

Frankfurt’ta gece hayatının en hareketli olduğu zamanlar Cuma ve Cumartesi geceleri. Özellikle Cumartesi gecesi oldukça hareketli. Öncelikle kıyafet ve ayakkabı kuralı birçok yerde olduğu gibi Frankfurt’ta da mekana girişlerde belirleyici bir etken. Bundan dolayı eğer gece dışarı çıkacaksanız spor ayakkabıyla mekana gitmemek iyi olabilir.  Mekanlar genelde gece 11’den sonra hareketlenmeye başlıyor.

Gibson, ZouZou, Cafe Barcelona, Helium, Wullie Games, Cooky’s, Velvet Club, Batschkapp ve Nachtleben gece dışarı çıkıldığında gidilebilecek mekanlar arasında. Friedrich Stoltze Platz’da da güzel mekanlar bulunuyor. Mekanlara girişler 10 Euro’dan başlıyor.

alt-sachsenhausen

Aynı zamanda ‘Alt Sachsenhausen’ı tercih edebilirsiniz. Eğer aradığınız gece kulüpleri ise ilk önerilerimi dikkate alabilirsiniz. ‘Alt Sachsenhausen’daki mekanlar gece kulüpleri havasında değil fakat eğlencesi güzel oldukça güzel. Alt Sachs’da ise Oberbayern‘i tavsiye edebilirim.

Alışveriş

zeil

Zeil’da alışveriş için My Zeil, Galeria ve Primark gibi birçok alternatif alışveriş merkezi var. Ayrıca bu caddede yol boyunca kahve dükkanları, fast food mağazaları bulunuyor. Hem gezip hem de dinlenme için güzel yerler var.

Goethestrabe’de Louis Vuitton, Lacoste, Armani, Dolce&Gabbana gibi bir çok lüks markayı bulabilirsiniz. Bu sokak Hauptwache’in hemen yanında. Alışveriş için Hauptwache çevresinde de birçok mağaza bulunuyor.

Konaklama

Seyahatim boyunca ben Ramada Messe’de konakladım. Kaldığım otel doğanın tam ortasından olmasından dolayı harika bir atmosfere sahipti. Şehir merkezinde ve uygun maliyetli otel veya hosteller arıyorsanız Hauptbahnhof tren istasyonun çevrelerine bakmanızı tavsiye ederim.

Mimari

Şehirde tarihin derinliklerinden gelen gotik mimari, modern mimari ile güzel bir uyum yakalamış durumda. Çağlar arası güzel bir ahenk söz konusu. Şehrin her yerin yemyeşil. Doğa bu güzel mimarilerle bütünleşmiş durumda. Kısacası şehrin sokakları sizi sürekli yürüyüşe davet ediyor.

Fuarlar

Şehrin en önemli fuar merkezi Messe Frankfurt GmbH’dır. Oldukça önemli fuarlara ev sahipliği yapan Messe Frankfurt’un en önemli fuarlarından bir tanesi, her yıl Ekim ayından düzenlenen ve Dünya’nın en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Frankfurt Kitap Fuarı‘dır. Gitmeden önce şehir fuar takvimini incelemeniz güzel olabilir.

Umarım seyahatinizde küçük de olsa katkı sağlayacak önerileri yazıda bulabilmişsinizdir.

Keyife, yeni keşiflere! 😉

frankfurt-1

 

frankfurt-2

frankfurt-3

frankfurt-4-1

frankfurt-5

frankfurt-6

frankfurt-7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir