Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar 3

Pazarlama ve iletişim üzerine son dönemlerde okuduğum ve okurken keyif aldığım tavsiye kitaplar serisinin üçüncüsünü sizlerle paylaşmak istedim. Umarım karşılıklı keyifli paylaşımlar olur. Sizlerin de tavsiyesi olan kitap veya kitaplar olursa ve paylaşmak isterseniz beklerim…

Bu arada daha önce paylaştığım ‘Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar ’ serisinin içeriklerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Görme Biçimleri

Yazar: John Berger | Sayfa: 155 | Yayınevi: Metis

Pazarlamayla ilgilenin veya ilgilenmeyin bu kitabı okumanızı öneriyorum. Görme üzerine çok derin farkındalıkları yakalayabileceğiniz, görselleştirilmiş içeriği ile dünyaya karşı bakış açınızın genişleyebileceği bir kitap. BBC’de yayınlanan ‘Görme Biçimleri’ adlı dizi kitabın çıkış noktasını oluşturuyor. Yedi derlemeden oluşan kitap, sadece bilgi aktaran değil eleştirisel bakış açısını size sunan bir yapıya sahip. İçeriğin sunuş şeklide sıkıcı değil. Örneklere dayalı anlatım algılamayı kolaylaştırıyor. Kitap görme ile ilgili farklı noktalara odaklanıyor. Görmenin önemli olduğunu ve her şeyden önce geldiğini anlatıyor. Hayatta konuşmaya başlamadan önce bakıp tanımayı öğreniyoruz. Bu felsefe temelinde kitabın size neler sunabileceğini hayal edebilirsiniz.

 

Efsaneler ve Gerçekler

Yazar: Temel Aksoy | Sayfa: 267 | Yayınevi: CEO

Temel Aksoy tarafından kaleme alınan ‘Efsaneler ve Gerçekler’, pazarlama üzerine sorgu mekanizmalarınızı geliştiriyor. Bu kitapta pazarlama üzerine alışılagelen birçok konuyla ilgili farklı bakış açıları ile karşılaşıyorsunuz. Kitabın soru sormaya ve sorgulamaya teşvik eden bir yapısı var. Sadece bu yönüyle dahi okunması gerektiğini düşünüyorum. İnandığınız gerçeklere itiraz eden şeyleri okumak çok kolay değildir. Efsaneler ve Gerçekleri okduğunuzda bu durum ile karşılaşıyorsunuz. Eğer pazarlamaya birazda ilginiz varsa sizin için oldukça keyifli, verimli ve besleyici bir kitap.

Markanı Ateşle

Yayına Hazırlayanlar: Bora Alçı, Güven Borça, Şule Kutlay, Serhan Ok, Nükhet Vardar | Sayfa: 208 | Yayınevi: Mediacat

Karma bir yazar grubu olan ‘Markanı Ateşle’, Bora Alçı, Güven Borça, Şule Kutlay, Serhan Ok ve Nükhet Vardar tarafından yayına hazırlanıyor. Konuların örneklerle güzel bir harmanlanışı söz konusu. İşin sadece teorisi değil pratiğide kitapta yer alıyor. Marka Konseyi tarafından oluşturulan ve pazarlama alanında katma değerli çalışmaları olan 15 farklı kişinin farklı başlıklarda yazıları bulunuyor. Sadece bir konu değil birbirinden farklı konularda başlıkların yer aldığı ve okuduğunuzda farklı çağrışımlar oluşturabilen içeriklerin yer aldığı kitabı okurken bol bol altını çizeceğiniz yerler var. İçindekiler bölümünü incelediğiniz ne demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz.

Bütün Pazarlamacılar Hikaye Anlatırlar

Yazar: Seth Godin | Sayfa: 207 | Yayınevi: Elma

Seth Godin’in anlatım tarzını çoğu zaman sevmişimdir. Bu kitapta da o keyifli dili mevcut. Hikaye, bugünün pazarlama dünyasının en merkezinde yer alan ve gittikçe önemini arttıran bir alametifarika. Pazarlama dünyasında hikaye anlatmanın farklı bakış açılarını göstermeye çalışan bu kitap, hap bilgiler tarzındaki bölümleriyle sıkmadan okunabilecek bir içerik yapısına sahip. Örnekler ile zenginleştirilmiş içeriği ve akıcı dili ile pazarlamada hikaye anlatma üzerine eğlenceli bir içerik sunuyor.

Farklılaş ya da Öl

Yazar: Jack Trout & Steve Rivkin | Sayfa: 292 | Yayınevi: MediaCat

Pazarlama denildiğinde en çok söylenen kelimelerden biri olan Farklılaşma üzerine kaleme alınmış bir kitap. JackTrout’un pazarlama alanındaki derin bilgisiyle yoğrulmuş bir içeriğe sahip olan kitap, pazarlamanın soyut değil somut tarafına yani nasıl pazar payının arttırılabileceği ve markaların bu ölümcül rekabet çağında nasıl daha ileri gidebileceği ve ayakta kalabileceğini anlatılıyor. Kitabın ilk versiyonu 2001 yılında yayımlanmış. O günden bugüne güncellenerek gelen son versiyonu sizi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir