Karadeniz’de Dalga Sörfü

Son dönemlerde yaptığın en keyifli aktivitelerden bir tanesi ne diye sorarsanız ‘Dalga Sörfü’ derim. Deneyim sever dostum sevgili Mert Alpkoçak ile birlikte Karadeniz’de Dalga Sörfü yapmak için yola koyulduk.

Türkiye’de dalga sörfü yapabileceğiniz yerler daha çok Karadeniz kıyılarında toplanmış durumda. Bunun temel nedeni ise Karadeniz’in hırçın dalgalarının sörfe çok elverişli olması. Hiç Karadeniz’de sörf olur mu demeyin, oldukça da güzel oluyor. Şile, Kandıra gibi İstanbul’a çok yakın alanlarda dalga sörfü yapabilmeniz mümkün. Dalga sörfü yapmak için sadece sörf tahtası ve dalgaların olması yeterli 🙂

Keyfi yüksek bu spor için biz Kandıra’da yer alan Babalı sahilini tercih ettik. Burası hem sakinliği hem dalga uygunluğu hem de atmosferi açısından keyifli bir lokasyon. Aynı zamanda Danube Sörf House’da Babalı Sahilinde yer alıyor. Babalı Sahili’nde yer alan sörf okulunda eğitim alıp bu sporun inceliklerini öğrenebilirsiniz. Buradan kıyafet veya sörf tahtası da kiralayabiliyorsunuz.

Danube Sörf House’da yer alan restoran bölümünde de gün içerisinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilme imkanınız var. 2 Kişi kahvaltı, öğlen yemeği ve su vb. ihtiyaçlar için toplamda 340 TL civarlarında ödedik. Yani fiyat olarak da oldukça uygun. Üstelik yiyeceklerin hepsi içeride taze olarak yapılıyor. Hamburger ekmeğini dahi kendilerinin yaptığını söylemek sanırım yeterli 🙂

Babalı sahilinde şezlong veya kiralayabileceğiniz bir alan olmadığı için kendi sandalye veya şemsiyenizi getirmenizde fayda var.

Sörf yaparken kısa bir eğitim almanız yeterli olabiliyor. Başlangıç seviyesinde olan bu eğitimle denizde az da olsa ayakta kalabilmeyi öğrenebilirsiniz. Biz eğitimi milli sörfçü Yasin Pehlivan‘dan aldık. Eğitim için mutlaka tavsiye ederim 🙂 1 saatlik eğitim için 200 TL, sörf tahtasının 4 saatlik kiralamasına ise 70 TL ödedik.

Babalı sahilini sörf yapmak için öneririm. O gün dalgaların nasıl olacağını ise Windy uygulamasından görebilirsiniz. Dalga sörfü yapmak kolay gibi görünmesine karşın biraz da yorucu. Bundan dolayı özellikle kol kaslarınızda bazı küçük ağrılar olabilir ama kesinlikle bu deneyime ve keyfe değer.

Dalga sörfü yaparken uygun kıyafet giymek keyif almanızı attırabilir. Özellikle likralı kıyafetler giymenizi öneriyorum. Erkekler için klasik deniz şortları biraz sorun çıkarabilir ve keyif almanızı azaltabilir ama olmayacak diye bir durumda yok zira ben ilk deneyimimde klasik deniz şortu giydim. Bir diğer nokta ise deniz üzerinde dalga bekleme uzun sürebiliyor. Bundan dolayı güneş kremi sürmeden denize çıkmamanızı öneriyorum. Mevsim ne olursa olsun!

Danube Sörf Okulu Türkiye’de sörf denilince akla ilk gelen isimlerden olan Tolga Hadımoğlu’nun öncülüğünde faaliyet gösteriyor. Burada Aleyna Hadımoğlu (Türkiye Şampiyonu) veya Yasin Pehlivan (Milli Sporcu – Türkiye Şampiyonu) gibi sporcularla da birlikte olma, sörf sohbeti yapma ve onlardan ders alma imkanınız var. Umarım keyif alacağınız bir deneyim sizinle olur.

Son not ise Danube Sörf Okulunda konaklama imkanınızda var. Deniz manzaralı odada kişi başı 250 TL civarlarına kalabiliyorsunuz. Çift kişi için ise oldukça uygun bir indirim yapıyorlar. Sadece oda sayısı çok olmadığından dolayı gitmeden rezervasyon yaptırmanızda fayda olabilir.

BAZI KÜÇÜK SÖRF TERİMLERİ

  • Take off: Dalgayı yakalayıp ayağa kalkabilme
  • Paddle: Sörf tahtasının üzerinde dengeli bir şekilde yüzebilmek
  • Paddle-out: Dalgaları tanıyıp geçebilme durumu

Yasin Pehlivan: https://www.instagram.com/yasinnpehlivannn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir