İsviçre Hakkında 25 İlginç Bilgi

Yakın zamanda İsviçre’nin Zürih kentini keşfetmek için yola koyulmuştum. Zürih’e gitmeden önce İsviçre ile ilgili birçok ilginç bilgi okumama karşın ülke sınırları içerisine girdiğimde edindiğim ilginç bilgilerin sayısı giderek artmaya başladı. Bende bu detayları bir araya getirmek istedim ve ortaya bu yazı çıktı.

Yazıya geçmeden de söylemek istediğim bir konu var. Evet, İsviçre gidilip görülmesi gereken bir ülke ama bence kesinlikle ilk sıralarda değil. Ülkenin kendine özgü farklı özellikleri var ama sosyal hayat tamamen çok klasik bir Avrupa şehri. Bundan dolayı İsviçre’yi tabi ki keşfedin ama dünyada bu ülkeden önce keşfedilecek çok ilginç ve farklı noktalar olduğunu unutmayın.

Bu arada son bir not, İsviçre gerçekten pahalı bir ülke  🙂

İsviçre Hakkında 25 İlginç Bilgi

1-) 3.000 Metreden yüksek 208, 4.000 Metreden yüksek 24 dağın bulunduğu İsviçre kış aylarında soğuk bir ülke.

2-) 16 Yüzyılda imzalanan bir antlaşma gereği Papa’nın korumaları İsviçre’li askerlerden oluşuyor ve bu gelenek 500 yıldır devam ediyor.

3-) Dünya servetinin yaklaşık yüzde 25’i İsviçre’den yönetiliyor. İsviçre yasaları gereği bu paraya kimsenin el koyma hakkı bulunmuyor. Ülkede bir paranız var ise bu parayı sadece siz çekebiliyorsunuz. Eğer parayı çekmeden ölürseniz o para kimseye devredilemiyor.

4-) İsviçre’deki en baskın dil yüzde 65 ile Almanca. Almanca’dan sonra konuşulan en çok dil ise Fransızca ve İtalyanca.

5-) Ülkede Anti PowerPoint Partisi (APPP) adına bir siyasi parti bulunuyor. Bu parti Microsoft PowerPoint’in ve diğer sunum yazılımlarının profesyonel kullanımını azaltmaya adanmış siyasi bir manifestoya sahip.

6-) İsviçre, 1992 yılında hayvanları anayasal olarak tanıyan ilk ülke.

7-) Avrupa Birliği üyesi olmamasına karşın İsviçre’de Euro en az Frang kadar geçerli bir para birimi. Ülkede resmi olarak Euro da kullanabiliyorsunuz.

8 -) İsviçre’de devlet başkanı bulunmuyor. Onun yerine görevleri üstlenen 7 üyeli bir konsey bulunuyor.

9-) İsviçre, Vatikan ile birlikte dünyadaki kare bayrağa sahip iki ülkeden bir tanesi.

10-) Avrupa Birliği üyesi olmamasına karşın İsviçre’ye seyahat edebilmek için Schengen gerekiyor.

11-) Trafikteki aşırı hız cezaları gelirlerinize orantılı olacak şekilde kesiliyor.

12-) İsviçre’de kişi başına düşen millî gelir 80.000 dolar düzeyinde. Bu rakam 35.000 dolar civarındaki AB ortalamasının da oldukça üstünde.

13-) İsviçre doğrudan demokrasi ile yönetilen tek ülke.

14-) İsviçre bilim çalışmaları ile öne çıkıyor. Ülkenin bilim insanları bugüne kadar 25 Nobel Ödülüne layık görülmüş durumda.

15-) Bu ülkede kişi başı çikolata tüketimi yıllık 10-12 kg. civarlarında.

16-) Otoyollar herhangi bir savaş tehlikesine karşın bariyerler sökülerek uçak pistine dönüşebilme özelliğine sahip.

17-) Düşük suç oranına karşın İsviçre silah bulundurma oranının yüksek olduğu bir ülke.

18-) Johanna Spryi’nin 1881 yılında kalemi aldığı ‘Heidi’ İsviçre’de geçiyor. Bu çocuk kitabı dünyanın en ünlü eserleri olması bakımından da ayrıca önemli.,

19-) Yaklaşık 450 çeşit peynir türüne sahip olan ülke bir nevi peynir cenneti olarak ifade ediliyor.

20-) FIFA’nın genel merkezi İsviçre’de bulunuyor. Ayrıca CERN’ün bilim çalışmalarının bir kısmıda yine bu ülkeden yönetiliyor.

21-) Gelişmiş bankacılık sistemi ile tanınan İsviçre’de toplam 385 banka faaliyet gösteriyor.

22-) Dünyadaki ilk hazır kahve üretimi İsviçre’li bir marka olan Nestle tarafından bu ülkede bulunarak dünyaya tanıtıldı.

23-) Süt bu ülkenin milli içkisi olarak ifade edilse de halk çok fazla süt tüketmiyor.

24-) Ülkenin Latince ismi “Confoederatio Helvetica” olarak geçiyor. 1957 yılında tasarımcılar Max Miedinger ve Eduard Hoffman tarafından bulunan Helvetica fontuda yine İsviçre’de ortaya çıktı.

25-) Alman doğumlu teorik fizikçi Albert Einstein, “E=mc²” formülünü İsviçre’de bir patent bürosunda çalıştığı dönemde buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir