Dünyanın İlk Uluslararası E-Anlaşması

Kuzey Avrupa‘da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya ile Kuzey Avrupa‘da bulunan  ve bir Baltık Devleti olan Estonya arasında geçen hafta e-hizmetler konusunda bir anlaşma imzalandı. Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ve Estonya Başbakanı Andrus Ansip’in elektronik kimlik kartlarını kullanarak onayladıkları anlaşmayı özel kılan durum ise dünya tarihinin uluslararası düzeyde dijital ortamda imzalanan ilk e-anlaşması sayılıyor olması.

Teknoloji penetrasyonun her geçen gün daha büyük kitlelere yayılmasıyla birlikte toplumlarında elektronikleştiği bu dönemde devletler arası resmi ilişkilerde bu düzeye taşınıyor. Bu düzeyde anlaşmaların yapılması elektronik ortamda diğer işlemlerin yapılabilmesi için şirketlere de referans ve güven sağlayacaktır.

Estonya AB’nin Bilişim Üssü

Burada Estonya’yı biraz detaylı incelemekte yarar var. Zira  Estonya, 2005 yılında gerçekleştirilen yerel seçimler ve 2007 yılında gerçekleştirilen parlamento seçimleri ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında ilk e-seçimlerin gerçekleştirildiği ülke olarak tarihe geçti. 4 ile 6 gün önce başlayan elektronik oy verme işlemi sona erene kadar seçmenlerin oylarını sınırsız kez değiştirme hakları da bulunuyor. Estonya’da son sekiz yıldır tüm vatandaşlar elektronik kart özelliğine sahip kimlik kartlarını kullanıyor. Vatandaşların e-devlet uygulamalarına katılım oranı %94.  Ülkede yazılım ve arayüz dersleri birinci sınıftan itibaren on bir yıl boyunca ders olarak okutuluyor.

Ahti Heinla, Priit Kasesalu ve Jaan Tallinn tarafından yazılan, 2005 tarafından 2,6 milyar dolara satın alınan ve 2011 yılında 8,5 milyar dolara Microsoft’a satılan Skype’da Estonya’da doğdu.

Ayrıca, Estonya Sovyetler birliği döneminde bilişim üssü olarak kullanılıyordu ve o yıllarda bilgisayar ve uzay teknolojileri Estonya’da gerçekleştiriliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir