Dünyanın En Eski Kahve Evi ‘Caffe Florian’

Bunu da Denedim’in rotasında bu defa kahveciler var. Sırayla Dünyanın en eski kahve evi Caffe Florian ve Dünyanın en eski kahve barı Caffe Gregoria’yı deneyimleyeceğiz.

Venedik’in tarihi ve mimarisinin yanında bu harika şehirde sizi etkileyecek bir diğer adres ise Dünyanın en eski kahve evi olan Caffe Florian. Bu mekan ünlü San Marco meydanında 29 Aralık 1720 yılında hizmete girmiş.

Sanatın ve tarihin harmanlandığı bir mekan olan Florian’da içeriye doğru girdiğinizde hayranlığınız biraz daha artıyor.

Venedik’in sembollerinden biri olan bu kahve evi Floriano Francesconi tarafından ilk olarak “Alla Venezia Trionfante” (Muzaffer Venedik) ismi ile açılmış. İlerleyen yıllarda ise halkında yönlendirmesiyle bu kahve evi kurucusunun ismini alarak yoluna devam etmiş.

Dönemindeki en önemli buluşma yerlerinden biri olan Florian’ın halk arasındaki mottosu da ‘Let’s Meet at Florian’ olarak geçmekteymiş. Döneminde Venedik’te kadınları kabul eden tek buluşma yeri olmasından dolayı da toplumda farklı bir noktada yer almaktaymış.

Dünyanın en eski Capuccino’larından birini içebileceğiniz bu mekanda bazı fiyatlar ise şu şekilde:

Cappuccino 10,50 € Kahveli Frozen 13,50 €
Krem Şantili Cappuccino 13,50 € Latte 10,50 €
Latte Macchiato 10,50 €

 

Kafede Özgürlük Odası, Senato Odası, Çin Odası, Oryantal Oda ve Mevsim Salonu gibi bölümler bulunmakta. Bu bölümlere ait kısa detaylar ise şu şekilde;

Senato Odası: Bu oda ünlü Venedik Bienali konseptinin doğduğu yer olması açısından önemli.

Mevsim Salonu: Bu salonda güzelliği vurgulayan ve dört mevsimi temsil eden zarif kadınsı figürler yer alıyor.

Özgürlük Odası:  1920’de kafenin 200’üncü yılını kutlamak için oluşturulan bu bölümün mimarisinde Art Nouveau akımının etkileri görülüyor.

Oryantal Oda: 19. yüzyılın ikinci yarısında Giacomo Casa tarafından yapılan tabloların yer aldığı bu oda sanatın tadını çıkarmak için mükemmel bir yer.

Çin Odası: Duvarlarında zarif ve kıvrımlı formlar bulunan Çin Odası, Oryantal Oda gibi ayrı bir havaya sahip. Her iki odada da özel bir atmosfer, farklı bir hava var.

Bu arada Caffe Florian’da halen aktif olarak çağdaş sanat alanına yönelik en kaliteli kültürel etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir