Doğru Hayal, Doğru Strateji!

Hayal kurmak geleceği inşa etme sanatıdır. Sanat icra etmekse kolay iş değildir. Onun için en başta söylemeliyim ki eğer sanat icra etmek istiyorsanız sabretmeniz ve engelsiz düşünmeniz gerekir.  Sizden ricam da bu yazıyı okurken hiçbir engeli düşünmemeniz olacak. Kurduğunuz hayaller, hayal olmaktan ileriye gidememişse eğer bu bir şeylerin eksik yapıldığının göstergesidir ki burası direncin zayıflamaya başladığı noktadır. Unutmayın, direnç zayıflarsa çöküş başlar.Hayallerinin önündeki en büyük engellerin ve hayal kırıklıklarının temel noktasında yine siz varsınızdır. Okuruz, konuşuruz, dinleriz fakat uygulamaya geldiğinde engelleri kendi önümüze güzel servis ederiz. Kördüğümler işte burada başlar.

Kördüğümü çözmeye ne dersiniz ?

Gelin bir analiz yapalım. Günlük yaşantımızda bu süreçte karşılaşılan iki temel engel nedir? Benim gözlemlerim şu yönde; birincisi insanların kurulan veya sahip olunan hayalleri küçümsemeleri ve dalga geçmeleri –ki bu toplumumuzun en makus gerçeğidir- diğeri ise hayallerin gerçekleşmeyeceğinin, gerçekleşme olasılığından daha fazla dile getirilmesi.

Hayalden gerçeğe ulaşan ve en sevdiğim örneklerden biri  Google’dır.  Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin başlangıçta tez çalışması olarak BackRub adlı bir arama motoru üzerinde çalışmaya başladılar. Amaçları dev bir bilgi yığını olan interneti bölümlemek ve arananları daha kolay bulunabilir bir hale getirmekti. Bugün itibari ile Google’ın marka ve piyasa değeri toplamı 187 milyar dolar ve şirket tüm dünyada 20 bini aşkın kişiyi istihdam ediyor. İki gencin hayallerine sahip çıkmaları ve hayallerinin peşinden gitmeleri sonucu bu Google’ı doğurdu. Larry ve Sergey ürünlerini daha sonra Yahoo’ ya satmak istediklerinde Yahoo bunu reddetti. Google şu anda dünya genelindeki arama motorları listesinde Yahoo’ nun önünde.

Hayallerimizi gerçekleştirmek için nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Tabii ki burada söylediklerim kendi yaşamımda gözlemlediğim ve bunun üzerine analiz ettiğim acizane küçük tavsiyeler niteliğinde.

hayal-kurmak-güzeldir-Hayaller yaşam standartlarımızın üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kritik nokta hayallerin kademeli olarak ulaşılabilir olmasıdır. Bir hayali gerçekleştirmede alacağımız en büyük güç, bir önce kurduğumuz ve sonuca ulaştırdığımız hayallerdir. Sizi bu yolda güçlü kılan da bu olacaktır. O yüzden hayallerinizi bırakmayın, sonuna kadar gidin. Eğer gerçekleşmediyse lütfen bir kahve alın ve nedenlerini not alarak sorgulayın.

-Hayallere nasıl ulaşılacağına dair araştırmalar yapmalı ve kendi gerçeklerimizle yüzleşmeliyiz. Sonuca ulaşmak için en kilit noktalardan bir tanesi ama belki de en önemlisi. Yapılan araştırmalar net bir gidiş yolu göstermese dahi yapabilirim, gerçekleştirebilirim kelimelerinin hayaller ile birlikte aynı cümle içerisinde yer vermesine olanak sağlar ki bununda iç motivasyona katkısı küçümsenmeyecek kadar güçlüdür.  

5n1k– Hayallerinizi nasıl ve ne zaman gerçeğe dönüştürebileceğiniz konusunda gerçekçi beklentilere olmakta yarar var. Burada 5N1K modellemesini yaparak biz süreç haritası çıkarılabilir.

-Hayallerin gerçekleştirilmesi için acele etmek olumsuz sonuçları ortaya çıkaracaktır.  Çünkü hayalin gerçekleşmediği her gün, farklı negatif tavırlar düşünceleri sömürecektir. Burası ilk başta bahsettiğim hayallerle dalga geçme noktasının artık kendi içinizde ortaya çıkabileceği tehlikeli bir noktadır. Pozitif olun ve sakin düşünmektir.  Her şey başarıya ulaşmaz hayatta. Kendinizi aşırı strese sokmaktansa, olan bitene aldırmayın, işinize bakın ve yolunuza devam edin.

Hayallerimize ulaşmamızda ki en önemli faktörlerden bir tanesi de doğru stratejidir. Jack Trout 2004 yılında yayınladığı “Konumlandırma Stratejileri ” adlı kitabında şöyle diyor ; “İyi bir strateji sahibi olmak öldürücü rekabet dünyasında hayatta kalabilmektir”. Varlığımızın en önemli maddeleri arasında yer alan hayallerimize ulaşmak için bu stratejinin önemini çok iyi özetleyen bir söz.  Biraz önce verdiğim Google örneği gibi dünyada bir  çok örnek var. Google bu örneklerin en fazla bilineni olduğu için onu paylaştım. Apple veya Facebook hikayeleri de Google örneği ile benzerlik gösteriyor.

Yapılması gereken hayallerimize inanmak ve sahip çıkmak. Her hayalin -en azından teori sürecinde- gerçekleştirilebilir olduğu unutulmamalı. Doğru sonuca ulaşmada size katma değer sağlayacak olan etkili olan iki faktör, doğru hayal kuruyor olmak ve hedefe ulaşmak için doğru stratejileri belirlemek olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir