CAN-SPAM Yasası (The CAN-SPAM Act)

16 Aralık 2003 tarihinde kabul edilerek 1 Ocak 2004 tarihinde yürürlüğe giren CAN SPAM Yasası, e-posta gönderilerinde yapılması gerekenlerin hatlarını belirliyor. Bu yasa ile istenmeyen e-postaları gönderenlere ve ürünlerinin reklamını istenmeyen e-postalarla yapan şirketlere yasaları ihlal etmeleri durumunda uygulanacak cezai yaptırımlar açıklanıyor. Yasa ayrıca öncelikli amacı ticari ürün ve hizmetlerin reklam ve promosyonu olan e-postaları (web sitesinin içeriği de dahil olmak üzere) içeriyor.

Yasa, alıcılara istenmeyen e-postaların gönderilmesini durdurma talebinde bulunma hakkını da veriyor. Bu özellikle ABD’de çok sıkı denetleniyor. ABD’de ki yasalarda kişi bu talepte bulunduktan maksimum 10 gün içerisinde ayrılma işlemi gerçekleştirilmedir diyor. Marketingsherpa’in 2011 yılı e-posta pazarlama kıyaslaması anket metodolojisi raporuna göre ABD’deki şirketlerin yüzde 61’i kullanıcıların bu isteklerini hemen yerine getirirken, şirketlerin yüzde 20’si ise ilk 24 saat içerisinde kullanıcıların bu taleplerini yerine getiriyor.

CAN-SPAM yasalarının bazı kriterleri ise şöyle;

  • Mailin içeriği ile gönderilen konu uygun olmalıdır.
  • Gönderilen e-postanın içeriği reklam ise bu mutlaka belirtilmelidir.
  • e-postada adresiniz açık şekilde belirtilmelidir.
  • Kullanıcıların gönderi listesinden çıkabilmesi hem kolay hem de ücretsiz olmalıdır.
  • Gönderdiğiniz e-postanın başlık veya konu açıklamasında yanlış yönlendirme ve bilgilendirme olmamalıdır
  • İletişimi durdurma taleplerinin en geç 10 gün içinde sonuçlandırılması ve kişiyle bir daha bu kanaldan iletişime geçilmemesi zorunludur.

CAN-SPAM yasalarında e-posta gönderimlerinin izinleri alınmış kişilere gönderimin yanı sıra, sektör için çok önemli bazı istisnalar da yaratılmış. Bu istisnalar özellikle kurumlar açısından oldukça kritik.

1. Mevcut müşterilerine,
2. Kurumun ürün/hizmetleri ile ilgili olarak kurum ile iletişime geçmiş potansiyel müşterilere
gönderi yapılmasına imkan verir. Bu mesajlar “İlişki – Relationship” mesajları olarak adlandırılır ve izin zorunluluğu kapsamı dışında bırakılmıştır. (Kaynak: blog.messagemarketer.com )

CAN-SPAM yasaları hayata geçmeden önce ise ABD’de en katı spam yasalarına sahip olan Virginia eyaletinde haftada 100 binden fazla reklam mesajı gönderen 29 yaşındaki Jeremy Jaynes isimli bilişimci 20 yıl hapis ve 10 dolarlık cezaya çarptırılabilir şekilde yargılandı.(Kaynak: edition.cnn.com)  Bu sonuçtan da anlaşılacağı gibi SPAM e-postalar geçmişinde büyük sorunuydu bugününde. Özellikle internette yaşam döngüsünde ortaya çıkan gelişmeler ve ticari hayatın internette güçlenmesi SPAM faaliyetlerini her gün daha da arttırıyor. Google’ın e-posta hizmeti Gmail hesaplarında önceden tüm mailler bir arada gösterilirken, 2013 yılının ikinci yarısında hayata geçirdiği yeni tasarımı ile mailleri katagorilendirmeye başladı. Bu özellik sayesinde özellikle reklam amaçlı gelen e-postalar ile gerçek e-postaların ayrıştırılması sağlandı. Görüldüğü üzere dünyanın bilişim devleri de gelecekte bu konun daha büyük sıkıntılara yol açacağını görerek kullanıcılarına SPAM içeriklerden arındırılmış hizmetleri sunabilmek için yeni çalışmalar içerisine giriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir