Bilardo Federasyonu’ndaki Yenileşim

“İnovasyon” yani Türkçeleştirilmiş söylemiyle “Yenileşim”…

“Yenileşim” kavramını “yeni fikirleri değer yaratan çıktılara dönüştürme süreci” olarak tanımlarsak sanırım işin temel evreninde dışarı çıkmış olmayız. İşte tamda bu noktada unutulmaması gereken bir detay ise yenileşimin çıktılarının her zaman yeni bir ürün olmak zorunda olmadığıdır. Örneğin bir federasyon için yenileşim, sürdürülebilir büyüme ve gelişme için gereken ortamların oluşturulması olarak ifade edilebilir. Bu ortam ise hemen akabinde başarıyı tetikleyici gücü ortaya çıkarır. Başarının ortaya çıkmasındaki kritik etken ise var olan değişimlere karşı kendisini adapte edebilen sistemlerin kurulması, bu sistemlerin işlevsel olarak etkin bir şekilde uygulanması ve denetlenmesini sağlamaktır. Yenileşimin bir kültür olarak benimsenmesi ve uygulanmasının sağlanması aynı zamanda o yapının gelişmesi ve büyümesinde de kritik bir önem taşır.

Türk Dil Kurumu ise “Yenileşim”i şöyle tanımlıyor: “Değişen koşullara uyabilmek için toplumsal, kültürel ve yönetimsel ortamlarda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması, yenilik, inovasyon.”

Yenileşim yani bir diğer söylemiyle inovasyon hakkında kısa bir bilgi edindikten sonra dilerseniz gelelim konumuza. 🙂

Bildiğiniz üzere 10 Mayıs 2014’de Türkiye Bilardo Federasyonu’nda yapılan seçim sonucunda oyların %61’ini alan Ersan Ercan ve ekibi bilardo da yeni bir dönemi başlattı. Ersan Ercan ve ekibinin seçildiği günden bu yana neredeyse 1 yıl geçti.

Her şeyden önce belirtmek gerekir ki değişim zor bir süreçtir. Özellikle işin başına yeni bir yönetim geldiyse bu daha da zordur. Yeninin olduğu bir yerde herkes bir şeyler söyler, fikirler verir, eleştiriler yapar… Yani kısacası yapar da yapar…  -Sanırım ki bu toplum olarak kültürümüzden gelen bir davranış modeli.-

Belirtmek gerekir ki bundan önceki dönemde bilardo sporu tükenme noktasına gelmişti. İşin içinde olanlar için bu söylem biraz ağır gelebilir fakat hem içeriden hem de dışarıdan gözlemlendiğinde var olan gerçek buydu. Eğer gelişmek istiyorsak öncelikle gerçeklerin net ve doğru bir şekilde farkına varmalıyız.

Yaklaşık 1 yıllık bir süreç boyunca Ersan Ercan yönetiminde geçen zamanı biraz irdelemeye ne dersiniz?

Hadi o zaman… Başlayalım…

Yeni Web Sitesi (https://www.bilardo.gov.tr/)

bilardo-federasyonu-web-sitesi

Bugün bütün iletişim modellerinin dijitalleştiği bir dönemde sanırım federasyonun web sitesini yenilemek ve iletişimin ana modeli haline getirmek yapılacak en doğru adımlardan bir tanesiydi. Federasyon bu süreci iyi yönetti ve oldukça kısa bir sürede işlevsel bir siteyi yayına aldı. Artık haberlerin takip edilebildiği, lisans işlemlerinin online gerçekleştiği, etkinliklerin takip edilebildiği, maçların canlı izlenebildiği ve bunun yanında bir çok özelliği de bünyesinde barındıran web sitesini bu kadar kısa sürede yayına almak başarılı bir süreç yönetimiydi. Bu alanda yoğun bir mesai harcamış birisi olarak söyleyebilirim ki bu süreçler görüldüğü kadar kolay değildir. İşin arka kısmı pek görülmez ama alt yapısının oluşturulması uzun zamanlar alır. Yeni bir web sitesi çok önemliydi ve bu site yeni federasyon döneminde olması gerekenden kısa sürede halledildi ve iyi bir iş ortaya çıktı.

Maçları Canlı İzlemek Mi? (https://www.youtube.com/user/bilardofed)

tbf-tvSanırım birçoğumuz Kozoom’dan maçları izlerken bunun ülkemizde olmasını hayal etmişizdir. En azından ben o hayal edenlerdenim. Artık bu hayalimize ulaşmak sadece bir tık uzağımızda. Bugün TBF TV sayesinde resmi maçları canlı izleme imkanına sahibiz. Maçların canlı izlenmesi sanırım bilardo sporuna yapılabilecek en büyük katkılardan bir tanesiydi. Canlı yayınların bilardo sporunun kendi öz kitlesinde daha çok yayılmasına, bakış açısının değişmesine ve daha çok profesyonel mantalite ile yapılmasına ciddi bir katkısı oldu. Bugünün şartlarında değerlendirildiğinde resmi müsabakaların canlı izlenebilmesi bir çok federasyonda halen uygulanamayan bir sistem. Bilardo’nun böyle bir alana öncelik etmesi de özellikle ayrı olarak irdelenmesi gereken bir konu.

NTV Spor ile Canlı Yayın Anlaşması 

ntv-sporBazı adımlar çok kritiktir. Kimi zaman birçok şey yaparsınız ama o bir adımı atmazsanız kendi kısır döngünüzden dışarı çıkamazsınız. O adım aynı zamanda büyümenin ve gelişmenin de kati kuralıdır. Bu olmaz ise kendi kabuğunuzda dışarı çıkamamaya yani kendi ekseniniz çevresinde dönemeye devam edersiniz.

NTV Spor ile canlı yayın anlaşmasının imzalanması, federasyonun bir yıllık görev süresinde yaptığı en önemli ve en kritik işlerden bir tanesiydi. Bu sayede bilardo sporunun dış dünyaya açılması için iyi bir adım atılmış oldu. Türkiye gibi televizyon izleme alışkanlığı yüksek olan bir toplumda bilardo sporunun bilinmesi, benimsenmesi, yayılması ve büyümesi için bu anlaşma kritik bir önem taşıyordu.

NTV Spor ile yapılan canlı yayın anlaşması ilerleyen dönemlerde bilardo sporuna daha çok katkılar getirecektir. Özellikle sponsorluk gelirlerine ciddi bir katkı sağlayacağı düşüncesindeyim. Bu sürecin birkaç adımına yakinen tanıklık eden birisi olarak diyebilirim ki bu anlaşmanın imzalanabilmesi için ciddi çabalar sarf edildi. Aylar boyunca NTV Spor ile görüşmeler devam etti. En sonunda mutlu sona ulaşıldı.

Emeği geçen herkesin eline sağlık!

Sponsorluklar

bilardo-sponsorSponsorluklar önemlidir… Çoğu zaman sponsorların gücü sayesinde, o spor dalının algılanışı ve yayılımı paralellik gösterir. Bir süre sonra ise bu sponsorlukların katkısı ile federasyonlar bunları bir birikim haline getirerek kitleler için bir çekim merkezi haline dönüştürür.

Hatırlayalım, 2013 yılında Amerikan Bilardo Milli Takımımız Slovenya’da yapılan Avrupa Şampiyonasına bütçe yetersizliği nedeniyle gönderilememişti. Bütçeyi sadece devletten gelecek teşvikler olarak görür ve beklerseniz maalesef sonuç 2013 yılındaki gibi olacaktır. İşte bu noktada federasyon yönetimi devreye girer. Sporun çok farklı noktalarını bir çekim merkezi haline getirerek sponsor bulurlar. Buradan elde edilen kaynak yine spora ve sporcuya yatırır. Bundan dolayı sponsorlar gelişim ve başarı için kritik bir görev üstlenir.

Bugün bilardo sporuna bir çok sponsor destek vermeye başladı. Daha yeni yeni olgunlaşan bilardoya her sponsorun verdiği destek ayrı bir değere ve öneme sahip. Hepsine verdiği desteklerden dolayı ayrı ayrı teşekkür etmek gerek çünkü sonuçları dahi daha yeni yeni istatistiki hale getirilmeye başlayan bir spor dalına sponsor olmak zor bir karardır. TEŞEKKÜRLER!

İlerleyen dönemlerde sponsorluk türlerinin genişlemesi ve yeni sponsorların bulunması için yeni çekim merkezlerinin yaratılması gerekiyor. Sponsorların varlığının ve katkısının federasyonun başarında ciddi bir rol oynayacağı kanısındayım. Bundan dolayıdır ki ilerleyen süreçlerde bir çok kurumsal yapıda olduğu gibi federasyonda da bu alan için özel bir birimin kurulması, katma değeri yüksek iş birliklerinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Lisans Uygulamaları 

bilardo-lisans-duyurumYeni dönem ile birlikte lisans süreçlerinin online ortama taşınması bilardo sporuna gönül verenlerin işlerini koylaştırdı. Geçmiş yıllarda bilardo sporundaki lisanslı sporcu sayısını incelediğinizde bilardonun ne kadar gerilerde kaldığını çok net bir şekilde görebilirdiniz. Üzerine birde aktif sporcu olanları düşündüğümüzde bu sayı iyice düşüyordu. Neyse o dönemleri yavaş yavaş geride bırakıyoruz J

16 yaş altı ve bayan sporculardan lisans ücreti alınmayacak olması yapılabilecek en güzel adımlardan bir tanesiydi. Buna ek olarak yakın zamanda tüm ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri düzeyinde de lisans çıkarmak ücretsiz hale getirildi. Bu şekildeki uygulamalar sonuçlarını yakın zamanda gösterecektir.

Lisans uygulamalarında alınan ücretler ise ilk zamanlarda bilardo camiasında tartışıldı. Bende bunun üzerine genel bir araştırma yaptım ve bunun normal bir uygulama olduğunu gördüm. Bugün birçok federasyonda lisans uygulamalarında ücretlendirme söz konusu. Nedenlerini düşündüğünüzde ve irdelemeye başladığınızda bunun ne kadar yerinde bir karar olduğunu sizde göreceksiniz.

Kıyafet Uygulamaları

Sanırım bu süreçte federasyonun yapmış olduğu ama bence yapmaması gereken işlerden bir tanesi yeni kıyafet yönetmeliğiydi. Açıkçası papyon ve yeleğin bilardo sporuna kattığı çok büyük bir algı söz konusuydu. Umuyorum yakın zamanda eski kıyafet uygulamasına geri dönülür.

Seri Ödülleri

bilardo-seri-odulleriBaşarıyı ödüllendirmek güzel bir motivasyon kaynağıdır. Aslına bakıldığında ödüllendirmek motivasyon kaynağının yanında aynı zamanda da bir hedef koyma aracı olarak da görülebilir. Daha önce uygulamada olmayan seri ödülleri bugün bir çok sporcunun kendine hedef koymasına aracılık etti. Bu da işin daha ciddiye alınmasına katkı sağladı.  Daha farklı alanlarda uygulanabilecek ödüller ile işin hem eğlencesi hem de rekabeti arttırılabilir. Seri ödülleri iyi başlangıçtı. Umarım farklı alanlarda farklı ödüllendirme sistemleri yakın zamanda hayata geçer.

Federasyon ile İletişim 

ersan-ercanBugün federasyon düzeyinde tek yönlü iletişimden, çift yönlü iletişim modeline geçiş söz konusu. Bunu monologdan diyalog’a geçiş olarak da adlandırabiliriz. Şu an için federasyonun tüm süreçlerinde bunun çok sağlıklı işlemediği bilinse de başkan düzeyinde sağlanan iletişim modeli iyi bir başlangıç oldu. Konuşulamayan, iletişim kurulamayan bir dönemden konuşulabilinen, iletişim kurulabilen ve tartışılabilen bir döneme geçildi. Bu modelin federasyonun her kanalında uygulanması için biraz daha zamana ihtiyaç var. Bu kadar kısa süre her şeyin çok hızlı değişmesini beklemek ütopik olmaktan öteye gitmeyecektir.

İletişim modellerinin değişmesi ve gelişmesi ile birlikte bilardo camiasında da hızlı bir bilinçlenme süreci ortaya çıktı. Federasyon nezdinde iletişim modellerinde çok kısa bir süreçte hızlı, verimli ve sonuç odaklı aksiyonlar alındı. Sonuç olarak başta söylediğim gibi tek yönlü bir iletişimden çift yönlü bir iletişim modeline geçiş söz konusu. Bunu göz ardı etmemek gerek!

Bilgi Akışı

Yeni sistem ve iletişim modelleri sayesinde artık bilgi akışının daha sağlıklı ilerlediği bir dönemdeyiz. En azından eskiye göre x7-x8 düzeylerinde daha iyi bir bilgi akışı söz konusu. Haberlerden, faaliyetlerden, gelişmelerden bilgimizin olduğu, dinamik klasmanların takip edilebildiği gibi birçok bilgiye erişebildiğimiz bir yapı inşa edildi.

PR

Bu zamana kadar bilardoda bir çok başarı elde edilmesine karşın bu başlarıların bir PR çalışması yapılmıyordu. Bu federasyon ile birlikte artık bu alanda da çalışmalar yapılmaya başlanıldı. Bu sayede bilardo sporunda elde edilen uluslararası başarılardan bir çok kişinin haberdar olması sağlandı ve sağlanmayada devam ediliyor. Bu konu çok önemliydi. Çünkü PR aynı zamanda spora olan ilgiyide direkt olarak etkiler. Federasyon bu konuda önemli yollar alıyor.

Pazarlama Faaliyetleri 

bilardo-turkiye-sampiyonasi

Yeni dönemle birlikte gelen yeniliklerden bir tanesi ise bilardo sporunun pazarlaması için yapılan çalışmalar oldu. Örneğin her turnuva için özel görsel konseptlerin yapılmasını buna bir örnek verebiliriz. Pazarlamayı bu denli mikro ölçeklerde incelemek çok doğru olmamakla birlikte federasyonda bu alanda iyi bir bilinç uyanmış durumda. Bunun görülebilmesi gelecek için çok iyi mesajları da içerisinde barındırıyor.

Farklı Disiplinlerde Profesyonel Şampiyonalar

Eskiden sadece üç bant’a çok ilgi ve özen gösterilirdi. Bugün sadece 3 Bant’a değil bilardonun arklı disiplinlerine de aynı düzeyde bir yaklaşım söz konusu. Bilardonun gelişme ve yayılması için bu oldukça önemli bir adım.

Sonuç olarak geçen bir yıllık süreyi değerlendirdiğimizde;

 • Bilardo sporu adına ciddi emek ve sermaye yatırımları yapılmaya başlandı,
 • Tek yönlü iletişimden çift yönlü iletişim modeline geçildi,
 • Yeni web sitesi ile daha iyi bir bilgi akışı sağlandı,
 • Seri ödülleri hayata geçirildi,
 • Lisans işlemlerinde yeni bir döneme girildi,
 • 16 yaş altı sporculara, bayan sporculara ve tüm ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerine lisans çıkarmak ücretsiz hale getirildi,
 • NTV Spor ile anlaşma imzalandı,
 • Yeni şampiyona sistemi hayata geçirildi,
 • Yeni sponsorluk anlaşmaları imzalandı,
 • Bilardo sporunun pazarlanması için çalışılmalar yapılmaya başlandı,
 • TBF TV kuruldu,
 • Ulusal ve uluslararası PR çalışmaları başladı,
 • Şampiyonalar, turnuvalar, il yönetimleri kurumsal standartlar oluşturuldu,
 • Sadece 3 Bant değil farklı bilardo disiplinlerine önem verilmeye başlandı,
 • Kolay ve hızlı bir bilgi akış modeli kuruldu.

Geçen bir yıllık süreci kısa ve öz olarak değerlendirmeye çalıştım. Bu süreçte neredeyse yönetimsel anlamda bitme noktasına gelmiş bir yapıyı yeniden ayağa kaldırmayı başaran Ersan Ercan ve yönetimine öncelikle gayretlerinden dolayı TEŞEKKÜR etmek gerek.

Bu değişimin bir sonucu yakın zamanda yapılan Avrupa Şampiyonası’ndaki başarılar ile kendini göstermeye başladığı kanısındayım. Neredeyse madalyalara Türkiye olarak ambargo koyduk. Atılan doğru adımlar, yapılan doğru yatırımlar böyle sonuçları ortaya çıkarır.

Büyük şair Nazım Hikmet’in Nikbinlik şiirinde dediği gibi;

Güzel günler göreceğiz çocuklar,
güneşli günler göreceğiz…
Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar,
Işıklı maviliklere süreceğiz…

Görsel Kaynak: http://sinop.gsb.gov.tr/Public/Images/IM/Sinop/01204/ersan-ercan-turkiye-bilardo-baskani_manset.jpg 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir