Trendyol-Tarkan Reklamı Beklentiyi Karşıladı Mı?

Normal şartlar altında bir reklama bu soruyu sorarak yaklaşmak doğru değildir. Her reklamın amacı farklı olabileceği gibi her reklamın fark yaratmak gibi bir zorunluluğu da yoktur. Trendyol reklamına bakmadan önce bu iki detayın altını özellikle çizmek istedim.

Trendyol son yıllarda Türkiye’den çıkmış çok önemli bir girişim. 10 milyar dolar değerleme barajını geçerek Türkiye girişim ekosisteminin ilk decacorn’u da olmuş durumda. Büyüme evresi, aldığı yatırımlar derken bir anda e-ticaret alanında merkeze oturmuş ve sektörü domine edebilme yetkinliği göstermiş benimde beğendiğim bir marka.

Son yıllarda e-ticaret alanındaki rekabete yakından tanık oluyoruz. N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Çiçeksepeti, Morhipo, Amazon derken bu alandaki rekabet inanılmaz boyutlara ulaştı. Bu rekabet şüphesiz ki iletişim süreçlerini de yakından etkiledi. Rekabetin bu denli yüksek olduğu bir noktada farklı ve güçlü durabilmenin iletişim maliyeti de bir o kadar artmaya başladı.

Rekabet kurumunun açtığı dava ile gündeme gelen Trendyol kısa bir süre önce önemli bir duyurum yaptı ve Megastar Tarkan ile yapmış olduğu anlaşmayı duyurdu. Konunun da gündeme oturmasını sağlayan Tarkan’ın aşağıda atmış olduğu tweet oldu.

Kritik olan süreç ise bundan sonra başladı. Tarkan’ın bir süredir Türkiye’de olmaması, uzun yıllardır bir reklamda yer almaması ve medyada görülmemesi gibi detayları bir araya getirdiğinizde beklentide benzer boyutlarda arttı. Beklentinin ciddi düzeyde artması da ister istemez gözleri reklam filmine çevirdi.

Her şeyden önce bu filmin bu işbirliğindeki serinin ilk reklam filmi olduğunun altını çizelim. Yakında çok daha farklı filmleri de göreceğiz. Hatta sosyal sorumluluk kapsamında da işlerin yapılacağı konuşulan detaylar arasında.

Şimdi dilerseniz reklam filmineşöyle bir göz atalım. 🙂

1- Reklam filminde kuryeyi oynayan Rojhat Özsoy’un filmde Tarkan’dan daha fazla görülmesi en dikkat çekici noktalardan. Bunun rastgele olmadığını ve önemli bir içgörüye dayandığını düşünenlerdenim. En azından seriye başlangıçta ekibe ve çalışana değeri simgelediğini ve bunun ön plana çıkmasının da güzel olduğunu düşünüyorum. Detay güzel ama ben olsam bu filmde gerçek bir kuryeyi oynatmayı tercih edebilirdim. İşte o zaman çok daha farklı bir detay ortaya çıkabilir ve verilmek istenilen mesaj çok daha güçlü bir şekilde aktarılabilirdi.

2- Aracı süren kuryenin müziği duymaya başladığında gösterdiği refleks ise daha samimi ve içten olmalıydı. Benzer şekilde kuryenin bina içerisinde yaptığı dansta samimiyetten biraz hayli uzak. (Samimiyet konusunu özellikle dile getiriyorum çünkü Tarkan’ın oynadığı reklam filmlerinin birçoğunda bu detay hep ön plana çıkmış durumda)

3- Kuryenin kapı zilini çaldığı sırada gözlerini kapatarak şarkı söylemesi ve açılan kapıyı duymaması da yine gerçekçi durmamış. Benzer şekilde Tarkan kapıyı açtığındaki bakışı ve olayın içerisine dahil oluşu da bir tık yapay kalmış.

4- Tarkan’dan biraz daha iyi bir oyunculuk beklerdim. En azından daha samimi ve içten bakabilir veya davranabilirdi.

5- Kuryenin paketi götürürken hiçbir şekilde Tarkan’ın ismini görmemesi de aklıma takılan bir diğer soru işareti. En azından o tarz bir binaya giriş yaptığınızda güvenliklerin dahi kime geldiğinizi sorduğunun altını çizmek lazım.

6- Reklam filmi daha iyi kadraj ve açılarda çekilebilirdi.

7- Tarkan’ın reklam filmini yayınlarken attığı tweet’e gelelim J Burada ‘çekimlerine gitmek’ veya ‘üzerinde çalışmak’ gibi ifadeler bir tık donuk kalmış ve işin ticari boyutuna daha fazla dikkat çekmiş.

Söz konusu kişinin Tarkan olması ve işbirliğindeki beklentinin de bu denli üst seviyeye çıkarılması reklam filminin bu denli incelenmesine sebep oldu diyebilirim. En azından benim açımdan o şekilde. Genel olarak bu reklam filminin tam beklentiyi karşılayabildiğini düşünmüyorum.

Bu arada Hepsiburada’nın Trendyol’a Cem Yılmaz göndermeli reklam filmini de unutmamak lazım. Oradan da ciddi bir atak söz konusu. 🙂

Bakalım sırada çalışmalar nasıl olacak?

4 Yorum

  1. Cenk Bilal Yanıtla

    Hüseyin Bey(
    Çok teşekkürler açıklamalarınız için. Daha anlaşılır olması açısından bahsettiğiniz kriterleri karşılayan ve beğendiğiniz bir reklam filmi örneğini paylaşabilir misiniz? Yararlı olacağı kanaatindeyim.
    Yeni çalışmalarınızda başarılar dilerim.
    Selamlar sevgiler😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir