İletişim

Pazarlama

Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar – 1

83 bölümden oluşan Stratejik Marka Yönetimi tam bir başucu kitabı diyebiliriz. Eğer pazarlama ile direkt veya doğrudan bir ilginiz varsa bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Pazarlama Üzerine Tavsiye Kitaplar – 1

Bir Alman atasözü şöyle der; ‘Paylaştığın senindir, biriktirdiğin değil!’… Paylaşmak üzerine yüzlerce güzel söz arasından benim beğendiklerimden sadece bir tanesi.

Geçenlerde arkadaşlarımla paylaşmak üzerine sohbet ederken iç güdüsel olarak neden kitaplar üzerine bir paylaşıma girmiyorum diye kendi kendime sordum. Sorunun cevabı bu yazıyı ortaya çıkardı 🙂

Bundan böyle blogumda ‘Pazarlama’ ve ‘Dijital Pazarlama’ alanlarına yönelik, iki haftalık periyotlarla tavsiye kitaplar serisi yayınlamaya karar verdim. Bu önerilerin çoğu okuduğum kitaplardan oluşuyor olacak.

Umarım karşılıklı keyifli paylaşımlar olur. Sizlerinde tavsiyesi olan kitap veya kitaplar olursa ve paylaşmak isterseniz beklerim…

ugur-bati-stratejik-marka-yonetimi

Stratejik Marka Yönetimi

Yazar: Uğur Batı   Yayın Evi: Brandage  Sayfa Sayısı: 462

83 bölümden oluşan Stratejik Marka Yönetimi tam bir başucu kitabı diyebiliriz. Eğer pazarlama ile direkt veya doğrudan bir ilginiz varsa bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Bilgiyi sunuş biçimi ve kullandığı örnekler ile bugüne kadar duymadığınız ve dokunulmamış konulara çok net ve anlaşılır bir şekilde yer veriyor. Özellikle standart pazarlama kitaplarında gördüğünüz içerik ve örneklerin çok ötesinde bir içeriğe sahip. Görselli anlatımlar ise kitabı okumayı keyifli bir hale getiriyor. Sayfa sayısı fazla olmasına rağmen çok hızlı okuyabileceğiniz akışa sahip.

gorunmeyeni-satmak-harry-beckwith

Görünmeyeni Satmak

Yazar: Harry Beckwith   Yayın Evi: Brandage    Sayfa Sayısı: 428

Kitapta yer alan bilgiler “hap” niteliğinde. Fazla ve ihtiyacınız olmayan bilgiler yoğunluğu yok kitapta, sade, kısa ve net. Hizmet ve ürün pazarlaması arasındaki farkı işliyor, hizmet almak isteyen müşteri düşünce yapısını ve sektörü inceliyor. Kitap 23 dile çevrilmiş. Stanford mezunu pazarlama ve reklam uzmanı, Harry Beckwith’in 35 yıllık şaşırtıcı deneyimlerinden çarpıcı örneklerle dolu.

serhan-ok-ilk-marka-hz-ademmi

İlk Marka Hz. Adem mi?

Yazar: Serhan Ok   Yayın Evi: Elma    Sayfa Sayısı: 272

Bir çoğumuz ilk markalaşmayı (branding) hayvan damgalamakla başladığını sanırız fakat Serhan Ok ise bu duruma çok fark açıdan bakarak yeni bir yaklaşım geliştirmiş, güzel de yapmış. Kitap markalaşma yolunda neler yapmanız gerektiğini, markanızı nasıl yönetebileceğini, markanız için doğru olanı/olanları bulmanızı sağlayacak bilgileri içeriyor. Özellikle yakın tarihli verdiği örnekler ile konular çok daha anlamlanıyor. Örneklerin görselli anlatımları ise kitaba ayrı bir hava katmış.

 

martin-lindstorm-buyology-1

Buyology

Yazar: Martin Lindstrom   Yayın Evi: Optimist   Sayfa Sayısı: 230

Nöropazarlamanın dünyadaki öncü isimlerinden Lindstorm, Tüketicilerin beyinlerini MRI cihazlarıyla tarayarak, hangi markayı neden tercih ettiğini tespit etmeye yönelik nöropazarlama çalışmaları, reklamcıların, pazarlamacıların, ekonomistlerin, bilim insanlarının ve tüketicilerin önünde yepyeni bir pencere açıyor. Kitap satın alma davranışlarına yönelik rehber niteliğinde bilgileri içeriyor.

markalar-markalasma

Markalar ve Markalaşma

Yazar: Rita Clifton   Yayın Evi: Türkiye İş Bankası    Sayfa Sayısı: 374

Bir şirketin markası ya da markaları onun en kıymetli malvarlığıdır. Bazı şirketlerde marka, şirketin piyasa değerinin yüzde 70’ine bedeldir. Financial Times’ın “marka guru’su”, Daily Telegraph’ın da “markalara yol gösteren marka” diye niteledikleri Rita Clifton yönetiminde bir ekip tarafından hazırlanan Markalar ve Markalaşma, her tür kurum ve kuruluşun markasını, kendi merkezi organizasyon prensibi olarak görmesi gerektiğini, her karar ve adıma markanın yön vermesi gerektiği görüşünü savunuyor.

Görsel Kaynaklar

  • http://www.okuryazar.tv/ugur-bati-stratejik-marka-yonetimi/
  • http://www.blog.koraykislali.com/reklam-tasarim-pazarlama-ve-satis-kitaplari/
  • http://www.dr.com.tr/Kitap/Markalar-ve-Markalasma/Rita-Clifton/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Satis-Pazarlama-Halkla-Iliskiler/urunno=0000000597039
  • https://twitter.com/serhanok
  • http://knigoplaneta.ru/wp-content/uploads/2013/02/image-2.jpg
  • http://cdn-media-2.lifehack.org/wp-content/files/2016/01/12191022/digital-marketing-books-best-designers-marketers-seo-strategy.jpg

4 Yorum

Daha Fazla Yazı, Konu: Pazarlama