Kaldırım Bunun Neresinde?

Okuyacağınız yazı her gün karşılaştığım kaldırım işgallerine karşı ilgililerin sessiz kalması nedeniyle yazılmış bir haykırış niteliğindedir!

Her akşam iş dönüşünde evime gitmek için kullandığım güzergahta farklı markaların ofisleri bulunuyor. Gelin görün ki onlarca marka arasından iki tanesini diğerlerinden farklı kılacak kıymetli (!) bir ayrıcalık söz konusu. Konu kısaca şu şekilde;

Akşamları Buca’daki evime dönüş yolumda bulunan Sürat Kargo ve Yurtiçi Kargo markalarına ait kargo araçları, Buca Adatepe Mahallesi’nde bulunan şube önlerinde bulunan kaldırımlara araçlarını pervasızca park ediyor ve yayalara kaldırımda yürüyecek yer kalmıyor. 

Her gün karşılaştığım bu durum sonucunda yeter artık diyerek ilk tepkimi markalara Twitter aracılığı ile (durumun görselleriyle beraber) ilettim. 29 Nisan’da ilettiğim konuya hem Sürat Kargo hem de Yurtiçi Kargo bir gün sonra dönüş yaptı. Sürat Kargo bilgilerimi istedi. Kendileri ile gerekli bilgilerimi paylaştım. Sonrasında ise ne arayan ne de soran oldu. Bunun üzerine tarafım ile iletişime geçilmediğini ve sorunun devam ettiğini kendileriyle yeniden paylaştım ama herhangi bir yanıt alamadım…

surat-kargo-1

surat-kargo-4

surat-kargo-6surat-kargo-7

Yurtiçi Kargo ise ilettiğim tweet’e daha somut bir dönüş yaptı ve benden araç bilgilerini istedi. Bilgileri paylaştım. Bu hamle sonrası bir şeylerin değişeceğini bekledim ve uzun bir süre gözlem yaptım fakat hiçbir şey değişmedi. (Gözlemi yaklaşık bir ay boyunca iki marka içinde yaptım ama sonuç aynıydı).

yurtici-kargoyurtici-kargo-2

Daha sonra konuyu sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya Twitter üzerinden ilettim. Kendisinden de hiçbir dönüş alamadım (Başkan günde 7-8 tweet paylaşıyordu).  İletimin dikkate alınmadığımı görerek konuyu hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na hem de Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina’ya Twitter üzerinden tekrar ilettim.

surat-kargo-5

Sonuç mu?

Hiç kimseden bir cevap alamadım.

Ortada bir hak ihlali söz konusuydu. Gittim markalar ile görüştüm ama sinirler gerildi. Buradan da bir sonuç alamadım. Başkanlar Twitter’ı oldukça aktif kullanmasına karşın konu bir şekilde dikkatlerini çekmedi. Hem Sürat Kargo hem de Yurtiçi Kargo, sosyal medyanın klişeleşmiş tepkilerinden başka bir eylem gerçekleştirmedi. Ofislerine girildiğinde duvarlarda müşteri memnuniyeti, çevreye duyarlılık gibi sloganları gözümüze batıra batıra ileten markaların somut bir hak ihlaline karşı nasıl bir tutum sergilediğini net bir şekilde deneyimlemiş oldum.

Değerli Başkanlarım ve Markalar (Sürat Kargo-Yurtiçi Kargo);

Sizler için önemsiz olabilir ama kaldırımlar bizim için önemli. Kaldırımlar, sokaklarda ve caddelerde yayaların rahat ve güvenli hareket etmesi için ayrılan özel alanlar. Bu alanların böylesine pervasızca işgal edilmesine, iletilen durum karşısında markaların gaz almaktan ileriye gitmeyen davranışlarda bulunmasına, böyle iletişim kurma şekline karşıyım! İnsan, bu kadar ucuzlaştırılmamalı. Benim bir sağlık sorunum olmadığı için araçların çevresinden dolanabilme imkanım var fakat engelli, hasta bir insanı hayal eder misiniz? Sizin bunu yapmaya veya yapanlara karşı önlem almamaya hakkınız var mı?

İnsan, önemlidir!

İnsan hakları önemlidir!

İnsanlar ile iletişim önemlidir!

Bir aylık gözlemlerin sonucunda kimsenin bir şey yapmamasına karşın bu yazıyı yazdım. Siz ne düşünüyorsunuz bilemiyorum fakat toplum olarak  hak ihlallerimize karşı dilsizlik adeta toplumun, kurumların genetiğine işlemiş.

Ben, yaşadığım durumu ve tepkisizlikleri kabullenemiyorum…

İnsanların ve insan haklarının daha önemli olacağı bir düzende buluşmak üzere…

Sizlerde bu işgallere bir dur demek istiyorsanız içeriklerinizi #Kaldırımİşgali hashtag’i ile paylaşmanızı rica ederim.

2 Yorum

  1. Erkan Yanıtla

    Sonunda duyarlı biri daha. Hocam benzer sorunu bende yaşıyorum. Sonuç almak için sosyal medya üzerinden değil dilekçe yoluyla şansımı deneyeceğim. En sosyal belediyeler dahi henüz bu konuda vatandaşın yanında duruş sergileyemiyorlar maalesef. Fakat dilekçe olayı biraz daha farklı.

    Belediye Zabıta Yönetmeliğinin 11. Maddesinin e bendine göre işlem yapmaları gerek aslında. Belediyeye dilekçe ver, yanıtları tatmin etmezse dilekçeni ve belediyenin cevabını CİMER’e yaz.. Sonuç alabilirsin.

    1. Hüseyin Sayın Post author Yanıtla

      Erkan Bey Merhaba, yönlendirme için çok teşekkürler. Bu konuda ilgili durum devam ediyor. Bir çok yere yazmama rağmen hiçbir dönüş alamadım. Konuyla ilgili uygun zamanımda mutlaka dilekçede yazacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir