Alsas Loren Köyleri ile İlgili Notlar

Eğer siz de Strazburg’a veya Colmar’a geldiyseniz aşağıdaki köyleri gezmenizi, en azından birkaç tanesine gitmenizi öneririm. Ben Strazburg’dan Colmar’a giderken, Alsas Loren bölgesindeki köyleri de rotamın içerisine dahil ettim. Gideceğiniz hemen hemen her köy pitoresk bir atmosfere sahip. Ayrıca tarihi açıdan da gerçekten keyifli olan yerler. Örneğin; Kaysersberg ve Eguisheim ödüllü köyler arasında.

Alsas Loren bölgesi, tarihi açıdan bakıldığında Fransa ile Almanya arasında değişen egemenliklere sahip olan bir bölge. Bundan dolayı bu köylerde hem Alman hem de Fransız kültürün esintilerini rahatlıkla hissedeceksiniz. Burası 1919 yılında Fransa hakimiyetine geçiyor ama yeniden İkinci Dünya Savaşı öncesi Almanya ele geçiyor. Fransa burayı son olarak 1945 yılında geri alıyor.

Her bir köyü gezerken ortalama 30-45 dakika süre ayırmanızda yeterli olacağı için gün içerisinde birçoğunu gezebileceğiniz bir rotadan bahsediyoruz. Bu rotayı araba ile yaptığımdan dolayı rahat oldu ama eğer arabanız yoksa Strasburg veya Colmar’a yakın olan yerlere yerel araçlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alsas Loren bölgesinde içerisinde gezilecek popüler köyler Obernai, Ribeauville, Bergheim, Riquewihr, Kaysersberg ve Eguisheim. Bu köyleri vaktiniz bol ise rahatça gezebilirsiniz. Vaktiniz kısıtılı ise görülmesinde önceliğe alabileceğiniz ilk dört köy Obernai, Kaysersberg, Riquewihr ve Eguisheim

ROTA 1: Obernai

Rotama Strazburg’dan başladığım için rotaya Alsas Loren’de yer alan ve  Strazburg’a en yakın olan Obernai’den başladım. Burası Strazbueg’a 30 km, Colmar’a ise 47 km mesafede. Köye girdiğimde dikkatimi çeken ilk detay hareketliliği oldu. Diğer gittiğim köyler arasında belki de en hareketli birkaç yerden bir tanesiydi. Obernai, Rönesans ve Ortaçağ’dan kalan tarihî binaları ve mimarisiyle dikkat çeken bir yer.

Ahşap evlerin yanında dar taş sokaklar ve çiçekli pencereler de bir o kadar keyifli ve güzel. Buraya geldiğiniz Saint-Pierre-et-Saint-Paul Kilisesi, pazar meydanı, Katedral Meydanı (Place de la Cathédrale) ziyaret edilecek yer arasında. Çok önemli olmasa da gelmişken görülebilir. Bence küçük sokaklarında mutlaka kahve için derim.

ROTA 2: Sanctuaire du Mont Sainte Odile Manastırı

Obernai’den çıktıktan sonraki rotam Sanctuaire du Mont Sainte Odile Manastırı oldu. Burayı kesinlikle görmenizi öneririm. Özellikle dağ yolları gerçekten keyifli. Meğer bu manastır bölgeyi ziyaret eden Hristiyan hacıları ve turistler arasında oldukça popülermiş. Giderken kim gelecek diyordum, zirveye çıktığımda baya kalabalıklar ile karşılaştım. Buranın rakımı 753 yani yüksek bir yer. Araçsız ulaşım zor olacaktır. Çevresinde de çok güzel yürüyüş alanları var. Ayrıca içeride restoran da olduğu için bir şeyler alabiliyorsunuz.

Sanctuaire du Mont Sainte Odile hikayesi ise şöyle: Saint Odile, Alsas Loren bölgesinde önemli bir azize. Kendisi aynı zamanda manevi bir lider olarak da kabul görüyor. Hikayelere göre, kör doğan Saint Odile, dua ve mucizelerle görme yeteneğine kavuşuyor. Bu nedenle, manastır ve kutsal alan Saint Odile’e adanıyor.

ROTA 3: Ribeauville

Açıkçası ben Ribeauville’de çok bir şey bulamadım. Sadece 5-10 dakika görülmek için gidilirse yetecek türden bir yer gibi. Siz gittiğinizde tanıştığınız birisi ile tanışır ve sizi ayrı bir hikayeye ortak ederse bilemem ama benim gittiğimde oldukça hareketsizdi. Ribeauville’nin bağları oldukça meşhurmuş.

O ünlü Alsas şaraplarının üretiminin birçoğu burada yapıldığı için şarapları da baya ünlü. Burada yaz aylarında şarap festivalleri oluyormuş. Onlardan bir tanesine denk gelirseniz o zaman tadı başka olabilir.

ROTA 4: Bergheim

Bergheim’de sakin olan yerler arasındaydı. Burada Saint-Nicolas Kilisesi, Gotik tarzda inşa edilmiş tarihi bir kilise. Kiliseye doymadıysanız görebilirsiniz. Bergheim’de de şarap üretimi oldukça yaygın ve popüler. Buranın ilginç yanı ise Orta Çağ dönemine ait surları ve kuleleriyle çevrili olması.

Yine o meşhur renkli evlerde burada da var. Köyün üst girişinde bulunan kulübe alanında bir sıcak şarap içerseniz burası için yeterli bir etkinlik olduğu görüşündeyim

ROTA 5: Riquewihr

Alsas Loren bölgesindeki köyler arasında en beğendiklerimin arasında ilk sıralarda net Riquewihr gelir. Bir kere hareketli bir yapısı var. Sokaklar çok keyifli, tarih ve sosyal yaşam iç içe geçmiş. Saint-Dizier Kilisesi gibi tarihi kiliseler ve Dolder Kulesi gibi surların kalıntıların arasında burayı geziyorsunuz.

Riquewihr’dekiler buranın bu özelliğini dahi çok keyifli kullanmış. Riquewihr’inde şarapları Alsas Loren bölgesinde oldukça popüler.

ROTA 6: Kaysersberg 

Kaysersberg, 2017 yılında France 2’nin “Le Village Préféré des Français” adlı TV programında Fransız halkının favori köyü seçilmiş. Bence de hak ediyor.

Burası Colmar’a 15 dakika mesafede. Kaysersberg diğer köylere göre daha hareketli ve daha geniş çarşıya sahip olan bir yer. Doktor, filozof ve müzikolog olan ve Nobel Ödülü kazanan Albert Schweitzer’in doğduğu ev, Kaysersberg’de bulunuyor. Orta Çağ’dan kalma Kaysersberg Şatosu (Château de Kaysersberg) yine buraya ayrı bir hava katmış. Kışın çok keyfi olmuyor ama yazın oldukça güzel olacağına eminim.  Kaysersberg’de restoren veya kafe alternatifleri de olduğu için vakit harcanabilecek bir lokasyon. Ayrıca köyün ortasından geçen La Weiss akarsuyu da buranın havasını değiştiriyor. En üzüldüğüm kısım ise burada el yapımı şapkalar yapan bir dükkan vardı. Çok güzel olmalarına rağmen 120 Euro deyince alamamıştım.

ROTA 7: Eguisheim

Eguisheim 2003 yılından bu yana “Fransa’nın En Güzel Köylerinden Biri” olarak gösteriliyor ve 2013 yılında bir TV programında “Fransa’nın Favori Köyü” unvanını kazanıyor. O günden bu yana da çok fazla ziyaretçi çekiyor. Eguisheim’e yılda yaklaşık 700.000 ziyaretçi geliyormuş. Yine bu köy 1989’dan bu yana çiçekler dalında Ulusal Büyük Ödül’e layık görülüyor. Bir efsaneye göre ise Papa Leo IX (1049-1054)’ün burada doğduğu söyleniyor.

Kaysersberg gibi Eguisheim’de Colmar’a 15 dakika mesafede. Eguisheim’diğer noktalar gibi Orta Çağ’dan kalma yapıya sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Buraya gece gelmiştim. Meydanda bulunan kiliselerin ve çeşmenin aydınlatması güzel bir fotoğraf karesi yakalamamı sağlamıştı. Bu köyün öne çıkan diğer bir özelliği ise el sanatları. Köyde alışveriş yapabileceğiniz, yerel el sanatlarını veya lezzetleri keşfedebileceğiniz yerler oldukça fazla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir