Uber Jump Nedir?

Uber Jump, Uber tarafından dünyanın farklı ülkelerinde hizmete sunulan ‘Elektrik Destekli Bisiklet (e-bisiklet) veya Scooter paylaşım hizmeti. Uber’in bilinen hizmetinin dışında olan ‘Uber Jump’a yine Uber uygulaması üzerinden erişebiliyorsunuz. Uber Jump’ın bugün 4.000’in üzerinde elektrikli bisikleti bulunuyor.

Jump şirketi 2010 yılında Ryan Rzepecki tarafından San Francisco’da kuruluyor. Jump şirketi Nisan 2018 yılında ise Uber tarafından 200 Milyon dolara alnıyor ve sistemin genişlemesi de bu satın alma ile çok daha hızlı hale geliyor.

Bugün itibariyle Kanada ve Meksika’nın yanında Avrupa’da 10, Asya Pasifikte 1 ve Kuzey Amerika’da 18 ülkede Uber Jump hizmeti tüketicilere sunuluyor. İtalya’nın Roma kentinden deneme fırsatı bulduğum Uber Jump ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

UBER JUMP SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

Her şeyden önce belirtmek gerekir ki Uber Jum için ayrı bir uygulama indirmenize gerek yok. Mevcut Uber uygulaması üzerinden bu işlemi yapabiliyorsunuz. Uber uygulamasını açtığınızda bisiklet kiralama ikonunu tıklıyorsunuz. Bu işlemden sonra konumunuza en yakın bisikletleri uygulama size gösteriyor. En yakın bisikletin başına gittiğinizde ise uygulamada yazan bisiklet kodunu buluyorsunuz ve bisikletteki QR Kodu okutuyorsunuz. Bu işlemlerden sonra bisiklet üzerinde bulunan kilit açılıyor ve kiralama süresi başlıyor.

Elektrikli bisikletlerin ağırlığı 32 Kg. Ön tekerlekte bulunan 250 Watt’lık elektrik motoru gücü üretiyor ve bu bisiklet ile saatte maksimum 25 Km. hız yapabiliyorsunuz. Bisikletlerin pilleri ise her üç günde bir değiştiriliyor.

REZERVASYON YAPILABİLİYOR MU?

Evet, Uber Jump’da yakınınızdaki bir bisikleti maksimum 30 dakikaya kadar rezerve edebiliyorsunuz.

uber-jump-rezervasyon

BİSİKLETİN ŞARJI BİTERSE NE OLACAK?

Bisikleti kiralamadan önce her bisikletin ne kadar şarjı kaldığını ve bu şarj ile kaç kilometre gidebileceğinizi uygulamada görebiliyorsunuz. Bundan dolayı gideceğiniz mesafeye göre şarj miktarı yetecek bisikleti kiralayabiliyorsunuz.

ÜCRETLENDİRME NASIL?

Uber Jump’da ücretlendirme ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor ama fiyatların birbirinden çok farklı düzeylerde olmadığını da belirtmek gerekiyor. Araştırdığım kadarıyla Avrupa’daki ülkeler şu an için en uygun fiyatlı hizmete sahipler.

Uber Jump’ı Roma’da denediğimde kilit açma ücreti için 0,50 Euro ödemiştim. Gittiğim mesafenin önemi olmaksızın dakika başına ise 0,20 Euro ödedim. Roma’yı düşünerek söylersek 20 dakikalık bir kullanım için ödeyeceğiniz toplam ücret 4,5 Euro.

KİRALADIĞIM BİSİKLETİ NEREYE BIRAKABİLİRİM?

Bu konu Uber uygulamasında net bir şekilde açıklanmış durumda. Uygulamada bisikleti kullanabileceğiniz harita size detaylı olarak gösteriliyor. Uygulama içerisindeki haritadabisikletin bırakılmaması gereken alanlar size kırmızı ile işaretlenerek gösteriliyor. Bisiklet parkında endişeniz olmasın çünkü Uber Jump size oldukça geniş bir park alanı sunuyor.

Eğer ki belirtilen harita sınırları dışına bisikleti bırakma durumu ortaya çıkarsa bunun için 25 Euro ek ücret ödemeniz gerekiyor.

BİSİKLETTE VİTES VE KULLANIM EKRANI VAR MI?

Uber Jump’ın bisikletlerinde vitesler üç kademeli. Uygun olan kademeyi seçip yolunuza devam ediyorsunuz. Ayrıca bisikletlerde bisikletin kilitlendiğini veya açıldığını gösteren küçük bir dijital bir ekranda mevcut. Bu ekranın hemen altında ise cep telefonunuzu koyabileceğiniz (Özellikle harita kullanımları için çok önemli) bir alanda düşünülmüş.

GENEL KULLANICI YORUMU

Öncelikle belirtmek gerekir ki Uber Jump standart bir bisiklet değil. Elektrik desteği sayesinde hem hızlı gidebiliyorsunuz hem de normal şatlarda bisikletle zorlanacağınız yokuşları hiç zorlanmadan çıkabiliyorsunuz. Fiyatı Türk Lirası açısından pahalı gibi görünse de mevcut işleyişte olduğu ülkeler için oldukça uygun. Hem spor yapıyorsunuz, hem şehrin havasını soluyorsunuz, hem yorulmuyorsunuz hem de uygun maliyetli olarak çevreye zarar vermeden ulaşımınızı sağlıyorsunuz.

Genel olarak Uber Jump’in tüm hizmet süreçlerinden memnun kaldım. Gittiğiniz bir şehirde Uber Jump var ise ulaşım konusu çok daha kolay ve eğlenceli hale gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir